Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Skot v Skat

    Anonymous
    Guest

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Guest Tue Aug 18, 2020 9:22 pm

    ja volim Standard Sicario Spanish. "trankiljo", "puta madre" i "kabron".
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Tue Aug 18, 2020 9:24 pm

    Daï Djakman Faré wrote:iskreno meni je sve kako se izgovara u spaniji 1 totalna misterija  Skot v Skat - Page 7 3579118792

    ja mislim da znam spanski sve dok ne ukljucim TVE i skapiram da jebiga ipak ne znam. al onda se vratim latinosima, skapiram da mogu da pratim bilo koju telenovelu iz susedne sobe i odlucim da ipak znam spanski nego da je to sto oni pricaju na TVE prosto neki drugi jezik, neki meni nepoznat tribalni varijetet spanskog Skot v Skat - Page 7 1861198401

    centralnoamericki i kolumbijski spanski (kolumbija u sirem smislu) jeste laksi za razumevanje za pocetnike jer ima prostiju fonetiku, ali je dosadan. iberijski spanski je keva, argentinski je veoma interesantan mada vec na granici da ne bude spanski, a cileanski spanski ne razume niko osim njih jer gutaju slova najvise od svih, osim mozda andaluzana.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    avatar

    Posts : 146
    Join date : 2018-11-26

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Frile Tue Aug 18, 2020 9:51 pm

    Vasa wrote:Meni je zanimljivo da Britanci iz svih klasa poznaju kastiljanski izgovor španskog. IbiTHa, BarTHelona itd, ali imam osećaj da to važi samo za popularne turističke destinacije.

    kurac poznaju Skot v Skat - Page 7 1143415371

    Polome se da izgovore to "s" ili "z" kao da svaki vikend provode u Madridu, a sve ostalo tuga i jad, ne mogu da potrefe melodiju ni jedne jedine reči.

    Ja sam učio španski u Peruu, nisam ni bio svestan kako se tamo "čisto" govori. Nema vrskanja oko tog "S" za koje se uhvati svaki priučeni španskogovornik, CH je uvek bilo Ć kako bog zapoveda, LL je uvek bilo skoro isto kao i  j (to jest y), itd.

    Jedino su mešali V i B, to je nekako uvek zvučalo isto, otprilike kao Zagrepčani Č i Ć Skot v Skat - Page 7 1143415371
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8054
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Daï Djakman Faré Tue Aug 18, 2020 9:55 pm

    Sergen Yalçın wrote: Skot v Skat - Page 7 3579118792  za Ćile. ali bukvalno se tako izgovara CH, i to u svakoj hispano zemlji.

    pa ako se odlucis za medeđin onda mora i kastiđa. a Ćile je mala maca za Kastiđu  Skot v Skat - Page 7 286371741

    sve sto vise razmisljam sve mi se manje dopada ideja. ajde i nekako medejin, kastija, Mario Vargas Josa, ali opet sta si uradio - nista.
    zaklali vola za kilo mesa. ali pazi, sve tri odabrane kombinacije i medejin i kastija i josa su univerzalno razumljive spanskim govornicima s obe strane okeana za razliku od DJ gde bi se neki cudili i LJ gde bi vecina njih bila u fazonu what the fucking fuck. tako da ipak smo nesto uradili.

    Sergen Yalçın wrote:centralnoamericki i kolumbijski spanski (kolumbija u sirem smislu) jeste laksi za razumevanje za pocetnike jer ima prostiju fonetiku, ali je dosadan. iberijski spanski je keva, argentinski je veoma interesantan mada vec na granici da ne bude spanski, a cileanski spanski ne razume niko osim njih jer gutaju slova najvise od svih, osim mozda andaluzana.
    meni cak argentinski spanski koji ima bizarani miks italo-portugalskog je banja za iberijski spanski.

    a za ovo da je latino spanski jednostavan jeste uzasno je jedinostavan. bas pricam drugaru pre neki dan za latino spanski - u velikom broju slucajeva kad ne mozes da se setis neke reci zamislis kako bi isla najbanalnija pig spanish varijanta uspomoc znanja americkog engleskog i u 90% slucajeva si pogodio kako se stvarno kaze, makar u nekom od latino dijalekata  Skot v Skat - Page 7 1233199462

    ima nesto jako demokraticno u tome koliko mentolski uproscen jezik. a kada jos meksicki producenti uspore kumbije za glue-sniffere po favelama... uf, pa to onda zvuci kao brain dammage  Skot v Skat - Page 7 1233199462



