Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Beograd

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Sotir Wed Jul 29, 2020 10:30 am

    Marius Lăcătuș wrote:gde pise da je drzava? moglo je upravo tako, srbi protiv ustaša
    Да ли је уопште и било међусобних сукоба на линији четничко-усташке емиграције? Поготово на овако високом нивоу.
    ficfiric

    Posts : 34128
    Join date : 2012-02-10

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by ficfiric Wed Jul 29, 2020 11:33 am

    Imali su fudbalske klubove po Kanadama i Australijama. Valjda su se susretali voljom zreba


    _____


    Uprava napolje!

    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Erős Pista Wed Jul 29, 2020 12:18 pm

    buffalo bill wrote:Češki teroristi usmrćuju neosuđenog Rajnharda Hajdriha [i provociraju reakciju snaga bezbednosti]




    Terens Kuneo, ulje na platnu, 1942.

    Beograd - Page 22 9_INF-324-Assassination-of-Heydrich
    https://www.nationalarchives.gov.uk/education/resources/holocaust/assassination-heydrich/


    Postalo je nemoguce normalno razgovarati, ali mislim da je ovo vrlo pogresno poredjenje i da generalno gledano apstraktna poredjenja potpuno promasuju smisao vrlo konkretne situacije o kojoj smo pricali. Tipicne zbrke: obrazlaganje opravdanosti atentata umesto opravdanosti imenovanja (vrlo razlicito), prebacivanje tereta na one koji kritikuju umesto na one koji predlazu (midlim da bi bilo vrlo drugacije u slucaju da vec postoji ulica sa tim imenom, ovde dibar deo bizarnosti proizilazi iz potrebe da se bas sada obelezi bas ovo). Zatim su tu istorijski problemi o kojima pise Sotir - da li je to zaista atentator? Zurba sa kojom grad gura to u drugi plan govori da im zapuca za istorijsku istinu o samom dogadjaju i da je poruka koju zele da posalju nesto drugo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16171
    Join date : 2014-11-06

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by plachkica Wed Jul 29, 2020 12:22 pm



    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Erős Pista Wed Jul 29, 2020 12:26 pm

    Budalesanje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Solus_Rex

    Posts : 3503
    Join date : 2018-07-03

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Solus_Rex Wed Jul 29, 2020 12:46 pm

    To se nekad tako zvalo.  Danas je to žanr u zamahu:  virtuelna istorija. 
    Fali slika Pavelića dole:
    Beograd - Page 22 Virtualna-istorija-Gradac-58605


    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Jul 29, 2020 12:55 pm

    Pa mi ne znamo kako ikada odlučuju da daju ime nekoj ulici, tu su neke komisije itd ali se retko kada iko udubljivao u to. U tom smislu uzusi, logika i opravdanja su široki i fleksibilni. Zašto x a ne y? Zato. Neko je pokrenuo političku logiku, bacio iskru - AV, SNS sada. Ranije je išlo od "povratka na staro" unutar čega je bila i čistka imena - ne svih - imena iz komunističkog perioda, negde je carovao lokalizam, negde apstrakcija, negde internacionalizam i logika trenutne spoljne politike, a to prođe groz gradsku administraciju što je posebna priča opredeljivanja i uticaja itd. Ko da postoji konkretan set vrednosti po kojima se o tome odlučuje. Zašto je Borska promenila ime u Bahtijara Vagabzade a ne u Binvela Sinjangve, i zašto se o tome ćuti.

    Cela logika je takva da je lako predložiti i dati političku pokrivku i obrazloženje, a nije lako osporavati svako pojedinačno rešenje. Ovde apstrahujem sve ono što SNS radi, pričam načelno.

    Što se tiče autentičnosti priče: ne postoje posebne rupe u priči BJ i povezanih lica, do sada nije iskočio nikakav kontra-narativ niti kontra-argument, ne postoji prethodna verzija u odnosu na koju je ova revizionistička. Najautoritativnije delo o Paveliću i ustašama, čija je poslednja knjiga od 500+ strana posvećena periodu od 1945. do kraja života (pisana sredinom 80ih), ne identifikuje ubicu, ne špekuliše o tome da je umešana UDBa itd, uopšte, ne nudi drugačiji narativ, prosto prelazi preko tog pitanja.

