Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kapitalizam 101

    boomer crook

    Posts : 36969
    Join date : 2014-10-27

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by boomer crook 2017-06-25, 23:07

    naravo, boskic i ti ucicete volerstajna istoriji i ekonomiji. votever, inteligencije su jednake.

    ja sam potomak razvedenih roditelja. baka po tati je dete kozare a veci deo moje familije je bio izlozen razlicitim ubilackim pokusajima karadziceve ratne masinerije. pored prilicno jasnog socijalnog porekla deda i baba (uciteljica u provinciji, medicinski brat, seljace koje je zahvaljujuci vojnoj stipendiji postalo univerzitetski profesor te cerka provincijalnog krojaca) isti su bili i prilicno mesanog etnickog saziva te smo imali prilike da vidimo da je jugoslavija osim jasne drustvene pokretljivosti praktikovala i tzv. bratstvo i jedinstvo i dobro znam da svi oni koji govore u ime navodne 'mrznje' radnicke klase istu prodaju pa se boje da im ponuda i potraznja ne dodju glave.

    drugim recima, probaj da budes malo pristojan i da se vise nisi usudio da isledjujes bilo koga ko nisam ja mali fasisto.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Zuper 2017-06-25, 23:32

    kakve veze ima tvoje etnicko poreklo sa pitanjem da li imas veze sa radnickom klasom? Ko te uopste pitao o tvome etnickom poreklu?
    Dakle, ako sam dobro razumeo, ti dolazis iz vise srednje-klase povezane sa univerzitetom i prosvetom.
    boomer crook

    Posts : 36969
    Join date : 2014-10-27

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by boomer crook 2017-06-25, 23:37

    ako sam dobro razumeo ti nisi nista razumeo. moji roditelji su bili fakultetski obrazovani zbog nacina na koji je pristup znanju tretirala ona bivsa drzava. to se ne bi nikada desilo da nisu bili bas tu i bas tada. zato sto jesam dete srednje klase odnosno ljudi koji su u istu usli nakon drugog svetskog rata i da bas ta srednja klasa nije usko povezana sa tim dogadjajima ne bih razumeo koliko su te stvari vazne. 

    i naravno da si me pitao. ti si meni objasnjavao zasto su moje babe i dete, deca komunizma u pravom smislu te reci, trebalo da mrze jedni druge i da su partizani njima trebali da objasne kako u toj mrznji da ustraju.

    kao sto rekoh, tebi je problem sto se bojis da za tvoju robu nece biti musterija i to je sva misterija.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Zuper 2017-06-25, 23:40

    OK
    Srecno u revolucionarnom radu.
    boomer crook

    Posts : 36969
    Join date : 2014-10-27

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by boomer crook 2017-06-25, 23:41

    ja se ne bavim revolucionarnim radom ali ne mislim da je resenje u razbijanju gej parada. a ovo sto ti ovde prodajes su tupave banalnosti. bas kao sto na temi o kosovu se bavite surovim realizmom nacionalnog pitanja i ne mozete ni ti ni onaj mali sto misli da je radnik kada napise 'siptar' da vidite politicke trendove. zato i dverima i LS ide kako ide.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista 2017-06-26, 01:03

    Zupere, ako nije tajna, jel ti zna cale da Bosku pusis kurac?


    Ako nije tajna.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Zuper 2017-06-26, 09:19

    Moguce. Samo da li je to lose po tebi?
    Posto vidim da zelis da me diskreditujes na homofobican nacin.
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista 2017-06-26, 09:26

    Kapitalizam 101 - Page 13 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest 2017-06-30, 11:42

    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista 2017-06-30, 23:28

    Kapitalizam 101 - Page 13 26117542931_57a2757a6d_o-420x315
    Where Despots Rule

    Jun 29

    • Elizabeth S. Anderson


    The American workplace is marked more by hierarchy and domination than democracy and freedom.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anduril

    Posts : 713
    Join date : 2015-08-30

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Anduril 2017-07-01, 11:10

    ostap bender wrote:http://iwallerstein.com/global-left-vs-global-right-from-1945-to-today/

    In the ongoing structural crisis of the modern world-system, which began in the 1970s and will probably last another 20-40 years, the issue is not the reform of capitalism, but its successor system. If the Global Left is to win that battle, it must solidly ally the anti-austerity forces with the multicultural forces. Only recognizing that both groups represent the same bottom 80% of the world’s population makes it likely that they can win out. They need to struggle against the top 1% and seek to attract the other 19% to their side. That is exactly what one means by a class struggle.

