by Guest Thu May 09, 2019 12:01 pm
Тачи и Рама о "националном уједињењу"
Уочи самита Брдо-Бриони у Тирани председник привремених приштинскх институција Хашим Тачи, разговарао је у Тирани са албанским премијером Еди Рамом о, како је навео, националном уједињењу Албанаца и потпуном отварању границе између Албаније и тзв. Косова, те "припајању три општине југа централне Србије косовској територији".
Тачи је на свом Фесјбук профилу написао да је са Рамом разговарао о потреби потпуног отварања границе између Албаније и тзв. Косова, две, како је навео, државе које би биле уједињене под "европским кишобраном".
Разговарали су, каже и о "потреби исправљања историјске неправде према Албанцима".
"На овом састанку смо указали на потребу да се исправе историјске неправде према Албанцима уједињењем албанског фактора и праву на прикључење Прешева, Медвеђе и Бујановца територији Републике Косово", написао је Тачи.
------
Дачић: Договарање Тачија и Раме завређује оштар одговор
09.05.2019. 07:42 -> 08:40 РТС
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић каже за РТС да Србија јесте мала, але није глупа земља. Напомиње да, док Београд прича о компромису и дијалогу, Приштина и Тирана испод стола договарају стварање "велике Албаније".
Ивица Дачић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да разговор косовског председника Хашима Тачија и албанског премијера Едија Раме о "националном уједињењу", завређује оштар одговор.
"Не говори више Србије о томе (о 'великој Албанији'), већ Тачи и Рама. Ово је пљување у лице целој ЕУ, свима који Србију убеђују у то да морамо да будемо кнструктивни и мирни. Ми седимо за столом, а они испод да договарају стварање 'велике Албаније'", указао је шеф српске дипломатије.
Договарање Раме и Тачија је, каже, врхунски безобразлук албанских политичара јер током једног самита на ком се прича о регионалној сарадњи они говоре о тзв. "исправљању историјских неправди".
Дачић је додао да "ми јесмо мали, али нисмо глупи".
Министар спољних послова сматра да се сада поставља питање да ли Србија треба да учествује на скуповима попут актуелног у Тирани јер се, каже, иза наших леђа гура идеја "велике Албаније".
"Изгледа да су принципи непроменљивости граница дозвољени кад неко треба да нападне и удари у Србију", напомиње Дачић упитавши како би било да су се састали Вучић и Додик да причају о уједињењу Срба.
"Јавни план – нећемо признати Косово"
Шеф српске дипломатије указује да сада није реч о отварању Пандорине кутија јер је она, каже, отворена самим признавањем Косова и нарушавањем принципа непроменљивости граница.
"Ово је промоција 'велике Албаније' на коју нико не реагује. Где су они који су критиковали Србију због неке идеје о разграничењу? Причали су да нема промене граница, где су јуче онда?", упитао је Ивица Дачић.
Србија сада, каже, нема тајни, већ само јавни план – непризнавање једностраног проглашења Косова.
"То је јавни план и не постоји начин на који могу да изврше притиске, не постоји ниједан Србин који ће то да потпише. У условима општег лудила, паметни испадају луди", указује министар спољних послова.
Дачић је искористио прилику да грађанима честита Дан победе над фашизмом и Дан Европе.
---
Вучић: Опасне приче о уједињењу Албанаца
08.05.2019. 23:15 -> 00:15 РТС
Председник Србије Александар Вучић рекао је у Тирани, после састанка са шефицом дипломатије ЕУ Федериком Могерини, да је са њом имао неку врсту анализе онога што се дешавало на самиту у Берлину као и догађаја из претходних дана.
Александар Вучић је, у изјави за новинаре, навео да нема обичај да кука и да се жали на нешто што други раде али је изразио забринутост због чудних дешавања између Тиране и Приштине.
"Кад дате једном народу, другом по величини на Балкану иза српског, да говори о уједињењу, то није отварање Пандорине кутије него нешто много опасније", рекао је Вучић.
Указао је да прича о мини-Шенгену између Приштине и Тиране није могућа и да је реч о суманутој причи.
"То показује да се све време позивају на Европу користећи је као покриће а у Европи такво правило не постоји", рекао је председник.
Наводи да од самита у Софији Албанци не осећају исту врсту подршке од европских званичника какву су осећали раније и да то код њих ствара све већу нервозу а Београду прави проблеме.