    Za zanatsku logiku istoriografije, s obzirom na sve to, može biti dopušteno tvrditi da je BJ ubica, i da je to popunilo određenu rupu u našem ograničenim znanju. Kad/ako iskoči nešto suprotno i u argumentima jače, eto prilike za reviziju. Nije to čvrsto zakucana tema ali nije ni da je ošljarenje.

    Može se naći brdo ulica imenovanih po istorijskim likovima gde se može staviti ? baziran na istorijskom propitivanju, ali to nas neće nigde odvesti.

    Ja ne mislim da se radi o tome da je centralna tema osveta preko koje će se u dva koraka doći do Mladića i "osvete Turcima". Mislim da je po sredi crtica iz hejta prema ustašama/NDH koji je "laka nota" nacionalne emocije, aksiomatski razumljiva i neosporavana. A ko se nacrta ispred ispada budala. Često i zaista zasluženo (kao Olenik, Duda manje), ne zato što je "narod glup" ili struktura nacionalistička pa svako ko joj oponira je samim tim nekakav "građanin" nego često zato što je sam zaista ispao budala.


    Last edited by buffalo bill on Wed Jul 29, 2020 1:01 pm; edited 1 time in total
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 12:58 pm

    buffalo bill wrote:^^
    Pa ubistvo Aleksandra nije bilo teroristički čin, nego, je li, atentat.

    Oko BJ i UDB - bitan element MO bi bio da se angažuje nego iz hr emigracije za to, po principu "svoje dvorište". Drugo, sad pišem napamet, 1957. je jako rana za početak organizovanog ubijanja protivnika po inostranstvu, čini mi se da to počinje 10ak godina kasnije. Isto tako je bilo rano da se brine o međunarodnoj percepciji, to je svojstvenije 70im (gde su postali problematični odnosi sa SRN) i 80im (više sa SAD a i to ne toliko zbog emigracije nego zbog PLO i sličnih).

    mislim da gresis. daleko sam od strucnjaka ali iz nedavnog iscitavanja para-istorijske literature o tome:

    1. koristile su se alatke koje su bile pri ruci.
    2. o infiltraciji u porazenu stranu u gradjanskom ratu se mislilo vec od samog kraja rata.
    3. sa argentinom je SFRJ imala zanimljive i ambivalentne odnose. 

    mislim sve ovo na stranu: ulica se ne zove jasenvackih zrtava ili dece kozare vec je ovo sitni revizionizam gde se strani koja je cuvale zaledje ustasama prilikom kozaracke operacije daje oreol boraca protiv istih. to je ono sto je iritantno cak i da je BJ bio to sto tvrde da jeste i uradio to sto tvrdi da je uradio. mislim too little too late a zivimo u zemlji gde je preovladjujuci narativ da je jasenovacki logor bio neobelezen, da ga tito nikada nije posetio i da je ucinjeno sve da se sakrije istina o logoru iako smo svi u skolskim knjigama ucili o 600.000 ubijenih.


    Last edited by boomer crook on Wed Jul 29, 2020 1:06 pm; edited 1 time in total


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 1:04 pm

    mislim ratibor trivunac the elder je svedocio u onom feljtonu u politici da je on locirao pavelica u argentini i ponudio plan akacije a rankovic mu je na to rekao "taman posla da ides na plasticnu opeaciju zbog njega imamo mi ko ce to".


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 1:08 pm

    takodje mislim da sve ovo vesicevo divljanje po ulicama, intenziviranje srbovanja i sve sto uz to ide pokazuje dalji vucicev skliz ka desnici i da time pokusava da oslabi bilo kakve buduce proteste i ulicna desavanja.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Jul 29, 2020 1:11 pm

    Ja sam mislio specifično na ubijanje, ne na infiltraciju, špijunažu, sabotažu i ostalo. Najraniji ubijeni iz HR emigracije su bili, koliko znam, Geza Pašti (1965) i Marijan Šimundić (1967).

