Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    jugoslavija - od nemila do nedraga

    Janko Suvar

    Posts : 7713
    Join date : 2019-06-06

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Janko Suvar Wed Jul 10, 2019 3:43 pm

    Jel to isto sto i njena disertacija "Blagoje Neskovic- politicka biografija" iz 2016te? 




    Spoiler:


    edit: jes, ja sam, doso sam samo da pitam za knjigu, pa cu nastaviti svojim putem...
    паће

    Posts : 40227
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by паће Wed Jul 10, 2019 3:47 pm

    Овде сад дође она сцена са гробља, из "Маратонаца".


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Janko Suvar

    Posts : 7713
    Join date : 2019-06-06

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Janko Suvar Wed Jul 10, 2019 3:55 pm

    паће wrote:Овде сад дође она сцена са гробља, из "Маратонаца".


    Spoiler:



    Po mom skromnom razumevanju stvari, to je kljuc, nikakva 74ta ili 67a ili sta vec, nego sto se odma posle rata i revolucije nije resila srpska stvar, nego su se glupo kopirali rusi i tako dalje i tako dalje. KOliko je razumem tu je Neskovic bio na razumnim pozicijama, da mora Srbija se konstituise isto ko i druge republike i da nema potrebe da se zazire od manjina na Kosovu i Vojvodini. 

    To je razuman po meni stav, a ne moze niko da kaze da je sovinisticki, mislim bio partizan, bio u Spaniji i sve to. Naravno rekli su da je sovinisticki al eto.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50273
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Jul 10, 2019 4:08 pm

    Po mom skromnom razumevanju stvari

    Poceo si da pises kao Lompar  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 2304934895

    KOliko je razumem tu je Neskovic bio na razumnim pozicijama, da mora Srbija se konstituise isto ko i druge republike i da nema potrebe da se zazire od manjina na Kosovu i Vojvodini. 

    Vise manje su to isto hteli i Latinka i Nikezic
    Летећи Полип

    Posts : 11140
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Летећи Полип Wed Jul 10, 2019 4:10 pm

    Janko Suvar wrote:
    паће wrote:Овде сад дође она сцена са гробља, из "Маратонаца".


    Spoiler:



    Po mom skromnom razumevanju stvari, to je kljuc, nikakva 74ta ili 67a ili sta vec, nego sto se odma posle rata i revolucije nije resila srpska stvar, nego su se glupo kopirali rusi i tako dalje i tako dalje. KOliko je razumem tu je Neskovic bio na razumnim pozicijama, da mora Srbija se konstituise isto ko i druge republike i da nema potrebe da se zazire od manjina na Kosovu i Vojvodini. 

    To je razuman po meni stav, a ne moze niko da kaze da je sovinisticki, mislim bio partizan, bio u Spaniji i sve to. Naravno rekli su da je sovinisticki al eto.

    Pozdrav, prijatelju. I ne dozvoli sebi da te dušmani ponovo oteraju.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Wed Jul 10, 2019 6:35 pm

    iz zapisnika o "slučaju blagoja neškovića", septembar '52.

    Đilas:

    Izgleda da Blašku nije jasno da činjenica što mi sada rasvetljavamo i utvrđujemo političke razlike između njega i Partije ne znači slabost CK KPJ i CK KP Srbije, nego sadašnji njihov stav koji se sastoji u tome da se razjasne te razlike. On izgleda da ne može i neće da vidi da nikakva organizacija, niti kakav politički forum na svijetu, a pogotovo jedna revolucionarna organizacija, ne bi mogla da se zadovolji time da objektivno ona ispadne kriva što je četiri i po godine 'gonjen' i 'mučen' 'nevin' čovjek. Takav forum i takva organizacija bi morala snositi moralnu i političku odgovornost ako bi taj čovjek zaista bio nevin i čist. Ako bi zaista Blaško bio u pravu, ako razlike ne bi bilo, krivi bismo bili mi, CK. A pošto on neće da ide tako daleko, pošto je za kompromis s nama, [on kaže]: 'Ja sam nevin, ne shvatate me i ostavite me na miru'. Može CK njega i ostaviti na miru, ali ne pod uslovom da CK bude kriv, jer CK očevidno nije kriv što je došlo do političkih razlika i razmimoilaženja između CK i Blaška, do Blaškove izolacije. Jer CK nije imao ni 'taktiziranja' ni 'politikantstva' ni 'prakticizma' u odnosu na Kominform i Ruse, a Blaško je, kako sam kaže, imao, ali neće da prizna da su baš u tome razlike između njega i CK.