    Ne znam odakle mu to da nece biti kapitalizma koji eto sljaka vec stotinama godina. 
    Problem je vise da politicki sistemi moraju da se adaptiraju za vreme internet revolucije i internet kapitalizma kao sto su sistemi 19. veka prosli kroz adaptacije krajem 19. i pocetkom 20. za vreme industrijskog kapitalizma.
    Mozemo samo da se nadamo da za to nece biti potrebni globalni ratovi ali tektonski poremecaji gotovo sigurno. Bez njih se retko desavaju promene.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Zuper 2017-07-01, 11:37

    Internet revolucija ti je prosla pre 17 godina. Pojela svoju decu i sada ono sto je prezivelo ima normalni razvoj ber revolucionarnog karaktera. Sada se nesto drugo desava a ne internet.

    Kakvu je promenula donela kapitalizmu Druga industrijska revolucija?
    Anduril

    Posts : 713
    Join date : 2015-08-30

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Anduril 2017-07-01, 13:52

    Zuper wrote:Internet revolucija ti je prosla pre 17 godina....

    Pa za tebe ocigledno...
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Zuper 2017-07-01, 15:00

    Ocigledno. Ali ja sam manje bitan. Bitno je sa saopstis sta je promenio Belle Époque u kapitalizmu?

    Evo ovako nesto:
    Kapitalizam 101 - Page 13 Chart-05

    Kapitalizam 101 - Page 13 2304934895

    Posle ces objasniti ovaj pad i stvaranje tzv. srednje klase u vecem obimu nakon 1945 i da li je to prirodno stanje kapitalizma ili istorijska anomalija?
    Anduril

    Posts : 713
    Join date : 2015-08-30

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Anduril 2017-07-01, 15:13

    Sorry, ne diskutujem s tobom - nemas osnovnu strukturu za diskusiju i smaras pa nema smisla.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Zuper 2017-07-01, 15:36

    Shvatam da te je smorio graf iznad jer je pokazao svu tvoju glupost.
    Anduril

    Posts : 713
    Join date : 2015-08-30

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Anduril 2017-07-02, 09:51

    Zuper wrote:Shvatam da te je smorio graf iznad jer je pokazao svu tvoju glupost.

    Koji graf? Onaj sto spominje nejednakost iako o tome nisam ni reci rekao? Jos jednom - funkcionalno si nepismen ili jednostavno ne citas tako da nema svrhe...
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Zuper 2017-07-02, 10:40

    Sta si odgovarao u upisu n°311?
    Nemoj da lupas glavom. Tvrdio si da kritika kapitalizma sa stanovista nejednakosti nije problematicna jer se desavaju revolucije koje to menjaju. Pa si onda naveo Belle Epoque kao primer a ja ti dao graf koji ti kaze da apsolutno nemas pojma.
    Bice bolje da prenosis tekstove, sa razmisljanjem te ne ide bas najbolje.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Filipenko 2017-07-02, 10:52

    Uf, Andurile, mislim da ti je rekao da bi ti bolje bilo da se pridržavaš Dodikovog zlatnog pravila:


    Anduril

    Posts : 713
    Join date : 2015-08-30

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Anduril 2017-07-02, 12:39

    Zuper wrote:Sta si odgovarao u upisu n°311?
    Nemoj da lupas glavom. Tvrdio si da kritika kapitalizma sa stanovista nejednakosti nije problematicna jer se desavaju revolucije koje to menjaju. Pa si onda naveo Belle Epoque kao primer a ja ti dao graf koji ti kaze da apsolutno nemas pojma.
    Bice bolje da prenosis tekstove, sa razmisljanjem te ne ide bas najbolje.

