Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Science Fiction

    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Indy Mon Dec 28, 2015 6:12 am

    Hehe, zipa prvi citat Heinleina na Googleu: "Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea." Science Fiction - Page 6 1233199462

    Šalu na stranu, lalineo, ali vidi šta kaže M. G. Lord - Heinlein je bio feminista! Science Fiction - Page 6 1861198401


    EDIT. Takođe, ima i ovaj relevantan thread na redditu.

    EDIT 2.

    lalinea wrote:...I dare say, "autor ima neki ozbiljan problem sa percepcijom zena".

    Adamiciski www.reddit.com wrote:I'm a huge fan, and recognize his contribution, but all I could think while reading was... "this guy has serious issues around women".

    Science Fiction - Page 6 3669857247
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by lalinea Mon Dec 28, 2015 6:33 am

    "Given Heinlein's apparently feminist ideas, you'd think he would be enshrined as a champion of women's rights. And had he stopped writing with his young-adult novels, he most likely would have been. But the sexual revolution took a toll on him, tainting some of his post-1970 novels with a dated lasciviousness and impairing his ability to create three-dimensional women. In Heinlein's earliest stories -- the ones in which lady scientists used their initials -- Heinlein eroticized his women. But the prim conventions of 1950's fiction precluded doing this explicitly. By the 1980's, however, he felt licensed to reveal more -- or, in the case of Friday, to describe sexual experiences from a woman's point of view. Friday is an "Artificial Person"; she was conceived in vitro and brought to term in an incubator, which in the book's fictive world is a terrible stigma. To today's AIDS-conscious reader, however, Friday bears a worse stigma: she is a brazen disease vector, recklessly promiscuous, with a bizarre weakness for male engineers. (Heinlein trained as an engineer.) This gives unintended meaning to the idea of Artificial Person; Friday exists only as a mouthpiece. Heinlein has so thoroughly objectified her that her subjectivity falls flat."


    bold je upravo spot on za ovo sto imamo u Strangeru. zene koje se vide iskljucivo kroz 'zensku lepotu', zene koje, cak i kad su vrlo inteligentne, njihova 'zenska povrsnost' sprecava da budu jednake sa muskarcima kad su u pitanju komplikovani problemi, one su jednostavno less competent u svemu (sem u kuvanju).
    ne znam, cekaj da zavrsim, pa cu da donesem sud. mislim, ovo u Strangeru je toliko jako da sam par puta pomislila da iza toga stoji nesto, that he is maybe trying to make a point or make fun of it...ali nisam bas sigurna.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Indy Mon Dec 28, 2015 7:08 am

    Biće da si ipak u pravu.
    паће

    Posts : 40133
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by паће Mon Dec 28, 2015 10:05 am

    Хајнлајн је још чуднији кад крене на Месец - оно "Месец је строга учитељица" и она друга два везана романа ("Rolling stones" и опет она мачка), где измишља нове типове брака  - дакле итекако је мислио да има шта да каже на тему тих односа. Његов главни изум на ту тему је редни брак, који ваљда почиње као групни, али пре свега из економских разлога (да се одржи имање, радња, шта већ имају) се наставља додавањем нових супружника до те мере да буде и стогодишњака и омладине у истом браку. Не сећам се како је замишљао јеборед, ал' то је ваљда био некакав део упознавања новајлија са староседеоцима.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by lalinea Tue Dec 29, 2015 10:24 am

    Negde u drugoj polovini strangera glavni zenski lik mrtvo-ladno komentarise da je kod silovanja u 9 od 10 puta zena ionako kriva sto se isto desilo... ostalo mi tipa 50 strana, iskreno ne znam da li da se cimam. jeste, rastavio je lazni moral glede ljudske seksualnosti na sastavne delove, ali sve sam ubedjenija da ima serious issues around women.  jel ce da se desi neki veliki obrt na kraju?


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    паће

    Posts : 40133
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by паће Tue Dec 29, 2015 11:13 am

    Нешто као... ал'да ће Хајнлајн ћуд да мења, неће.