    Nešković:

    Ja sam do sada verovao da su i svi moji praktični postupci u saglasnosti s mojim uverenjem linije Partije bez rezerve, u odnosu na borbu protiv Kominforma. Ja sam to verovao što sam uvek osećao najdublju odvratnost prema Kominformu; što nikada nisam imao neko drugo mišljenje, koje se razlikovalo od mišljenja partijskog rukovodstva; što u svom praktičnom radu nisam imao neke druge orijentacije sem one koju je davalo partijsko rukovodstvo; to nisam video nekih bitnih razlika u mišljenjima mojim i ostalih drugova uopšte, a posebno prema Kominformu.

    Nešković, dva dana kasnije:


    Ja sam pred drugovima poslednji put, a u vezi s mojim greškama, izneo jedno mišljenje s kojim se oni nisu složili, a to je: da je različita opasnost od Kominforma od opasnosti od kapitalizma, druge vrste, jer da Kominform može da nađe nekoga u Partiji koji će mu poverovati, s obzirom na ranije zablude o Sovjetskom Savezu, a da drugi ne mogu toliko da utiču na čistotu i jedinstvo Partije. Ja sam tu misao tada, mislim, prvi put formulisao pred drugovima i sklon sam da u njoj tražim korene svog 'uskog prakticizma', jer iz te misli proističe preuveličavanje opasnosti pred Kominformom i potreba 'opreznijeg' postupka u borbi protiv Kominforma [...] Smatram da su mi Partija, drug Tito lično, kao i ostali drugovi pružili ogromnu pomoć u cilju da otklonim svoje greške, ali ja nisam mogao da iskoristim tu pomoć u interesu Partije, bar ne u u toj meri u kojoj mi je ona pružena.

    Na osnovi svega, smatram da ne zaslužujem da budem u rukovodstvu naše Partije.
    No Country

    Posts : 11148
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Wed Jul 10, 2019 7:14 pm

    Janko Suvar wrote:Po mom skromnom razumevanju stvari, to je kljuc, nikakva 74ta ili 67a ili sta vec, nego sto se odma posle rata i revolucije nije resila srpska stvar, nego su se glupo kopirali rusi i tako dalje i tako dalje. KOliko je razumem tu je Neskovic bio na razumnim pozicijama, da mora Srbija se konstituise isto ko i druge republike i da nema potrebe da se zazire od manjina na Kosovu i Vojvodini. 

    To je razuman po meni stav, a ne moze niko da kaze da je sovinisticki, mislim bio partizan, bio u Spaniji i sve to. Naravno rekli su da je sovinisticki al eto.
    Баш ме занима како ти дефинишеш дотичну "ствар", но шта год то било - КПЈ је имала једну другачију и релативно доследну идеју о Србији, и пре рата, и током рата.
    avatar

    Posts : 20
    Join date : 2019-07-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Slavoj Trocki Wed Jul 10, 2019 7:26 pm

    Не занима те, него ти се мало брбља, па тражиш повод.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Wed Jul 10, 2019 7:44 pm

    No Country wrote:
    Janko Suvar wrote:Po mom skromnom razumevanju stvari, to je kljuc, nikakva 74ta ili 67a ili sta vec, nego sto se odma posle rata i revolucije nije resila srpska stvar, nego su se glupo kopirali rusi i tako dalje i tako dalje. KOliko je razumem tu je Neskovic bio na razumnim pozicijama, da mora Srbija se konstituise isto ko i druge republike i da nema potrebe da se zazire od manjina na Kosovu i Vojvodini. 

