Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Star Wars

    Anonymous
    Guest

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Guest Fri Dec 11, 2020 2:30 pm

    Јанош Винету wrote:

    Побуњеник Један и Мандалоријанац су бољи од званичне 9-етке.

    amin.
    паће

    Posts : 40019
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by паће Fri Dec 11, 2020 3:53 pm

    Јанош Винету wrote:Канон је ђубре.

    Побуњеник Један и Мандалоријанац су бољи од званичне 9-етке. Време је да пусте машту на вољу,  не морају да се држе канона као пијан плота.

    Јесте ђубре. Баш сам јуче нешто расправљао са децом о томе шта је сф а шта фантазирање, и дефиниција ми се свела на то да у сфу имаш пуну слободу да измишљаш правила и подједнако пуну обавезу да их се држиш, те да, иронично, деус екс махина спада у фантазију. И онда падне контрапитање - шта је онда Лукас? Бајка. СФ бајка, али бајка. Са мачевима, мистичним силама, бештијама с којима се Баш Челик бори да ослободи принцезу итд. Уосталом, Лукас је хтео да сними стааарог Флаша Гордона па није добио права, а онда је направио ову копију тога јер је јако волео тако нешто.

    И онда џаба сав тај труд око дизајна, који је увек био феноменалан (нпр кад видиш ону комбинацију плавкастосиве, клавирскоцрне, са црвеном и онда она млечнобела светла, тачно знаш где си, то 40+ година не дирају, то је канон), архитектура за да ти дође жао што неће бити изведена у рлу, и то срањце од радње, са тамном страном која се увек враћа за следећи наставак, попут Терминатора или вампира.

    Мандалорац (могу да објасним зашто) јесте бољи јер је најзад нешто у формату бочног стрипа, са причом сведеном на 1 нит, свемиром сведеним на 1 село, и плус има Кејти Секоф (ака Закхоф, ама нема теорије да с оне стране баре тако прочитају) у С3Е3 Star Wars - Page 10 1143415371.

    И Побуњеник 1 је бољи јер је права герила, без британских морнаричких чинова (ама, докле?), дакле ту су могли да не примене протокол до даске и да буду мало инвентивнији, и да чак имају подоста сцена које нису варијација или директна копија неке из првобитне три епизоде.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Sotir Fri Dec 11, 2020 8:03 pm

    Нисам гледао Мандалориана, али реално све досад виђено је нека рециклажа или разрада. Значи нису баш пуштали машти на вољу.

    Они приквели су били оригиналнији.
    паће

    Posts : 40019
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by паће Fri Dec 11, 2020 8:11 pm

    Док се класични СЊ догађа у цик цак локацијама - припиздина-свемир-престоница-свемир-припиздина-тврђава, Мандалорац је припиздина-околина-припиздина, нема чак ни већих градова, а озбиљније тврђаве да не спомињем (погледао само прве 4 од друге сезоне, прву јок, можда грешим). Тј јесте то све рециклажа, али је овог пута пало допуштење да се изостави педесет обавезних делова, и наравно да делује свеже.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Guest Fri Dec 11, 2020 8:18 pm

    dobar je mandolorian
    Јанош Винету

    Posts : 5201
    Join date : 2016-01-26

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Јанош Винету Sat Dec 12, 2020 1:04 am

    Ја просто волим вестерн. Кад сам чуо музичку тему која је омаж "За долар више", одмах сам се примио.
    Нема више ничега новог, остаје само играње на ретро жице.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Janko Suvar

    Posts : 7659
    Join date : 2019-06-06

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Janko Suvar Thu Jan 28, 2021 4:26 pm

    Nikola Tanasic wrote:STAR WARS: THE HIGH REPUBLIC – „СВЕТЛОСТ ЏЕДАЈА“
    Прочитао сам прву књигу из амбициозног пројекта Star Wars: The High Republic - "Светло џедаја". Прича је оригинална и занимљива, ликови су упечатљиви, али политичка позадина је неподношљиво политички коректна. За неупућене: "Узвишена Република" ради оно што је Лукас хтео са приквелима - приповеда о Златном добу Далеке галаксије пре успона сита и Империје. Али док се Лукас определио за период декаденције Републике и Џедајског реда, овај пројекат се фокусира на ранији, златни период.

    Пројекат је амбициозан, и подразумева више романа и стрипова на којима учествују бројни аутори, а чији је циљ да нас уведу у ликове и тематику "цивилизоване епохе" када су "џедаји били чувари мира и правде у Галаксији". Првој књизи то полази за руком, али уз необичне нуспојаве.
    Задатак сам по себи је врло незахвалан: треба писати о нечему што се зове "Звездани РАТОВИ" у време непомућеног мира и просперитета, у коме глобалне машине угњетавања каква је Империја нема ни у назнакама, а џедаји немају практично никакав изазов у лику сита или Тамне стране силе.
    Аутор "Светла џедаја" Чарлс Соул се определио за врло занимљиву тематску поставку - џедаји и Република учествују у санирању последица апокалиптичног свемирског феномена који доводи у питање опстанак више насељених система, а све у позадини ширења утицаја Републике у Спољном обручу. Радња првог дела романа утолико веома подсећа на Коријеве "Немезине игре", а ко је читао то ремек-дело научне фантастике, тешко ће моћи да прогута огромне рупе у приповедању у овом роману, где је по потреби било који ћошак свемира истовремено предалеко и преблизу, свако путовање између две тачке траје прекратко и предуго, како већ заплет захтева.
    Након што смо суспендовали неверицу нешто уз нешто више напора него што "Звездани ратови" обично захтевају (пре свега због занемаривања бајковите премисе у корист једног непотребно реалистичког наратива), чека нас занимљива прича о колонизацији рубова галаксије и прерастању једне хаотичне групе пирата у радикално зло галактичких размера. Што опет веома подсећа на Корија.
    У свему овоме, џедаји су свакако приказани најбоље и са највише пажње. Њихова веза са Силом је јача него што смо навикли, они нису шашави пустињаци из Прве, нити нинџа-суперхероји из Друге трилогије. Видимо један хијерархизован религијски Ред у једној крајње несекуларној Републици (што је детаљ који на смешан начин промиче ауторима, који иначе снажно форсирају савремену политичку коректност). Појединачни ликови нису ни најмање генерични - разликују се значајно по својим способностима, својим филозофским схватањима Силе и по својим специфичним искушењима у придржавању добро уходаног пута Светле стране. Ако на почетку књиге делују свемоћно, тај утисак се пред крај топи.
    Док почетак књиге делује као један, додуше оригиналан, али прилично шаблонски покушај спајања "Звезданих ратова" са жанром природне катастрофе, како се радња одвија, добијамо нешто што заиста делује као ваљан изазов за способности џедаја, а све то без помрачења каснијих догађаја.

