Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    jugoslavija - od nemila do nedraga

    Јанош Винету

    Posts : 5222
    Join date : 2016-01-26

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Јанош Винету Sun Jul 02, 2023 7:40 pm

    У Београду ти је гарантована безбедност, нико ти неће замерити ако се изјашњаваш као Југословен, не кошта те ништа. 

    На Косову међу Албанцима важе други закони. Можеш да имаш девојку Албанку али кад изађете на улицу то нико не сме да зна иначе сте готови и ти и она. Косовски Срби презиру Албанце, не верују им нити поштују њихов капацитет за било шта, чак ни за физички рад и надницу. Држава коју Албанци праве на Косову не штити њихове интересе, нити њихово физичко постојање што смо видели 2004. 
    Те две заједнице су такве какве су, зато косовски Срби ("неалбанаца" више нема, све се одселило, прво на Север па онда даље) бирају ауторитарну власт за коју верују да је децидно против Албанаца. Слобу, па Вучића. Тако је како је, нема се тим људима пребацивати нити их кривити за судбину коју су им скројили други. Југославија им не значи ништа, јер можете мислити, више не постоји већ 30 година. СФРЈ није успела да створи Југословене, а како би од Албанаца исте створила није јасно, мада је свакако можда могла да створи лојалне грађане, али ни то није успела.

    То су чињенице такве какве су, већ смо расправљали о њима на форуму, жао ми је што то примаш лично и да се брецаш ад хоминем.


    Last edited by Јанош Винету on Sun Jul 02, 2023 7:47 pm; edited 1 time in total


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sun Jul 02, 2023 7:42 pm

    bumeru, imam jedno naivno i dobronamerno pitanje. Kako to da se krštanci Rusa i Ukrajinaca ne ćute Sovjetima, a križanci Srba i Hrvata/Bošnjaka/Makedonaca/itd se ćute Jugoslovenina?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Filipenko Sun Jul 02, 2023 7:43 pm

    Cinjenice su zajebana stvar. Recimo, meni je cinjenica da je Jugoslavija mogla da drzi Kosovo u Srbiji, a Srbija ne moze nikako da drzi ni sever Kosova.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Notxor Sun Jul 02, 2023 7:46 pm

    Meni je samo žao što je Srbija krajem 80-ih na čelu imala onog iskompleksiranog primitivca pa su se jugoslovenski problemi rešavali nožem, umesto evropski civilizovano izborima i štrajkovima, a Jugosloveni su mi uvek simpatični, malo više nego Iliri i Dardanci.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by boomer crook Sun Jul 02, 2023 7:49 pm

    nisam da se iko juri ali zizak.je vise od skracenih novinskih tekstova


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Janko Suvar Sun Jul 02, 2023 7:49 pm

    Osoba koja je meni rekla "kod nas Slovaka se odredjuje sta si po ocu" je dobila nagradu za afirmaciju tolerancije od Nezavisnog drustva novinara Vojvodine.  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 2304934895


    Edit: mislim jedna od mnogih osoba, koje su mi to rekle, ali samo ova je dobila nagradu.
    Јанош Винету

    Posts : 5222
    Join date : 2016-01-26

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Јанош Винету Sun Jul 02, 2023 7:51 pm

    Како је Југославија имала шта да понуди, тако је и опстала. Кад више није имала шта да понуди, дај да правимо националне државе. 

    Слично је и са Србијом. Шта она има да понуди Албанцима? Државну ауторитарну силу, владавину закона и права, медицинску негу, привредни и економски просперитет, културни живот? Или у бољем случају затворе а у горем хладњаче?

    Совјетски савез већ 70их није имао ни Русима ништа да понуди. Зато Совјета и нема, а такође ни сам СССР се није старао да их створи на неки идентитетски начин. 

    Американци су ипак нација. Совјети и Југословени нису.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by boomer crook Sun Jul 02, 2023 7:55 pm

    Јанош Винету wrote:У Београду ти је гарантована безбедност, нико ти неће замерити ако се изјашњаваш као Југословен, не кошта те ништа. 

    На Косову међу Албанцима важе други закони. Можеш да имаш девојку Албанку али кад изађете на улицу то нико не сме да зна иначе сте готови и ти и она. Косовски Срби презиру Албанце, не верују им нити поштују њихов капацитет за било шта, чак ни за физички рад и надницу. Држава коју Албанци праве на Косову не штити њихове интересе, нити њихово физичко постојање што смо видели 2004. 
    Те две заједнице су такве какве су, зато косовски Срби ("неалбанаца" више нема, све се одселило, прво на Север па онда даље) бирају ауторитарну власт за коју верују да је децидно против Албанаца. Слобу, па Вучића. Тако је како је, нема се тим људима пребацивати нити их кривити за судбину коју су им скројили други. Југославија им не значи ништа, јер можете мислити, више не постоји већ 30 година. СФРЈ није успела да створи Југословене, а како би од Албанаца исте створила није јасно, мада је свакако можда могла да створи лојалне грађане, али ни то није успела.

