Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kapitalizam 101

    Erős Pista

    Posts : 81469
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Sat Nov 06, 2021 8:30 pm

    A prica o kapitalizmu koji moze da nastavi ovako kako vec neko vreme ide, nije ni naucna fantastika, nego je naprosto laz. E sad zasto ti na kritiku te lazi imas potrebe da odgovoris, sto rece Bili, SPO aforistikom, pitanje je na koje sam moras da potrazis odgovor.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7171
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Nov 06, 2021 8:34 pm

    паће wrote:Не, Вилмош тврди да успешна расподела ресурса није ништа друго до државно-принудна расподела беде, и да другачија није ни могућа.

    То некако спада у ону причу да је социјализам немогућ јер захтева сарадњу и од оних који ће га саботирати.

    Ja sam čuo drugačiju priču u školi na času marksizma: da je komunizam nemoguć dok se kapitalizam ne porazi, na svakom kontinentu. Dakle, prvo svetska revolucija (“da pojedemo gazde”, što bi rekla ona 2 vanzemaljca), pa da se razbaškarimo u večnom nedeljnom popodnevu, uz prenos fudbalskih utakmica.

    Sotir wrote:То може да се реши лепо и у капитализму, нпр Холандија Јапан.
    Али колико су се заглибили у Америци и Канади је катастрофа и неодрживо, чак и за њих.
    Izabrao si 2 zemlje gde, usled prirodne konfiguracije terena, ogromna većina ljudi živi u gusto naseljenim gradovima. Primeni japansko rešenje na slabo naseljene zemlje, tipa Namibija. Ili na slabo naseljena područja u središnjim delovima Amerike i Kanade. Možeš da staviš Šinkasen izmedju Omahe i Linkolna, ali to nikad neće biti isplativo.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 8:43 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:

    Ako hoćeš da svi ljudi na zemlji budu srednja klasa, i to ne srednja klasa kakva postoji u Zapadnoj Evropi ili Americi nego srednja klasa kakva postoji u Srbiji, tako nešto ne može da se ostvari bez potpune promene energetsko/ekološke paradigme, za šta je potrebna tehnologija o kojoj trenutno niko ne razmišlja. Priča o komunizmu, bez rešavanja ovog problema, je čista naučna fantastika. 

    Nije.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7171
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Nov 06, 2021 8:43 pm

    Erős Pista wrote:A prica o kapitalizmu koji moze da nastavi ovako kako vec neko vreme ide, nije ni naucna fantastika, nego je naprosto laz. E sad zasto ti na kritiku te lazi imas potrebe da odgovoris, sto rece Bili, SPO aforistikom, pitanje je na koje sam moras da potrazis odgovor.
    Aj malo preformuliši šta si hteo da kažeš. Ja uopšte ne pričam o kapitalizmu niti kolko on može još ovako da gura.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7171
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Nov 06, 2021 8:45 pm

    Talason wrote:
    Vilmos Tehenészfiú wrote:

    Ako hoćeš da svi ljudi na zemlji budu srednja klasa, i to ne srednja klasa kakva postoji u Zapadnoj Evropi ili Americi nego srednja klasa kakva postoji u Srbiji, tako nešto ne može da se ostvari bez potpune promene energetsko/ekološke paradigme, za šta je potrebna tehnologija o kojoj trenutno niko ne razmišlja. Priča o komunizmu, bez rešavanja ovog problema, je čista naučna fantastika. 

    Nije.
    Jeste. Marks i Engels su poranili. Potrebna je bar još jedna (a možda i dve) tehnološke revolucije.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Erős Pista

    Posts : 81469
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Sat Nov 06, 2021 8:46 pm

    Pa totikaem, isuvise si zauzet objasnjavanjem kako drugacije ne moze, a ko to kaze klevece i laze, odnosno mora da je licno Marks i Engels ili da se bavi naucnom fantastikom.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7171
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Nov 06, 2021 9:07 pm

    Erős Pista wrote:Pa totikaem, isuvise si zauzet objasnjavanjem kako drugacije ne moze, a ko to kaze klevece i laze, odnosno mora da je licno Marks i Engels ili da se bavi naucnom fantastikom.
    A, ne. Ja kažem da onako kako Marks i Engels zamišljaju promenu (a što ovi vanzemaljci u stvari i kažu), ne može da bude dok se ne okrene još par tehnoloških revolucija.

