1997. (за 1996.)
Грегори Бенфорд - Урањање. Још једна прича са човечјим умом у телу шимпанзе, овог пута у виду гостовања. Шимпанзама уграде пријемнике, људском госту натакну електроде и шта већ, оставе га да лежи омамљен у некаквој кутији, и док то траје, овај вози свог шимпанзу на даљински, с тим што баш не држи све кајасе него мора да га помало наговара, утиче на њега, сроди се с њим. Откачени математичар, сувише паметан да би сам избегао атентат (а бави се предвиђањем трендова и то сувише тачно, па кад он нешто предскаже то већ постаје пресуда за фирме којима је предсказао скору пропаст, дакле не могу да тихо распродају све док још вреди и нестану с парама, или да музу тржиште још) дозвољава да га девојка одвуче на овакав сафари изнутра. Около се мува још доста генетски скројених створења, јер ово није баш изворна Африка него нешто постиндустријски обновљен део, а атентатори их налазе и ту. Наравно, њих двоје побеђују на памет и лукавство, а и шимпанза лично изводи своју освету, лепи енд. За акциони комад и није лоше, има и доста приче о генетици, социолошкој историји врсте (понашање шимпанзи у чопору, колико је та прича о алфа мужјацима уопште тачна итд) а опет нема вишка пиротехнике, добро одмерено, вреди прочитати.
Мајкл Свонвик - Мртви. Наизглед страва & ужас међутим јок. Заборавите на радну снагу из знојарника, на робијашки рад, на роботски рад, све је то ништа. Кад зомбији крену да преузимају радна места, најебаће и они који су их на та места довели. Ал' ће бар неколико квартала да се наватају пара невиђено.
Ненси Крес - Цвеће аулитског затвора. Ово је прича, тачније новела, из циклуса о заједничкој стварности. Људска посада налази ту цивилизацију на некој планети, и тамо практично сви сматрају за стварно оно што и остали сматрају; они озбиљно верују да је стварно само оно у шта сви верују, а да је све остало измишљотина, непостојеће, и да они који нису у стању да верују заједно са осталима нису ни сами стварни те немају грађанска права, њиховим телима неће бити дозвољено да се, кад умру, лепо распадну и придруже прецима у стварности, него ће их држати у конзервансу, изоловане. Како успева да изгради овако ишчашену културу а да то изгледа целовито, свака част, ово је вештина скоро у рангу Урсуле Ле Гвин (скоро - има ту рупа). Наравно, људска посада је ту онај чинилац који доводи цео систем у питање и унутар саме приче није јасно да ли су локалне власти само радознале или баш и саме не верују у сопствену културу, али манипулација којој прибегавају је веома подла, у рангу са било којом класичном диктатуром. Колико се сећам целог циклуса, кључ је у неком зрачењу или пољу које покрива практично целу планету осим неких пећина (у којима се онда догађа расплет, наравно).
Тони Денијел - Тих, сув рат. Ратник из будућности се враћа из последњег рата на крају времена. У његовој припиздини је прошло двадесет година; њему је прошло петнаест мада је у том рату провео ко зна колико, четрдесет или двеста, све је то релативно. Победили смо јер се вратио, и сад не сме да дира ништа, нарочито не да се упушта у сукобе са другим повратницима, јер ако неко погрешан страда, промениће се крај будућности и повући за собом потребну прошлост која до ње доводи... све скупа, парадокс са убијањем свог деде, само унатрашке. Наравно, у његово идилично село (где се половина бави производњом пива а остали вискија) долази банда војника из суседног свемира да убије мало времена на одсуству, направе нешто пичвајза и на крају он нема куд него вади вишка наоружања из осталих димензија и брише главног противника из свих свемира, а његови редови напросто цркавају у месту јер су били накачени на њега. И онда мора да се врати на крај времена да провери салдо.