    То су чињенице такве какве су, већ смо расправљали о њима на форуму, жао ми је што то примаш лично и да се брецаш ад хоминем.

    naravno da se brecam. ne moze moje jugoslovenstvo da bude svedeno na jebeno kosovo i kosovare svih etnickih fela. na stranu sto post jugoslovenski prostor postoji i nije to pitanje popisa i izjasnjavanja. ima ona matvejeviceva knjiga o tome.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by boomer crook Sun Jul 02, 2023 7:55 pm

    mislim sori sto se brecam. 

    a tom slovaku jebi kevu janko a ne svima nama


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    fikret selimbašić

    Posts : 9571
    Join date : 2020-06-19

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by fikret selimbašić Sun Jul 02, 2023 8:47 pm

    Filipenko wrote:Da Zizek voli kriminal moglo se videti u predizbornim nastupima na prvim visepartijskim izborima, pre slovenackog ustanka i osamostaljivanja. Voleo bih da znam kako su to sa istoka hteli da ih apsorbuju da nestanu, ali kapiram da sa wannabe krimosom i ultranacionalistom nema poente raspravljati, vec popricati kratko preko nisana.

    Takodje mi nije jasno sta trubi o demokratiji i borbi za istu. Prvo, ako si levicar, nisi nuzno demokrata, niti ti je duznost da se boris za nju po svaku cenu. Drugo, ako volis demokratiju, sta onda hoces kao mali narod od dva miliona ljudi? Kukas na to, a u evropskom moru tih 2 miliona glasova su jedno veliko nista, i onda ce se o tebi donositi odluke po velikim prestonicama isto kao i da nemas nikakvu demokratiju vec si deo neke birokratske tvorevine, izadje ti na isto.


    Pravda za NATO ljevicu jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 2304934895


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50117
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 02, 2023 9:18 pm

    Del Cap wrote:meni je zanimljivije kako su mnoge stvari danas iste/slične kao tada. komparacija sa albanijom (ništa protiv Albanaca nego taj vajni samozaljubljeni stav kad ono...), maglovita predstava o evropi, hteli bi sve i svašta a zapravo ništa konkretno i posvećeno, nepreispitivanje sopstvene pozicije...


    edit: što me navodi da jednom teram mora da preispituje intelektualne osnove srn1987 ali to je za privatni chat jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 1399639816

    87 je samo zato sro se.negde mora povuci crta, a prosto nema mi bolje godine, tad su se belodano spojile dve stvari
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Летећи Полип Sun Jul 02, 2023 9:24 pm

    Јанош Винету wrote:У Београду ти је гарантована безбедност, нико ти неће замерити ако се изјашњаваш као Југословен, не кошта те ништа. 

    Pa sad... Nije baš tako.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50117
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 02, 2023 9:24 pm

    boomer crook wrote:da parafraziram jednog kevinog kolegu iz soc saveza: marksa su obrijali odavno sto nece jednog zizeka

    Nisu svi, neki su mu ostavili bradu i stavili sajkacu s kokardom
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50117
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 02, 2023 9:35 pm

    Jugoslavija i jugoslovenstvo i SSSR i "sovjetstvo" nisu isto
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sun Jul 02, 2023 10:25 pm

    Postoje 3 evropske, višenacionalne zemlje koje su trajale oko 70 godina i raspale se. Nijedna se nije ozbiljno potrudila da od države napravi naciju, ali ipak smo u jednoj od njih imali značajan broj stanovnika koji se sa tom državom identifikovao u nacionalnom smislu. Dok je još trajala YU, to je nesumnjivo bio patriotizam. Danas je to… pa hajde da diskutujemo zašto je ćutati se Jugoslovenom fensija opcija nego da se ćutiš neopredeljenim, i zašto ništa slično nema u SSSRu i ČSSRu.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    boomer crook

    Posts : 36930
    Join date : 2014-10-27

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by boomer crook Sun Jul 02, 2023 10:30 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:bumeru, imam jedno naivno i dobronamerno pitanje. Kako to da se krštanci Rusa i Ukrajinaca ne ćute Sovjetima, a križanci Srba i Hrvata/Bošnjaka/Makedonaca/itd se ćute Jugoslovenina?

    pa zato sto nije nikada postojala sovjetska nacija. sssr je mnogo cistija etnofederacija nego sto je jugoslavija ikada bila. 

    ali mislim da to nije najzanimljivije (mi poluljudi iz mesovitih brakova nad kojima se danas gade svakakvi pejakovici) vec to sto si imao etnicke srbe ili hrvate koji su prihvatali neki jugoslovenski nadidentitet


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 18425
    Join date : 2014-12-12

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by beatakeshi Sun Jul 02, 2023 10:32 pm

    Ne pravi se od države nacija.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Janko Suvar Sun Jul 02, 2023 10:32 pm

    nije ni za hrvatske Srbe, ni za Bosnjake, jugoslovenstvo "nesumnjivo patriotizam".
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Filipenko Sun Jul 02, 2023 10:54 pm