    Nisam rekao da ne treba menjati kapitalizam niti da ne može da se menja danas. Uostalom, od svih nas na ovom ovde forumu, ja sam jedini glasao za Bernija.


    Last edited by Vilmos Tehenészfiú on Sat Nov 06, 2021 9:09 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Sat Nov 06, 2021 9:08 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    паће wrote:Не, Вилмош тврди да успешна расподела ресурса није ништа друго до државно-принудна расподела беде, и да другачија није ни могућа.

    То некако спада у ону причу да је социјализам немогућ јер захтева сарадњу и од оних који ће га саботирати.

    Ja sam čuo drugačiju priču u školi na času marksizma: da je komunizam nemoguć dok se kapitalizam ne porazi, na svakom kontinentu. Dakle, prvo svetska revolucija (“da pojedemo gazde”, što bi rekla ona 2 vanzemaljca), pa da se razbaškarimo u večnom nedeljnom popodnevu, uz prenos fudbalskih utakmica.

    Не противречи једно другом - социјализам је прелазни облик до комунизма, и није нужно светски систем итд. Али и такав је, кажем, немогућ јер ће га капитализам саботирати споља, изнутра, финансијски, уценама, затварањем тржишта, свим могућим методима. Што је досад већ било, а није ни речено „е јесте и ми смо крљали ал' сад часна извиђачка нећемо више“.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81469
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Sat Nov 06, 2021 9:09 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:
    Erős Pista wrote:Pa totikaem, isuvise si zauzet objasnjavanjem kako drugacije ne moze, a ko to kaze klevece i laze, odnosno mora da je licno Marks i Engels ili da se bavi naucnom fantastikom.
    A, ne. Ja kažem da onako kako Marks i Engels zamišljaju promenu (a što ovi vanzemaljci u stvari i kažu), ne može da bude dok se ne okrene još par tehnoloških revolucija.

    Nisam rekao da ne treba menjati kapitalizam niti da ne može da se menja. Uostalom, od svih nas na ovom ovde forumu, ja sam jedini glasao za Bernija.

    Kapitalizam 101 - Page 26 1233199462 Kapitalizam 101 - Page 26 903208043



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7171
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Nov 06, 2021 9:12 pm

    паће wrote:
    Vilmos Tehenészfiú wrote:

    Ja sam čuo drugačiju priču u školi na času marksizma: da je komunizam nemoguć dok se kapitalizam ne porazi, na svakom kontinentu. Dakle, prvo svetska revolucija (“da pojedemo gazde”, što bi rekla ona 2 vanzemaljca), pa da se razbaškarimo u večnom nedeljnom popodnevu, uz prenos fudbalskih utakmica.

    Не противречи једно другом - социјализам је прелазни облик до комунизма, и није нужно светски систем итд. Али и такав је, кажем, немогућ јер ће га капитализам саботирати споља, изнутра, финансијски, уценама, затварањем тржишта, свим могућим методима. Што је досад већ било, а није ни речено „е јесте и ми смо крљали ал' сад часна извиђачка нећемо више“.
    Pa kako da ti kažem, Treća Inteenacionala je i osnovana da bi se komunistička revolucija proširila na ceo svet. Nisu oni igrali pasivnu odbranu dok ih kapitalizam napada.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 9:19 pm

    apsolutno sve što je potrebno za udoban život svih na zemlji postoji, od hrane, preko lekova, energije, odeće i obuće, stanova itd

    ne zanima me ideološka rasprava, samo se osvrćem na netačno iznete pretpostavke

    resursi nisu ograničavajući faktor, oni su neograničeni, tehnologija ili naučna pretpostavka za potrebnu tehnologiju postoji, a da je drugačije finansiranje nauke bilo bi i više od toga
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7171
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Nov 06, 2021 9:21 pm

    Daj me upoznaj sa tvojim lerdijem, hoću i ja.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Sat Nov 06, 2021 9:24 pm

    Naravno da nećeš. Za sve postoji vreme u životu.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7171
    Join date : 2020-03-05

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sat Nov 06, 2021 9:27 pm

    Kapitalizam 101 - Page 26 3363120308


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Јанош Винету

    Posts : 5222
    Join date : 2016-01-26

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Јанош Винету Sat Nov 06, 2021 9:46 pm

    Број један ствар је глад. 

