by Anduril Thu Feb 14, 2019 12:38 pm
Gargantua wrote: Anduril wrote:Grafikoni izgledaju kao naduvani balance sheets centralnih banaka a ne dug - CB ne duguju nego stampaju. Da li ce razne drzave to ikada vratiti je veliko pitanje. Za sada se svi pretvaraju da ovo masivno stampanje para ne dize inflaciju iako je inflacija odavno zahvatila berzu i nekretnine sto je opet glavni generator nejednakosti globalno. I tako ce ici sve do politickog pucanja sistema usled nejednakosti ili kad ova inflacija deonica i nekretnina pocne da se preliva u rast cena kirija, energije, proizvodnje, materijala i hrane.
Do prelivanja ce verovatno doci tokom sledece recesije posto su kamate vec na minimumu tako da CB nemaju drugog nacina da stimulisu privredu osim stampanja jos vise para za obveznice koje ocigledno nece biti nikad vracene. Ponzi sema CB koja je usmerena da traje decenijama (videti pod Japan) tako da ce pojedincima biti svejedno posto svako veruje da do pucanja nece doci za njihovog zivota.
ili rat ili inflacija
trka između kratkoročnog i dugoročnog pogleda je možda i ključna idejna podloga razmišljanja "šta da se radi?".
Pa jeste - a posto je politicarima, investitorima (zbog neplacanja poreza na akcije, obveznice, itd.), CEO-ovima i glasacima mnogo vaznije kratkorocno, ocigledno je jasno gde sve ide.
Onda imas "eksperte" koji su dobro placeni da pruzaju kratkorocna resenja i dodaju svemu neki oreol naucnosti iako u sustini ne mogu biti sigurni i bilo sta i to je to.
Po meni bi se ovo ludovanje moglo resiti pre svega fer poreskom politikom - isti nivo poreza na sve transakcije bez obzira da li je kapital ili rad u pitanju.
Ovo bi trebao biti zapravo glavni fokus bilo koje partije koja bi da zadrzi neko drustveno finansiran i odrziv socijalni sistem.
Dakle, recimo 20% na VAT, na licni dohodak, na dohodak kompanija, na kupovanje akcija, obveznica, nekretnina, stranih valuta, bilo cega.
U tom slucaju upumpane pare nemaju da pobegnu gde i odmah bi krenula inflacija i moglo bi se odmah kratkorocno kriviti.
A ovako se pare stampaju za bogate, oni trose na spekulacije nekretninama, akcijama, devizama, obveznicama a drustveni efekti dolaze na naplatu tek posle 10-20 ili 30 godina.