Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Rakijo rako, ja te volim jako

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by kondo Thu Sep 17, 2020 12:56 pm

    u pravu si, secam se da sam razblazivao neku cacansku sljivu od 52C destilovanom vodom za peglu i da je ostala mutnjikava

    cime da razblazujem?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by паће Thu Sep 17, 2020 1:33 pm

    Marius Lăcătuș wrote:e da, od cega rakija moze da bude blago zamucena

    Од почетка, тј чим изађе из луле, ал' то се избистри за дан-два.

    Marius Lăcătuș wrote:u pravu si, secam se da sam razblazivao neku cacansku sljivu od 52C  destilovanom vodom za peglu i da je ostala mutnjikava

    cime da razblazujem?

    Мислим да је 52 целзијуса сувише вруће, ракија  се пије на собној температури...

    Ко има казан, може да дестилује и воду, до миле воље. Чак није на одмет да се повремено откува пола казана воде, чисто да се продувају цеви. Урадили смо то... хм, 2011.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Sotir Thu Sep 17, 2020 5:43 pm

    У Шкотској се вискији фабрички разблажују неком планинском водом из тог краја. Препоручује се и да се куповни виски разблажује истом водом, најмање утиче на укус.

    За ово разблаживање у мањку планинске воде, пробај можда Пролом воду, она је најмекша.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by kondo Thu Sep 17, 2020 7:05 pm

    zanimljivo, mislio sam da je destilovana voda jedina sigurna stvar za razblazivanje

    hvala svima


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Guest Thu Sep 17, 2020 7:06 pm

    škotska ima dobra pića zbog meke vode, mi smo ovde osuđeni na destilovanu
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by паће Thu Sep 17, 2020 8:56 pm

    Talason wrote:škotska ima dobra pića zbog meke vode, mi smo ovde osuđeni na destilovanu

    Не пуштају нас ни условно. Она семи- хеми- или како оно беше вода... не знам, је ли пробао неко'?

    Такође, вода која се кондензује у сушилици за веш је практично дестилована, знам да ваља за пегле, ал' за ракију исто не знам. Јер не разблажујем, ако испадне мало јача, испала је.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by kondo Thu Sep 17, 2020 9:58 pm

    definitivno preferiram veštu ruku majstora koja će da optimizuje ukus rakije. manja jačina takođe blagotvorno deluje na aromatičnost finalnog proizvoda. ovog leta sam pio normalnu lozovaču snage preko 45 stepeni i blažu verziju po kritskom receptu od 39-40 stepeni. za moj ukus mnogo bolja, oseća se voće što je retko kod lozovače sem ako nije italijanska.

    ovo je sve poteklo od zamućene kajsijevače koja izuva kako je dobra, majstor je očigledno na kraju dodavao vodu da bude malo više za prodaju ali i da se ukus dotera. majstor je rumun, verujem da kao i ja pije rakiju da uživa a ne da oslepi.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Guest Thu Sep 17, 2020 10:56 pm

    ja nisam neki ljubitelj razblaživanja, više volim kontrolu procesa nego silovanje destilacije

    npr u kofu postaviš neki stalak, a na stalak teglu punu vode, pa se rakija sliva preko vode u kofu

    ko izdrži posle miris onoga što je ostalo u tegli alal mu ćufte i faširane šnicle

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Sotir Thu Sep 17, 2020 11:27 pm

    Скиви се пече на 70%, да би им требало мање буради (сува истина).
    Онда се меша, крају разблажује и додаје карамел да се уједначи боја.

    Ако је пиће разблажено боље се осети укус. Већина људи преко 30% не осети укус или га осећа слабије.
    Anonymous
    Guest

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Guest Thu Sep 17, 2020 11:41 pm

    bitan je odnos voda/alkohol zbog starenja i idealno je 65 do 70%, ali ne zbog manje buradi, nego tim odnosom kontrolišu rastvaranje određenih jedinjenja iz drveta, ako je više vode u bačvi, to bi značajno uticalo na ukus, što je naročito važno za single malt, mešavine su indutriskija priča
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Sotir Fri Sep 18, 2020 12:22 am

    Занимљиво, тај део нисам знао.
    На колико се наше ракије чувају у бурадима?
    Anonymous
    Guest

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Guest Fri Sep 18, 2020 12:24 am

