a i verujem da ipak makar neki dinar dođe do neke sirotinje koja nema ništa
i još žena daje krišom u dobrotvorne svrhe stalno
Cenim da se iz vaseg ugla starost i bolest čine dalekoMór Thököly wrote:boomer crook wrote:svako ko moze da ne placa pare drzavi koja je betonirala svoje gradjane i koja vodi rat protiv svih onih koji joj se ne mogu usprotiviti od penzionera do radnika i treba to dalje da cini.
na toj sam negde liniji...
Sotir wrote:Шуваре,
шта се дешава ако је неко регуларно запослен овде, а има додатни извор преко нета?
Пошто има плаћено осигурање, да ли се на ово плаћа само порез?
Mór Thököly wrote:Kirko Skaddeng wrote:I šta, ja treba da mu plaćam lom noge, infarkt, saobraćajku, zato što gospodin ne želi da plaća zdravstveno jer šta je država njemu dala? Ili da ga se pusti da umre?
Ni jedno ni drugo nije civilizacijski.
Neces mu nista placati u tom slucaju. Ako mu se to desi - komercijalne cene. Ako nema da plati - plenidba.
No Country wrote:Како није? Па била је прича како програмерчићи не плаћају порез, а онда сломе ногу/ добију инфаркт/ корону, whatever, те се лече о твом и Васином трошку. Нешто сам погрешно схватио, по обичају?Mór Thököly wrote:
Ovo nije porez. Za poreze sam rekao sta mislim
Janko Suvar wrote:Sotir wrote:Шуваре,
шта се дешава ако је неко регуларно запослен овде, а има додатни извор преко нета?
Пошто има плаћено осигурање, да ли се на ово плаћа само порез?
Zaposleni koji imaju dodatni prihod, moraju da plate porez i doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje. Oslobodjeni su placanja doprinosa za zdravrstveno i za slucaj nezaposlenosti, koje im je onda pokriveno preko ovog regularnog posla.
Postoji neoporezivi deo, a i osnovica se umanjuje troskove poslovanja, kada je rec o porezu, a doprinos za penzijsko se placa na punu sumu i iznosi 25 posto.
Moze se reci, da je ovo nepravedno, ima onih koji tako misle, ja ne mogu da procenim, ipak ce ti biti veca penzija, posto ti sve prihode obuhvati, ali moze se reci da je nepravedno.Mór Thököly wrote:
Neces mu nista placati u tom slucaju. Ako mu se to desi - komercijalne cene. Ako nema da plati - plenidba.
Na stranu sto se ne slazem, imam problem sa izrazom "komercijalne cene" ovde.
Cene zdravstvenih usluga nisu formirane na trzistu (cak i kad je tako kao sto kazes jedan deo neosiguran), jer je najveci igrac na trzistu ipak RFZO. Tako da ne moze se odrediti koliko bi to zapravo kostalo, kad jednog od kupaca cini osuguranje za milione zaposlenih.
Kad se ode u bolnicu, oni ti na kraju kazu kooliko bi ovo zapravo kostalo (da bi ti na osnovu toga obracunali participaciju), mada taj broj bi podjednako mogli i da izmisle, jer nije ponudom i potraznjom doslo do njega.
Ilustrativni primeri (iz licnog i porodicnog iskustva)
-ugradnja stenta: 200.000
-ugradnja vestackog kuka 850.000
-hemoterapija deset ciklusa: 3.000.000
MOze se njima naplatiti ta suma, al ona nije komercijalna, toliko titanijumski kuk i hemoterapija kosta drzavno osiguranje, al ono je u prednosti jer ima veliki bazen korisnika.No Country wrote:
Како није? Па била је прича како програмерчићи не плаћају порез, а онда сломе ногу/ добију инфаркт/ корону, whatever, те се лече о твом и Васином трошку. Нешто сам погрешно схватио, по обичају?
Nije porez, nego doprinos za osuguranje, to je hteo da kaze.
Iz mog iskustva, ima tri tipa domacih libertarijanaca:
1. Pravi (originalni): to je lik sto misil da je on sam sebi biznis napravio i da tako isto moze i jebeni Cigan bez noge da ga napravi, samo nije ucio skolu, da mu drzava krade porez i da se svaka stvar moze resiti trzisno (neka cena za decu seksualne robove mora da postoji). Muskarac, programer, izmedju 20-25 godina, nije se nikad susreo sa svetom van svog kruga ljudi, i obicno prestaje da bude libertarijanac, kad se prvi put susretne (upozna nekog siromasnog ili mu roditejlima treba zdravstvena nega).
