Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Intervjui

    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bluberi Wed Nov 24, 2021 3:00 am

    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bluberi Sun Nov 28, 2021 2:06 am

    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bleeding Blitva Thu Dec 16, 2021 5:29 pm

    https://www.portalnovosti.com/boris-buden-u-zahtjevu-antivaksera-za-totalnim-slobodama-odjekuje-fasisticki-instinkt
    Ja imam problem s pojmom lijevo-liberalnog jer ideološki dehistorizira naše razumijevanje političke stvarnosti. Ono što danas automatski držimo autentično lijevo-liberalnim, primjerice emancipaciju žena, njezino oslobođenje iz privatnog kaveza građanske obitelji, pravo na javni društveni život, istu plaću za isti rad, pravo na rastavu braka, na abortus, pa dekriminalizaciju homoseksualnosti i slično, sve su to sproveli boljševici još 1917.
    To emancipacijsko naslijeđe ponovno je oživljeno 1968. u studentskim protestima u cijelom svijetu i nastavljeno u novim socijalnim pokretima koji su se razvili iz tih pobuna. Kada, naprotiv, danas kažemo "lijevo-liberalno" onda zapravo mislimo na ideološki amalgam između neoliberalnih politika, oslobađanja takozvane nevidljive ruke tržišta od svih društvenih ograničenja, štoviše totalnog razaranja društva s jedne strane, i s druge emancipacijskog naslijeđa originalnog boljševizma odnosno novih društvenih pokreta koji se danas pojavljuju u formi antirasizma, multikulturalizma, feminizma, LGBT prava itd. Taj amalgam realpolitički utjelovljen je u projektu Novih laburista Tonyja Blaira, odnosno u politici Billa Clintona, a američka filozofkinja Nancy Fraser naziva ga progresivnim neoliberalizmom. Za nju liberalizam i fašizam nisu međusobno suprotstavljeni, nego su dvije strane jedne te iste medalje. Za nju je liberalizam – kao neoliberalizam – partner u fašističkom zločinu. Taj lijevo-liberalni ideološki amalgam politički je slomljen 2016. porazom Hillary Clinton od strane novog desnog populizma.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Solus_Rex

    Posts : 3502
    Join date : 2018-07-03

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Solus_Rex Thu Dec 16, 2021 5:59 pm

    Intervjui - Page 7 3274312807
    Fiktivni konflikt na levici između: "nasleđa izvornog boljševizma" VS "progresivni neoliberlizam" je slomljen 2016. porazom Hilary. Glava mi otiče...


    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bluberi Thu Dec 16, 2021 6:23 pm

    Solus_Rex wrote:Intervjui - Page 7 3274312807
    Fiktivni konflikt na levici između: "nasleđa izvornog boljševizma" VS "progresivni neoliberlizam" je slomljen 2016. porazom Hilary. Glava mi otiče...
    To emancipacijsko naslijeđe ponovno je oživljeno 1968. u studentskim protestima u cijelom svijetu i nastavljeno u novim socijalnim pokretima koji su se razvili iz tih pobuna. Kada, naprotiv, danas kažemo "lijevo-liberalno" onda zapravo mislimo na ideološki amalgam između neoliberalnih politika, oslobađanja takozvane nevidljive ruke tržišta od svih društvenih ograničenja, štoviše totalnog razaranja društva s jedne strane, i s druge emancipacijskog naslijeđa originalnog boljševizma odnosno novih društvenih pokreta koji se danas pojavljuju u formi antirasizma, multikulturalizma, feminizma, LGBT prava itd. Taj amalgam realpolitički utjelovljen je u projektu Novih laburista Tonyja Blaira, odnosno u politici Billa Clintona, a američka filozofkinja Nancy Fraser naziva ga progresivnim neoliberalizmom. Za nju liberalizam i fašizam nisu međusobno suprotstavljeni, nego su dvije strane jedne te iste medalje. Za nju je liberalizam – kao neoliberalizam – partner u fašističkom zločinu. Taj lijevo-liberalni ideološki amalgam politički je slomljen 2016. porazom Hillary Clinton od strane novog desnog populizma.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Dec 16, 2021 8:04 pm

    Cek prvo mi da vidimo sta je levo-liberalno, a sta neoliberalno...
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bluberi Thu Dec 16, 2021 8:10 pm