    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Tue Aug 18, 2020 10:14 pm

    jezik kao jezik je zapravo gramaticki slozen, neuporedivo slozeniji od engleskog. najprostiju vremensku recenicu ne mozes da kazes pravilno bez koriscenja subjunktiva. italijanski je prostiji gramaticki.

    izgovor evropskog spanskog nije nikakva mustra. glavna razlika je u izgovoru glasa z odnosno c u kombinacijama ci, ce. kao sto verovatno znas izgovara se kao englesko TH /θ/. 

    meksikanci govore mnogo sporije od spanaca, to je jos jedan razlog zasto ti se evropski spanski cini tezim. spanci pricaju sto na sat. u zavisnosti od toga odakle je osoba i nivoa formalnosti situacije, moze biti vise ili manje sklona da guta neke suglasnike, najcesce se gutaju -d i -s na kraju reci (ovo drugo kod andaluzana) i kombinacija -ado se cesto izgovara -ao (mirado - mirao), cak i u madridu, ali to je veoma neformalno. 

    evropski spanski je jedini varijetet gde postoji glas /θ/ , iako ga i ostali dijalekti beleze u pravopisu slovima Z i C, izgovaraju ga kao /s/. zato se latinoamerikanci u skoli muce da zapamte gde se glas /s/ pise kao S, a gde kao Z ili C. drugim recima, u latinskoj americi se taj glas vremenom izgubio iz nekog razloga, a u evropi se zadrzao. on nije posledica "kvarenja" izgovora, naprotiv. 

    @Frile
    Ni u jednom spanskom dijalektu se ne pravi razlika izmedju V i B. preciznije, ne postoji glas /v/ u spanskom jeziku.
    vaca (krava) se izgovara /ˈbaka/ u svim hispano zemljama.
    verdad /berˈdad/ ili [berˈðað]


    Last edited by Sergen Yalçın on Tue Aug 18, 2020 10:22 pm; edited 1 time in total


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Aug 18, 2020 10:22 pm

    Sergen Yalçın wrote:
    @Frile
    Ni u jednom spanskom dijalektu se ne pravi razlika izmedju V i B. preciznije, ne postoji glas /v/ u spanskom jeziku.
    vaca (krava) se izgovara /ˈbaka/ u svim hispano zemljama.
    verdad /berˈdad/ ili [berˈðað]

    Vamos je Bamos?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Tue Aug 18, 2020 10:22 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    Sergen Yalçın wrote:
    @Frile
    Ni u jednom spanskom dijalektu se ne pravi razlika izmedju V i B. preciznije, ne postoji glas /v/ u spanskom jeziku.
    vaca (krava) se izgovara /ˈbaka/ u svim hispano zemljama.
    verdad /berˈdad/ ili [berˈðað]

    Vamos je Bamos?

    yep.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Tue Aug 18, 2020 10:23 pm

    https://en.wiktionary.org/wiki/vamos


    Spanish[edit]

    Etymology[edit]

    Conjugated form from Latin vadimus.

    Pronunciation[edit]


    • IPA(key): /ˈbamos/



    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Aug 18, 2020 10:24 pm

    Feliz Navidad je Feliz Nabidad? 

    Ne znam sta da ti kazem... meksikanci u USA lepo izgovaraju "v" u ta dva primera.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    avatar

    Posts : 146
    Join date : 2018-11-26

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Frile Tue Aug 18, 2020 10:33 pm

    Sergen Yalçın wrote:
    Ni u jednom spanskom dijalektu se ne pravi razlika izmedju V i B. preciznije, ne postoji glas /v/ u spanskom jeziku.
    vaca (krava) se izgovara /ˈbaka/ u svim hispano zemljama.
    verdad /berˈdad/ ili [berˈðað]

    meni se činilo da postoji razlika u izgovoru, da je to b u baka (vaca) ipak malo mekše od našeg običnog B

    sećam se da sam nekom prilikom iz zezanja govorio baš tako, Baka umesto Vaka i gledali su me belo, u stilu gringo je poludeo.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Tue Aug 18, 2020 10:39 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:Feliz Navidad je Feliz Nabidad? 