    Ипак, свака част човеку који је, и такав, измислио водени кревет, реченицу "нема ствари која је попут бесплатног ручка" (а зашто није рекао "нема бесплатног ручка" никад ми неће бити јасно) и који је писао јер је то био једини начин да зарађује а не ради.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by lalinea Wed Dec 30, 2015 3:35 am

    mogla sam i da se ne cimam. kako meni ovakve stvari ne leze...


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Indy Sat Jan 02, 2016 11:10 pm

    Elon preporučuje:

    Science Fiction - Page 6 Machine

    Wikipedia wrote:The story describes a world in which most of the human population has lost the ability to live on the surface of the Earth. Each individual now lives in isolation below ground in a standard 'cell', with all bodily and spiritual needs met by the omnipotent, global Machine. Travel is permitted but unpopular and rarely necessary. Communication is made via a kind of instant messaging/video conferencing machine with which people conduct their only activity: the sharing of ideas and what passes for knowledge.

    The two main characters, Vashti and her son Kuno, live on opposite sides of the world. Vashti is content with her life, which, like most inhabitants of the world, she spends producing and endlessly discussing secondhand 'ideas'. Kuno, however, is a sensualist and a rebel. He persuades a reluctant Vashti to endure the journey (and the resultant unwelcome personal interaction) to his cell. There, he tells her of his disenchantment with the sanitised, mechanical world.

    He confides to her that he has visited the surface of the Earth without permission and that he saw other humans living outside the world of the Machine. However, the Machine recaptured him, and he has been threatened with 'Homelessness', that is, expulsion from the underground environment and presumed death. Vashti, however, dismisses her son's concerns as dangerous madness and returns to her part of the world.

    As time passes, and Vashti continues the routine of her daily life, there are two important developments. First, the life support apparatus required to visit the outer world is abolished. Most welcome this development, as they are skeptical and fearful of first-hand experience and of those who desire it. Secondly, a kind of religion is re-established, in which the Machine is the object of worship. People forget that humans created the Machine, and treat it as a mystical entity whose needs supersede their own.

    Those who do not accept the deity of the Machine are viewed as 'unmechanical' and threatened with Homelessness. The Mending Apparatus—the system charged with repairing defects that appear in the Machine proper—has also failed by this time, but concerns about this are dismissed in the context of the supposed omnipotence of the Machine itself.

    During this time, Kuno is transferred to a cell near Vashti's. He comes to believe that the Machine is breaking down, and tells her cryptically "The Machine stops." Vashti continues with her life, but eventually defects begin to appear in the Machine. At first, humans accept the deteriorations as the whim of the Machine, to which they are now wholly subservient, but the situation continues to deteriorate, as the knowledge of how to repair the Machine has been lost.

    Finally, the Machine apocalyptically collapses, bringing 'civilisation' down with it. Kuno comes to Vashti's ruined cell. Before they perish, they realise that Man and his connection to the natural world are what truly matter, and that it will fall to the surface-dwellers who still exist to rebuild the human race and to prevent the mistake of the Machine from being repeated.

    Celu priču imate ovde. Kome se sluša audio knjiga, ima ovde.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Indy Mon Jan 04, 2016 11:20 am

    Gledam The Real History of Science Fiction (seriju). Meni bas zanimljivo... Lalinea, imas ovde. Ostalima mislim da je geoblokirano. (Proverite)
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Indy Mon Jan 04, 2016 11:31 am

    Neil Gaiman, odakle poceti?
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by lalinea Mon Jan 04, 2016 12:08 pm

    Opasno pocinje Science Fiction - Page 6 1143415371. thanks.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Anonymous
    Guest

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Guest Mon Jan 04, 2016 12:46 pm

    Indy wrote:Neil Gaiman, odakle poceti?

    "Neverwhere" je dobar početak, po mom mišljenju. Snažan britanski humor, zanimljiva radnja i neveliki obim knjige dobra su odskočna daska, i ova knjiga daje lep uvod u svet Gejmenovih ideja. Druga knjiga može biti "Good Omens", izuzetno duhovita kolaboracija sa Pračetom, a treća, na primer, da bude "American Gods", pisana u daleko ozbiljnijem tonu od ove dve. Ta knjiga svakako je, po mom mišljenju, zaslužila "duplu krunu" te godine (Hugo i Nebula).
    Anonymous
    Guest

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Guest Mon Jan 04, 2016 12:52 pm

    Indy wrote:Neil Gaiman, odakle poceti?

