Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Hirošima

    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by шумидер-модер Fri Aug 07, 2015 1:25 am

    William Murderface wrote:Čoveku sa nuklearkom, sve liči na Hirošimu.
    Mozda, samo se ja bojim da ljudi danas nemaju ni pribliznu predstavu koliko su ozbiljno razradjivane i proigravane varijante pravog nuklearnog rata i kolike su psiholoske i socijalne posledice svog tog sranja.
    Atomska bomba se jednostavno pojavila prerano, ona je bila oruzje za neki drugi rat koji je tek imao da dodje.
    To sto se covek kao vrsta nije mogao da uzdrzi od upotrebe niko ne moze da zameri ni omrazenim Amerikancima.
    Apsurdno ili ne - to je tako ljudski.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by Mr.Pink Fri Aug 07, 2015 1:29 am

    Radagast wrote:
    William Murderface wrote:


    Mislim da će ti i Šumider i Pink reći da je ovo bilo opravdano zbog prvednosti samog rata protiv Japana. To ne važi za bombardovanje Sarajeva.

    Znam.

    U praksi takav stav vodi do zakljucka da je u svakom ratu dovoljno sebe proglasiti za pravednu stranu (sto se naravno uvek i dogadja) da bi sva pravila prestala da vaze i sva sredstva postala dozvoljena.


    pa ww2 nije "svaki rat", to ti je valjda jasno?  

    sam ajzenhauer taj rat u evropi je nazvao krstaškim i meni je to zanimljivo iz ove perspektive, pošto je ww2 ustinu imao neke elemente svetoga rata, pre svega zbog fanatizma koji se može izjednačiti samo sa onim religijskim, a onda i zbog te dobro vs zlo postavke.

    hirošima bi mogla da bude "oslobođeni jeruzalem" - neosvojiva utvrda koju hrišćani zbog magija ne uspevaju da osvoje. a onda je arkanđel Gabrijel sišao sa neba...i svi znamo kakva je ljudska tragedija usledila nakon oslobođenja...

    ...

    hoću reći, ne, hvala bobu da nije dovoljno proglasiti jednu stranu za pravedničku, neophodno je biti uistinu na toj strani.
    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by boomer crook Fri Aug 07, 2015 1:37 am

    pa to je onaj tricky deo. pri tome ono sto je bio glavni zahtev japanaca - nepovredivost suvereniteta dinastije - je na kraju ispostovano. iskreno mislim da su bacali bezveze i da su japanci bili na ivici kapitulacije. danas to znamo i uvidom u dokumente sastanaka velikih sest. da li su ameri toga bili svesni je drugo pitanje.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by Mr.Pink Fri Aug 07, 2015 1:46 am

    ne samo ameri, nego da li su i japanci toga bili svesni. bili su na ivici, dabome, mislim da je bio nužan još jedan, onaj najteži iskorak.


    Last edited by Mr.Pink on Fri Aug 07, 2015 1:49 am; edited 1 time in total
    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by boomer crook Fri Aug 07, 2015 1:48 am

    ma japnski vrh jer bio spreman na sve. problem je, kao i uvek, bio srednji oficirski esalon koji bi se raspao cim bi sovjeti protutnjali kroz mandzuriju.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by Guest Fri Aug 07, 2015 1:49 am

    šta bi bilo s Mišimom da je bilo invazije ?


    (kako doprinosim temi , kidam Hirošima - Page 6 1399639816 )
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by Ointagru Unartan Fri Aug 07, 2015 1:50 am

    ostap bender wrote:pa to je onaj tricky deo. pri tome ono sto je bio glavni zahtev japanaca - nepovredivost suvereniteta dinastije - je na kraju ispostovano. iskreno mislim da su bacali bezveze i da su japanci bili na ivici kapitulacije. danas to znamo i uvidom u dokumente sastanaka velikih sest. da li su ameri toga bili svesni je drugo pitanje.

    Evo, nadjoh ono sto sam malocas tvrdio:


    Having broken the code Japan used for transmitting messages, the U.S. was able to follow Japan's surrender attempt as it intercepted the messages between Foreign Minister Togo and Japan's Ambassador to Moscow Sato. The messages were sent as the result of the June 22, 1945 Japanese Cabinet meeting. The conditions under which Japan was willing to surrender were not clearly spelled out in the messages, aside from a willingness to give up territory occupied during the war and a repeated rejection of "unconditional surrender".