    To napisah ali mi je gubitak veze pojeo post. Koliko znam 67.5% je industrijski standard koji uopšte nije slučajan - ako hoćeš da se vanilin iz hrastovog drveta, aldehid koji daje viskiju dobar deo arome, lepo rastvori u mešavini vode i alkohola tako da piću da prepoznatljiv i uravnotežen ukus, oni moraju biti u određenoj proporciji. Jedan Macallan svakako ne mora štedeti ni na čemu.
    Doduše, povremeno se zaista dešavaju nestašice bačvi, i sada postoji neka tendencija da se izmišljaju inovativni načini za sazrevanje viskija izvan bačve. A uvek postoji i stari dobri metod: kupi stare bačve za šeri, burbon, bilo šta sa jakom i kompatibilnom aromom, i napravi viski sa dahom Portugala ili Srednjeg zapada  Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 4101625831
    Anonymous
    Guest

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Guest Fri Sep 18, 2020 12:32 am

    Sotir wrote:Занимљиво, тај део нисам знао.
    На колико се наше ракије чувају у бурадима?
    Zavisi od ideje majstora i od voća koje se koristi, ali od 18 pa do čak 25 gradi za inicijalno čuvanje u buretu, pre razblaživanja.
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by паће Fri Sep 18, 2020 8:24 am

    То око јачине и укуса се нећемо сложити, ал' расправа би била академска, речник за мирисе и укусе је за ред величине слабији од речника за боје, облике и звуке. Тешко је то пренети, осим узорком.

    Харе кришња коју смо синоћ пили (крушка+вишња) мириши на воће баш баш, и има 49% или јаче.

    Него, а пропао тих степени, гради и процената. На мерилима која се код нас продају има две скале, за проценте и граде, при чему је 1 град = 2,5%. Е прц је у степенима, где реч степен одувек значи исто што и град(ус), градација=степеновање итд, међутим неки дан ме један убеђује да је 1 степен = 1%.

    А "do čak 25 gradi" онда значи 62,5%, ако је било неупућених.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by паће Fri Dec 11, 2020 4:55 pm

    Откако имамо нови смајли Rakija, постављам питање стручном конзулијуму: ракија у боји или не? Сви смо стручни (неки широко, неки уско), да чујемо та стручна мишљења.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Јанош Винету

    Posts : 5212
    Join date : 2016-01-26

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Јанош Винету Fri Dec 11, 2020 4:58 pm

    Мора бити жута боја, обичај је да се стави млада засечена гранчица шљиве да ”обоји”.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Anonymous
    Guest

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Guest Fri Dec 11, 2020 5:06 pm

    паће wrote:Откако имамо нови смајли Rakija, постављам питање стручном конзулијуму: ракија у боји или не? Сви смо стручни (неки широко, неки уско), да чујемо та стручна мишљења.

    Rakije od voća koje se tradicionalno ne stavljaju u drvene sudove (kajsija, dunja, kruška, loza) ne treba bojiti. Ovde govorim o našoj tradiciji - Makedonci barikiraju lozu. Rakije koje odležavaju u drvenim sudovima dobiće boju drveta, zajedno sa aromatskim sklopovima hrastovine (šljivovica, odležala jabukovača, kalvados...)

    Prvi put čujem za stavljanje mladog drveta u rakiju, ne znam čemu bi to služilo. Rakija se boji ili čuvanjem u hrastovom ili (što je jeftinija i nešto inferiornija varijanta) dudovom buretu tokom višegodišnjeg perioda, ili stavljanjem čipsa od hrasta.


    Last edited by Kirko Skaddeng on Fri Dec 11, 2020 5:23 pm; edited 1 time in total
    fikret selimbašić

    Posts : 9533
    Join date : 2020-06-19

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by fikret selimbašić Fri Dec 11, 2020 5:15 pm

    Bez boje. 99% rakije koju sam popio bila je bezbojna. Pio sam i grančicama, travama i dudovim bačvama obojenu ali rakija mog kraja je uglavnom bezbojna. Nisam veliki ljubitelj, imao sam par strašnih pijanstava koja su uzrokovala još strašnije mahmurluke i prije četvrt vijeka sam se sporazumno razišao sa rakijom. Povremeno se viđam sa viljamovkom koju peče drugar ali ništa ozbiljno, nikad više od dvije čašice. Prija mi i može da se pije ali me loše udara.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    plavaivy

    Posts : 3127
    Join date : 2014-11-21

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by plavaivy Fri Dec 11, 2020 5:25 pm

    imam preferencu da je dobra koje god da je boje  Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 2849097393
    Anonymous
    Guest

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Guest Fri Dec 11, 2020 5:26 pm