    Americki bogovi
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Indy Mon Jan 04, 2016 1:00 pm

    Fala!
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Ointagru Unartan Fri Jan 08, 2016 2:15 pm

    Osama, roman Lavi Tidara o alternativnoj sadasnjosti u kojoj nije bilo 11. septembra. Na poledjini krupnim slovima stoji pohvalna kritika Financial Times-a, koja ga poredi sa K. Dikom. Pa eto, naucio sam da Financial Times nije reper za kvalitetan SF. Science Fiction - Page 6 1233199462


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    boomer crook

    Posts : 36919
    Join date : 2014-10-27

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by boomer crook Fri Jan 08, 2016 2:25 pm

    dobar je osama i nije bas tako jednostavan zaplet kako ga predstavljas. i jeste dikovski roman.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    паће

    Posts : 40133
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by паће Fri Jan 08, 2016 6:38 pm

    Неко се сетио да Роју Бетију честита нулти рођендан.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Erős Pista Fri Jan 08, 2016 6:45 pm

    Science Fiction - Page 6 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Indy Fri Jan 08, 2016 11:11 pm

    Gde su naši obećani androidi? Science Fiction - Page 6 3402243210
    паће

    Posts : 40133
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by паће Sat Jan 09, 2016 12:30 am

    Indy wrote:Gde su naši obećani androidi? Science Fiction - Page 6 3402243210

    Па нису наши него су гуглови. Провери џепове.

    Баш тако сам се и ја осећао кад сам за неки једноцифрени рођендан хтео кола, и добио, могла су да стану у џеп.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Indy Sat Jan 09, 2016 12:35 am

    Aman, sta si se navrzo na taj Google. Science Fiction - Page 6 1233199462
    паће

    Posts : 40133
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by паће Sat Jan 09, 2016 1:36 am

    Па они су први почели, бајаги андроид а оно комад софтвера.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40133
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by паће Fri Jan 15, 2016 1:12 am

    Где сам оно стао, а, да. Пошто ми са Симонсом није ишло, решим да пређем на оног типа ког не знам како му се чита презиме. Гарднер Dozois, што би Амери вероватно читали Дузојс. Руси га пишу Дозуа, што је вероватно тачно по правилима како Руси читају француска имена. Нашки би било Дозоа, ал' тип није Француз него је Амер, тако да... бемлига. Радни назив Дозоа.

    Елем, тип од 1984 издаје подебеле антологије краћих форми (дакле од приче до новеле), тежине око 700-900 страна (купио сам тамо неколико али их нисам понео, биће на киоску), и мада понекад уме да застрани подебело, код њега се бар навата сваке године неколико аутора, или свежијих ствари познатих аутора, због којих му се прашта остало. Једино што му не праштам је предговор, који је нешто као годишњи извештај месне заједнице Доње Америште, рибе се уловило толико, изгорео задружни амбар, поштару умрла жена итд. Јесте то пресек шта се те године догађало у струци, и јесте он неки члан некаквог америчког удружења чије чланове објављује, али на корицама нигде не пише ЈуЕсовЕј, пише тај-и-тај-годишњи преглед СФа. Као да једино Амери пишу. Запише ком је уреднику умрла жена, ал' ни једним словом не забележи кад умре Лем или један од Стругацких. Нисам чак сигуран ни да је објављивао Егана, видећемо кад дођем до тих година.

    Ево истовара за 1984, први део:

    dozoa 1984------------------------

    БРУС СТЕРЛИНГ – Краљица цикада. Много је стрпао у текст ове дужине; и архитектуру и друштвне односе и политику и бизнис. Пошто све открива што касније може, некад се стиче утисак да измишља ствари кад му затребају, међутим све се то чврсто држи једно за друго. Засновано на нивоима комплекснисти Пригогина, то издање постхуманизма делује стабилно и сређено а онда се растури у врло брзим преокретима - опет, много брзо, много догађаја за ову дужину, а опет можда и не за интелекте на том трећем или четвртом степену. Тако да развој главног јунака од приправника до мајстора можда и може да траје само непуна два дана, што је и даље само донекле уверљиво (јер остали нису ништа глупљи и могу да сагледавају системе истог степена сложености - а опет, хм, пуч који је у току не делује тако јако лукаво смишљен). Тај брзи крај чини да ту као да нешто мало фали.