    Оно што, међутим, квари солидне утиске јесте визија САМЕ Републике коју аутори овде хоће да изграде. Ако су Лукасове декадентна позна Република и Империја била два наглашено искрена виђења америчке политике, овде имамо покушај сликања америчког друштва "какво би требало да буде". На овоме све почиње да клизи у несношљиву политичку коректност. Аутори су добили задатак да замисле Републику оперисану од свега онога што ју је чинило толико животном - корупције, бирократије, разобрученог либерал-капитализма, локал-расизама, и организованог криминала. Тако добијамо политички систем који је толико упеглан, угланцан, и извештачен, да човек махинално почиње да се идентификује са негативцима којима се сва та бескрајна солидарно и филантропија гаде из чисте злобе и ината.
    Имамо, рецимо, Врховног канцелара (који је наравно канцеларка) која је до те мере опседнута идејом општег добра да нема теоретске шансе да би се икада попела уз политичку лествицу, имамо савршену хармонију у односима државе, религије, и корпорација, уз сенку коју баца неколико похлепних појединаца. Наравно, највише иритира наметљиво форсирање "расне и родне равноправности" - вишак нељудских врста међу џедајима, подвлачење боје коже где тако нешто нема никаквог смисла (у свемирском друштву где свака планета има различиту климу и различите услове живота), и обавезне "жетон-хомосексуалце" који живе у срећном браку, чија је срећност нарочито подвучена и наглашена, да случајно некоме не промакне.
    Основно гесло овог несебичног система који у својој несебичности опсесивно мисли на сваки појединачни живот у Галаксији пре него на корпоративне и економске интересе читавих звезданих система гласи "Сви смо ми Република", и понављају га ad nauseam. Понављају га толико да је то смешно. Понављају га и политичари, понављају га радници, понављају га и негативци, истовремено са мржњом и дивљењем. Њиме се поздрављају војници и џедаји. Заиста, веома брзо постаје непријатно.
    Уз мало више ауторске аутоироније (која лепо функционише на нивоу појединачних ликова), ово би се могло претворити у изванредну дистопијску сатиру. И да будемо поштени - није искључено да ће се у то на крају и изродити, али у овој првој књизи тога нема ни у траговима.
    Оно што смо добили јесте једна поставка за читаву нову подфраншизу "Звезданих ратова", и у том смислу се може поредити са "Фантомском претњом", или са првим деловима серијала Tales of the Jedi. То може бити почетак култне саге, али та могућност за сада само блесне на тренутак.
    паће

    Posts : 40019
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by паће Thu Jan 28, 2021 6:33 pm

    Јел' има још нешто што овај Баздуљ није поменуо макар реда ради жетон?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Guest Fri Sep 24, 2021 2:48 am

    https://www.polygon.com/2021/9/23/22688444/star-wars-visions-analysis
    Летећи Полип

    Posts : 11088
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Летећи Полип Thu Mar 31, 2022 10:55 pm

    Danas mi nesto palo na pamet.Kojom logikom Hatovi, prakticno univerzalno, postaju krimi bosovi? Tesko mi je da zamislim kako se neki probija od dna ka vrhu nekog krimi klana. I da li su univerzalno sociopatska rasa? Ako jesu, kako su uopste dosli do situacije imaju civilizaciju, i da se rasire po celom svemiru?


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49939
    Join date : 2017-11-16

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Mar 31, 2022 11:00 pm

    Летећи Полип wrote:Danas mi nesto palo na pamet.Kojom logikom Hatovi, prakticno univerzalno, postaju krimi bosovi? Tesko mi je da zamislim kako se neki probija od dna ka vrhu nekog krimi klana. I da li su univerzalno sociopatska rasa? Ako jesu, kako su uopste dosli do situacije imaju civilizaciju, i da se rasire po celom svemiru?

    Palpatin je prethodno poveo borbu protiv korupcije
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Sotir Thu Mar 31, 2022 11:26 pm

    Лењи писци, а ти докон па имаш времена да размишљаш о глупостима више него што су размишљали оно који су о томе писали.
    Janko Suvar

    Posts : 7659
    Join date : 2019-06-06

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Janko Suvar Fri May 27, 2022 1:54 am

    meh

    Star Wars - Page 10 Empty Re: Star Wars

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 6:29 am