    Posle dugog većanja sa samim sobom zaključio sam da najviše volim bezbojne rakije sa prijatnom i lakom aromom voća, dakle ono što se na Zapadu zove eau de vie, kao i dobre lozovače. Odležalu šljivovicu sve manje kontam. Daj mi kajsiju malo rashlađenu i ostajem na tome.
    fikret selimbašić

    Posts : 9533
    Join date : 2020-06-19

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by fikret selimbašić Fri Dec 11, 2020 5:33 pm

    Koliko su jake rakije koje pijete. Možda je moj problem sa rakijom uzrokovan tim što se ovde peče i pije uglavnom 40+ i što sam nekoliko puta obeznanio baš tim rakijama, konkretno šljivom. Tek zadnjih godina pomalo počinju da piju i malo slabije, jačine 38 ili 39, 38 je donja granica jačine.  Jakara je i ova viljamovka koju peče drugar, 45 sigurno ali dvije čašice odlično legnu i fino ih podnosim.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by паће Fri Dec 11, 2020 5:35 pm

    Кад је требало да сам у тој фази у којој је Фикрет, нисам скоро ништа ни пио, а после кад сам пронашао ракију, шлепао сам се пар година на ћалетову док нисмо научили да и сами правимо. Отад је најгори мамурлук после четири вишње, значи нешто мало севне кроз главу ујутро и прође до пола прве кафе. Никад јаче од тога, а по правилу ама баш ништа.

    Кад се сетим какви су некад били мамурлуци... јеботе каква сам све говна пио кад сам био млад. Све је то од лошег вина.

    Иначе, ракију не фарбам, а кад ми такву понуде, добро погледам домаћина у очи. Мада ни тамо не пише ништа, ал' бар да се зна да покушавам да видим да ли он баш тако воли, мисли да тако треба, или се негде зајебао у поступку па се вади. Но, овде не бих очекивао било каква правила, а ако натрче ко их јебе, ово је као орални секс, питање укуса.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Guest Fri Dec 11, 2020 5:43 pm

    fikret hadžiabdić wrote:Koliko su jake rakije koje pijete. Možda je moj problem sa rakijom uzrokovan tim što se ovde peče i pije uglavnom 40+ i što sam nekoliko puta obeznanio baš tim rakijama, konkretno šljivom. Tek zadnjih godina pomalo počinju da piju i malo slabije, jačine 38 ili 39, 38 je donja granica jačine.  Jakara je i ova viljamovka koju peče drugar, 45 sigurno ali dvije čašice odlično legnu i fino ih podnosim.

    Odgovara mi do 40 osim loze, nju daj što jaču da bude hladne vatre u stomaku.
    fikret selimbašić

    Posts : 9533
    Join date : 2020-06-19

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by fikret selimbašić Fri Dec 11, 2020 5:49 pm

    E, tu vatru ja osjetim od viljamovke i to je ono što volim.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by kondo Fri Dec 11, 2020 6:34 pm

    Negde se slažem sa Kirkom u generalnom načelu da za kontinuirani cirk više volim neofarbano. Za obojeno se teško hvatam ako nije neki malt. Ali treba reći, ima izuzetnih lozovača u boji, jedino što se ne zovu tako nego grappa ili tsipouro - i Grci i Italijani vrhunsku ekskluzivu čuvaju za lozovaču odležalu u posebno odabranoj buradi za to. U selu mog pokojnog oca živi njegov drinking buddy koji je pretekao, koji od grožđa pravi neku svoju varijantu između žolte i vinjaka, izvrsno piće - neverovatno od alkosa u proizvodnji - čak dodaje i zrna kafe za boju i hint arome.

    Takođe delim Kirkov sentiment vezan za odležale šljive, to mi je težak hit&miss teren a posebno me iznervirao nedavni post na jednoj od ovih novih FB grupa za promociju malih proizvođača gde je lik izrantovao najstrašnije i u svakoj drugoj rečenici hejlovao šljive - bolje od konjaka i single malta od 150e. Bolje moj q.

    Btw dunja se itekako farba, na prvu loptu dve pristojne iz komerc klase koje rado poklanjam - kovilj i ognjena, na primer. 

    Što se tiče jačine, 40% je neki benchmark, manje više.

    Što se tiče šljivove grančice, to rade u mom selu u Šumadiji, selu koje je ušlo u istoriju po zozovači. Poslednja takva je bila vanserijska pa sam sačuvao flašu sa grančicom i tu sipao neku drugu posle originalne, poverovao sam da je i nju popravilo.

    Odlična tema btw


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.

    Rakijo rako, ja te volim jako - Page 5 Empty Re: Rakijo rako, ja te volim jako

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 5:27 pm