Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Језичарење

    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Bleeding Blitva Mon Oct 11, 2021 2:36 pm

    Mór Thököly wrote:Lik zvuči kao da je iz HN Језичарење - Page 29 1399639816

    Mislim, ne 100% ali...

    Što je negde i normalno
    Pa da.
    Mór Thököly wrote:
    Bleeding Blitva wrote:https://www.portalnovosti.com/dobro-jutro-hrvatska-jezicna-policijo

    Zagreb is the new Belgrade
    Sve pare idu u Zg/Bg  Језичарење - Page 29 3937953091


    Ima ovog na makro ali i na mikro razini. Progutaš di koji samoglasnik odma si seljačina.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Oct 11, 2021 2:53 pm

    Ma toga ima svuda, ali retko gde se neko javlja masovno da protestuje zbog toga.

    Al to je tako kad se od jednog dijalekta prave 3-4 standardna jezika.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Oct 11, 2021 2:59 pm

    Kad bi ljude pustili da uce jezik samo iz svog okruzenja, bez TV-a i bilo cega izvan njihovog mesta rodjenja, i onda im dali da gledaju zgb i bgd televiziju, oni iz bosne (i hercegovine pogotovu) bi razumeli uglavnom sve ko bog, a jedno po trecina srbije i hrvatske bi imala velikih problema.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Ferenc Puskás Mon Oct 11, 2021 3:06 pm

    Sigurno sam pričao, ali volim ponoviti, kad je sreo Bosanac Jagodinca nakon ispita.
    Kako si prošao?
    Pa osam.
    O, bravo, čestitam!
    Ama pa osam, pao sam.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Vilmos Tehenészfiú Mon Oct 11, 2021 3:42 pm

    Mór Thököly wrote:Lik zvuči kao da je iz HN Језичарење - Page 29 1399639816

    Mislim, ne 100% ali...

    Što je negde i normalno
    Ovaj iz Ćilipa priča (skoro skroz) kao Novljanin:


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Vilmos Tehenészfiú Mon Oct 11, 2021 3:45 pm

    Mór Thököly wrote:Kad bi ljude pustili da uce jezik samo iz svog okruzenja, bez TV-a i bilo cega izvan njihovog mesta rodjenja, i onda im dali da gledaju zgb i bgd televiziju, oni iz bosne (i hercegovine pogotovu) bi razumeli uglavnom sve ko bog, a jedno po trecina srbije i hrvatske bi imala velikih problema.
    Ne samo iz BiH, već i iz CG. Jezik se zvao srpskohrvatski, a 100% se tako govorio u Bosni i Crnoj Gori.  Језичарење - Page 29 1f600


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by паће Mon Oct 11, 2021 3:57 pm

    Све више чујем клинце по крају, и омладину по штрафти, да говоре старим лалинским нагласком. Између себе, углавном, ал' има и у радњи да тако са муштеријама. Приметио још пре десет година, рекао бих да појава није баш пролазна.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Bleeding Blitva Mon Oct 11, 2021 5:25 pm

    Mór Thököly wrote:Kad bi ljude pustili da uce jezik samo iz svog okruzenja, bez TV-a i bilo cega izvan njihovog mesta rodjenja, i onda im dali da gledaju zgb i bgd televiziju, oni iz bosne (i hercegovine pogotovu) bi razumeli uglavnom sve ko bog, a jedno po trecina srbije i hrvatske bi imala velikih problema.
    Mislim meni je šok da netko gleda ovu emisiju (Dobro jutro, Hrvatska) Језичарење - Page 29 1233199462  Recimo da standard učiš u školi, a sve varijante iz regiona ubereš na youtubeu, tiktoku, itd. Čemu služi tv, osim hegemoniji glavnog grada? Језичарење - Page 29 1233199462


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Oct 11, 2021 5:36 pm

    Bleeding Blitva wrote:
    Mór Thököly wrote:Kad bi ljude pustili da uce jezik samo iz svog okruzenja, bez TV-a i bilo cega izvan njihovog mesta rodjenja, i onda im dali da gledaju zgb i bgd televiziju, oni iz bosne (i hercegovine pogotovu) bi razumeli uglavnom sve ko bog, a jedno po trecina srbije i hrvatske bi imala velikih problema.
    Mislim meni je šok da netko gleda ovu emisiju (Dobro jutro, Hrvatska) Језичарење - Page 29 1233199462  Recimo da standard učiš u školi, a sve varijante iz regiona ubereš na youtubeu, tiktoku, itd. Čemu služi tv, osim hegemoniji glavnog grada? Језичарење - Page 29 1233199462

    Ih, ko gleda, pa boomeri jezikopazitelji...

