Ијан Р Меклиод (Меклауд?) - Духовина. Отприлике исти свемир као и оне две монахиње што управљају соларним огледалима и архиварским пчелама, са додатним објашњењем да су се мушкарци поприлично проредили, а доминантни облик породице је лезбијска тројка са мешањем гена зарад трудноће. Главни лик је риба (наравно) чија породица се сели из ледених брда на обалу, не тако далеко од космодрома. Ту буду и неки отац и син, збрисали однекуд, јер се културно не уклапају (уврежена мишљења о мушком друштву су изобличена методима антикомунистичке или антипушачке пропаганде) и свуд испадне нека пиздарија. Испада и овде. Главну врбује нека баба из превозничког Еснафа (веома хербертовског, осим што нема зачина нити се нешто много разликују од људи), но док до тога дође, пратимо целу годину живота у приобалском селу, са све обичајима, социологијом итд. Маховина за дисање (из наслова) се гаји у плућима и неопходна је у брдима; овде се искашље а њена се примила на обали. Зашто је баш то турио у наслов, бемлига, није ни МекГафин јер се спомиње само на почетку и пред крај. Добро испричано, занимљив свемир, ликови прилично танки.
Ненси Крес - Најчувенија девојчица на свету. Две клинке доживе блиски, треће врсте, и једну узму и држе сат-два на тацни (летећој, и није тањир него баш тацна, види оригинал: flying saucer, и нема везе са сосом) па је врате. Њој се та вожња обилато посере у живот јер живи годинама под медијским сочивима, родитељи не издрже па се разведу. Свет за то време иде у 15:00, она се уда за неког богатог Кинеза а кад се ванземаљци опет појаве (овог пута узму једног клинца из Африке, и ко је реко драгичка - из племена... пај сад... наравно, Кикују) и опет га оставе и нестану. Нико ништа не зна, параноја пичи, сви су сумњиви, ову спакују у неку превентивну ћорку јер је Кина сад непријатељ а њен бивши је био неко важан. Ова друга, која се измигољила новинарима и приповеда целу ствар, јој јави на време кад сазна да су ови дошли по трећи пут, те ова нестане иако је 15 служби и 200 новинских кућа тражи. Помогне јој упркос дуго негованој суревњивости и злоби коју су гајиле још од оног првог пута. Ванземаљци овог пута остају, нико није покушао да пуца у њих. Е, да, лепо је описао зашто су медији зло.
Пол Џ. МекОли - Путник. Не, није мазнуо сиже од Ведрине (Serenity) а за обратно се Џош Видон прави луд. Екипа за рашчишћавање олупина из последње буне има зајебаног шефа који је нешто много запео за баш ову олупину и строго контролише све, са све камерама на сто места. Клинка (ака Ривер Там ака Самер Гло) успева да преживи целу годину, откако је брод погођен, смештена у неком мотору ван трупа (где нема камера) и живи у зимском сну, а оно кисеоника и енергије јој дотура некакав вакуумски планктон који се населио око мотора. Тај планктон је у ствари драгоцени терет (и још педесетак врста, које она носи негде у себи) до ког је шефу стало. А онда је она извукла кеца из свог генетског рукава, убила шефа у самоодбрани а посади оставила да среди трагове & доказе, те хепиенд. Добро, чак и ако се игноришу духови из паралелне приче.
Чарлс Коулмен Финлеј - Политички комесар. На броду са тајном (камиказе?) мисијом, војна параноја до даске. Постоје три командна низа - војни, безбедњачки и политички, с тим што се до краја не зна ко је подметнут другом министарству, ко је убачени непријатељски саботер (и да ли уопште постоји или је то само играрија за подизање готовости). Екипа је углавном европска, дакле гомила англо, франко, германских и понајвише руских имена. Земља давно заборављена, они су са Исусалима, засад савезници су Озији а непријатељи Адарци (не бих умео касти ког порекла, не појављују се). Филипенко прсте да лиже, а и мени било занимљиво. Добра комбинација Џона ле Кареа и оног Хербертовог под притиском.
Моли Глос - Доба јагњења. Она се бави овчарством, 'пецијалне чуро овце (одлично месо) високо негде у брдима, па их сели унутар забрана (строго дефинисаног некаквим еколошким властима) а и свој шатор итд. У њен крај слети, лоше, неки ванземаљац, и убрзо умре. Она после оде да се бави астрономијом. Све што нисте хтели да знате о специјалном овчарству, са све описима природе и отприлике ничим више. Не слабо него килаво.
