Лушес Шепард - Салвадор. Ратна ствар, дрога и муниција, духови џунгле и уопште ратно лудило. Ни СФ ни Зона. Добро штиво, погрешна антологија.
Џек МекДивит - Одржати обећање. Добра екстраполација, шта ако свемирски програм потпуно прдне у чабар јер је тамо напољу (Калисто, Јупитер) страшно досадно и лоше изгледа на телевизији? Занимљив одговор, који би можда упалио само једном (и шта ако је овако потрошен?). Технотрућа и развоја ликова таман онолико колико спада у причу ове дужине, а крај је баш добар.
Октавија Е. Батлер - Дете по крви. Један од изданака оне школе писања по којој је пожељно ликове ставити у морално лабав положај, па их онда кињити да донесу исправну одлуку, а исправност се мења како нам писац кашичицом додаје контекст. Дакле прво имамо људе који живе у резервату са неким огромним ванземаљцима (који њим управљају), па онда испадне да баш и нису на Земљи, па онда да они убодом своје жаоке могу да анестезирају/дрогирају људе, па онда да се хитно иде по комшију јер је у критичном стању а његов ванземаљац је болестан/неспособан/полумртав. Ова оперише комшију и повади му ларве из утробе (ааа одлично, и један мужјак!)... што није никакав паразит него се ванземаљци тако размножавају. Тако да они одржавају људску колонију (која би можда пропала без њих) али без ње не могу да се размножавају (јер су локалне животиње научиле како да убијају ларве у себи)... и тако, наш јунак пролази низ "убићу је", "убићу се", "узми моју сестру", до "узми мене, није то тако страшно". Јер ето морамо да сарађујемо. Добро, убедљиво, али помало делује као проблем грађен уназад, од решења ка проблему, јер практично све што каже је ту још једна Чеховљева пушка (осим пар натруха о неким настраним странцима и трвења у њиховој политици, о чему не каже баш ништа... остала утичница за одсутан уређај?). Мало превише очигледно економисање речима.
Кони Вилис - Плавује Месец. Ау, каква ујдурма, каква добра папазјанија. Елем, добри власник велике фирме размишља да ли да одобри пробни рад двестаметарског оџака који би у орбиту избацивао уситњен органски отпад, који би онда падао у виду безопасних угљеноидних честица и соде бикарбоне. Пробни рад почиње, а он се ту губи међу неколико језика које не разуме (политичарски, хемичарски, рачунарски, ПР...) и у ватру убацује 1 лингвисту. Који је цимер са ултра гиком који је разрадио шему, ћуј шему, алгоритам како да постане власник свега, тако што ће да наниже неколико вереница на разним степенима хијерархије а да се стварно ожени само газдином ћерком. Која је лингвиста. Од избачене материје месец почне да изгледа плав. У енглеском је "плави месец" други пун месец у истом календарском месецу, што се наводно догађа јако ретко (мада баш и не); ствари за које се каже да се догађају "о плавом месецу" су невероватне, а месец је сад плав... следи поремећај вероватноће и јако симпатичан свеопшти пичвајз, при чему газда наређа шездесет Марфија док дође на посао, а гик ређа џекпотове. Док се не умеша његов цимер лингвиста. Одлична спрдачина са свим споменутим и још понечим, као и са идејом да СФ прича мора да има научну основу. Тј има и ова, осим...
Ричард Каупер - Порука за бробдингнашког краља. За разлику од пређашње зајебанције где је еколошка катастрофа трајала цео дан, овде траје до краја човечанства, ускоро. Стил је сув и преозбиљан, нешто као што би се писало у доба Жила Верна и Хенрика Сјенкјевича. Дугачко, ваљда узбудљиво, испрескакао и покварио си крај.
Роберт Силвеберг - Афера. С тим што наслов у ствари значи швалерацију. Телепатску, и то на поприличном растојању. Симпатична и романтична прича, са доста уверљивом варијантом телепатске комуникације, дакако по аналогији са осталим видовима општења. Главно је питање јесу ли љубавници зајебали ствар тако што су се срели у рлу и креснули, и није лоше ни решено.
Џон Варли - Притисни ентер. Ово је већ легендарна ствар, била је чак и у Сиријусу. Да ли су овде искоришћене или су одавде кренуле легенде о свемоћним хакерима (као и оне о тајанственим трословним агенцијама које могу којекаква чуда да изведу) велико је питање. Да ли је Кевин Митник ово прочитао, или је Варли чуо за њега? Кокошке, јаја, и то неколико врста, плус врло опипљива потка о силовању Азије (он је у Кореји био на испирању мозга, она је дете са улица Сајгона). Обавезно штиво.
Виљем Гибсон - Хотел нова ружа. Ово је Гибсон док још избацује своје прве карте, штавише још не убацује марку сваког реквизита, дакле пре Неуромансера, пре свега осталог. У ових двадесетак страна избацује читав филм, о корпорацијама које једне другима преотимају геније, о подметању и надгорњавању, о плановима унутар планова, уз гомилу детаља којима дочарава ту стварност. Такође легенда, као и све из његовог првог шпила.
Џин Волф - Мапа. Дозоа има ту слабост да погађа ђутуре, требало ил не требало, тако да је ово још један комад тог истог као прошли пут. Нисам читао.
Моли Глос - Делови се уклапају. Министарка чека да јој пресаде кичмену мождину, неће да јој кажу чију. Користи уочене рупе у болничком систему и налази свог даваоца, још живог, ал' неће дуго. Попричају. То је отприлике све, мала симпатична скица, без драмљења и крупних речи.
Мајкл Свонвик - Тројански коњ. Уууу, овај је зашао у област коју мислим да је слабо ко залазио касније. Елем, као што се за рад добија алат - чекић, брусилица, лемилица и остали хардвер, е па код њега се добија и софтвер. Дакле уштекаш се и знаш шта ти треба за посао. Штавише, и оно што и иначе знаш иде у бекап, па ће да те реконструишу ако те нешто разнесе. Или ће да направе нешто јаче... и ту ствари почињу да се компликују, местимично се тешко прати, извесни Тори Шостокович (не Шостакович, ово су још осамдесете и тада још ником не пада на памет да ће их читати и они који знају руска презимена, довољно је да звучи руски) тако направи бога, па хоће да је направи поново, па... занимљиво, добро вођено, и упорно оставља мушке називе на звањима која носе жене (чак и језуитским) - у његовом свемиру су уместо политичке коректуре изгледа кренули линијом да језик није битан све док смо стварно равноправни.
Џек Ден - Лош лек. Исто као са Волфом, цигла из претходне књиге, овог пута религија, прескочио.
Елизабет А. Лин - У амбасадорском клубу. Није баш Ромео и Јулија, али је нешто на тему провинцијалног фундаменталисте строго патријархалног типа који ипак бива надгласан и премештен у Ивањицу, док двоје младих живе занавек срећно и берићетно. Живописно, уверљиво, завршава се благом досетком, питко.
Рина Јунт - Потрага за одликом. Инструкција из позитивне еугенике, у смислу да ће они чији је салдо позитиван искористити еугенетички инжењеринг да буду још позитивнији у наредној генерацији, а сиротиња је најебала, што се види из судбине брачног пара, који би али нема доста. Те ће подела студената на богате и паметне прећи у богати дакле паметни и они остали.