2. Amerikanac (duhovni emigrant): uzeo da prati domacu politku, shvatio da ona nije americka, da seze do u sesti vek i da svaki put kad krenes da raspravljas s nekim ovako o policy pitanju, zavrsis u cetnik/partizan, karadjordjevic/obrenovic, vasilevs/papa raspravi i da je sve to pretesko. Zato je on odlucio da se pravi da je Amerikanac, da gleda Dzona Stjuarta i da se smeje ljudima sto zive u Dakoti (obe). Rodjena sestra njegova, ne da da joj beli muskarci diraju matericu (iako je u Srbiji bas niko i ne dira). Prestaje da bude libertarijanac, kad ode kod rodjaka na selo, malo se napije. Tad postaje cetnik.
3. LDPovac (ustasa): Nacelno veruje da treba da postoje javne instuticije, samo ne u Srbiji. On bi placao porez, ali ne dok je ovakva zemlja, prvo neki red da se uvede, a onda svako da plati kao sto treba. Ne prestaje.
edit: za potrebe nauke, moram da kazem da ovo nisu uske defenicije, Parun bude sva tri u roku od jedno pola sata.
disident wrote:Ne znam koji od tri tipa mi je gadniji
Podrazumeva se da trazimo da sve ostane isto kao i do sada.. Kakav otpis duga? Kome mi to i sta dugujemo? I sta smo dobili mi od drzave?
Jedina pobeda moze biti da sve ostane kako jeste u suprotnom nema razgovora.. Sta sad treba da razgovaramo koliko ce nam novca neko ukrasti a da nista nije uradio za nas.. Bankama smo nevidljivi, za nas nema kredita i drugih "pogodnosti" samo nas poreska vidi..
A predstavnik cega? Predstavnik koji ce se boriti da nam kradu manje? Ne, nama treba predstavnik koji ce se boriti da sve ostane bas onako kako jeste.. Nikome ni dinar necu dati..
I sta ce se desiti? Smestice na hiljade nas u zatvor gde cemo samo stetiti drzavi, zauzimati kapacitete, dobijati besplatnu klopu i slicno..
Slaba vajda od svega ovoga..
Nikakva priča, pokušava da izvuče bilo šta, da se nagađa. Jer pravno ne može uzeti ni dinar, a ni na silu.
Lažna opozicija već piše 'Mnogo je 50 posto, da je 20, pa okej'. Na to ide, kao ona fora o lažnom popustu.
Neplaćanje poreza nema alternativu.
a sam u slicnoj situaciji, ali u Italiji. Radim razne poslove online i moram da platim porez. Nije me niko jurio, niti mi pretio, prosto smatram da mi je to gradjanska duznost. Razgovarala sam sa racunovodjom i rekla mi je da otvorim partita IVA - poreski broj kao za firmu i da prijavim projektovani prihod za ovu godinu i da platim 30% od tog iznosa. Tu upada socijalno, zdravstveno i porez. Pao mi je mrak na oci, ali svako ko ima prihod mora da plati porez da bi drzava funkcionisala. (To sto smatram da ova italijanska, a jos manje ona srpska, uopste ne funkcionise, ispada irelevantno. Sem ako krenemo u gradjansku neposlusnost, ali to je onda druga prica.)
Ti u italiji nesto dobijas za tih 30% i nije oporezovanje tebi kao vecini srpskih frilensera( 500-800e)
kapetanm wrote:Cenim da se iz vaseg ugla starost i bolest čine dalekoMór Thököly wrote:
na toj sam negde liniji...
kapetanm wrote:Cenim da se iz vaseg ugla starost i bolest čine dalekoMór Thököly wrote:
na toj sam negde liniji...
disident wrote:Posle deset minuta u onoj fb grupi dobio sam zelju da im oporezuju sve do poslednjeg dinara deset godina unazad
kapetanm wrote:Cenim da se iz vaseg ugla starost i bolest čine dalekoMór Thököly wrote:
na toj sam negde liniji...
Лол, пореска служба.Летећи Полип wrote:Da li su javni podaci o broju ljudi koje će udariti ova mera?
MNE wrote:zato pravila moraju da budu ista za sve i da se redovno kažnjava za nepravilnosti a ne da 5 godina puštaju uz namigivanje i onda aj sad da platite sve