Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Српска привреда

    avatar

    Posts : 18451
    Join date : 2014-12-12

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by beatakeshi Fri May 25, 2018 12:34 pm

    Svaka dva meseca upala ušiju... koliko je to po tvojoj računici? Isečene tetive na Krfu? (primeri iz prakse)? Polomljena šoferka na autobusu (ekskurzija)?
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by lalinea Fri May 25, 2018 12:50 pm

    ontheotherhand wrote:Nije tu reč o očuvanju nekakvog realno nikakvog luksuza prethodnog života, nego o pristojnoj materijalnoj sigurnosti i dostojanstvu. Da ne moraju da brinu da li će deci za doručak biti margarin i salama.
    Ili da li ces patike da im kupujes na rate... A ne daj boze da ti traze kompjuter (a ti radis u garazi gsp-a, npr).


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by ontheotherhand Fri May 25, 2018 1:28 pm

    beatakeshi wrote:Svaka dva meseca upala ušiju... koliko je to po tvojoj računici? Isečene tetive na Krfu? (primeri iz prakse)? Polomljena šoferka na autobusu (ekskurzija)?

    Ne znam, govorio sam o uopštenom slučaju.

    lalinea wrote:
    Ili da li ces patike da im kupujes na rate... A ne daj boze da ti traze kompjuter (a ti radis u garazi gsp-a, npr).

    Ja sam odrastao u takvim uslovima, pa nikako ne bih želeo da moje dete prolazi kroz slično. Radije ga ne bih pravio ako je to realnost alternative.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Filipenko Fri May 25, 2018 2:13 pm

    Sotir wrote:
    Неком фирма дели поклон ваучере за Нову годину, другима не.


    Српска привреда - Page 7 286371741
    Anonymous
    Guest

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Guest Fri May 25, 2018 3:18 pm

    kako mene nervira ova tema  Српска привреда - Page 7 3579118792

    studija o izvodljivosti, a ne postoje informacije na osnovu kojih se donose zaključci

    da, dete košta, a dva koštaju još više

    maturantska ekskurzija je 46 iljada, pripreme za fakultet oko 40 iljada, matursko veče desetak, to još ne znam, a moraće i nešto da obuče i obuje to veče, to su sve vanredni troškovi i ko ga jebe

    na fakultetu iznenađujuće malo troškova, doduše na budžetu je, a biće i naredne godine

    kao bebe troškovi na sve strane, pa škole svaki čas nešto, pa uz to privatne ordinacije za koješta, patike uvek najveći trošak, nekad skromnije nekad ne, kako se kad moglo

    ali brate, da sam čekao da uđem u kintu, nikad ništa ne bi bilo, postao bih matori sebični drkadžija, ovako sam samo drkadžija
    Anonymous
    Guest

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Guest Fri May 25, 2018 3:22 pm

    pored toga znam dosta dece kojima nikad ništa falilo, ambicije i želje 0
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50267
    Join date : 2017-11-16

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Nektivni Ugnelj Fri May 25, 2018 3:24 pm

    U pravu si, nije ovo ok tema
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by ontheotherhand Fri May 25, 2018 3:40 pm

    Kako se brzo dođe do nervira nas tema X kad su u pitanje krucijalne socio ekonomske teme, dok nebitni likovi poput Srbljkoksanovićke pune bajtove diskova servera.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50267
    Join date : 2017-11-16

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Nektivni Ugnelj Fri May 25, 2018 3:42 pm

    Ja sam direktno odgovorio sta mislim koliko je potrebno. Sad sam slobodan da napustim topic
    Anonymous
    Guest

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Guest Fri May 25, 2018 4:38 pm

    Ako zanemarimo lični aspekt (o kom je teško raspravljati), ostaje da se ljudi uredno odlučuju da imaju decu i u lošim socijalnim okolnostima. Loše u smislu ispod-prosečnih zarada.

    Čekati 100 ili 200k da bi se pravilo dete je - pričamo uopšteno - bzvz, jer tih 100 ili koliko k prosto neće da se desi, kao prosečna plata.
    паће

    Posts : 40224
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by паће Fri May 25, 2018 4:45 pm

    Да куцнем у дрво, моја улица је право обданиште. Бесио бих за муда ко вози брже од 30.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50267
    Join date : 2017-11-16

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Nektivni Ugnelj Fri May 25, 2018 4:48 pm