    Африка је ту велики проблем. Пола континента су пустиње а пола маларичне прашуме које нису обрадиве. Африка није самостална у исхрани сопственог становништва. Постоје подручја која су маргинална, људи који живе у пустињама као Бушмани у Калахарију. Они нису ни радничка класа, а камо ли средња класа па некако преживљавају. 

    Живот је сасвим удобан у Кини а била је подручје ендемске глади. Раст Кине је учинио цео свет донекле једнакијим гледајући Гини коефицијент, а она је сада толико неједнако богата да је почела да гура светски Гини коефицијент надоле. Ово сам видео код Бранка Милановића.
     
    Индија је све више развијена земља. Нема више огромних глади и помора откада су се курталисали Британске Империје. Постоји огромна, милионска средња класа, путује се возовима, туктуковима, аутомобилилма, аутобусима. Не једе се толико меса али не умиру масовно од глади. 

    Главни начин организације модерног света је нација-држава. Нема више империја, краљевстава, грофовија, племенског уређења, постоји нација-држава и то је једини начин организације. Нација држава учествује у светској глобалној размени добара на међународном тржишту и има да понуди неке услуге или добра. Постоје државе које не могу да исхране сопствено становништво. Неке државе су ограничавале популацију као политика једног детета у Кини. Та радикална мера је успорила популациони раст и можда је спасила нацију од глади. Можда би сиромашне афричке државе морале да уведу сличне политике, то треба извагати на индивидуалном нивоу нације-државе.

    Нико никоме неће дати ништа за џабе. У социјализму су морали да тргују онако како је СССР диктирао, а са друге стране банана-државе су морале онако како Америка диктира. Оне су им одређивале структуру привреде.
    Сада постоји глобализација, која је у суштини уређени начин глобалне трговине покривен билатералним и мултилатералним уговорима, међународним правом и обичајима.

    Африка је и даље нерешени проблем за такав цео систем.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50110
    Join date : 2017-11-16

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Nov 06, 2021 10:12 pm

    Dosta stvari koje si napisao zaista nije tacno, ali je sustinski nebitno za ovu temu. Nacija-drzava je prevazidjen koncept. To je uostalom koncept koje izrastao na kapitalizmu i sa njim ili sa njegovim znacajnim promenama ce i nestati. I vec nestaje u klasicnom smislu jis od 2. Sv.rata. Nacija-drzava u sustini i ne postoji onakva kakvom je zamisljamo. Bukvalno samo u imaginaciji. E sad, ostaje samo da se vidi na koju stranu ce klatno.
    Јанош Винету

    Posts : 5222
    Join date : 2016-01-26

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Јанош Винету Sat Nov 06, 2021 11:51 pm

    Можемо да се сложимо да се апсолутно не слажем са таквим ставом.

    Није то моја памет, то сам покупио од Џона Миршајмера и то је број један постулат неореалистичне школе теорије међународних односа.

    Свако гледа своје дупе и своју државу и државе се не воде никаквим моралним принципима него голим интересом. Суверенитет државе на својој територији је максималан, може да ради шта хоће и докле хоће, наравно док год је то нешто разумно и у неким разумним границама својих могућности и међународних околности. Нема веће и више силе него државе.

    Свет је свуда устројен у државе, не постоји педаљ земаљске кугле који није организован као држава. Сложена, проста, хомогена, хетерогена, са много мањина или мало, република или монархија, све су "nation state".


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50110
    Join date : 2017-11-16

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Nov 07, 2021 12:05 am

    Volim ja Johna da čitam i gledam, ali ono čime se on bavi su odnosi između supersila, more or less. Nijedna od tih supersila nije nation-state.

    A naravno da je svet ustrojen u države u smislu da je ustrojen u političke entitete. To je u redu, ali to je jedno, a reći da je ceo svet organizovan po nation-state modelu, prvo nije tačno, a drugo posebno nije tačno da je to večiti i jedini mogući univerzum. Uostalom, sam si sebi odgovorio:


    Суверенитет државе на својој територији је максималан, може да ради шта хоће и докле хоће, наравно док год је то нешто разумно и у неким разумним границама својих могућности и међународних околности
    avatar

    Posts : 55
    Join date : 2021-06-20

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by solzenjicin Sun Nov 07, 2021 3:48 am

    Sotir wrote:То може да се реши лепо и у капитализму, нпр Холандија Јапан.
    Али колико су се заглибили у Америци и Канади је катастрофа и неодрживо, чак и за њих.