    Ne znam sta da ti kazem... meksikanci u USA lepo izgovaraju "v" u ta dva primera.

    to je samo varka. Skot v Skat - Page 7 1143415371  ti znas da tamo postoji v i kad vidis napisano tvoj mozak ocekuje da cuje v. buduci da V i B imaju slicno mesto tvorbe i da su oba konsonanta zvucna, to nije nista cudno. znam jos koliko hoces primera iz mnogih drugih jezika, te "auditivne" iluzije su poznat fenomen i to ne samo kod stranaca vec i kod izvornih govornika.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Mexican_Spanish#Phonetics
    [th]Labial[/th][th]Dental[/th][th]Alveolar[/th][th]Post-alveolar[/th][th]Palatal[/th][th]Velar[/th][th]Glottal[/th][th]Labio-velar[/th][th]Plosive[/th][th]Approximant[/th]
    p [p]
    b, v [b]
    t [t]
    d [d]
     c, qu [k]
    g, gu [ɡ]
    cu [kʷ]
    gu, gü, hu [ɡʷ]
    b, v [β]

    B i V se u meksickom spanskom izgovaraju potpuno isto. u zavisnosti od raznih slozenih faktora, kao i od govornika, B ili V se mogu izgovarati ili kao /b/ ili kao nesto mekse "b", odnosno kao /β/, ali nikad kao /v/. ali to nema nikakve veze da li u napisanoj reci stoji B ili pak V. kad bi rec Navidad bila napisana Nabidad izgovor bi bio potpuno isti, to jest ovakav:

    https://en.wiktionary.org/wiki/Navidad#Spanish

    Pronunciation[edit]


    • IPA(key)/nabiˈdad/, [naβiˈðað]


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Tue Aug 18, 2020 10:45 pm

    Frile wrote:
    Sergen Yalçın wrote:
    Ni u jednom spanskom dijalektu se ne pravi razlika izmedju V i B. preciznije, ne postoji glas /v/ u spanskom jeziku.
    vaca (krava) se izgovara /ˈbaka/ u svim hispano zemljama.
    verdad /berˈdad/ ili [berˈðað]

    meni se činilo da postoji razlika u izgovoru, da je to b u baka (vaca) ipak malo mekše od našeg običnog B

    sećam se da sam nekom prilikom iz zezanja govorio baš tako, Baka umesto Vaka i gledali su me belo, u stilu gringo je poludeo.

    to je potpuno tacno. nase B je "tvrdje" od spanskog.

    cak ni IPA simboli nisu savrseni. recimo englesko, srpskohrvatsko i spansko /b/ se sva razlikuju jedno od drugog. englesko /b/ je pomalo aspirovano, a nase nije i veoma je "jako". spansko je dosta slabije, te cesto prelazi u glas koji se u IPA ni ne predstavlja simbolom /b/ vec /β/.  


    poenta je da izgovor reci u spanskom ne zavisi od toga da li u njoj stoji V ili B. izgovaralo bi se potpuno isto "vaca" i "baca". u oba slucaja izgovor bi bio   /b/ odnosno /β/ + /aka/


    Last edited by Sergen Yalçın on Tue Aug 18, 2020 11:05 pm; edited 1 time in total


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Tue Aug 18, 2020 11:00 pm

    snimio sam jedan mali audio

    https://soundcloud.com/user-50004594-241496166/untitled
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Aug 18, 2020 11:50 pm

    Ja to tvoje B cujem kao V. Izgleda da sam tvrd na uši, što bi babe rekle.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Wed Aug 19, 2020 12:26 am

    nisi, to je normalno. treba ti malo obuke i koncentracije da bi uopste primetio. dokaz da nisam izgovarao /v/ je to da sam koristio samo usne; da bi izgovorio /v/ moras upotrebiti zube gornje vilice koje stavljas na donju usnu.


    okej, zaboravi nase B i nase V. spanski glas je negde izmedju nasih /b/ i /v/, nekad je jaci, nekad slabiji, ali nikad ne dolazi po kvalitetu sasvim do nasih glasova. 

    evo jos jedan audio, na pocetku idu srpski zvukovi /b/ i /v/ pa spansko meko /b/ koje se cesto obelezava /[size=35]β/:[/size]


    [size=35]https://soundcloud.com/user-50004594-241496166/kontrast1
    [/size]


    [size=35]evo jos nesto. primeti da su pocetni zvukovi isti u ovim parovima:[/size]


    [size=35]vaca - baca[/size]


    [size=35]balón - varón[/size]


    [size=35]baya (bobica) - vaya[/size]


    [size=35]ven - Belén (zensko ime)[/size]