Џејмс П. Блејлок - Тринаест фантазама. О клубу љубитеља СФа из 1947 се дописује са ликом који је на тавану нашао газдину збирку СФ часописа из 1956 а живи у отприлике данашњици. Он попуни наруџбину из неког старог броја Астаундинга а то стигне њима. Без икаквог објашњења, осим да пошта тера камион кроз зону сумрака.
Бад Спархок - Јагорчевина и трн. О тркама једрењака, али у гасно-течним слојевима Јупитера. Окрени-обрни, морнарска прича остаје морнарска прича. Сва та једра, обиље називља за ову и ону ужад (и нешто компликованије радио везе), и ко је како савладао своје страхове и испао јунак, и ко се извукао из финансијских гована. Ко воли нек изволи.
Џон Кесел - Чудо на Иваровој авенији. Још један холивудски са мажњавањем потенцијално исплативе олупине коју онда пребаце у други свемир. Овог пута не односе Мерилин у будућност него пропалог режисера држе неколико година негде док дође к себи, а онда га врате где је био а његов леш (из тог свемира) уредно склоне. Не баш уредно, јер га нађу, и један детектив некако провали, миц по миц, да ту нешто није у реду. А онда... ништа, прокњижи то као појео вук магарца.
Пол Парк - Последњи хомосексуалац. Новобаптистички демократи преузели власт у Луизијани и хоће да затворе последњу клинику где држе преостале случајеве ХИВ-2 вируса, што заражене што клицоноше. Новинар се тамо зарази додиром са последњим случајем нечега; долази до некаквог пичвајза јер народне масе ака руља крећу тамо да преузму ствар у своје руке (сенатор хоће да од тога направи затвор)... све скупа, ово смо већ читали у овом или оном облику, ни тамо ни овамо.
Ијан МекДоналд - Анђео сниматељ. (Прошле године је била прича са истим насловом али превод је различит). Нека страна раса је послала пакет са својим биолошким материјалом и нано роботима, који полако, брзином од можда десетак сантиметара на сат, претвара комад Африке (опет у близини Килиманџара, ако неко напише нешто са неке друге локације, Дозоа ће окренути главу с гнушањем) у своју екологију. Новинарка снима све, дружи се са месним ловцем, посматрају како се граница примиче хотелу а велика журка се темпира да се ујутро заврши тим што зона прождире хотел. Драматичан крај, поруке нема осим "најебали смо".
Роберт Силверберг - Смрт нас растави. Хиљаду и седамдесет четврта прича на тему дуговечних. Требало је да погодим да стари мајстор неће измислити нову причу: бесмртност је досадна ако немате неког ко ће да умре. Солидно, али разочарава.
Џим Кауан - Разума ко шодера. Бриљантан, донекле аутистичан, клинац израста у математичара и шта све не, и од почетка је опседнут идејом о бесконачном броју мајмуна који иштанцују Шекспира. Током приче он изређа сав могући хардвер и софтвер на коме је то радио, од неког раног Епла па до неког сулудо моћног Креја, и шта је све користио као генератор случајних бројева. Идеја је да ти насумични текстови нису ствар која се ствара, него се открива, краде из простора будућег или свега већ постојећег. Успут има неколико генијалних досетки, ако не и увида у неку дубљу истину, нпр. "Приметићете да је текст сагласан и са собом и са спољним светом. Али, сетићете се, истина није исто што и смисао." Све скупа, објашњава зашто су га стрпали у лудару и зашто морају да га пусте. "Те је тако порука испала сасвим случајна, или постоји некакав Бог кога то занима, запањује нас јутарњом росом и шаље нас поруке. Али не заборави да су богови неких вера преваранти."