    Govorio sam o evoluciji politickih sistema - sada je jasno da si funkcionalno nepismen. U tvom grafu se to lepo poklapa samo sto nisi ukapirao o cemu se govorilo.
    Poenta je da uvek ide prvo tehnoloska revolucija, koja zatim prelazi na ekonomiju a politicki sistemi se najsporije adaptiraju. Tako su politicke promene krajem 19. veka pa sve do 1950. (opsta prava glasa, itd.) kasne politicke adaptacije koje su trajale jako dugo u odnosu na industrijsku revoluciju i ekonomiju koje su pocele mnogo ranije. Jel sada kapiras?

    Po istoj analogiji je internet revolucija i promena ekonomije u tom pogledu tek pocela - zavrsice se negde kibernetickim umrezavanjem svih ljudi na planeti ukoliko se trend nastavi. 
    Sadasnji politicki sistemi koji su jos uvek adaptacije iz industrijkog doba to ne mogu da prate i zato ce morati da se menjaju milom ili silom.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Zuper 2017-07-02, 13:12

    Lepo ti rekoh da je graf ispavan Kapitalizam 101 - Page 13 286371741
    Uvek? Nesto kao Francuska revolucija? Prvo tehnoloska revolucija, ekonomska pa politicka, ups...

    Mislim da ce tebi koristi to mozdano umrezavanje. Doduse, moze dugo da se ceka sto ce biti problem za sve nas prisutne oko tebe.
    Anduril

    Posts : 713
    Join date : 2015-08-30

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Anduril 2017-07-02, 13:55

    Zuper wrote:Lepo ti rekoh da je graf ispavan Kapitalizam 101 - Page 13 286371741
    Uvek? Nesto kao Francuska revolucija? Prvo tehnoloska revolucija, ekonomska pa politicka, ups...
    Mislim da ce tebi koristi to mozdano umrezavanje. Doduse, moze dugo da se ceka sto ce biti problem za sve nas prisutne oko tebe.

    Dobro, nisam ni ocekivao da razumes kako je doslo do francuske revolucije i da je to posledica jednog ranijeg procesa. Ali, bez brige, bice drugi put. Btw. nije se govorilo o politickim revolucijama vec o procesima koji traju i po 50 godina. Opet ne citas, tj. funkcionalno si nepismen. Revolucije su spominjane u smislu tehonologije i ekonomije a to su takodje dugotrajni procesi.
    Јанош Винету

    Posts : 5232
    Join date : 2016-01-26

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Јанош Винету 2017-07-02, 14:05

    Anduril wrote:
    Zuper wrote:Sta si odgovarao u upisu n°311?
    Nemoj da lupas glavom. Tvrdio si da kritika kapitalizma sa stanovista nejednakosti nije problematicna jer se desavaju revolucije koje to menjaju. Pa si onda naveo Belle Epoque kao primer a ja ti dao graf koji ti kaze da apsolutno nemas pojma.
    Bice bolje da prenosis tekstove, sa razmisljanjem te ne ide bas najbolje.

    Govorio sam o evoluciji politickih sistema - sada je jasno da si funkcionalno nepismen. U tvom grafu se to lepo poklapa samo sto nisi ukapirao o cemu se govorilo.
    Poenta je da uvek ide prvo tehnoloska revolucija, koja zatim prelazi na ekonomiju a politicki sistemi se najsporije adaptiraju. Tako su politicke promene krajem 19. veka pa sve do 1950. (opsta prava glasa, itd.) kasne politicke adaptacije koje su trajale jako dugo u odnosu na industrijsku revoluciju i ekonomiju koje su pocele mnogo ranije. Jel sada kapiras?

    Po istoj analogiji je internet revolucija i promena ekonomije u tom pogledu tek pocela - zavrsice se negde kibernetickim umrezavanjem svih ljudi na planeti ukoliko se trend nastavi. 
    Sadasnji politicki sistemi koji su jos uvek adaptacije iz industrijkog doba to ne mogu da prate i zato ce morati da se menjaju milom ili silom.