    [size=35]País Vasco (baskija)[/size]



    https://soundcloud.com/user-50004594-241496166/kontrast-22


    Last edited by Sergen Yalçın on Wed Aug 19, 2020 1:06 am; edited 1 time in total


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Wed Aug 19, 2020 12:31 am

    evo ova devojka je iz latinske amerike, sve objasnjava ovde:



    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Wed Aug 19, 2020 12:50 am

    nas mozak aproksimira zvukove stranih jezika na najblize (kako se to njemu cini) poznate, bilo iz maternjeg bilo iz nekog drugog poznatog stranog jezika. ortografija je takodje veliki faktor, ako vidis napisano slovo koje postoji u tvom jeziku, imaces ocekivanja vezana za njegov izgovor i to ce uticati na tvoju percepciju.

    u nasem jeziku ne postoji to slabo b, a u spanskom postoji slovo V. ne samo to, vec i znas da se njihovo V i u engleskom i u srpskom transkribuje kao /v/, te tako stvoris i naviku da ga tako citas.  jasno je, ogromna je verovatnoca da ces kad ga cujes aproksimirati zvuk na /v/, neces cak ni primetiti da je taj glas isti kao u spanskim recima sa slovom B.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Vilmos Tehenészfiú Wed Aug 19, 2020 3:28 am

    Sergen Yalçın wrote:evo ova devojka je iz latinske amerike, sve objasnjava ovde:

    Brt, ona lepo izgovori "v" u Convenir, Enviar i Envenenar, pogledaj na 10:20. Medjutim Convivir izgovara kao Conbibir.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Wed Aug 19, 2020 10:05 am

    ne, cini ti se. pogledaj joj usne. ne koristi zube, samo usne.  uradi ovo, izgovori V nekoliko puta i primeti sta ti rade zubi gornje vilice i kako se oslanjaju na donju usnu. zatim probaj da izgovoris v samo usnama i dobices to meko /b/.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    паће

    Posts : 40078
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by паће Wed Aug 19, 2020 12:24 pm

    Daï Djakman Faré wrote: i da peglamo sa njime kako i ne obaziremo se kako tribalni lokalci nesto zovu

    Да, ја увек чујем шј, никад ś.

    Frile wrote:
    Vasa wrote:Meni je zanimljivo da Britanci iz svih klasa poznaju kastiljanski izgovor španskog. IbiTHa, BarTHelona itd, ali imam osećaj da to važi samo za popularne turističke destinacije.

    kurac poznaju Skot v Skat - Page 7 1143415371

    Polome se da izgovore to "s" ili "z" kao da svaki vikend provode u Madridu, a sve ostalo tuga i jad, ne mogu da potrefe melodiju ni jedne jedine reči.

    Енглески као полазна тачка за учење других језика је у најмању руку препрека. Да почнемо од тога да те науче да постоје неизговориве комбинације - речи које почињу на кн, гн, пн, ц, пс су апсолутно но-но. А одатле се узнапредује.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Wed Aug 19, 2020 12:28 pm

    citao sam davno nekog lingvistu koji kaze da je fonologija engleskog u nekom smislu "pomerena" u odnosu na kontinentalne evropske jezike, sa izuzetkom mozda danskog. tako da sigurno jeste prepreka.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    паће

    Posts : 40078
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by паће Wed Aug 19, 2020 12:58 pm

    Sergen Yalçın wrote:citao sam davno nekog lingvistu koji kaze da je fonologija engleskog u nekom smislu "pomerena" u odnosu na kontinentalne evropske jezike, sa izuzetkom mozda danskog. tako da sigurno jeste prepreka.

    Не знам да је још неки језик преживео смену самогласника. А онда на посао дошла и друга смена.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Ferenc Puskás Wed Aug 19, 2020 1:01 pm

    OK, ja sam impresioniran. Sergen, da nisi ti onaj Crveniautobus?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8054
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Daï Djakman Faré Wed Aug 19, 2020 1:13 pm

    nije bre on ti je onaj sto nepodnosljivo drvi o tome kako nema vise praaaavog fudbala posle svakog WC/EC Skot v Skat - Page 7 1233199462


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sergen Yalçın Wed Aug 19, 2020 1:15 pm

    ne gledam fudbal otkako sam se preselio na vasudeva forum. nisam crveniautobus.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds

    Skot v Skat - Page 7 Empty Re: Skot v Skat

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 7:26 am