    July 1945 - Japan's peace messages

    Still, the messages from Togo to Sato, read by the U.S. at the time, clearly indicated that Japan was seeking to end the war:

       July 11 - "make clear to Russia... We have no intention of annexing or taking possession of the areas which we have been occupying as a result of the war; we hope to terminate the war".
       July 12 - "it is His Majesty's heart's desire to see the swift termination of the war".
       July 13 - "I sent Ando... to communicate to the [Soviet] Ambassador that His Majesty desired to dispatch Prince Konoye as special envoy, carrying with him the personal letter of His Majesty stating the Imperial wish to end the war" (for above items, see: Potsdam 1, pg. 873-879).
       July 21: "Special Envoy Konoye's mission will be in obedience to the Imperial Will. He will request assistance in bringing about an end to the war through the good offices of the Soviet Government." The July 21st communication from Togo also noted that a conference between the Emperor's emissary, Prince Konoye, and the Soviet Union, was sought, in preparation for contacting the U.S. and Great Britain (Magic-Diplomatic Summary, 7/22/45, Records of the National Security Agency, Magic Files, RG 457, Box 18, National Archives).
       July 25: "it is impossible to accept unconditional surrender under any circumstances, but we should like to communicate to the other party through appropriate channels that we have no objection to a peace based on the Atlantic Charter." (Potsdam 2, pg. 1260 - 1261).

    President Truman knew of the messages' content, noting, for instance, in his diary on July 18, "Stalin had told P.M. [Prime Minister Churchill] of telegram from Jap [sic] Emperor asking for peace" (Robert Ferrell, ed., Off the Record - the Private Papers of Harry S. Truman, pg. 53).

    http://www.spectacle.org/696/long.html


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by boomer crook Fri Aug 07, 2015 1:53 am

    ja mislim da je mir bio pitanje dana i dalje verujem da su civili pobijeni i upotrebljeno oruzje iz ramajane za potrebe zastrasivanja sovjeta. da je fdr ostao predsednik bomba ne bi bila bacena.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81478
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Fri Aug 07, 2015 1:58 am

    Šuvar i varivo wrote:šta bi bilo s Mišimom da je bilo invazije ?


    (kako doprinosim temi , kidam Hirošima - Page 6 1399639816 )


    Možda bi poginuo ako bi pred kraj regrutovali i one prethodno odbijene za vojsku.

    A možda bi mu pravi rat na japanskom tlu zauvek izbio iz glave militarističke fantazije.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by шумидер-модер Fri Aug 07, 2015 2:05 am

    ...


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by Mr.Pink Fri Aug 07, 2015 2:06 am

    ma pre zastrašivanja sovjeta mislim da je cilj bio da se ne da rusima vremena (a bombardovanja konvencionalnim oružjem zahtevaju baš to - i nisu btw ništa manje života civila odnosili za dan-noć) i da se ta priča što pre završi kako bi se preduhitrilo bilo kakvo širenje sovjeta na istoku. nije slučajno sledeći konflikt vođen u koreji u koju su se ovi bili već ušetali.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by шумидер-модер Fri Aug 07, 2015 2:10 am

    ostap bender wrote:pa to je onaj tricky deo. pri tome ono sto je bio glavni zahtev japanaca - nepovredivost suvereniteta dinastije - je na kraju ispostovano. iskreno mislim da su bacali bezveze i da su japanci bili na ivici kapitulacije. danas to znamo i uvidom u dokumente sastanaka velikih sest. da li su ameri toga bili svesni je drugo pitanje.
    Ti pomenu ono pivo cini mi se?
    Uradilo te dobro, vidis duplo, od velike trojke - sesticu  Hirošima - Page 6 2849097393


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by Ointagru Unartan Fri Aug 07, 2015 2:12 am

    шумидер-модер wrote:
    ostap bender wrote:pa to je onaj tricky deo. pri tome ono sto je bio glavni zahtev japanaca - nepovredivost suvereniteta dinastije - je na kraju ispostovano. iskreno mislim da su bacali bezveze i da su japanci bili na ivici kapitulacije. danas to znamo i uvidom u dokumente sastanaka velikih sest. da li su ameri toga bili svesni je drugo pitanje.
    Ti pomenu ono pivo cini mi se?
    Uradilo te dobro, vidis duplo, od velike trojke - sesticu  Hirošima - Page 6 2849097393

    Mislim da je mislio na clanove japanskog kabineta, ne na saveznicku veliku trojku.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by boomer crook Fri Aug 07, 2015 2:17 am

    @radagast&shumi: jap (no pun)


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by шумидер-модер Fri Aug 07, 2015 2:23 am

    ostap bender wrote:@radagast&shumi: jap (no pun)
    Hirošima - Page 6 4101625831
    Dobro, onda je meni vreme za spavanje.
    Sve u svemu, Japan i Nemacka su dobili sta su trazili.