    I koliku fertilnost ima Japan?
    Mislite ameri retardi sto zive u suburbijama. Pa nisu oni retardi, oni dobro znaju ekonomiju za razliku od polaznika Marksove skole koji su gurali seljake kao proletere u socrealisticne zgrade od 20 spratova gde nema prostora da obavis veliku nuzdu. Japan nije imao izbora.
    Ekonomski razvoj a time i vise ili manje novca u vasem novcaniku se svodi samo na 2 dela:
    1. rast stanovnistva, zato suburbia
    2. produktivnost ili ti efikasnost rada, u tu spada nauka i tehnologija a time i energetska pitanja

    Ne bih sada da vam objasnjvama kulturne uticaje na rad u okviru celog sveta, tipa uticaj islama na pasivizaciju zena u radnoj snazi. To ce vec neki mudri levi probudjeni tip da objasni kako to nije tako i kako moramo da se postujemo i tako to.

    Nego da se prebacim na EU.
    Imate Mediteranski basen gde ljudi nece da rade kao sumanuti vec zele da odmore tokom dana, sporije da rade itd. I imate delove Nemacke gde se trazi sto brzi rad sa manje gresaka, sto je nista drugo do cuvene nemacke efikasnosti. I sta imamo u EU, pigs flying?
    Kada se vec pominja Holandija i Japan, i tu postoji velika kulturoloska razlika, Holandija je prkaticno postala emigrantska zemlja, Japan ni da cuje.

    To da razmislite pre nego krenete u svetsku revoluciju srednje klase.

    Ali pretpostavimo da sve to nekako zbrckamo iako probudjeni levicar to ni da cuje. Svi postanemo jedna zemaljska prica ali onda nece biti rasta stanovnistva vec pad. Sve se svodi na rast produktivnosti dok populacija vuce dole, deflacija. Opaka je deflacija, ona prati velike depresije i goleme svetske ekonmske krize kada nastaju veliki svetski sukobi tipa Duge depresije krajem 19. veka ili Velike depsresije krajem dvadesetih dvedesteog veka.

    Samo snevajte. Velike misli, velika dela.
    Erős Pista

    Posts : 81469
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Sun Nov 07, 2021 3:56 am

    Kurac Zuperu - sloboda narodu!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 55
    Join date : 2021-06-20

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by solzenjicin Sun Nov 07, 2021 4:10 am

    Nicht schlafen, gut. Du bist eine gut man in neu Europa. Das ist deutschland möchte-arbeit, arbeti, arbeit.
    Good boy.
    Erős Pista

    Posts : 81469
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Sun Nov 07, 2021 4:16 am

    KZ-SN!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 55
    Join date : 2021-06-20

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by solzenjicin Sun Nov 07, 2021 4:20 am

    Genau
    Du wirst effizient, du verstehen schnell neu konzept. Das ist was deutschalnd möchte in neu Europa-nicht schlafen, effizient-arbeit, arbeit, arbeit.
    Good boy.
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Sun Nov 07, 2021 9:53 am

    banujte švabu
    паће

    Posts : 40137
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Sun Nov 07, 2021 10:06 am

    Mór Thököly wrote:Volim ja Johna da čitam i gledam, ali ono čime se on bavi su odnosi između supersila, more or less. Nijedna od tih supersila nije nation-state.

    A naravno da je svet ustrojen u države u smislu da je ustrojen u političke entitete. To je u redu, ali to je jedno, a reći da je ceo svet organizovan po nation-state modelu, prvo nije tačno, a drugo posebno nije tačno da je to večiti i jedini mogući univerzum. Uostalom, sam si sebi odgovorio:


    Суверенитет државе на својој територији је максималан, може да ради шта хоће и докле хоће, наравно док год је то нешто разумно и у неким разумним границама својих могућности и међународних околности

    Ма довољно је да се покуша и замисли, или можда замисли и покуша, да су ти међудржавни односи симетрични, јер јеботе, суверене земље су колеге, сви су оури равноправни.

    Кадгод овеће силе изведу неку пиздарију и почну то да бране као нормално, подсетим их да златно правило не гласи „чије злато, тога и правила“, и да су управо дали право свим осталим земљама да ту пиздарију једном приреде њима.

    То што право јачега замотавају у којекакве курчеве рекламе нимало не мења суштину.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Kapitalizam 101 - Page 26 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Wed May 08, 2024 9:21 am