Морин МекХју - Мудрост кошта. Заборављена колонија, скоро екуменски сценарио, на неком снегу и леду са тек пар сати дневног светла преко зиме. Основани и држе се начела самодовољности, дакле не петљају са ничим што не могу сами да производе. Добацили су до сточарства и производње вискија, организовани родовски, пазе да се удају у други род (генетика није заборављена), а кад их Земља поново пронађе, гледа да се не меша превише и само им шаље учитеље и понеког социолога, а и они имају строгу Прву смерницу да се не мешају. Један род се одметне од производње и однекуд има и наоружање. Једна баба земљанка, преко реда, уграђује своје резервне уређаје (локатор, и нешто за снагу) главној јунакињи те ова дозове шатл из неке тамо оближње станице, али је дотле село већ спаљено, сав виски изгорео, стока поклана и пола сељана побијено. Дакле не да нема ништа од седам самураја, нити су земљани уопште наоружани - они само дођу да покупе своје живе и мртве и ћао довиђења јепте се. Ово је толико контра свим стандардним сценаријима да је у ствари одлично. Треба имати петљу и написати нешто овако, са све емотивним развојем (млада земаљска студенткиња је штићеница главне јунакиње), само зато да би се то на крају што ефектније бацило.
Брус Стерлинг: Мајстор за бициклове. Иако ово није у строгом смислу киберпанк, ипак јесте. Амбијент је нуспростор у огромној згради, где су 32, 33. и 34. спаљени одавно и сад се ту населила разноразна раја, углавном неконформисти разних фела. Главни лик поправља бициклове и успут машта како би он конструисао идеалну инерциону кочницу, која би енергију кочења слагала у акумулатор, а добијену струју враћала возачу кад му баш затреба, али да он то не осети, него и даље осећа да вози бицикл - не мопед. Успут, стижу пошиљке од одсутног цимера, углавном дискете са шифрованим материјалом, међутим овог пута некакав декодер који се качи на само три државна канала, али са неким чудним коментарима, као из режије ("пази ли неко одакле докле камера хвата... имамо ли неког ко није имбецил?"). Испоставља се да то баш не би требало да чује, јер је то Строгопов. Долази му агентуља, коју он ухвати... и доста брзо, уз помоћ другара, извуче причу из ње. Ту она, пак, нешто сувише брзо престаје да се бори за пропалу ствар (сенатор, међу чијих 20000 поверљивих људи је регрутована, је поодавно алцхајмеров случај, а цео посао води његов виртуелни его, који је пак преузео превише његових бубица и није баш читав) и прелази међу банду... што ће опет бити само увод у реџентрификацију сва три спрата кроз коју годину. Радња мање више, али амбијент је феноменалан.
Грегори Фили - Размеравање ваздуха. Писано језиком ваљда из времена које описује, што је неки XVII век, кад Британија и Француска нешто ратују против Холандске Републике. Главни лик је Енглез али по мајци Холанђанин, и ради као дописник-преводилац британског краљевског друштва, практично научни дописник. Виђа се са Хајгенсом, Левенхуком и другим главним ликовима тог времена. Ту се меша Ми-6 или шта већ постоји тада, и као санћим гурајући га да истражи докле су Холанђани стигли са телескопима и рефлекторима (могу ли да спале брод на даљину?) а све у ствари гледајући да извуку што више о микроскопима. Игра се веома погана игра, и ствар се завршава морализаторским питањем хоће ли наука опет да буде у служби ратовања. У суштини стимпанк (што је скроз погрешан назив, ово је век-два раније), дакле хакерај са науком примереном епоси. Језик је зајебан, треба се сетити енглеског какав је био тада, пре него што су измишљене данашње вратоломије.
Мејкл Кесат - Дуже путовање. Гради се генерацијски брод, и градња не да се отегла, већ добар део посаде на градилишту чини друга генерација, деца оних што су се на градњи смували. Пошто је градња добар извор лове и власти за све умешане, отеже се у недоглед, ни погон није решен, или су нека решења била добра али саботирана. Једна саботажа изгледа озбиљније сјебава све рачунаре (али зачудо црна мрежа напрасно проради на истим кабловима и рачунарима... ту је писац побркао лончиће), што је прилика за смену власти на градилишту па онда можда и једном да се крене. Скроз неоригинално, чак и у оквиру Дозоаових досадашњих збирки, а и штогод збркано (фора са превише личности одједном и није јасно ко коме шта и колико дође).