    Al kako se YT i ostalo usralo u zamisao svih da sad ima samo ovaj nas jezik i ostalo se ima zaboraviti i schluß. Ko da je XIX vek... Hrvati će prestati razumeti srpski 1 dan pošto Srbi prestanu da koriste latinicu.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Bleeding Blitva Mon Oct 11, 2021 6:03 pm

    Mór Thököly wrote:
    Bleeding Blitva wrote:
    Mislim meni je šok da netko gleda ovu emisiju (Dobro jutro, Hrvatska) Језичарење - Page 29 1233199462  Recimo da standard učiš u školi, a sve varijante iz regiona ubereš na youtubeu, tiktoku, itd. Čemu služi tv, osim hegemoniji glavnog grada? Језичарење - Page 29 1233199462

    Ih, ko gleda, pa boomeri jezikopazitelji...

    Al kako se YT i ostalo usralo u zamisao svih da sad ima samo ovaj nas jezik i ostalo se ima zaboraviti i schluß. Ko da je XIX vek... Hrvati će prestati razumeti srpski 1 dan pošto Srbi prestanu da koriste latinicu.
    Jezikodavitelji Језичарење - Page 29 3937953091
    Ali da, svi se kužimo i beremo, fala youtubeu Језичарење - Page 29 3137070404  Nego, jel ima kod vas internog zajebavanja tipa kad treba sinkronizirati crtiće i podijeliti dijalekte, moram ići sad po knjigu koju spominju u članku (Kako bi trebali govoriti hrvatski magarci) Језичарење - Page 29 1233199462


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Oct 11, 2021 6:19 pm

    Kako mislis? ne razumem
    fikret selimbašić

    Posts : 9535
    Join date : 2020-06-19

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by fikret selimbašić Mon Oct 11, 2021 6:24 pm

    Mór Thököly wrote:Kako mislis? ne razumem

    Likovi iz istog crtića pričaju raznim dijalektima hrvatskog, zajebancija je oko raspodjele. Slutim da blitva na to misli.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Oct 11, 2021 6:26 pm

    A, nema to, kod nas i Pepa Prase i Tata Prase i Medvedić Paddington pričaju kao da su išli u Kralja Petra
    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Bleeding Blitva Mon Oct 11, 2021 7:56 pm

    fikret selimbašić wrote:
    Mór Thököly wrote:Kako mislis? ne razumem

    Likovi iz istog crtića pričaju raznim dijalektima hrvatskog, zajebancija je oko raspodjele. Slutim da blitva na to misli.
    Da Језичарење - Page 29 903208043 Evo malo o sociolingvistici
    Ne mogu koristiti hrvatski standard, jer je standard iz filma već ionako odbačen kao neupotrebljiv, pošto je to jezik kojim nitko ne govori. Late li se slengova i dijalekata - što i čine - upadaju u minsko polje regionalnih trvenja. Najveće otkriće Žanićeve knjige jest to da takva trvenja uopće nisu hrvatska posebnost. Tako iz “Magaraca” čovjek nauči da su gledatelji u Valenciji rogoborili na katalonsku/barcelonsku sinkronizaciju crtića, a u frankofonom kanadskom Quebecu na parišku. Saznajemo zašto i otkad u talijanskim crtićima crnci govore mletački, te tko i zašto u engleskim verzijama govori škotski. Polazeći od web debata, Žanić pokušava odgovoriti i na najčešće tvrdnje kritičara sinkronizacija: da se u njima forsira zagrebački kajkavski, da se prekomjerno favoriziraju neki dijalekti, a neki koriste samo za negativce ili budalaste likove.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    boomer crook

    Posts : 36862
    Join date : 2014-10-27

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by boomer crook Mon Oct 11, 2021 8:28 pm

    e to je bilo jos u druzini od vjesala. pa je berto manistra dalmos, kapetan golja bosanac a kmet kruska zagorac. isto kao i u starim prevodima asteriksa kada su korzikanci postali crnogorci.