    To je razuman po meni stav, a ne moze niko da kaze da je sovinisticki, mislim bio partizan, bio u Spaniji i sve to. Naravno rekli su da je sovinisticki al eto.
    Баш ме занима како ти дефинишеш дотичну "ствар", но шта год то било - КПЈ је имала једну другачију и релативно доследну идеју о Србији, и пре рата, и током рата.

    pa ne baš.

    da ne preplićem srbiju i srbe, ali koren je naravno u partijskim debatama o nacijama od početka 20ih, od transformacije od unitarnog viđenja preko staljinove intervencije u raspravu i do etabliranja kominterne kao glavnog dirigenta partijskog svetonazora i politike, sve to do druge polovine 20ih.

    osnova viđenja jugoslavije je bila da je to bila zemlja pod dominacijom srpske buržoazije, što se prelilo na pozicioniranje srpskog naroda i radništva do tačke kasnog formiranja separatne "nacionalne" partije (kp srbije). u različitim fazama sovjetske spoljne politike varirala je i politika kpj prema pitanju "šta uraditi s jugoslavijom", od rasturanja do federalizacije.

    uz sve evolucije i ponornice, to je glavna linija.

    ali npr srbija ne postoji u frakturi jugoslavije na drezdenskom kongresu, kao što nema ni bosne. one su ostale da nedefinisane lebde, bar implicitno shvaćene kao deo balkanske federacije radničkih republika (što je bio i glavni san srpskih socijaldemokrata pre rata, njihov san u suštini nije bila jugoslavija).

    ali bazično si u pravu - koga posebno interesuje odnos jugoslovenskog komunizma i srpskog pitanja džabe gleda u sve posle 45, pa i 41.

    ono što je ostalo da se rešava posle 45. je odnos jugoslovenskih komunista i jugoslovenskog pitanja.
    Janko Suvar

    Posts : 7713
    Join date : 2019-06-06

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Janko Suvar Wed Jul 10, 2019 7:47 pm

    No Country wrote:
    Janko Suvar wrote:Po mom skromnom razumevanju stvari, to je kljuc, nikakva 74ta ili 67a ili sta vec, nego sto se odma posle rata i revolucije nije resila srpska stvar, nego su se glupo kopirali rusi i tako dalje i tako dalje. KOliko je razumem tu je Neskovic bio na razumnim pozicijama, da mora Srbija se konstituise isto ko i druge republike i da nema potrebe da se zazire od manjina na Kosovu i Vojvodini. 

    To je razuman po meni stav, a ne moze niko da kaze da je sovinisticki, mislim bio partizan, bio u Spaniji i sve to. Naravno rekli su da je sovinisticki al eto.
    Баш ме занима како ти дефинишеш дотичну "ствар", но шта год то било - КПЈ је имала једну другачију и релативно доследну идеју о Србији, и пре рата, и током рата.
    Nije pitanje kako ja definisem  (moja vizija Srbije ne ukljucuje ni Jugoslaviju ni komunisticku partiju), nego Neskovic. 

    Po mom razumevanju (nije do Lompara, nego ima jedno tri istoricara doktora nauka na forumu, pa me sramota da se pravim pametan), njegovi stavovi su bili da treba da se formira KP Srbije kao sto druge oblasti imaju (to je bilo 43e), a posle rata u vreme kad se jos ne znaju granice novih oblasti (republika pokrajina sta vec) - bio protiv makedonskih pretenzija na Pcinju i hrvatskih na Baranju, takodje protiv toga da se preda Kosovo Albaniji (kao sto je bio plan kad se napravi Balkanska federacija). 


    Nacelno dakle Srbi kroz partiju i novi poredak, imaju posle rata pravo da traze stvai za sebe, jer ima pitanja neresenih, a ucestvovali su u narodnooslobodilackoj borbi koliko i drugi a malo i vise, dakle da nema potrebe za tom kolektivnom odgovorsnocu Srba za predratnu Jugoslaviju - to bih definisao kao "srpsku stvar" iz te neke vizure. 