Мајк Ресник - Земља нодска. Кикују.
Гвинит Џонс - Црвена Соња и Лесингем у земљи снова. Риба која се навукла на секс у виртуелном простору, где она игра насловну улогу и креше се са ликом из неке друге серије, а све то у виду терапије против нејебице у рлу. До краја она реши да јој је угоднија овисност о виртуелном сексу него досадна стварност.
Чарлс Шефилд - Дама која нестаје. (Наслов истоветан Хичкоковом филму из 1934). Њих двоје бивају раздвојени избором каријере - она креће навише, а он у најдубљи подрум тајне научне установе где обоје морају да имају више безбедносних провера него што има чинова у хијерархији. Мотив је како се извући, јер те војне установе су горе од мафије, нема излаза. Док она не измисли невидљивост. Не баш савршену, али довољну да не знају како је успела да изађе и како подиже лову са банкомата а да је ниједна камера не види. Сад је на њега ред... Посебна посластица су преводи фраза, "кад каже 'ово би те могло занимати' то значи 'немам појма о чему се овде ради а рачунам да можда ти знаш'".
Роберт Рид - Ларва. Међу бољим за ову годину. На вековном броду, са већинском људском посадом, управљају Занатлије, који су у ствари вештачки умови древно људске израде. Људска раса је вероватно већ давно изумрла, а они луњају свемиром и скупљају амбасадоре свих интелигентних врста које успеју да придобију. За придобијање је задужен Глас, тј посебно одгајен човек (клинка, у овом случају) који зна све могуће језике, специјалиста је за бар двадесетак струка и... таквих на броду има стотинак. Главни лик је, дакако, баш најјача таква клинка, коју пратимо до кључних догађаја. Има и нешто пиротехнике, и добрих обрта, и ствари које нису какве су се чиниле, и проницања кроз лажи. Донекле личи на причу из Матрикса ("која сам по реду?")... Луд је ако од овог не направи роман.
Стивен Атли - Ветар преко света. Јбт па колико претпрошле године је била већ прича о експедицији у прошлост. Оно, тамо је био проблем што се више не исплати па ће да се комерцијализује, а овде је проблем што не знају како ради, јер су на тунел у силурски период натрапали случајно, па им се затурио један путник. Иначе исто као прошли пут, научници на екскурзији, уз мањак пића. Ово чак ни нема неки крај, ништа се не разрешава, морнарица која је као главна сметња у почетку (јер САД тврде да је сад цео силурски период њихово власништво а поверили су морнарици да управља њим) напрасно нестаје са сцене и практично се више ни не спомиње негде од половине. Оно прошли пут је било много уверљивије.
Виљем Бартон - Промене. Прати једну породицу од отприлике 1943 до отприлике данашњих дана, кроз лик типа који се тад родио а умире на крају. О свемирском програму углавном, и како је батаљен и како се све на крају своди на видео игре.
Џин Вулф - Бројање мачака у Занзибару. Она лута светом методом летеће Холанђанке, а он је стигне на броду, где је средио да се сретну. Она је отприлике међу изумитељима андроида, а он је један од пет комада дотле направљених, мада се баш не примећује. Гађају се цитатима и то искључиво англофоних аутора, што је можда некаква разонода за оне што су оно милитаристичко ђубре Киплинга и још тако неке морали да читају за лектиру, па сад имају то задовољство да препознају понешто, ето није било узалуд. Кроза све то се провлачи и асимовљевско поигравање законима роботике (срећом, не износи их нигде дословце, Асимов је баш био досадан са тим). Друго поигравање је то што су се креснули, а пошто је део њеног ума такође уграђен у његов софтвер, мада можда само једноцифрен постотак, да ли је то сад био инцест ако му она дође кева. На крају бућ, можда још једна англокњижевна алузија, која делује као јефтин штос. Разочаран сам.