    Ne znam što bi BJ bio pokrivalica za ekskulpaciju četnika, on je ionako one trick pony, nepoznat po bilo čemu drugom. Srbija nema nepodeljeno mišljenje o partizanima i četnicima ali o ustašama ima.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 1:15 pm

    ne citas desnicarski tviter ni ne druzis se sa porodicom beckovic Beograd - Page 22 1399639816

    eno ga onaj suvarev tanasic ili kako se vec vika objasnjava kako i mrtav BJ isteruje ustase na cistinu (odnosno dubravku).


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 1:18 pm

    mislim mrznja prema ustasama je OK ali ceo etno-desni diskurs aksiomatski uzima da je svaki hrvat ustasa. naravno AV ima najbolje odnose bas sa zaista najvise revizionistickim likovima u HDZ-u. svo ovo ludilo se sada i intenzivira zato sto nema vise lakog partnera u kolindi da mu nabacuje voleje.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Jul 29, 2020 1:27 pm

    Pa jeste šire ludilo ali ne znam kako je nekome palo na pamet da je dobro poginuti na položaju koji se zove "propitajmo Pavelićevo ubistvo do detalja i proverimo celu biografiju BJ da vidimo šta ima, je li DostOJaN i je li LEgalNo".
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Jul 29, 2020 1:41 pm

    Beograd - Page 22 20200712
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 1:44 pm

    legalizam je po meni idiotski a diskutovati cinjenicu o tome da li je BJ ziasta bio atentator je po meni sasvim legitimno i zapravo pokazuje da duda s. fula prvo kao istoricar pa sve drugo posle. mislim ono otvaranje duse detektoru lazi amfilohiju jos uvek nije gold standard istorijske metodologije.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Jul 29, 2020 1:44 pm

    dzizs Bafalo...
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Jul 29, 2020 1:44 pm

    buffalo bill wrote:Pa jeste šire ludilo ali ne znam kako je nekome palo na pamet da je dobro poginuti na položaju koji se zove "propitajmo Pavelićevo ubistvo do detalja i proverimo celu biografiju BJ da vidimo šta ima, je li DostOJaN i je li LEgalNo".

    Uhvatili su se na bućku. Bilo kakva potencijalno uspešna kritika može jedino ići klasičnim putem - zašto baš sada i kome to odgovara
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 1:46 pm

    mislim cetnicka istoriografija zaista ostavlja prostora za sumnju u sve sto kazu i napisu.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    паће

    Posts : 40080
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by паће Wed Jul 29, 2020 1:47 pm

    Историофагија.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 1:47 pm

    buffalo bill wrote:Beograd - Page 22 20200712

    pa tek oni blagoju ne bi dali ulicu Beograd - Page 22 1399639816

    mislim meni je zanimljivo sta se desilo sa BJ nakon atentata? on je jednostavno nastavio da zivi u argentini i vodi svoj hotel, ne? meni je taj deo najludji.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 1:51 pm

    mislim ja sam sa dudom imao jedno neprijatno iskustvo oko dejana jovica gde ga je ona diskvalifikovala kao "hrvatskog srbina" koji samim tim nije u stanju da prepozna valjda velikosrpski narativ o raspadu zemlje. i meni je ovo lupetanje tacno na tom fonu ALI ne mislim da treba olako prihvatati ovu spiku o BJ. danas to a sutra grizes jastuk dok ti guraju poglede u bulju.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Guest Wed Jul 29, 2020 1:55 pm

    Vasa wrote:dzizs Bafalo...

    Dovlačim malo smeća sa interneta :yoyogi:, šta sad
    ćaća

    Posts : 3382
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by ćaća Wed Jul 29, 2020 2:00 pm

    Sve se ovde može propitivati osim toga da li je legitimno ubiti Pavelića. Jeste.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by boomer crook Wed Jul 29, 2020 2:04 pm

    Jedino sto bi ga bilo bolje ono muciti pre toga


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started

    Beograd - Page 22 Empty Re: Beograd

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 4:35 pm