    Џемс Типтри мл. - Мртви гребен. Хм, ловачка прича, са доста мексичког колорита и шта тамо мисле о Америма. Сама поента приче је негде на граници између Годзиле, ловачке приче, Соларисовог океана и зоне сумрака. Је ли СФ? Па, за одређену ширину дефиниције, могло би.


    Ијан Вотсон - Споре птице. Прилично добро вођена прича, са две-три кривине које се не дају предвидети. На једном месту чак даје гас ка једном од могућих глупих и предвидивих завршетака, да би онда елегантно отишао другде. Шта не ваља? Што је све мање више познато, и пет шкотских селендри где се све одиграва, и ситне зађевице међу сеоским ђилкошима и играчка-плачка и... и нема везе што је то уверљиво осликано, уверљиво је само зато што смо сто пута већ били тамо. Додатно бројање за добру СФ основу са минимумом техноблебетања.

    Пол Андерсон - Вулканова ковачница. Вишак техноблабла, које чак ни нема смисла (осим можда у некој посебној типографији где би се видело ко шта говори и којим фонтом). Покушај да се изграде дубински односи три лика (шефица станице на Меркуру, стари вук који обилази око Сунца пратећи астероид ухваћен у орбити испод Меркурове, вештачки ум у његовом извиђачком чамцу за који сви мисле да је само мало искуснији софтвер) напросто не добацује, и тешко ми је да поверујем да лоша типографија ту толико смета.

    Хауард Волдроп - Човек-брдо Гентијан. Осим што се догађа у Јапану негде у 21. веку, па имамо електрична возила, кинеску уморну средњу класу (што је прилично добар погодак за 1984. годину) и што је једина тема употреба менталних вештина у зен-сумо  борбама, ово није СФ. Иста прича је могла да се исприча и на некој другој позадини (што се можда већ десило). Бар не претерује са коанима (свега један, а и тај је кључан за расплет) и добро дочарава прексутрашњи Јапан. Занимљиво, није досадно али ни не одушевљава, не увлачи ме у свој простор.

    Грег Бер - Борбено. Или шта је већ требало да значи реч из интерног жаргона, којег и иначе има превише, као и технотрућа уопште. Џон Варли је умео да напише "Офијучи" са чак седам клонова главних ликова, да стално премеће ко је од њих тренутно у кадру, и да не збуни читаоца. Бер, међутим, то стално са највише два-три и никако не успева. По правилу нисам ни знао да ли читам присећања оригинала, њеног текућег издања, њеног лажног реиздања у наклади непријатеља, или другог, мутираног лажњака. У ствари, до пола нисам ни знао да су то ликови, у ком времену се догађа то што читам и шта је уопште песник имао да каже. Ствар је толико раштркана да је могла да се заврши на бар пет места пре стварног краја и оставила би исти утисак. Као и што, кад се најзад завршила, не знам зашто се баш сад завршила и до чега смо то дошли.

    Џо Халдеман - Манифестна судбина. Фраза из наслова има поприлично политичко значење, њом је оправдаван читав колонијализам, а и овде се радња догађа на мексичкој граници, почетком 19. века. Од СФа нема ни трага, ако не рачунамо мало тарот карата. Не видим шта ће то овде.
     
    Роберт Силверберг - Вишеструки. Дуго сам се питао зашто у психијатрији, или бар у жанру психијатријског филма, подељена личност увек буде некакав Џекил/Хајд или још горе, увек у некаквом сукобу и борби за превласт. Ако су то ипак аспекти исте личности, сустанари у истом уму, зар не би могли да сарађују или макар буду добро друштво једно другом? Силверберг овде иде корак даље  - не само да сматра да је то могуће, него штавише ствара од многоструких читаву поткултуру са клубовима, обичајима, навикама, скоро и сопственим језиком. У Сан Франциску, наравно. Врло занимљиво, сликовито и, колико се већ могло без деуса екс махина, фино разрешење на крају.