    At Garg

    Ma ne, to se neće desiti, ja sam napisao 130k ukupnan mesečni budžet porodice, pogotovu za dvoje dece, da je minimum dostojanstva. I to sam mislio za Beograd, izvan Beograda je manje.  Ok, možda je, ne znam 115-120k, ali to je otprilike to. Tu računam i ono što su ljudi pisali da ako se desi neka vnaredna situacija da te ne stavi u bezizlaz. Sve sam uračunao u to. A, mislim, takve situacije se dešavaju, jbg. Naravno, može da se kuva pasulj za tri dana, da se kupuju patike kod kineza za 1000 dinara, da se ne ide na letovane, pogotovu ne kolima ili avionom, da dete ne ide u Vrtić već babedede ovono, ali to je već...jbg. Ali ni to mislim da ne može bez 100k mesečno po domaćinstvu.
    Anonymous
    Guest

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Guest Fri May 25, 2018 4:54 pm

    cenim da većina živi sa porodičnih ~70k zbirno, na ove ili one načine, plus nekakva snalaženja sa strane.
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by lalinea Fri May 25, 2018 4:58 pm

    KinderLad wrote:U pravu si, nije ovo ok tema
    Nije OK ni implicirati da su ljudi koji ne zele decu (ni sad ni kasnije) sebicni, a to se na ovakvim temama desi u dva skoka.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50267
    Join date : 2017-11-16

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Nektivni Ugnelj Fri May 25, 2018 4:59 pm

    Gargantua wrote:cenim da većina živi sa porodičnih ~70k zbirno, na ove ili one načine, plus nekakva snalaženja sa strane.

    Naravno. Na prvom mestu pomoć roditelja od po ukupno, sa obe strane, što u novcu što u naturi , dođe se do oko 100k (ukupno, sa tih 70k). I to bude realno na ivici. I sad, neko se za to odluči, neko ne. Nama, generalno, mislim u proseku ljudima u Srbiji, fali još 100-150 evra po čoveku mesečno. To je onaj skok, a i pričali smo o tome, koji je neophodan da bi zemlja postala iole normalna. To je prosto to.


    Last edited by KinderLad on Fri May 25, 2018 5:11 pm; edited 1 time in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50267
    Join date : 2017-11-16

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Nektivni Ugnelj Fri May 25, 2018 5:01 pm

    lalinea wrote:
    KinderLad wrote:U pravu si, nije ovo ok tema
    Nije OK ni implicirati da su ljudi koji ne zele decu (ni sad ni kasnije) sebicni, a to se na ovakvim temama desi u dva skoka.

    Slažem se i sa tim.
    паће

    Posts : 40224
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by паће Fri May 25, 2018 5:10 pm

    lalinea wrote:
    KinderLad wrote:U pravu si, nije ovo ok tema
    Nije OK ni implicirati da su ljudi koji ne zele decu (ni sad ni kasnije) sebicni, a to se na ovakvim temama desi u dva skoka.

    Плус што се људи мењају. Ја сам био тај да не желим децу, да не могу да замислим себе као одговорног за ово или оно, кад оно цврц, дошло до тога да сам схватио да ако смо нас двоје тако супер једно другом, деца има да буду још и боља. Ту смо обоје били упали у тај пророчки транс, обично хвата само њу (нпр. "мислим да ћу сад да идем да спавам" - и гле, обистини се сваки пут).


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by lalinea Fri May 25, 2018 5:13 pm

    I to, ali nije ni bitno da li promene tu odluku ili ne. Nezeljenje dece nije sebicno. Nije ni nesebicno, prosto uopste ne moze da se sudi po tim arsinima.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    паће

    Posts : 40224
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by паће Fri May 25, 2018 5:20 pm

    Па то, ко жели да има децу треба да их има, ко не жели треба да их нема и крај приче. Овако се умећу којекакви лажни наративи, анализа парализа, и људи мењају или не мењају став и под утицајем тих прича уместо да буду начисто са собом.

    Кад неко из неке личне несигурности или ко зна чега изјави да неће децу, набациш му још ту себичност па онда лепо комплет напусти расправу и тек сад из ината неће да мења став, макар се дотле и премишљао.

    Све је то лични избор који треба поштовати. Ако је држави стало до тога да има од кога да убире порез има топовског меса има становнике, нек им омогући да их буде.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Anonymous
    Guest

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Guest Fri May 25, 2018 7:44 pm

    ontheotherhand wrote:Kako se brzo dođe do nervira nas tema X kad su u pitanje krucijalne socio ekonomske teme, dok nebitni likovi poput Srbljkoksanovićke pune bajtove diskova servera.