Роберт Рид - Целаканти. У недогледној будућности, човечанство је створило не вештачки ум него цео свет, у шурнаест димензија и неодређено великом делу свемира, што је супер осим што обичан свет пабирчи по буџацима тога и покушава да измамуља некакав живот, са променљивим успехом. Целакант је риба плућашица из слепог црева еволуције - ми смо настали од друге гране - која и даље еволуира, полако. Те тако и људи, еволуирају у нишама свемира у чијем су стварању учествовали, ал' позорницу је преотео неко други. Збркано прилично, јер није он тај мајстор да у две реченице промени сцену и ликове, него мајстор да претера са одложеним откривањем оног што читалац треба да зна. Негативно бројање за бизарности типа Корија Докторова.
Морин Ф. МекХју - Присутност. Њен муж закачи Алцхајмера, па га онда излече практично избацивши оштећене живце а онда одгајивши нове. Те је он сад израста у нешто друго, попуњавајући празнине новим садржајем. А онда се она усере да је и сама можда закачила. Ко није имао случај у околини, ово је показна вежба. И јако слабо шта преко тога, можда мало размишљања о теми.
Чарлс Строс - Хало. Неко наредно поглавље "Убрзавајућег", где је главни лик ћерка (на превару) зачета у првом. Ритам је и даље јебитачан, све у складу са насловом романа/збирке, и Строс и даље у трку избацује довољно идеја да би од њих Дозоа могао да најми десет аутора да му попуне још три годишта. Он, међутим, прелази преко њих као преко пешачког и пичи даље. Овог пута, правни аспекти свега што се догађа надомак сингуларитета, где "софтверска фирма" више не значи "фирма која прави софтвер" него "која је софтвер". Додати ту и софтверско чешљање уговора и осталих правних зачкољица, и да је главно место догађања група тинејџера који рударе око Јупитера, добар провод.
Брус Стерлинг - У рају. Дивна романтична причица о двоје које се не разумеју без мобилних, јер је он римски Амер (ака Латин) а она Персијанка, ал' се затрескају у два потеза а онда је њени лоцирају. Ово је СФ само утолико што преводиоци за мобилне још не могу да добаце ни до нормалног превођења, а камо ли поезије, и ко зна кад ће и моћи (док се не откаче од енглеског, вероватно). Трик помоћу ког успевају да утекну је генијалан, оно баш навијаш за њих.
Ијан МегДоналд - Стари космонаут и зидар маштају о Марсу. Звучи као наслов неке песме Бориса Гребеншчиковог, а и догађа се негде око Талина. И у Индији, одакле је зидар. Совјетска страна приче је о томе како је батаљен свемирски програм; индијска о типу који иде на посао где навлачи телеодело и из орбите управља машином за тераформирање Марса. Што је канда сан, као и оно што се космонауту врзма по глави. У неком тренутку обојица се нађу у некаквом не-простору и појављује им се аватар мултиверзума и понуди да одаберу један где ће обојица имати свој Марс. Маштовито, доста збркано али у збиру држи воду.
Џон Кесел - Приче за мушкарце. Друга прича из истог матријархалног насеља на Месецу, овог пута и са објашњењима конструкције (мушкарци могу да раде, углавном физичке послове, и тим стичу право гласа; или га се одрекну и не морају да раде ништа - дакле жене одлучују о скоро свему; зашто мушкарци пристају на то? секса ко салате). Појављује се комичар који целу ствар поставља наглавачке и ствара чак и покрет отпора; главни лик је његов испрва сапутник а онда и саборац. На крају изведу неку већу диверзију и буду избачени. Доста хипотетичке социологије и клица будуће веће побуне, ако надахнуће издржи наставке. У прилог, теза није "ево зашто је матријархат неодржив" него "ево зашто је матријархат исто срање као и патријархат - због оног 'ијарх'".
Крис Бекет - Постати ратник. Наставак оног о насељу за друштвено проблематичне ликове, где се вазда појављују илегалци из паралелних светова. Овде већ имају ратничку дружину и главни лик је приправник, ал' не бива примљен јер је први задатак да убије свог старог социјалног радника, који је иначе био готиван лик, погрешна мета. Усиљен жаргон, из ко зна које британске вукојебине, само појачава утисак да је тема потрошена још прошли пут.