    meni je to super.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Mr.Pink Mon Oct 11, 2021 8:42 pm

    + 1


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Vilmos Tehenészfiú Mon Oct 11, 2021 9:04 pm

    Nasi nacionalno osvesceni pregaoci su jos u doba one (doduse tada umiruce Jugoslavije) konstatovali da su u hrvatskim crtacima sva vlastita imena hrvatska, osim psa koji se zove Jovo.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Oct 11, 2021 9:44 pm

    Iskreno, ne znam sta da mislim o tome. Ovo sto se u Srbiji radi je bez veze, ali s druge strane ova alternativa je vrlo klizav teren.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by паће Tue Oct 12, 2021 11:45 am

    Mór Thököly wrote:
    Al kako se YT i ostalo usralo u zamisao svih da sad ima samo ovaj nas jezik i ostalo se ima zaboraviti i schluß. Ko da je XIX vek... Hrvati će prestati razumeti srpski 1 dan pošto Srbi prestanu da koriste користити latinicu.

    Још мало па има да се уживети у штос, само вежбај.

    вилмош кравар wrote:Nasi nacionalno osvesceni pregaoci su jos u doba one (doduse tada umiruce Jugoslavije) konstatovali da su u hrvatskim crtacima sva vlastita imena hrvatska, osim psa koji se zove Jovo.

    Још у „Чаробној шуми“ где говоре сви мање више стандардни загребачки, осим међеда који говори лички. Ране осамдесете.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Bleeding Blitva Tue Oct 12, 2021 6:29 pm

    паће wrote:
    Још у „Чаробној шуми“ где говоре сви мање више стандардни загребачки, осим међеда који говори лички. Ране осамдесете.
    Mene taj medvjed podsjeća na Prkačina Језичарење - Page 29 1233199462 , i stvarno, umjesto da sudjeluje u sinkronizaciji crtića jer stvarno ima zanimljiv glas, on koprofagira po televizijama i u saboru.

    Pročitala sam onu gorenavedenu knjigicu i izdvajam dvi stvari: Bugs Bunny je kod nas preveden kao Zekoslav Mrkva a catchfrase mu je bio 'kaj te muči njofra", što je Franju živciralo, pa je crtić maknut s udarnog termina baš eto 1990. Језичарење - Page 29 3579118792 

    A zanimljivo je kako su kanadski jezični puristi legitimizirali sleng na kojeg inače pizde jer su čuli pariški u sinkronizaciji crtića, pa kad ga već mora biti (slenga) a neka bar bude kvibeški Језичарење - Page 29 1233199462  Ajme kompromisa Језичарење - Page 29 286371741


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Oct 12, 2021 6:56 pm

    Jedan Belgijanac mi je svojevremeno rekao "taj jezik je mnogo smesan kad se vozis metroom i slusas kako ti ljudi pricaju. Uopste mi nije bilo smesno kad sam se tamo zaposlio i morao na tom jeziku da komuniciram". Nesto se mislim, i meni bi bilo muka da radim u Pirotu i da su sve sluzbene beleske na pirocanskom srpskom.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Bleeding Blitva Tue Oct 12, 2021 7:02 pm

    A kakav je piroćanski srpski?


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Oct 12, 2021 7:07 pm

    Ovakav:

    https://www.xxzmagazin.com/princeza-na-semku-od-papriku


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50032
    Join date : 2017-11-16

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Oct 12, 2021 7:10 pm

    Če bre, ovo je leskovacčki
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Oct 12, 2021 7:17 pm

    da, da... trebao sam da kazem "iz krajeva gde se cuju eksplozije sa Bliskog Istoka".

    Jedan moj jaran je imao teoriju da su ti krajevi imali 50-50 sansu da se asimilizuju u Bugare da su mirovnim ugovorom pripali Bugarskoj. I to ima smisla: mi imamo 7 padeza, Bugari 1, a jug Srbije tri.


    Last edited by Vilmos Tehenészfiú on Tue Oct 12, 2021 7:19 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”

    Језичарење - Page 29 Empty Re: Језичарење

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 11:43 pm