    A za Vilija: to nikako ne znaci da bih se otimao da budem na mestu coveka po imenu Paul Tibbets.

    Hirošima - Page 6 Tibbets_zpsw15pzwky


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by шумидер-модер Fri Aug 07, 2015 2:25 am

    Mr.Pink wrote:ma pre zastrašivanja sovjeta mislim da je cilj bio da se ne da rusima vremena (a bombardovanja konvencionalnim oružjem zahtevaju baš to - i nisu btw ništa manje života civila odnosili za dan-noć) i da se ta priča što pre završi kako bi se preduhitrilo bilo kakvo širenje sovjeta na istoku. nije slučajno sledeći konflikt vođen u koreji u koju su se ovi bili već ušetali.
    U masi ostalih elemenata sa kojima se tada baratalo, i ovo je tacno.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by boomer crook Fri Aug 07, 2015 11:36 am

    http://www.thenation.com/article/why-the-us-really-bombed-hiroshima/


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    No Country

    Posts : 11115
    Join date : 2015-05-16

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by No Country Fri Aug 07, 2015 4:41 pm

    Да, то је сасвим "на линији" те радио-емисије коју сам помињао, само што су тамо говорили историчари па је било убедљивије. Покушавао сам јуче да је ископам, без успеха. Нашао сам разне друге ствари, ево нечег сасвим бајатог, са интересантним mid-80ies зуркама:

    http://www.cbc.ca/player/Digital+Archives/War+and+Conflict/Second+World+War/The+Bombing+of+Hiroshima/ID/1779345318/
    No Country

    Posts : 11115
    Join date : 2015-05-16

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by No Country Sat Aug 08, 2015 1:41 am

    Mr.Pink wrote:
    Radagast wrote:

    Znam.

    U praksi takav stav vodi do zakljucka da je u svakom ratu dovoljno sebe proglasiti za pravednu stranu (sto se naravno uvek i dogadja) da bi sva pravila prestala da vaze i sva sredstva postala dozvoljena.


    pa ww2 nije "svaki rat", to ti je valjda jasno?  

    sam ajzenhauer taj rat u evropi je nazvao krstaškim i meni je to zanimljivo iz ove perspektive, pošto je ww2 ustinu imao neke elemente svetoga rata, pre svega zbog fanatizma koji se može izjednačiti samo sa onim religijskim, a onda i zbog te dobro vs zlo postavke.

    hirošima bi mogla da bude "oslobođeni jeruzalem" - neosvojiva utvrda koju hrišćani zbog magija ne uspevaju da osvoje. a onda je arkanđel Gabrijel sišao sa neba...i svi znamo kakva je ljudska tragedija usledila nakon oslobođenja...

    ...

    hoću reći, ne, hvala bobu da nije dovoljno proglasiti jednu stranu za pravedničku, neophodno je biti uistinu na toj strani.

    Sto duze zivim na ovom kontinentu, sve manje mi je verovatna ta prica po kojoj su Ameri i Kanadjani odmah prepoznali WW2 kao "the good war" i pojurili preko Atlantika/ Pacifika, u danas nezamislivim brojevima i sa jos mnogo manje zamislivim odusevljenjem. T.j. ne sporim da je odusevljenja bilo, itekako masovnog. I ta ideja o "dobrom ratu" zivi i danas, i pogotovo se dzilitne svakog 11. Novembra. Mit o "neophodnoj nuklearki" je itekako ziv i zilav, par puta sam se licno opekao.

    Bez zelje da se upustam u ocenu karaktera WW2 (za mene je svaki rat los, ali mozda ne podjednako los), hocu da ustvrdim nesto drugo: ovdasnjim momcima su prodali tu stvar! Onako kao sto su im posle prodali kucicu-basticu-milkshake american dream, kao sto im je Detroit prodavao automobile, politicari antikomunizam, tv apsolutno sve sto je hteo. Ta generacija je odrasla bez trunke cinizma, koga su Severnoamerikanci ionako relativno postedjeni. Naviklo to da veruje: crkvi, popu, roditeljima, politicarima, drzavi. Rado ide Amer u vojnike.

