Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Hirošima

    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Hirošima Empty Hirošima

    Post by Indy Thu Aug 06, 2015 3:17 pm

    William Murderface wrote:Rat je uvek katastrofa, čak i kada je pravedan, pa čak i kada je jedino pravedan.

    +1

    Danas sam se naljutio na mog druga od 40 godina što na fejsu opravdava Hirošimu i Nagasaki. OK, novinar je, te mu pola opraštam po tom osnovu, ali ipak. Ako nešto može da me ujede za srce, to su takve stvari.
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Thu Aug 06, 2015 3:21 pm

    Tu možemo da kažemo i nešto više: iako rat protiv Japana jeste bio pravedan, bacanje nuklearki na civile nije i nikako ne može biti pravedno.

    http://www.crimesofwar.org/a-z-guide/jus-ad-bellum-jus-in-bello/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Indy Thu Aug 06, 2015 3:25 pm

    E baš mi je drago što su to izmislili, eto i neke koristi od tih pravnika.
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by boomer crook Thu Aug 06, 2015 3:25 pm

    William Murderface wrote:Ja moram da priznam da u meni čuči jedan pacifista koji je sa godinama sve manje potuljen. Rat je uvek katastrofa, čak i kada je pravedan, pa čak i kada je jedino pravedan.

    Ali jbg, ono što je jezivo u proslavljanju Oluje nije to što je to proslavljanje ratne pobede, nego pobede varvarizma, etničkog ekskluzivizma i zločina. Prevideti to, pa preći na opštehumanističko drvljenje o strahotama rata kao takvog je potpuno slepilo, ili, kao u ovom slučaj, bedna manipulacija.

    A o prvom svetskom ratu, i srpskoj pobedi u njemu, mnijem, Bazdulj ima malo drugačije mišljenje koje je sad zaboravio da spomene. Meni je inače u njegovoj glorifikaciji Principovog čina i svim pratećim oduševljavanjima, upravo išao na nerve taj potuljeni belicizam i potpuno potiskivanje drugačije, pasicifstičke perspektive na taj rat, koja je itekako postojala i u Srbiji, i pre i za vreme i posle rata.

    Ali - postoji zgodan citat za svaku priliku, za svaku fintu, za svaku masku koju Bazda tog jutra sebi stavi na lice. Po Bazdi, mišljenje i nije ništa drugo do nalaženje zgodnih citata za potkrepljivanje onoga što ti je iz drugih razloga zgodno da veruješ, ili da tvrdiš da veruješ.


    pa ja nisam pacifista ali mislim da je rat katastrofa. medjutim nije u ovoj paradi odvratan varvarizam pobede vec varvarizam nepestranog rata. jedini koji veruju da je zapravo sramota pobediti su fasisti. pobeda je kraj rata na ovaj ili onaj nacin a fasizam bez rata gubi svaki svoj belikozni i vitalisticki zamajac. zato ova parada u hrvatskoj nije bila parada pobede vec parada neprestanog rata, odbijanja da se on zavrsi na bilo koji nacin.slaviti pobedu u ratu znaci da si zavrsio rat i da je on iza tebe a ovo nije to. ovo je bila parada stalnog ratnog stanja kao jedinog nacina postojanja te i takve drzave.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Thu Aug 06, 2015 3:30 pm

    Da, sasvim tačno. A Amerikanci čija je pobeda za Malapartea sramota su njegovu Italiju obnovili i ponovo izgradili. Proslavljanje Oluje je "opet ćemo, opet ćemo".


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40026
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by паће Thu Aug 06, 2015 3:32 pm

    Да. У том смислу
    ja mislim da ima cela jedna generacija koja moze da bude, uz sve ograde, ponosna sto je taj rat pobedila.
    уместо да буде лоша енгрпштина, скарабуџен не-превод од "win a war", испада тачно. Не победити у рату, него победити сам рат.