    Partija je sto kazes bila protiv i ode covek (opet mnogo manje ode covek nego Djilas sto je par godijna kasnije otisao, valjda jer je bio manje popularan). 











    to je ista knjiga jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 1143415371



    edit: Polipe, ja to samo u prolazu, citao sam o njemu, jer sam pokusavao da razumem isto sto i svi drugi sto ovde pisu, kad se mogla spasiti Jugoslavija. Mislim nisam bas Cirjakovic, da se petljam gde me ne zele ljudi. Ista je knjiga, mogu da idem jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 1143415371 


    :vinjak:
    No Country

    Posts : 11148
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Wed Jul 10, 2019 7:55 pm

    2 Гаргантуа:

    Мислим да Шуки има једно крајње метафорично поимање тог топонима, тако да сам се у суштини прецизно изразио.  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 1233199462

    Да, српска-великосрпска доминација и шта урадити спроћу исте, а при томе не одбити Србе - то је константна гимнастика Партије, и пре и после рата. И док је било гимнастике - било је и Југославије. Или тачније, док је било гимнастичара.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Wed Jul 10, 2019 8:05 pm

    pa bilo je jugoslavije i pre tih gimnastičara.
    No Country

    Posts : 11148
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Wed Jul 10, 2019 8:16 pm

    Gargantua wrote:pa bilo je jugoslavije i pre tih gimnastičara.
    Наравно да је било. И није се добро завршило.

    Заправо сам хтео да кажем да је политика КПЈ у овом погледу била исправна и вероватно једина могућа, ма колико све то асиметрично и "нефер" звучало из перспективе српских националиста.
    avatar

    Posts : 20
    Join date : 2019-07-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Slavoj Trocki Wed Jul 10, 2019 8:45 pm

    Заправо си хтео бла бла бла.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nino Quincampoix Wed Jul 10, 2019 8:50 pm

    Nije se dobro završilo zbog toga što je uništena spolja. Mi zapravno ne znamo kako bi se stvari dalje razvijale posle 1939. da nismo slomljeni spolja.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Filipenko Wed Jul 10, 2019 9:02 pm

    Misliš posle 1941, jer 1939. pa nadalje do 1941. odlično znamo kako se stvar razvijala.


    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 250px-Banovina_Hrvatska_kotari
    avatar

    Posts : 20
    Join date : 2019-07-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Slavoj Trocki Wed Jul 10, 2019 9:12 pm

    После смо изгинули да би им додали Истру. jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 2304934895
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Wed Jul 10, 2019 9:52 pm

    No Country wrote:
    Gargantua wrote:pa bilo je jugoslavije i pre tih gimnastičara.
    Наравно да је било. И није се добро завршило.

    Заправо сам хтео да кажем да је политика КПЈ у овом погледу била исправна и вероватно једина могућа, ма колико све то асиметрично и "нефер" звучало из перспективе српских националиста.

    Koliko je bila ispravna videlo se od 1985 pa nadalje.
    Sve sto se desava je posledica tih asimetricnosti i delenja Srbije na AP.
    Cela KP Srbije je trazila smanjivanje nadleznosti ap nebitno od frakcije na VIII Sednici.
    Ta frustracija je kuljala.

    A sto se tice drzave pre 1941, mi ne znamo kako bi ona zavrsila jer se ona nije urusila unutrasnjim putem, kao komunisticka, vec spoljnom okupacijom drzave.

    Sto se tice tzv. srpske hegemonije o kojoj su komunisti stalno govorili u prvoj nam Jugoslaviji, pa se islo i na podrsku ustasama i vmro, ona je bas bila strasna eto filipenko je stavio kako smo uzasno gazili tzv. hrvate.
    Nije to bio problem, to je bio izgovor, vec je bio problem sto su se drugovi malo zaigrali sa ubistvima pa su zabranjeni i muceni po zatvorima a simbol su bili Karadjorjdevici kao srpska dinastija.
    Nisu drugovi bili za razbijanje drzave sve do Drezdena 1928 a onda su mogli sa ustasama i vmro.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Filipenko Thu Jul 11, 2019 12:53 am