Грегори Бенфорд - Бистра плава мора Луне. Вишеслојни организам, започео као киборг и вештачки ум и ко зна шта још бива опет пробуђен, иако тераформирање Месеца (посао му и сврха) још није готово али тече по плану. Осим што сад Месец не би требало да буде отворен него га преузима корпорација Маџикен. Буде окршаја али правда победи. Прича ту бива нејасна, нпр ко је "Она", тачније шта је, па онда и онај ограничени примерак њега који непријатељ васкрсне да би се докопао слабе тачке, прође пола поглавља док постане јасно. Филип Хозе Фармер је у "Офијучкој вези" држао конце за бар седам истовремених клонова два главна лика и правио мање забуне него овај. Држим да је збрка намерна, чим има ствари попут "Us: one, We: you, He: I.", ал' није ми легло и готово.
Џеф Рајмен - МАЖ (муниција активирана жртвом). Јбт ово је година наставака из претходних година. Ово је онај старачки дом који је већ једном био, само сад имају и гомилу електронике за алцхајмеровце, да им каже ко је ко и да ли су већ ишли да пишају и шта сад треба да раде. Што онда неко ишакујеРЖ и од њих направи зомби роботе који онда изводе разне нападе, упркос интелигентном наоружању из наслова које је најновији облик службе обезбеђења. Технички изазовно, јер су пацијенти у том дому све древни хакери, који могу да забораве како се зову али не и како се то ради. Добар.
Стивен Попкес - Зиме су гадне. Још један доказ зашто су медији зло. О типу који милионче добијено на лутрији потроши на то да га преуреде тако може да живи са вуковима, са све мирисом, чулима, метаболизмом за планинску зиму, крзном итд, у некаквом замало резервату, коме треба публицитет и помоћ да би се изборио за статус. Главни лик је соло новинар, који уради дуг интервју са њим а прича испадне популарнија него што треба.
Ричард Водхолм - Новац на видику. Други наставак (гле!) оне приче о металургији при атомским тежинама преко 400. Овог пута, трговина олупином брода из првог дела, што је јако тешко пратити, не толико због металургије и изотопа вакуума (до вакуума9), него због финансијских инструмената на којима се све то свира. Измислио је и анти-новац, што по опису и фотци из профила јако личи на биткојн. Опсежан и сложен кадрил од маневара, контри, сучки испод појаса, мехура и бушења, узбудљиво и нешто мање забавно од првог дела, јер је стилски сведеније. Мада и даље има много добрих обрта, попут "погледа нас запрепаштено, као успавана лепотица кад се пробуди у погрешном дворцу".
Елигзендер Ервајн - Провокатор. Провинцијална причица о клинцу који стиче избор типа Шредингерове мачке, тј да одлучи ко ће први на Месец и како ће да се заврши ЊЊИИ, тиме што ће или неће да ухвати лопту за време утакмице у неком домородачком спорту. Овако нешто је било бар двапут, и Дозоа сваки пут наседне.
Грег Еган - Јединица. Ал' реч singleton би пре требало превести као уникат, нешто чега постоји један комад на свету. Тачније, на свим могућим световима. Јер, код Еганових ликова, главна животна дилема је та да приликом сваке озбиљније ситуације размишљају о томе шта се у алтернативним световима десило различито од овог, и колико свест о томе утиче на њихово расуђивање. Па су пожелели да имају дете (углавном роботско, ал' на основу њихове ДНК) које ће бити изоловано од других свемира, па ће све што одлучи да буде јединствено, без петсто милијарди алтернативних рачви. Као и обично, две-три бочне идеје у уводу, наизглед побачени рестлови али ем одлично уклопљене, ем је у ствари греота што и њих није развио у засебне текстове. Добар!
Мајкл Свонвик - Спори живот. Овај наручио делове па склопио за Дозоаа, ма по наруџби. Да видимо, екипа истражује океан на Титану, одлично, пролази сваки пут. Једна заглави са опремом нешто и о'д'умре тамо, то мора, јебеш описе метана етана и хефтана ако нема драмске напетости. Јавља јој се телепатски некакав организам из океана - супер, то није било ни шест пута досад. И још је извуку да преживи, е то није било ни четири пута. Уместо политичког притиска из фирме, политички притисак малих улагача у пројекат, који су делом верници делом ваљда њуејџери, припаздер на језик - е то је већ скоро оригинално, није било ни... Јеботе, одакле само вади овакве уратке? Мора да их пишу за опкладу, само да виде да ли ће матори да се упеца.