Џонатан Летем - Како смо ушли у град па изашли. У распалој Америци, где се понеко још сећа како је све то изгледало некад, двоје (нека рибетина и штогод неискусни и веома неписмени шеснаестогодишњак, главни лик & приповедач) се прикаче путујућем циркусу. Једина тачка у вишедневном програму је надметање луталица кроз виртуелни простор, ко дуже издржи. Двојица власника циркуса су оличење барнумовских љига, а тај виртуелни простор је којекакав дигитални отпад (огласи личне природе из Сан Франциска, вероватно 20 година стари; ликови избачени из видео игара јер личе на неке друге па да не би дошло до копирајта; демо нивои разних игара итд итд). Наравно да се вара уздуж и попреко а пролази оно што пали код публике, нема везе како је намештено. Сликовито и богато, љига љигу стиже, љига ће нас надживети.
Чери Вајлдер - Консултант др Тилмана: научна романса. Догађа се 1913-1914, у неком санаторијуму за болесно племство. Развучено и само по себи болесно од тог сентимента, навођења титула, од тога како руска племићка породица пада на енглештину, просто пишке фирнајз кад чују да је госпојица Енглескиња... Поврх свега, кад се један од ликова зове Ирина Федорона (без в!), прекидам читање. Јеботе, па ово је већ деведесет пета-шеста, Руса по Америци има колико ти душа иште, па за кило вотке је могао да се нађе неко да бар провери имена, него јок, боли писца патка. Кад мало боље размислим, ни Остров није презиме (реч значи острво), Островски је презиме.
Дејмијен Бродерик - Шредингеров пас. Још једна варијанта на тему вишеструких стварности, где су као некако успели да повежу ум пацијента са умовима његових алтер ега у другим стварностима, едаби га некако извукли јер је најебо од најновије убитачне варијанте сиде. С тим што су га сами заразили тим да би заштитили нано машине у њему које све то омогућавају. Звучи као поприличан ћирибу-ћириба, намерно замумуљено, а додатно збуњује тим што су скоро сви главни ликови Вијетнамци у Аустралији, преживели клинци са избегличких бродова, па током сеанси испливавају трауме. Алтернативни свемири не изгледају лоше, има баш опичених, а и поента (да та научна заједница уме да изнедри исте љиге каквих је било и на тим бродовима) је штогод јебитачна.
Волтер Џон Виљемс - Страни ђаволи. Ово је изгледа година рециклаже. Већ смо имали један килав преприч "Рата светова", на фору "шта се за то време догађало у оној припиздини у Тексасу". Е, ово је требало да се зове "а за то време у Кини". Дакако, царски град му се упорно зове Пекинг иако су Кинези објавили пињин бар 20 година пре овог. Прича, дакако, бизарна како већ приличи генетски дегенерисаној династији, са све пропашћу Изногуда на крају. Ладно 12 пута каже како се зове сат у ком се нешто догађа. У збиру, лоше и испразно.
Стивен Бакстер - У МСОБу. Матори астронаут умире на апаратима, ал' полако. Последњи је, медицинским техничарима је већ дојадио, брка времена, час има 9 час 39 година, брка одела, час мисли да је у скафандеру а час конта да је у омотачу за притисак. Нема поенте, нема приче, само две-три стране збрканих слика, како и приличи.
Тони Денијел - Роботов сапутник за сутон. Подугачка прича, практично новела, о скоро неуништивом роботу, тачније робокопачу, који надживи и своје творце и две-три смене власти у крају. Коп ка средишту земље, завојитим тунелом, се прекида па наставља, зависно од месне политике и финансија, и на крају скроз саботира кад неки нови лудити минирају коп. На дну копа се нађе и неко биће, које чак ни нема комплетну самосвест ("ко си ти?" - "ја јесам"). Нема неког краја - сви помру, робот траје, оно биће заћути, нема више. Хм, ни тамо ни овамо.
је СФ +++++ +++++ +++++ +++++ +
није СФ ++
напола ++++