"То за нас није лака позиција", навео је Вучић и додао да ће сутра срести Иљира Мету и Хашима Тачија и да ће кратко с њима разговарати и рећи им шта мисли.
Међутим, истиче да се плаши да неће успети да им објасни колико су њихови потези лоши јер они не желе да чују ни оне који су за њих важнији и прихватљивији као што су то европски представници.
Како је истакао, да је он говорио о српском националном уједињењу, истог трнутка би реаговале стране службе и органи ЕУ као и минимум 10 или 15 министара земаља чланица.
Наводи да су Албанци успели да свакодневним понављањем, као и са таксама, да то постане нормално и да нико не реагује на то.
На питање што сад говоре и о три српске општине и да ли је Федерика Могерини реаговала на то, рекао је да није, али да од тих прича нема ништа и да не прети непосредна опасност.
"Они то раде због унутрашњих ствари и тиме стварају нову нормалност", рекао је Вучић.
Указао је да су га албански медији нападали због изјаве на РТС-у да неће да призна Косово, а како наводи – то је била његова политика и остала.
"А они могу да говоре немогуће ствари и то постаје уобичајено", рекао је председник.
Очување интереса политиком нормалности
Истакао је да он мисли да је важније понашати се одговорно и сталожено.
"Када емитујете ту врсту предвидивости и одговорности, нема сумње да ће резултат бити позитиван и да ћете имати веће разумевање међународне јавности", рекао је Вучић.
Наводи да је са Федериком Могерини разговарао и о стварима из домена валадавине права. Рекао је да верује да ће по завршетку европских избора бити повољније оцене за Србију што значи могућност отварања већег броја поглавља.
Поручио је да је данас рекао и Матеу Салвинију и Федерики Могерини да нико не треба да помисли да рачуна да ће укидање такси бити поклон Србији. Каже да је због тога изгубљено 250-300 милиона евра.
---
Додик о Тачију и Рами: Само још Калифорнију нису тражили
09.05.2019. 10:54 -> 11:03 Танјуг
Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио да су он и председник Србије Александар Вучић могли да одрже састанак о националном уједињењу као албански премијер Еди Рама и косовски председник Хашим Тачи уочи самита Брдо-Бриони у Тирани, и упитао како би међународна заједница тада реаговала.
Милорад Додик је рекао да Република Српска води рачуна о томе да се Србији не погоршава ситуација и да додатно не долива "уље на ватру".
"Да није тога да још више излажем Вучића на неку врсту ватре, ја бих затражио сличан састанак и да пошаљемо сличне поруке које су део очекивања људи у РС. Како би свет реаговао на те наше изјаве", упитао је Додик.
Додик је пред самит Брдо-Бриони рекао новинарима да на Тачијеве и Рамине изјаве о отварању граница и националном уједињењу Албанаца, нико не реагује.
"Видео сам да поред интеграције Косова и Албаније траже и Прешевску долину (на југу централне Србије). Још је само фалило да траже и Калифорнију да им се придружи", рекао је Додик.
Додао је да ће на скупу послати јасну поруку да су најаве Раме и Тачија неприхватљиве, да то угрожава разговоре Београда и Приштине о решењу косовског питања и доводи у питање сваку могућност постизања консенуса.
"Ако су бирали најмање лош тренутак за такво пласирање вести, онда је то било на овом самиту. Синоћ након тих изјава готово да нико од учесника скупа није приметио такву изјаву. Очигледно је да би приметили само наше изјаве", рекао је Додик.
Према његовим речима РС подржава Србију у погледу преговора са Приштином и да БиХ, захваљујући РС, није ни признала независност Косова.
За скуп у Берлину каже да је слика како свет види косовско питање, јер скуп није дао никакве резултате осим што је можда удаљио могућност да се дође до неког компромиса.
"Изабрали су (председника у техничком мандату Савета министара БиХ Дениса) Звиздића који је отишао и причао приче које њима годе за уши. То је тај модел. Могу само замислити како је Вучићу самом у том амбијенту, јер сам и сам годинама пролазио кроз такве ствари и био изложен на мултилатералним састанцима јединственом ставу странаца, Бошњака у неко време и Хрвата и готово сам бранио политичке ставове Републике Српске", навео је ДОдик.