    Џек МекДивит - Шифровано. Језиутски свештеник на челу једне од опсерваторија које су некад служиле за пројекат СЕТИ налази неке старе дискете, које је претходни директор склонио. Америка одлази у три мајчине, вероватно и многи други аспекти цивилизације какву знамо, а претходник је оставио нешто трагова по којима овај копа - зашто је то склоњено, кад испада да је то у ствари оно ради чега је СЕТИ и био направљен. Но, сигнал је шифрован, и потиче са два доста удаљена места... дакле неко горе ратује или се бар шпијунира. Гарнирано мислима о пропасти Рима и Запада уопште. Добро, симпатично, фино развијена досетка.

    Кони Вилис - Сидон у огледалу. Нешто о рударима гасова на скоро угашеној звезди, и неким експлозивним животињама (сидон из наслова) које се дају наћи око бушотина, и о типу који генетски поприма којешта од особе за коју се закачи, он је то огледало. Догађа се углавном у неком бару где се сви они окупљају, говори се неки тешко читљив дијалекат налик исквареном шкотском, углавном испрескакао сам јер ми се нешто баш и није читало. Крај предвидив, не знам шта ће то овде.

    Р. А, Лаферти - Златна капија. Једна шббкбб причица у бајковитом бару са позориштем, не да није СФ него тешко да би упала и у Зону сумрака. Осим зајебантског изражавања са много претеривања, има укупно један елемент (јунак убио зликовца из комада јер је увртео да је овај зао и изван сцене, а онда су заједно отишли у другу кафану) који би се сматрао за не-баш-реализам, а ни за тај не даје никакво објашњење, ни научно ни волшебно.

    Џек Ден - Шеми наслепо. Коцкање у органе, са телепатским контактом. Реалистично (ха!), дубоко пси'ћки и на крају отприлике исто као онај урадак Кони Вилис, са све тим психоаналитичарским објашњењем и мњах крајем. У ствари није ни лоше, увлачи, чак је међу покушајима да се опише шта се догађа у главама посвађаних телепата (нису ал' имају машину за то, док играју) међу бољима, али тај крај је само слаба досетка.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40133
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by паће Thu Jan 21, 2016 8:42 pm

    Дозоа 1984, други део:

    Пет Марфи - На острвима (требало би Мерфи, али Марфи је ѕакон). Један гњурац се враћа на острво где му је некад један клинац спасао живот, наишао баш кад је требало да га ајкула казни за несмотреност. Клинац је полутан, дете острвљанке и оца подводног ванземаљца, расту му пловне кожице и... то је отприлике све.  Клинац одлази да живи са оцем, овај је тужан, крај, нема више. Е, да, дирљиви описи природе.

    Танит Ли - Нунк димитис. Ваљда "сад, Мито". Некакви вампири, главни се зове Васјелу, што би као требало да је руски. Прелетео, нисам читао, који ће то овде уопште?

    Грег Бер - Музика крви. Биочипови постају све више биолошки, све мање силицијумски, постају интелигентни, експеримент се отима контроли и шири се ван тела лудог лаборанта. Скоро уверљиво, штета што је Кроненберг био заузет.

    Ли Кенеди - Њено чупаво лице. Није "Цвеће за Алџернона" али је на ту тему, с тим што је орангутанка јако привлачна свом васпитачу, док његова жена има неких примедби што он више воли посао него њу. Он појебе мајмуницу, ах отело се у тренутку, сви га се одричу, други орангутан га фотографисао, ћао адио, а ни орангутанка га не схвата.

    Ренд Б. Ли - Витез плићака. Од бројних паралелних светова, баш главни лик је имао ту невољу да један његов двојник скакуће кроз светове и убија њихове двојнике. Занимљиво, увлачи, чак понегде узбудљиво, идеја добро изложена, скокови иѕмеђу светова уредно најављени и одјављени, нема ѕбрке и недоумице, читалац увек ѕна где је. И доста добар крај.

    Џин Волф - Мачка. Све нека британска властела, невидљива мачка, бројне племићке титуле и остали украси из те кутије, прескочио.