    Uradili su ih. Naucili su ih da zverski mrze Japance i malo manje Nemce. Naucili su ih da ginu po raznim ukakanim ostrvima bez pitanja i pogovora. Heck, toliko su im oprali mozak da su cak i slucajevi PTSD-ja bili relativno retki (a jos mnogo redje prijavljivani/ dijagnozirani). Za uzvrat smo dobili Catch 22 i Slaughterhouse 5. Malo je! Ja mogu da razumem bezumni bes Krasnaje Armije, "na Berlin", razumem Poljake, Srbe, Grke, pogotovo Jevreje, razumem taj fanatizam i mrak. Amere ne zelim da razumem, jos manje imam simpatija za njihov "dobri rat". Mozda je i bio dobar, ali njima su ga prodali kao pepsi-kolu.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by Ointagru Unartan Sat Aug 08, 2015 2:44 am

    Tu stvar su im prodali Japanci kurvinskim napadom, koji je tadasnju javnost sokirao koliko i 11. septembar, ako ne i vise. Propaganda je posle amplifikovala anti-japanska osecanja, ali mislim da su ona bila veoma jaka i bez toga.

    U onom tekstu koji sam linkovao se inace hintuje da je zelja za osvetom bila moguce jedan od motiva da se upotrebi bomba: vojnici su mahom bili protiv, ali Truman i savetnici su bili svesni da javno mnjenje nece imati nista protiv da Japanci dobiju sta su "zasluzili".


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    No Country

    Posts : 11115
    Join date : 2015-05-16

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by No Country Sat Aug 08, 2015 4:22 am

    Па добро, разбеснео их Pearl Harbour, али зар није то још један доказ колико су заправо били clueless? Нису ни у сну сањали да би Јапан могао да их нападне? Једнако мало, и мање су знали шта се дешава по Варшавском гету или по јавним кућама Манџурије, као што никада нису ни отприлике појмили како су у рату прошли Украјина или Белорусија ("Иди и гледај", Елим Климов, anyone?). Грдне су бродове накрцане Јеврејима слали на север, у Монтреал, или на југ, у Буенос Аирес. Или би их вратили назад, у Немачку. Нису људи искрено имали појма шта се дешава, нити их је претерано интересовало.

    Једном када су преломили (ок, Јапанци преломили за њих) и ушли у рат, Американци су учинили чуда у смислу мобилизације, организације, индустрализације, пропаганде, дисциплине, одзива, морала, ефикасности, пожртвовања, храбрости. Објективно су показали свима како се та ствар, рат, заиста ради, и наравно изашли из рата као једини неприкосновени победник. Не бих хтео да умањим нити одузмем ништа од тога, то јесте био прворазредан напор, жртва и подухват читаве нације. Такав се биоскоп више не даје. Нема.

    Међутим, у смислу "рата добра против зла" - не мислим да баш Северноамериканци имају тако снажан claim, какав си подразумевају.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    avatar

    Posts : 18425
    Join date : 2014-12-12

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by beatakeshi Sat Aug 08, 2015 10:37 am

    O PTSP-u kod Amerikanaca Hjuston je snimio https://en.wikipedia.org/wiki/Let_There_Be_Light_%28film%29

    "Kurvinski napad" - to je baš propagandističko viđenje.
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by паће Sat Aug 08, 2015 10:43 am

    Има и оно да су за напад на Бисерну Луку знали унапред, и да су га пустили управо из пропагандних разлога. Постојао је јак интерес да се уђе у рат, а без једног таквог ударца у муда продаја рата народу би јааако тешко ишла. Прошле су године, отвориле се архиве, неко нађе и објави, а онда инерција то прекрије па опет важи званична верзија. Ни ја нисам сачувао линак.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by шумидер-модер Sat Aug 08, 2015 10:47 am

    паће wrote:Има и оно да су за напад на Бисерну Луку...
    Лоше си ти ово превео, насилно  Hirošima - Page 6 1844795956


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    паће

    Posts : 40143
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by паће Sat Aug 08, 2015 10:49 am

    шумидер-модер wrote:
    паће wrote:Има и оно да су за напад на Бисерну Луку...
    Лоше си ти ово превео, насилно  Hirošima - Page 6 1844795956

    Природа места је то захтевала.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Hirošima - Page 6 Empty Re: Hirošima

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu May 09, 2024 4:26 pm