    Под условом да рат јесте побеђен.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by boomer crook Thu Aug 06, 2015 3:33 pm

    pa i ja se malo igram jezikom ponekad Hirošima 899159439
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Thu Aug 06, 2015 3:39 pm

    ostap bender wrote:pa i ja se malo igram jezikom ponekad Hirošima 899159439


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18311
    Join date : 2014-12-12

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by beatakeshi Thu Aug 06, 2015 3:39 pm

    William Murderface wrote:Da, sasvim tačno. A Amerikanci čija je pobeda za Malapartea sramota su njegovu Italiju obnovili i ponovo izgradili. Proslavljanje Oluje je "opet ćemo, opet ćemo".
    Doduše obnovili su i mafiju.
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Thu Aug 06, 2015 3:41 pm

    Slobodno preduzetništvo Hirošima 1844795956


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by boomer crook Thu Aug 06, 2015 3:42 pm

    William Murderface wrote:
    ostap bender wrote:pa i ja se malo igram jezikom ponekad Hirošima 899159439

    tako bih se samo zadavio
    паће

    Posts : 40026
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by паће Thu Aug 06, 2015 3:44 pm

    Само нек је дама срећна и задовољна.

    (видим, претече ме Остап, врдалама)


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Mr.Pink Thu Aug 06, 2015 3:47 pm

    nisam ni ja pacifista, i slažem se sa ostapom. zato je meni recimo atomska na nagasaki i hirošimu bila nužna za okončanje rata.

    tom fanatizmu i barbarizmu jednog izrazito militarističkog društva je nekako moralo da se stane na kraj.


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Indy Thu Aug 06, 2015 3:49 pm

    Isus zaplaka.
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Thu Aug 06, 2015 3:52 pm

    Apsolutno nije bila nužna. Alternativa je bila invazija. Nije izabrana samo zato što su Amerikanci procenili da je bolje žrtvovati japanske civile, nego američke vojnike. ALi to ne može biti moralno opravdana računica, jer civili ne smeju biti ratna meta, posebno ne sa ciljem zastrašivanja druge strane. To je državni terorizam.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Indy Thu Aug 06, 2015 3:54 pm

    Posebno kad se ima u vidu da je cilj bio, u stvari, zastrašivanje SSSR-a...
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Thu Aug 06, 2015 3:55 pm

    To obaška.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16156
    Join date : 2014-11-06

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by plachkica Thu Aug 06, 2015 3:59 pm

    Meni se čini da je cilj bila proba novog oružja na realnoj meti a ne u simuliranim uslovima.
    I zastrašivanje SSSR-a.

    Čarls Pelegrini, Poslednji voz za Hirošimu.
    Nije se bavio razlozima bacanja atomske bombe (možda je jeste, ali su slike stradanje
    toliko zastrašujuće da sam svaki mogući poušaj ideologizovanja ignorisala.)
    (poslednji voz iz Hirošime koji je krenuo tog jutra išao je za Nagasaki.)
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Mr.Pink Thu Aug 06, 2015 4:00 pm

    ne, uopšte nije stvar u brojkama i računicama, pogotovo ne u totalnom ratu. invazija prosto nije bila alternativa. činjenica da nisu kapitulirali nakon prve bombe dovoljno govori o tome dokle bi generali i car išli, a išli bi do kraja. od japana ne bi ostalo ništa. 

    tako da ja na to gledam kao na svojevrsnu pobedu nad ratom.
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Thu Aug 06, 2015 4:02 pm

    Nema Japanaca, nema problema!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Mr.Pink Thu Aug 06, 2015 4:04 pm

    pa da, ako ne bude ostao ni jedan japanac ne možeš reći ni da su izgubili rat.


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Indy Thu Aug 06, 2015 4:06 pm

    Mr.Pink wrote:ne, uopšte nije stvar u brojkama i računicama, pogotovo ne u totalnom ratu. invazija prosto nije bila alternativa. činjenica da nisu kapitulirali nakon prve bombe dovoljno govori o tome dokle bi generali i car išli, a išli bi do kraja. od japana ne bi ostalo ništa. 

    tako da ja na to gledam kao na svojevrsnu pobedu nad ratom.

    Pa, imam vesti za tebe!