    Nemačnost je u jednom trenutku bila jugoslovenstvo, a da ne pominjemo Veliku Bretanju i njihovu britišnost. Falilo je tu malo bogatstva, malo perioda mira, malo pobede nad drugim stranim silama i kolonijalizacije tudjeg. Licno, mislim da bi se jugoslovenstvo itekako ucvrstilo da smo mi poput onih divnih Italijana koji su se zgrazavali nad ustasama drzali 13 divizija u severnoj Italiji, tovarili ih u 5 koncentracionih logora i da smo pljackali sve sto smo zatekli tamo.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50117
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 02, 2023 11:06 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:Postoje 3 evropske, višenacionalne zemlje koje su trajale oko 70 godina i raspale se. Nijedna se nije ozbiljno potrudila da od države napravi naciju, ali ipak smo u jednoj od njih imali značajan broj stanovnika koji se sa tom državom identifikovao u nacionalnom smislu. Dok je još trajala YU, to je nesumnjivo bio patriotizam. Danas je to… pa hajde da diskutujemo zašto je ćutati se Jugoslovenom fensija opcija nego da se ćutiš neopredeljenim, i zašto ništa slično nema u SSSRu i ČSSRu.

    Nije baš sasvim tačno da ničeg sličnog uopšte nema u CS, ali je u YU ipak najjace. Razlog tomu je upravo to što je Jugoslavija nastajala i nastala i na etničkim/jezičkim osnovama. SSSR je uglavnom ideoloski projekat, CS nije, ali nema zajedničkog jezika vecine. Samo je YU imala ikakvu šansu da zaista postane nacija, što se zapravo vidi i danas. Postojali su veliki objektivni i subjektivni problemi, koji su na koncu i prevagnuli, ali definitivno nije isto sto i SSSR. Sam kontekst nastanka je vrlo razlicit, a kontest raspada je slican, ali je u neku ruku i - slucajan.


    Last edited by Mór Thököly on Sun Jul 02, 2023 11:08 pm; edited 1 time in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50117
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 02, 2023 11:07 pm

    beatakeshi wrote:Ne pravi se od države nacija.

    Uh...
    Del Cap

    Posts : 6190
    Join date : 2019-11-04

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Del Cap Sun Jul 02, 2023 11:35 pm

    sssr je manje-više transformacija već postojeće zemlje (rusije), jugoslavija je ipak prilična novost. drugo, sssr je neraskidivo vezan za komunističku revoluciju, a jugoslaviju nisu napravili komunisti. formalne i ne male razlike.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50117
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 02, 2023 11:36 pm

    Del Cap wrote:sssr je manje-više transformacija već postojeće zemlje (rusije), jugoslavija je ipak prilična novost. drugo, sssr je neraskidivo vezan za komunističku revoluciju, a jugoslaviju nisu napravili komunisti. formalne i ne male razlike.

    Ma da
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sun Jul 02, 2023 11:46 pm

    boomer crook wrote:
    Vilmos Tehenészfiú wrote:bumeru, imam jedno naivno i dobronamerno pitanje. Kako to da se krštanci Rusa i Ukrajinaca ne ćute Sovjetima, a križanci Srba i Hrvata/Bošnjaka/Makedonaca/itd se ćute Jugoslovenina?

    pa zato sto nije nikada postojala sovjetska nacija. sssr je mnogo cistija etnofederacija nego sto je jugoslavija ikada bila. 

    ali mislim da to nije najzanimljivije (mi poluljudi iz mesovitih brakova nad kojima se danas gade svakakvi pejakovici) vec to sto si imao etnicke srbe ili hrvate koji su prihvatali neki jugoslovenski nadidentitet
    B1: au jebote. Baltičke republike, Ukrajina, Kazhstan. Sve 20-40% ruskog stanovništva. 
    B2: Ja sam etnički Srbin, kad sam putovao van granica, za sebe sam govorio da sam Jugosloven. Vani smo svi bili Jugosloveni jer name je to pisalo u pasošu.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7172
    Join date : 2020-03-05

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Vilmos Tehenészfiú Sun Jul 02, 2023 11:51 pm

    Del Cap wrote:sssr je manje-više transformacija već postojeće zemlje (rusije), jugoslavija je ipak prilična novost. drugo, sssr je neraskidivo vezan za komunističku revoluciju, a jugoslaviju nisu napravili komunisti. formalne i ne male razlike.
    Ovaj, ne. Druga Jugoslavija je naglašavala dobrovoljni savez naroda, baš kao i SSSR kada se transformisao iz carske Rusije. Kada su nas podučavali istoriju, baš su se trudili da naglase da su delovi Jugoslavije tek u Drugoj mogli da se nacionalno ostvare (Makedonci, Crnogorci, Albanci), što je opet priča preuzeta iz SSSRa. I ustav nam je imao klauzulu “samoopredelenje do otcepljenja”, kao i u ustavu SSSRa.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 12 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu May 09, 2024 5:16 pm