    Ja imam problem s pojmom lijevo-liberalnog jer ideološki dehistorizira naše razumijevanje političke stvarnosti. Ono što danas automatski držimo autentično lijevo-liberalnim, primjerice emancipaciju žena, njezino oslobođenje iz privatnog kaveza građanske obitelji, pravo na javni društveni život, istu plaću za isti rad, pravo na rastavu braka, na abortus, pa dekriminalizaciju homoseksualnosti i slično, sve su to sproveli boljševici još 1917.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Dec 16, 2021 8:12 pm

    Pa kako su sproveli? Poveli su, al nisu sproveli. Mislim, njegov pogled je u stvari dehistorizirajući.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bluberi Thu Dec 16, 2021 8:16 pm

    Kako je deistorizujući kada prikazuje početak?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Dec 16, 2021 8:36 pm

    Tako sto skace po 50 godina kao da nista nije bilo izmedju
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bluberi Thu Dec 16, 2021 8:42 pm

    Intervju je (naročito kada je kratak), a u njemu, intervjuu, daješ neke stavove, teze, ne razrađuješ ih detaljno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Dec 16, 2021 9:15 pm

    Ok, ali ovako kako je receno izgleda kao da je to sve vec postignuto pa sad se ovi kite tudjim perjem. Dosta toga od tih stvari je crklo vec za Staljina i to je pravi "istorijski" pogled na stvar. Pri tom "levo-liberalno", odnosno progresivno, marksizam tesko da sasvim iskljucuje iz sebe.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bluberi Thu Dec 16, 2021 9:24 pm

    Možda liberalno levo sasvim ne isključuje marksizam, ali levo levo je isključivalo liberalno.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Dec 16, 2021 9:42 pm

    To ok
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by паће Thu Dec 16, 2021 9:55 pm

    Па не, то све једно друго искључује осим кад укључује, не разумем како не схватате.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3742
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bleeding Blitva Thu Dec 16, 2021 11:48 pm

    Solus_Rex wrote:Intervjui - Page 7 3274312807
    Fiktivni konflikt na levici između: "nasleđa izvornog boljševizma" VS "progresivni neoliberlizam" je slomljen 2016. porazom Hilary. Glava mi otiče...
    Intervjui - Page 7 1233199462


    Mislim da njega živcira kad se koristi kišobran termin lijevo-liberali pa zato ovaj njegov rant, meni doduše zanimljiv, o anamnezi tog pojma Intervjui - Page 7 1233199462  A novinarka ga je samo pitala o strateškoj retorici desničarskih pokreta koristeći taj pojam koji ćemo svi razumit.
    Valjda.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Bluberi Sun Mar 06, 2022 9:22 pm

    Buden
    Del Cap

    Posts : 6137
    Join date : 2019-11-04

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Del Cap Sun Mar 06, 2022 10:10 pm

    odličan
    boomer crook

    Posts : 36856
    Join date : 2014-10-27

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by boomer crook Sun Mar 06, 2022 10:20 pm

    bas sam i ja pomislio kako dugo nisam citao ovako dobrog i artikulisanog budena. hladni rat mu prija.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Mar 06, 2022 10:29 pm

    Ne slazem se - ali sa toliko toga da nema sanse ni da pisem Intervjui - Page 7 1399639816 a nije ni bitno...

    pri samom kraju je jako dobar

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by kondo Sun Mar 06, 2022 10:39 pm

    budenova opšta mesta, čovek od rata u SRJ govori isto


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Mar 06, 2022 10:44 pm

    Mislim, u sustini je vise lenjinista nego trockista i...to ne volem. 

    Ali ima tu jos stvari koje otkrivaju nerazumevanje Zapada, pa cak i istorije zapadne Evrope. Nema veze gde ko zivi. Mnogi koji su formativne godine proveli po istocnim Evropama, a u Jugoslaviji pogotovu uopste nekako kao da ne umeju da razmisljaju izvan dijalektickog materijalizma sve i da su prokapitalististicki nastrojeni nacionalisti na primer. 

    Ali mrzi me sad da ulazim dublje.
    avatar

    Posts : 18347
    Join date : 2014-12-12

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by beatakeshi Sun Mar 06, 2022 11:35 pm

    Odličan Buđen.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by kondo Sun Mar 06, 2022 11:36 pm

    beatakeshi wrote:Buđen.

    Intervjui - Page 7 3579118792


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Guest Mon Mar 07, 2022 7:31 am

    Odličan Buden ali onaj deo sa otporašima i obojenim revolucijama mu je vrlo loš, po to mišljenje mogu i pred dragstor.

    Intervjui - Page 7 Empty Re: Intervjui

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 4:07 pm