boomer crook wrote:moj uvid je drugaciji. u odnosu na situaciju pre jedne decenije smanjen je broj relativno siromasnih (koji sada opet skace) ali je povecan jaz izmedju najbogatijih i ostalih.
boomer crook wrote:ali kao sto sam rekao to smanjenje bi se desilo i da moj ker vodi drzavu samo bi se on zadovoljio sa 27 bugarskih biskvita a ne sa 27 apartmana na crnom moru.
boomer crook wrote:taj pad kvaliteta zivota srednje klase je takodje deo globalne konjukture. do sada je vucic imao srece i mogao je da vozi kao da zna sta radi. sada smo ponovo u jednoj nezavidnoj poziciji u kojoj ekonomski konglomerat kojem pripadamo i koji nam je donosio boljitak trpi nekakve udarce i steze uckur.
+1
Ово све стоји.
One Eyed Bob wrote:postoji i momenat da je nečemu što je sada kao fora srednja klasa vrlo teško da troši "disposable income" na rutinske stvari tipa restorani, koncerti i letovanja jer su cene jako odskočile, tipa 2-3X a primanja su im u relativnim kategorijama ista ili manja nego pre par godina. imamo raslojavanje po svim šavovima, to je tektonski proces stvaranja novih klasnih linija koji je vrlo teško uhvatiti običnim parametrima. jasno se izdvaja nova klasa koja ili a) ne radi za platu već za profit i b) pripada mahnito privilegovanom sloju SNS klijenata. oni ispod neće crći od gladi ali im se uskraćuju bitni aspekti kvaliteta života, ukratko poživotinjuje se ogroman sloj stanovništva. ne može se to prikazati jednom tabelom, za to je potrebno istraživanje od 300 strana koje bi za tezu imalo finalni period ratne i posleratne raspodele društvenog viška, na vektoru ka stvaranju ambijenta jednog vrlo zeznutog i žilavog oblika kapitalizma.
И ово стоји.
Uncle Baby Billy wrote:neka bude da se broj siromašnih smanjio. kao što je DelCap pomenuo, to može biti stvar konjunkture, a ne lokalne ekonomske politike. a to na nejednakost ne mora da utiče ako istovremeno imaš enormno bogaćenje gornjih prihodnih stratuma.
na primer, ja verujem da je mnogima u SNS Srbiji bolje zbog raznih klijentelističkih šema, mogućnosti da se dobiju neke mrvice, manje ili veće, na račun partijske poslušnosti i sličnih stvari. čitave su familije tako pozapošljavanje. ali opet, to je klijentelizam koji služi tome da vrh i njegovi sateliti pune džepove i ne mora bitnije uticati na nejednakost. posebno ne mora imati neki trajan uticaj.
Већ смо причали о томе и да, то има трајан утицај. То су људи који су први пут са 40 година добили сталан посао и нису више надничари и ситни земљорадници на сеоским газдинствима.
Другар ми прича о приходу на сеоском газдинству од 30.000 динара, а банка у којој он ради им даје 100.000 да ураде генералку трактора старог 50 година како би могли да наставе да раде.
Таквих има по Србији колико хоћеш, они су преживљавали са 10.000-15.000 месечно по особи по неким селима а сада имају минималац од 40.000.
Скок месечних прихода од 4 пута. Београд није Србија, ти људи деценијама живе од мрвица. То су људи који немају ни новца ни здравља ни друштвеног капитала нити памети да се одселе из мањих градова.
Погледати Шаровићев интервју са људима који су дошли на контрамитинг, оно је социолошко истраживање прве класе.
”Ми живимо од бабине аустријске пензије и дошли смо да подржимо Вучића. - А шта ћете кад баба умре? *тишина*”
”Да, ја сам директор у ПИО фонду, и да по занимању сам фризер.”
Вучић живи на овим раздорима, он је мајстор да посвађа и завади као и да игра на сујете. Свеједно, њему иде у прилог да се екстремно сиромаштво смањи путем привредног раста, да потисне средњу класу и гурне је у сиромаштво и прекаран положај како би могао да игра на дихотомији сиротиња-средња класа, а да богати наставе да се несметано богате.