    Slavoj Trocki wrote:После смо изгинули да би им додали Истру. jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 2304934895

    Oduzeto pola Srema sa Petrovaradinom, bosanska Posavina i Hercegovina te ne uzbudjuju dovoljno? Jebiga, ginulo se da bi se opstalo, steta sto je takva ljiga posledica tog ginjenja.
    avatar

    Posts : 5
    Join date : 2019-07-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Shadow Thu Jul 11, 2019 9:13 am

    Па комунисти су у саопштењима подржали ту бановину, заједно са широком анти-стојадиновићевском коалицијом у којој су били поред комуниста како љотићевци тако и духовни љотићевци. Унитарна Југославија је имала озбиљну шансу само са политиком неутралности и јачањем привреде. Ни рат ни пакт, већ неутралност, а не безвезно изгинуће, ради успостављања неодрживе комунистичке утопије.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Thu Jul 11, 2019 9:21 am

    I data Baranja i Istra...a bili su tako cedni u Drugom svetskom ratu, da se slucajno ne naljute.
    To mogu samo komunisti. Svaka cast.
    Povrsina banovine iz 1939 nije bila puno veca od komunisticke hrvatske jedino sto je bila "deblja" prema dalmaciji, sto je i Tudjman zarko zeleo, to mu je bila jedna od opsesija, kao i BL, pa je ratovao za stvaranje HR HB sve do Travnika ali je na kraju izduvao u BiH za te planove.

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Thu Jul 11, 2019 9:27 am

    Shadow wrote:Па комунисти су у саопштењима подржали ту бановину, заједно са широком анти-стојадиновићевском коалицијом у којој су били поред комуниста како љотићевци тако и духовни љотићевци. Унитарна Југославија је имала озбиљну шансу само са политиком неутралности и јачањем привреде. Ни рат ни пакт, већ неутралност, а не безвезно изгинуће, ради успостављања неодрживе комунистичке утопије.

    Ljotic se protivio stvaranju banovine hrvatske. Zato je progonjen od kneza Pavla.
    Trazio je da ako se stvori takva banovina hrvatska onda mora i banovina srbija sacinjena od sledecih banovina: dunvska, moravska, drinska, vrbaska, zetska i vardarska.


    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 7TIzU3g

    Ljotic se zalagao za centralizovanu Jugoslaviju sa srpskom dinastijom na celu.
    U svakom drugom slucaju-Velika Srbija.

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Filipenko Thu Jul 11, 2019 9:36 am

    Zuper wrote:I data Baranja i Istra...a bili su tako cedni u Drugom svetskom ratu, da se slucajno ne naljute.
    To mogu samo komunisti. Svaka cast.
    Povrsina banovine iz 1939 nije bila puno veca od komunisticke hrvatske jedino sto je bila "deblja" prema dalmaciji, sto je i Tudjman zarko zeleo, to mu je bila jedna od opsesija, kao i BL, pa je ratovao za stvaranje HR HB sve do Travnika ali je na kraju izduvao u BiH za te planove.


    Da, Baranja je golema, zaboravio sam tu silinu od teritorije. Za vas corave, danasnja Hrvatska, sa sve Istrom i Baranjom, je teritorijalno 20-25% manja od Banovine Hrvatske. Ali ne dajte da vas geografija omete u ucenju istine iz starine da je Josip I Srbozedni nagradjivao Hrvate.


    Zuper wrote:
    Ljotic se zalagao za centralizovanu Jugoslaviju sa srpskom dinastijom na celu.
    U svakom drugom slucaju-Velika Srbija.