Џејмс Вен Пелт - Јато птица. А, један толико скроз оригиналан да не личи ни на шта, осим десетак које смо већ видели овде. Дакле сви умиру од нечега ама се не зна од чега јер не да су изумрли они који су знали како се то зове, него су већ и библиотеке похаране. Једна пошандрцала, један јој домаћин, и један као управник некаквог народног магацина, а можда у граду има још четворо. Троје. И тај домаћин се бави посматрањем птица, које се размножавају као блесаве. Крај, нема даље. Нема радње, само разгледница. Виђали смо далеко боље радове на истоветну тему.
Елинор Арнасон - Грнчар костију. Још један наставак њене збирке прича о матријархалној вукојебини, овог пута из оног раног периода кад је народ још био глупав, осим изузетака који су за причу. Такође, до пола изгледа као прича очевица или напросто обичног приповедача, а од пола као да је предавање за веверице са објашњењима како то данас није тако. Ни боље ни горе од претходних наставака, питко и опет онако мало без поенте.
Џон Мини - Шапат дискова. Британско војводосердарисање, да не би неко заборавио господ Бајрона, госпу Аду Лавлејс, Бебиџа и остало друштво, који су већ у приповестима проживели свој век по неколико пута. Ово је сад нешто са наставком две-три генерације касније, кад Адина (чук*?)унука испада суви геније и негде око сто и неког рођендана се предомисли и уместо д'умре, отисне се у свемир. Скакутање тамо амо између њеног детињства, садашњости и Бајроновог доба делује сувишно. Оригиналност, 2.1 бреговића.
Кејџ Бејкер - Хотел код Харлановог слетања (јер landing значи десет ствари, изабрао најпогрешнију). Кафана у припиздини, сиротиња тешка, између рибарења и сечења дрвећа а ни са једним се нису баш усрећили, и двоје са суседног гребена су нешто као мало чудни. И онда једне олујне ноћи још један бродић страда али путник долази до кафане, успут изрегенерише све повреде и покушава да приведе ово двоје. Сад да ли су још једна свемирска, временска или тако нека полиција, или напросто још један покрет нечега против нечега под вођством неког лудака, од ког су ово двоје утекли... није битно, све остаје у породици. Овог савладају и искасапе тако да се до краја века још није саставио, они нестали, а онда прошао аутопут и дошли викендаши. Симпатично и нисам много ни зевао. Поздравило Деју и Вулета.
Волтер Виљемс - Миленијумска журка. Кратка & иронична љубавна прича о хиљадитој годишњици брака двоје дуговечних, који дивно и романтично живе тај један дан у години, а онда изваде тај диск па ће га опет турити догодине - а у међувремену, нећемо ваљда да нам се којекакво свакодневно ђубре нађе на диску са најлепшим успоменама?
Алистер Рејнолдс - Тиркизни дани. Ово би требало рачунати као кратки роман. Стоји по страни од главног тока догађаја у откровењском свемиру, али је битан за разумевање. Овде су дати Жонглери образаца (тачније нервних отисака личности), који су некакав лемовски океан али никад није јасно које су у тој чорби њихове ћелије и да ли су они уопште једна врста, јесу ли један организам по планети (има их на више), јесу ли настали неком еволуцијом или их је неко направио (и зарад чега) и све скупа они некако дођу међу тајанственије појаве у том свемиру, а доста утичу на радњу. Ово је само мало заукавање и поглед из близа - Тиркиз је једна жонглерска планета (иначе, "pattern juggler" је израз мазнут са двора гримизног краља...), а оно људи што има на њој је ту само да би их проучавало. А онда долазе неки да их такође проучавају, и да ... е, обично се не устручавам да овде кажем ко је убица, ал' ово нећу да кварим. Прочитао сам га трећи пут сада, и мислим да ћу кроз пар година поново.
јбт... невероватно:
је СФ +++++ +++++ +++++ +++++ +++
није СФ
напола +
Матором је неко канда турио корице под нос и рекао му да прочита наслов тога што објављује већ дваес година.