    Џорџ Р. Р. Мартин - Мајмунски третман. Из поджанра "тајанствени дућан који нестаје", можда би прошло за Зону сумрака.

    Пет Кадиган - Замало покојни. Зачудо, није никаква вампирозомбологија, него једна од оних о уласку  у туђу свест, може и свеж леш док раствор може да одржи мозак у радном стању. Овог пута зарад још мало материјала за копирајт, шта се већ да ишчупати из ума уметника (за шта је дозвола дата опоруком). Наравно, иста клопка као у последњој причи из првог дела, шта ако уђете у ум који хоће да вас запоседне, или зарази, нечим. Ако и није одвећ оригинално, није ни доста лоше.

    Џон Кесел - Срца у очи не сијају. Селективно брисање памћења уместо развода - ајде да заборавимо зашто смо се разишли, па да кренемо испочетка. Мелодрама од а до жњ, а поента је као са оним руским мужиком што је возио грофа од А до Б на -25 и на пола пута се изврнуо у јендек: "не рече ли ти да возиш овуда 20 година?" "да, ваше превасходство, и увек се изврнем на истом месту". Прилика да изгреше на истим местима, ако успеју. Осим што није баш исто, што је писац исправно приметио. Крај је благо оригиналан, мада јефтино симболичан.

    Ден Симонс - Утеха у лешу. Нешто као "Горштак", с тим што бесмртника има троје и не кољу се између себе него наводећи телепатске жртве да почине убиство, самоубиство или шта већ, што их подмлађује. Изгледа да им је већ мало доста тога, једна (приповедач у првом лицу) већ одустаје, један посустаје, а трећа хоће да их уклони. Следи двадесетак страна крвопролића и надигравања. Моје мишљење о Симонсу и колико он воли покоље није промењено. Крај је сасвим очекиван. СФ јок.

    Вернор Винџи - Драги камен. Читао сам ово раније, па сам прескакао донекле. Клинка на летовању код строге и уштогљене бабе, која негде у кући чува успомене покојног мужа са експедиције на Јужни пол (тј замало, до неке топлије долине на ободу, а због повреде није био у Скотовој екипи следећи пут), између осталог и телепатски камен. Није баш камен, али сере драгуље, од чега се баба и издржавала. Долазе лопови да похарају бабину ризницу, изгори кућа, изгори баба, а камен престане да исијава тугу јер му је најзад топло. Фино разрађена досетка, и тек назнака оног што ће Винџи касније да ради са чудним умовима.

    Ким Стенли Робинсон - Црни ваздух. Никакав СФ, али занимљива вежба из посматрања групе људи у зајебаним околностима, што ће му требати и за Марс и, још пре, за "Године пиринча и соли". Овде прати португалску армаду у некаквом џихаду (или крсташком рату, шта већ) на Енглеску, где страдају грдно јер је сто ствари урађено погрешно - на брзину опремани бродови, низак морал посаде, Енглези зајебанији него што се очекивало, и повратак око Шкотске и Ирске јер немају шансе да се врате кроз канал. Ужа група доживљава обред мистичног просветљења у неком тајном обреду за душе изгинулих, али Робинсон не придаје томе неки значај - њихов гуру се удави јер је опасао златне кајле црквене око себе, а главни лик преживи јер је као невидљив али се за сваки случај сакрио и правио мртав. То што је током доброг дела радње виђао ваздух у бојама, и долазила му Исусова баба лично, на крају нема везе и (може се и не мора узети да) никако не утиче на радњу.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    паће

    Posts : 40133
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by паће Thu Jan 21, 2016 8:55 pm

    Дакле, 15 СФ (како где) и 9 које ту никако не спадају. По квалитету, две-три добре, две-три осредње, и гомила залуталих или напросто слабих. Но, знајући садржај каснијих наставака (тј деведесетих је било правих драгуља), прелазим на 1985.

    А, да, псовао сам га десет пута... на корицама нигде нема године на коју се односи, пише само редни број антологије. Зато ми се и десило оно дуплирање.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Science Fiction - Page 6 Empty Re: Science Fiction

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 07, 2024 1:35 pm