    Most historians agree the official version from the US government — that the bombs were dropped to force an early surrender and saved up to a million American lives from a bloody invasion — is far too simplistic.

    Hiroshima atomic bombing did not lead to Japanese surrender
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Thu Aug 06, 2015 4:07 pm

    et Pink

    Crni humor na stranu, prosto nisi u pravu. Japan je već bio izgubio rat, to je sasvim jasno. Invazija bi odnela puno vojnih žrtava, ali to prosto ne može biti opravdanje.

    Rols smatra da čak ni invazija nije bila nužna.

    The failure of these reasons to reflect the limits on the conduct of war is evident, so I focus on a different matter: the failure of statesmanship on the part of allied leaders and why it might have occurred. Truman once described the Japanese as beasts and to be treated as such; yet how foolish it sounds now to call the Germans or the Japanese barbarians and beasts! Of the Nazis and Tojo militarists, yes, but they are not the German and the Japanese people. Churchill later granted that he carried the bombing too far, led by passion and the intensity of the conflict. A duty of statesmanship is not to allow such feelings, natural and inevitable as they may be, to alter the course a democratic people should best follow in striving for peace. The statesman understands that relations with the present enemy have special importance: for as I have said, war must be openly and publicly conducted in ways that make a lasting and amicable peace possible with a defeated enemy, and prepares its people for how they may be expected to be treated. Their present fears of being subjected to acts of revenge and retaliation must be put to rest; present enemies must be seen as associates in a shared and just future peace.
    These remarks make it clear that, in my judgment, both Hiroshima and the fire-bombing of Japanese cities were great evils that the duties of statesmanship require political leaders to avoid in the absence of the crisis exemption. I also believe this could have been done at little cost in further casualties. An invasion was unnecessary at that date, as the war was effectively over. However, whether that is true or not makes no difference. Without the crisis exemption, those bombings are great evils.
    https://www.dissentmagazine.org/article/50-years-after-hiroshima-2


    Last edited by William Murderface on Thu Aug 06, 2015 4:07 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by шумидер-модер Thu Aug 06, 2015 4:07 pm

    William Murderface wrote:Apsolutno nije bila nužna. Alternativa je bila invazija. Nije izabrana samo zato što su Amerikanci procenili da je bolje žrtvovati japanske civile, nego američke vojnike. ALi to ne može biti moralno opravdana računica, jer civili ne smeju biti ratna meta, posebno ne sa ciljem zastrašivanja druge strane. To je državni terorizam.
    U bombardovanjima pojedinih nemackih gradova stradalo je vise civila nego u Hirosimi i Nagasakiju. I bombardovanja japanskih gradova su u nekim slucajevima odnela vise zivota nego 2 bombe.
    I to je po tebi (drzavni) terorizam, takodje?
    Bomba je bila, tada, samo jos jedno oruzje, a price o zastrasivanju Sovjeta su budalastina, hajde probaj ovako: ko u takozvanom slobodnom svetu ne bi tog proleca i leta 1945. sa obe ruke glasao da se na Nemacku i Japan baci sve sto se ima, da nista sto im se dogodi nije dovoljno lose, da je samo mrtav Nemac/Japanac - dobar Nemac/Japanac?
    Da pitamo stanovnike Bergen Belsena, Ausvica, Kragujevca, jedno stotinak hiljada gradova i sela u СССР?
    Jeftino je danas kukati na bombu, kako je pocelo trebace im se izvinjavati za Hirosimu i Nagasaki, eno vec seru o Drezdenu, a zaboravljaju Roterdam, Koventri, Varsavu, Beograd, njih su kao otplatili sudskim presudama.
    Ne ide to tako, znam da zvuci nemoderno, ali - sto su trazili, to su i dobili.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Erős Pista Thu Aug 06, 2015 4:09 pm

    Ko je tražio? Deca koja se i danas rađaju sa deformitetima?

    Fire bombing je naravno bio državni terorizam, ali se u njegovu korist barem može reći da je rat bio daleko od gotovog. Cinizam Hirošime i Nagasakija je u tome što je Japan već bio poražen.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Hirošima Empty Re: Hirošima

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 7:02 pm