Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    jugoslavija - od nemila do nedraga

    boomer crook

    Posts : 36933
    Join date : 2014-10-27

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by boomer crook Fri Mar 22, 2019 12:01 am

    ma reketiranje. app. tito je naravno komunista. za njega je svadja sa sssr privremena stvar. kod drugih nije tako. nije jugoslavija one man show.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Fri Mar 22, 2019 12:12 am

    S tim da je sovjetsko reketiranje od strane Tita odašiljano u dva druga smera.

    Prvi je bio usmeren ka disciplinovanju SKJ ("ako me ne budete slušali doći će vam Sovjeti da zavedu red") a drugi ka držanju Amerikanaca na distanci ("nemojte mnogo da nas pritiskate, u slučaju raspada ovde će zavladati čisto sovjetski elementi a vama neće ostati ništa").

    Nije samo trpeo pritisak od Sovjeta nego ga je i razvodio po svojoj potrebi.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11575
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Ferenc Puskás Fri Mar 22, 2019 8:09 am

    No Country wrote:Мало се Руси курче овде. Нисмо ми 71-ве били баш тако лак залогај.
    Mi s Titom na čelu smo bili jaki.
    Ti, potlačeni podanik jednog autoritarnog režima koji gazi ljudska prava, da si bio jak, ti bi srušio druga Tita.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    boomer crook

    Posts : 36933
    Join date : 2014-10-27

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by boomer crook Fri Mar 22, 2019 8:46 am

    Gargantua wrote:S tim da je sovjetsko reketiranje od strane Tita odašiljano u dva druga smera.

    Prvi je bio usmeren ka disciplinovanju SKJ ("ako me ne budete slušali doći će vam Sovjeti da zavedu red") a drugi ka držanju Amerikanaca na distanci ("nemojte mnogo da nas pritiskate, u slučaju raspada ovde će zavladati čisto sovjetski elementi a vama neće ostati ništa").

    Nije samo trpeo pritisak od Sovjeta nego ga je i razvodio po svojoj potrebi.

    skretnicar istorije jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 1399639816


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Fri Mar 22, 2019 12:58 pm

    gosn kraba


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    No Country

    Posts : 11116
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Fri Mar 22, 2019 3:45 pm

    otto katz wrote:
    No Country wrote:Мало се Руси курче овде. Нисмо ми 71-ве били баш тако лак залогај.
    Mi s Titom na čelu smo bili jaki.
    Ti, potlačeni podanik jednog autoritarnog režima koji gazi ljudska prava, da si bio jak, ti bi srušio druga Tita.
    Ти си бре Ото к’о онај што је отиш’о у четнике 45-те, само много оригиналнији.  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 1233199462

    Него беш наша препуцавања. Занимљиво ми је ово натезање са Русима, никако не могу да одлучим да ли блефирају, плаше мечку решетом - или то искрено проговара ароганција велике силе и “теорија ограниченог суверенитета”? Не могу баш да се позивам на нека “софистицирана” спољнополитичка сећања из тог доба, но све ми се чини да је језик био знатно уздржанији, али су се неке ствари напросто подразумевале? Нпр. нико се није баш претерано изненадио када су ушли тенковима у Праг, док би окупација СФРЈ представљала право чудо. Ми смо тада живели у свакодневном страху да ће свет бити уништен нуклеарним ратом, а нико се није бојао да ће да дођу Руси и уведу нам “реални” социјализам. А можда је требало?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50130
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 22, 2019 4:03 pm

    Rusija nikada nije bila najveća sila na svetu, što je automatski diskvalifikuje iz potencijalnih kandidata da "nas" napadne.
    No Country

    Posts : 11116
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Fri Mar 22, 2019 5:28 pm

    Руси, Совјети. Слажем се да је непрецизно, но макар се у то доба (а и касније) употребљавало као синоним.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50130
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 22, 2019 6:05 pm

    Pitanje je i sta bi uveli. SVe te yemlje su licile jedna da drugu, ali opet, uzasno su se i razlikovale.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50130
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 22, 2019 6:07 pm

    Doduse, da smo se borili yajedno vs Lagera, imali bismo bar jedan rat u kome bismo bili braca po oruzju. Ovako smo samo fair weather friends
    No Country

    Posts : 11116
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Fri Mar 22, 2019 7:22 pm

    Откуп, колхози, Голи оток... док смо следили дотични модел били смо међу најправовернијима. Шта год да су нам увели не би нам се претерано свиђало, т.ј. било би знатно горе од оног што смо имали. Но можда би нам понудило заједничког непријатеља, и транзиција би изгледала сасвим другачије?