    E da, vazda sam bio fasciniran vama patriJotama srBskim. Nikako da mi neko od vas pojasni cinjenicu da li to znaci da slobodno srpski narod nestane i da je mogao slobodno da se utopi u nekakvu papazjaniju samo dok su kralj ili nesto malo elite u toj zemlji srBski? Sta bismo mi, Srbi, imali od tog vaseg plana? To vas niko ne pita, a voleo bih da cujem. Vi ste bre toliki izdajnici da biste pristali na gasenje celog naroda, samo da vasi ideoloski puleni budu na vlasti.
    avatar

    Posts : 5
    Join date : 2019-07-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Shadow Thu Jul 11, 2019 9:41 am

    Немојте се свађати, Ђиласовци и Збораши су увек били у истој опозиционој колони, и онда и сада. jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 286371741
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Zuper Thu Jul 11, 2019 10:00 am

    Filipenko wrote:
    Zuper wrote:I data Baranja i Istra...a bili su tako cedni u Drugom svetskom ratu, da se slucajno ne naljute.
    To mogu samo komunisti. Svaka cast.
    Povrsina banovine iz 1939 nije bila puno veca od komunisticke hrvatske jedino sto je bila "deblja" prema dalmaciji, sto je i Tudjman zarko zeleo, to mu je bila jedna od opsesija, kao i BL, pa je ratovao za stvaranje HR HB sve do Travnika ali je na kraju izduvao u BiH za te planove.


    Da, Baranja je golema, zaboravio sam tu silinu od teritorije. Za vas corave, danasnja Hrvatska, sa sve Istrom i Baranjom, je teritorijalno 20-25% manja od Banovine Hrvatske. Ali ne dajte da vas geografija omete u ucenju istine iz starine da je Josip I Srbozedni nagradjivao Hrvate.


    Zuper wrote:
    Ljotic se zalagao za centralizovanu Jugoslaviju sa srpskom dinastijom na celu.
    U svakom drugom slucaju-Velika Srbija.

    E da, vazda sam bio fasciniran vama patriJotama srBskim. Nikako da mi neko od vas pojasni cinjenicu da li to znaci da slobodno srpski narod nestane i da je mogao slobodno da se utopi u nekakvu papazjaniju samo dok su kralj ili nesto malo elite u toj zemlji srBski? Sta bismo mi, Srbi, imali od tog vaseg plana? To vas niko ne pita, a voleo bih da cujem. Vi ste bre toliki izdajnici da biste pristali na gasenje celog naroda, samo da vasi ideoloski puleni budu na vlasti.

    Sta se bunis kada su komunisti podrzali stvaranje banovine hrvatske i rusenje politike srpskih hegemonista?
    Ako se protivis tome onda bi morao biti za Ljotica.
    Kako ono bese Stav KPJ oko banovine hrvatske:

    Po mišljenju CK KPJ, Sporazum od 26. kolovoza 1939. bio je polovičan zbog toga što se ograničio samo na  hrvatsko pitanje, a nije rješavao nacionalno pitanje u cjelini, i drugo što je bit hrvatskoga pitanja ostala i dalje neriješena, a to je „ … da hrvatski narod slobodno odlučuje o svojoj sudbini“… CK KPJ je smatrao da se problem Sporazuma postavlja kao pitanje „njegova demokratskoga proširenja i produbljenja, kao problem rušenja politike srpskih hegemonista, politike rata i reakcije i nacionalnoga ugnjetavanja“

    Zato je KPJ resila nacionlana pitanja kasnije a i srpske hegemoniste.

    Sto se tice teritorija, nije ni taj deo Srema veci od Baranja pa ga pominjes. Samo mi nije jasno zasto su kompenzovani Srem-Baranja. Takodje nije tacno da je cela Hercegovina usla u sastav banovine hrvatske, usla je zapadna i deo centralne bosne do Travnika. Istocna Hercegovina je pripadala zetskoj banovini. Plus su delom kompenzovani za posavinu kod Une tj. Dvor na Uni i taj deo kasnije Banije.
    Teritorijalno to izgleda ovako,

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Banovina

    Neke logike kod Britanaca i kneza Pavla da se omoguci hrvatima jedna teritorija u okviru drzave pre 1941 kako bi ih se odbili od Musolinija je i postojala ali nakon 1945  i ndh davati kompenzacije to mogu samo komunisti.
    Zast obarem pola Istre nije pripalo Sloveniji?

    Da podignu Brozu u svakom mestu spomenik a ne Njofri.

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 26 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 20, 2024 8:55 pm