host wrote:9
ficfiric wrote:Ne kazem da je samo Zapad kriv, za jednopartizam je zasluzna i ona druga stranka koja se samoubila u periodu 2012-2014. I da se ne lazemo, Ni Djindjic ni Tadic nisu imali nikada onakvu podrsku zapada kakvu je imao Vucic od Angele
Vidis, dosta zanimljivo zapazanje. Demokratska stranka je nakon ogromnog rasta podrske nakon ubistva Djindjica dozivela veliki pad, najvise zbog propagandnog rata mafijaskih medija i politicara. Medjutim, ubrzo nakon toga se Boris uzdigao neverovatnom brzinom i ubedljivo pobedio na predsednickim izborima. Kako nikom nije palo na pamet da se zapita kako je to uspelo jednom do tada neubedljivom politicaru sa velikom hipotekom izdajnicke stranke, zasto bas tada i kome je to odgovaralo, a jeste nakon poraza posle 8 godina feudalne vladavine, kolaboracije sa najvecim zlikovcima i lose spoljne konjukture (kriza koju smo zezali)?
Ovo je za mene cisto misaoni eksperiment jer ne verujem u takvu vrstu nevidljive drustvene kontrole. Kad je ima, ona je itekako opipljiva kao u slucaju Vucicevog mafijaskog aparata.
Da se vratim na Merkelovu. Slazem se da je ona dosta pomogla radikalima da stanu na noge (oni nakon pobede na izborima nisu imali dva pismena coveka u stranci da tu vlast sprovode). Medjutim, moje misljenje o svemu tome je danas mnogo gore po nju. Posmatrano iz ove perspektive, ona (*) je katastrofalno unazadila Evropu svojim strateskim odlukama - uspostavljanjem energetske zavisnosti od rusofasista, forsiranjem masinske i hemijske industrije naustrb novih tehnologija i, sto je bitno za ovu pricu, umrezavanjem evropskih konzervativnih/narodnih stranaka. (*) Nisam siguran koliko je ovo poslednje njena odluka, a koliko neminovnost trenutka, tek cinjenica je da je ta mreza narodnih stranaka pomogla najgore opcije u svakoj drzavi i otvorila prostor za dalje pomeranje u desno i jacanje otvoreno fasistickih opcija.
Sve u svemu, tacno je da je Vucic imao vrlo povoljnu konjukturu - kraj svetske ekonomske krize, jevtin novac, epohu jacanja konzervativizma u ovom delu Evrope i rusofasisticku invaziju na Ukrajinu u trenutku kad je ekonomija mogla drasticno da padne. Ne mislim da je taj uticaj bio presudan na najbitniju polugu Vuciceve vladavine, a to je mafijaska infrastruktura koja je izgradjena iznutra. To je nadogradjeni mafijaski aparat koji je ubio Djindjica i koji nije razmontiran za vreme Tadiceve vlasti.
Srbi su dobili vlast kakvu su prizeljkivali i bzvz je kriviti bilo koga za to.
ДС је популарност почела да пада већ у мају 2003 због унутршањих сукоба који су све више преливали у јавност, борба за новог председника. Ни подизање оптужница из Хага за пар полиицијских генерала који су спроводили "Сабљу" није много помогла. Медији на које се позиваш су затворени у "Сабљи", њихов уредник може бити гост код Видојковића и Кулачина и обожаавтељ Јеремића а након фомрирања СНС био је уредник у "Правди", коју је финансирао, између осталих, Драган Ђилас.
Тадић је победио управо што је био мање познато лице ДС и који се дистанцирао од Чедомира Јовановића, када је настао отворени сукоб у ДС и избацивње Јовановића и стварање ЛДП. Тадићева прича је била слична СНС, на површини умевинији национализам испод површине Вук Јеремић обећава свашта само у повољно време и то се спрооводи. А у јавности Јеремић главни националиста којег не воли ЛДП. Пад се 2012 десио јер је СНС обећао одређеним западним чиноцима да ће брже, јаче и боље споровести предају Косова и Метохије. За ту акцију је имао подршку одређених људи из ДС, пре свега Ђиласа, јер је тај део ДС оечкивао да када ови одраде причу лагано да се врате без обавеза на власт. Само што је Вучић то спречио разбијањем ДС и целе опозиције. То је иначе све Ђилас још 2013 признао у јавном интетвј на б92: срећан сам што нисам власт која предаје Косову и Метохију. А Тадић би имао шта да каже на тему његовог пада 2012 и деловања Ђиласа.
Што се тиче Немачке, Меркеловој се највише замера неконтролисан прилив миграната. И то се сматра главним разлогом данас АфД на 20%. Мада то није главни разлог за раст АфД.
Што се тиче зависности Немачке од гаса и нафте из Русије, то је политиа још од седамдесетих и СПД, као мера диверсификације након Јом Кипру рата и Арапског ембарга на нафту, Ostpolitika СДП. И великим делом су сами криви што су дошли у ситуацију да немају те сировине више и да је немачка, па и европска, привреда у кризи.
Што се тиче наднационалних европских политичких конструкција, то је замисао јер постоји у Немачкој у измаглици нека идеја о великој европској држави и зато се делује на паневропском нивоу плус немачка конторла, пре свега., тзв. Средње Европе, која је главни немачки интерес.
Деловање Хришћанске уније, било демокртатске или социјалне, баварског крила, је одавно присутан. Конкренто је бааврска Хришћанско-социјална Унија имала велику улогу у реформама у Словачкој поечтком 2000их. Не бих се сложио да је то било лоше.