    Да се вратим на тему: шта кажу другови историчари, јесу ли нас Совјети збиља капирали као сопствено двориште (а како би се то дало закључити из овога што је Гаргантуа пренео), мада привремено несташно - или су итекако знали да би напад на нас највероватније значио III св. рат? Или нешто треће?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nino Quincampoix Fri Mar 22, 2019 7:48 pm

    Kako kad. Situacija se menjala. Ali je uvek jugoslovensko rukovodstvo smatralo da opcija intervencije, odnosno podrške nekakvom provaršavskom prevratu, postoji. Uključujući i 1991.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Fri Mar 22, 2019 11:14 pm

    Ne bi (sovjetski) napad na Jugoslaviju značio 3. svetski rat. NATO bi politički digao frku, u UN, Jugoslaviju podržavao na rečima, slao određenu vojnu pomoć (lako naoružanje, municiju, posebno PT i PVO naoružanje) jer je očekivanje bilo da se JNA povlači ka moru, u planine, pa dokle se izdrži. Da bi ratovali sa Sovjetima zbog Jugoslavije - ne bi, a ni obratno.

    Glavna frka Amerima je bila u leto 1950. kad je počeo rat u Koreji, mislili su da će Sovjeti da navale i preko Dunava u isto vreme. Posle toga - nije bilo baš pravog i opipljivog straha. 

    Sovjeti su se uvek držali krovne logike "socijalističke porodice" ali nisu uvek insistirali na njoj niti su uvek bili zainteresovani da se direktno mešaju (pogledati Poljsku s početka 80ih, na primer). Pritom, jugoslovenska vezanost za Ameriku je bila najveća 50-ih, jačanje nesvrstane politike i nalaženje dinamičnog modus vivendi-ja sa Sovjetima je odaljio Jugoslaviju od SAD i činio da je pozicioniranje među blokovima vremenom bilo više na sovjetsku nego američku korist. Sovjetima je dopuštano da vrše prelet vojnim avionima na putu ka Bliskom istoku 70ih, malo kasnije američki ambasador Silberman je proteran iz Beograda jer je kritikovao stanje ljudskih prava u Jugoslaviji itd itd.

    A od 1961/2. Sovjeti postaju glavni snabdevač JNA (avioni i tenkovi), Jugoslavija se preorijentisala sa oslonca na Amere tokom '50-ih.

    Svađe sa Sovjetima su za Tita (pre svega) bile svađe u porodici. Svađa je svađa ali porodica je porodica. Za razliku od dobrog dela političkog establišmenta on je znao da ne histeriše o sovjetskoj pretnji, sem kad mu je to bilo baš neophodno.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Sotir Fri Mar 22, 2019 11:30 pm

    Кад спомену наоружање, Југославија је набављала оружје и са истока и са запада, али никад ту није било нечег модернијег.
    Нпр упоредите оружје које је добијала Бугарска као савезник, и Југославија. Од ПВО нема шта нема (укљ. и фамозни С-300 на који патриоте још увек балаве), затим Ми-24, Су-25, савременије противоклопне ракете итд.
    Ни једна ни друга страна је нису сматрале као верног савезника, што некако и дође у неку дефиницију неутралности.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50130
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Mar 23, 2019 12:24 am

    I završava se kako se završava might I add jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 2304934895
    disident

    Posts : 15066
    Join date : 2016-03-28

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by disident Sat Mar 23, 2019 7:11 pm

    I mig 25 valjda

    Elem, jel moze neko da napise nesto vise o stanetu dolancu,ili sibne neki tekst tipa ovog https://www.vreme.com/arhiva_html/467/09.html
    Kad smo vec kod jugoslavije, steta da ne pomenemo neke od njenih bitnijih licnosti


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Mon Mar 25, 2019 3:24 pm

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Jugosl10
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Tue Mar 26, 2019 7:52 pm

    Doktor Predrag Lalević, hirurg i anesteziolog koji je 16 godina s Josipom Brozom Titom bio na 106 putovanja u inozemstvu i koji ga je 4. maj 1980. isključio s aparata, preminuo je u Beogradu u 92. godini, javljaju srpski mediji.