    Dg: Tehnoutopijanizam. 
    Th: Čitati Morozova od pre 10 godina. 

    Stvari se mogu tehnološki menjati a da politički ostanu iste - Kina, Iran, Rusija, USA, Izrael itd.

    To su sve tehnološke supersile koje su vrlo lako zauzdale tu tzv. "tehnološku revoluciju" koja to ni u kom slučaju nije, što je Zuper već obrazložio na temi o vestima iz ekonomije. Precenjuje se uticaj koji informaciona tehnologija ima na makroekonomske pokazatelje i na ekonomiju, a to se desilo već jednom tokom 2001 i dot-com kraha. Treba biti konzervativniji u takvim situacijama. 

    Pogledati Srbiju, u krajnjoj liniji - izvoz softvera pretekao izvoz malina, a politička scena nikad gora. Sama politička reprezentacija softveraša se svodi na DJB. 

    Ključni državni akteri su oni koji drže kapital u svojim rukama, oni diktiraju kuda će se resursi  raspoređivati i utiči na razvoj tehnologije. Ako ne mogu da ga diktiraju, onda svakako umeju njime da ovladaju.

    Amerika ima XKEYSCORE. 

    UK ima GCHQ. 

    Izrael finansira sajber ratovanje, svojim programom Talpiot i jedinicom 8200 za elektronsko prisluškivanje i elektronsku borbu. Vojnoindustrijski kompleks iz koga ponekad uleti u privatni sektor neka firma za RF i radare i bezbednosne sisteme, kao npr. Checkpoint. Sva ta tehnološka infrastruktura nema nikakav uticaj na ekstremno desničarsku politiku i odnose prema Arapima i Palestincima, već naprotiv, verno služi svome gospodaru.

    Kina ima Veliki Kineski firewall (Паће: запречни зид), i policiju misli po forumima. 

    Iran ima Twitter, koji im služi da otkriju disidente i da ih preventivno pohapse pre nego što ovi uspeju da se organizuju u grupe veće od 10tak.

    Nemačka ima sisteme automatskog upravljanja i automatiku, robotizaciju industrije. Nemilice se ulaže u obnovljive izvore energije, bez značajnog uspeha ili proboja, ali dovoljno da bi bili jedan korak napred od konkurencije. Donekle se gura basic income, što je pozitivno i progresivno kretanje. 

    Rusija ima ruske hakere koji hakuju izbore.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Zuper 2017-07-02, 14:39

    Anduril wrote:
    Zuper wrote:Lepo ti rekoh da je graf ispavan Kapitalizam 101 - Page 13 286371741
    Uvek? Nesto kao Francuska revolucija? Prvo tehnoloska revolucija, ekonomska pa politicka, ups...
    Mislim da ce tebi koristi to mozdano umrezavanje. Doduse, moze dugo da se ceka sto ce biti problem za sve nas prisutne oko tebe.

    Dobro, nisam ni ocekivao da razumes kako je doslo do francuske revolucije i da je to posledica jednog ranijeg procesa. Ali, bez brige, bice drugi put. Btw. nije se govorilo o politickim revolucijama vec o procesima koji traju i po 50 godina. Opet ne citas, tj. funkcionalno si nepismen. Revolucije su spominjane u smislu tehonologije i ekonomije a to su takodje dugotrajni procesi.

    Raniji proces tehnoloske prirode Kapitalizam 101 - Page 13 2304934895
    No Country

    Posts : 11129
    Join date : 2015-05-16

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by No Country 2017-07-02, 17:43

    Да, понекад су недокучиви путеви технолошки. Прилажем овде један веома бајат урадак гђе Клајн, где она поводом пекиншке олимпијаде дефинише Police State 2.0, и има врло занимљиву тезу да би СССР преживео, само да се Горби претрпео и сачекао "технолошку револуцију".


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!

    Kapitalizam 101 - Page 13 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Sponsored content


      Current date/time is 2024-05-17, 11:21