    mene nerviraju socio ekonomske teme zato što mi dođe da izvršim genocid nad samim sobom dok čitam šta pišu

    mala digresija, samo da objasnim do kraja moje pominjanje sebičluka, da budemo načisto:

    kako stare, ljudi postaju sve više okrenuti sebi i sve sebičniji

    to primećujem kod ljudi 70+, a kod 80+ već ne mora uopšte da se primećuje

    čast izuzecima

    kod ljudi koji nikad ne pomere fokus sa sebe, to počne malo ranije

    što se tiče samih socio ekonomskih tema na kojima imamo ovakav pristup, nemam šta mnogo da kažem, osim recimo da po pitanju mesečnih potreba potpišem kindera, a po pitanju njihove predvidljivosti tj mogućnosti eliminisanja svake moguće komplikacije nikoga

    imam prijatelja u zagrebu koji radi za nekih 4k eur mesečno, a kod oba deteta mu je otkriven neki zajeban sindrom zbog koga moraju da dnevno dobijaju neki enzim, zbog čega mu treba oko 80k eur godišnje, life expectancy je sada oko 35-40g

    ne vidim zato svrhu proračuna, ko hoće decu ok, ko neće decu još bolje, ni ja ih ne bih opet imao, ne vidim svrhu dece osim druge vrste sebičnosti, od one koju sam prethodno pomenuo, ali kao neću zbog kinte, duvaj ga
    disident

    Posts : 15087
    Join date : 2016-03-28

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by disident Sat May 26, 2018 6:54 pm

    Ima neko ideju? 
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10213100980653933&set=a.1106456896408.2016926.1076346253&type=3


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Filipenko Sat May 26, 2018 7:00 pm

    Pa zaposlili gomilu ljudi na ugovor, od toga ogroman broj na no show job kao u Sopranosima. Istovremeno, plaćanje penzionih doprinosa je sve manje jer se ne uplaćuje, a verovatno i državna preduzeća kreću da koriste mogućnosti lizinga radne snage, samo što to naravno neće da razglašavaju na sva zvona. Možda tako zapošljavaju brda SNSovaca na platice od 25-30k u javnim preduzećima, a gro kinte ostaje agencijama tj. SNSovcima koji ih drže. I tako dalje...

    P.S. naravno, pitanje je i kolika je tačnost svih tih statistika...


    edit: sad vidim, neki ljudi u komentarima su sličnog mišljenja
    disident

    Posts : 15087
    Join date : 2016-03-28

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by disident Sat May 26, 2018 7:16 pm

    Filipenko wrote:Pa zaposlili gomilu ljudi na ugovor, od toga ogroman broj na no show job kao u Sopranosima. Istovremeno, plaćanje penzionih doprinosa je sve manje jer se ne uplaćuje, a verovatno i državna preduzeća kreću da koriste mogućnosti lizinga radne snage, samo što to naravno neće da razglašavaju na sva zvona. Možda tako zapošljavaju brda SNSovaca na platice od 25-30k u javnim preduzećima, a gro kinte ostaje agencijama tj. SNSovcima koji ih drže. I tako dalje...

    P.S. naravno, pitanje je i kolika je tačnost svih tih statistika...


    edit: sad vidim, neki ljudi u komentarima su sličnog mišljenja
    Kod privremeno povremenih poslova, drzava ne uplacuje pun staz , vec dve trecine istog za period od sest meseci. To je vrv samo deo slagalice


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by kondo Sat May 26, 2018 7:41 pm

    disident wrote:
    Filipenko wrote:Pa zaposlili gomilu ljudi na ugovor, od toga ogroman broj na no show job kao u Sopranosima. Istovremeno, plaćanje penzionih doprinosa je sve manje jer se ne uplaćuje, a verovatno i državna preduzeća kreću da koriste mogućnosti lizinga radne snage, samo što to naravno neće da razglašavaju na sva zvona. Možda tako zapošljavaju brda SNSovaca na platice od 25-30k u javnim preduzećima, a gro kinte ostaje agencijama tj. SNSovcima koji ih drže. I tako dalje...

    P.S. naravno, pitanje je i kolika je tačnost svih tih statistika...


    edit: sad vidim, neki ljudi u komentarima su sličnog mišljenja
    Kod privremeno povremenih poslova, drzava ne uplacuje pun staz , vec dve trecine istog za period od sest meseci. To je vrv samo deo slagalice

    ?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Filipenko Sat May 26, 2018 7:44 pm

    Ma to ti misliš da uplaćuje jer tako piše u nekom zakonu negde.

    Realno, mi pojma nemamo ko tu šta uplaćuje i koliko i kome se za šta gleda kroz prste. To ćemo saznati koju deceniju nakon odlaska ovih.

    Osim toga, kada te angažuju preko agencije, ona može uslugu tvog rada da naplati koliko god hoće, a tebi da neku crkavicu na koju se plati smešna količina poreza i doprinosa.

    Najzad, ima tu i dosta fora i fazona za oslobađanje od plaćanja poreza i doprinosa koje su napravljene bukvalno za te SNSovce koji onda otvaraju i zatvaraju te agencije svakih par meseci i opet ih prijavljuju kao novoformirane.

    Српска привреда - Page 7 Empty Re: Српска привреда

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 20, 2024 2:05 pm