    Godinama sam se premišljao da li da napišem svoja sjećanja na 16 godina praćenja predsjednika republike na svim putovanjima u inozemstvo. Oklijevao sam zbog više razloga. Najprije zbog toga što me ađutant predsjednika, kad mi je priopštio da sam izabran da pratim predsjednika na putovanjima u inozemstvo, pitao što čitam od novina. Odgovorio sam mu: Politika i NIN. Tada mi je rekao da prije odlaska na put kažem supruzi da mi sačuva novine i kad se vratim s puta, pročitam što je pisalo o putu i to što piše u novinama, to sam čuo i vidio.
    Ja sam tada imao 36 godina i ovaj izbor sam primio, prije svega, kao izraz priznanja i povjerenja u moju stručnost pa sam ovakvu preporuku poštovao. Međutim, čitav niz događaja tijekom putovanja je bio tako impresivan, da su mi trajno ostali u sjećanju. O nekima od tih nezaboravnih dojmova sam pričao porodici i užem krugu prijatelja tako da mi je bilo lako opisati ih.
    Drugi razlog bila je pojava velikog broja tekstova i knjiga, za koje sam znao da nisu istiniti. A neki od njih su bili, iskreno govoreći, baš i ružni tračevi. Ja sam smatrao da ako vam neko povjeri brigu o svom zdravlju, a to znači i životu, onda je u najmanju ruku nekorektno iznositi u javnost stvari iz ličbog života, čak i da ta osoba nije predsjednik republike. Nažalost, jedan od tih autora je bio i lični doktor predsjednika. Posljednja stvar, koja je prelila čašu, bile su izjave za medije u kojima se tvrdilo: bio sam svakog dana kod Tita i razgovarao s njim ili ja sam mu svakog dana spremao hranu i sa svojom ženom odlazio u Klinički centar gdje bi ga ona hranila.
    Ove priče nisu bile istinite (da ne kažem da su bile obične laži) jer te osobe nisu ni privirile kliničkom centru, a što je još važnije, ja sam ga intubirao i priključio na respirator 26. februar, tj. 68 dana prije nego što je preminuo. Za vrijeme umjetne ventilacije predsjednik je bio u umjetnoj komi i, naravno, nije mogao komunicirati ili uzimati hranu. Toliko o tome. Inače, ja sam samo u rijetkim prilikama bio u funkciji osobnog doktora. On je bio i u zemlji u neposrednoj blizini predsjednika, dok sam ga ja pratio na putovanjima u inozemstvo. Pilot predsjedničkog aviona, general Žutić, jednom mi je prilikom rekao da smo, putujući avionom, proveli na putu skoro dvije godine, a bilo je i putovanja brodom Galeb, na kojima sam ga pratio", ispričao je Lalević, piše Index.hr.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Tue Mar 26, 2019 7:58 pm

    djentlmen


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Tue Mar 26, 2019 8:07 pm

    Linkujem vijest sa bosanskog portala i hrvatskim tekstom koji kao izvor navodi srpske medije  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 4101625831 jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 899159439
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Tue Mar 26, 2019 8:15 pm

    перверзан је тај култ личности
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Tue Mar 26, 2019 8:23 pm

    Da mi je sad da odgledam tvsa dnevnike iz tih 68 dana. Smiljko Šagolj izvještava kad se stanje poboljšava, Mufid Memija je zadužen za pogoršanja.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Tue Mar 26, 2019 8:55 pm

    pa i posle smrti su pricali da je ziv. to je ocigledno


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Sun Mar 31, 2019 10:23 pm

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 10402047_446663288821608_1857793778937380497_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Mon Apr 01, 2019 12:14 am

    SOUR 14. oktobar
    OOUR Dildo jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 1399639816


    nego

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 SIHNmZV
    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 4kchnPE
    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 DzwJRi1

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 18 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 10, 2024 10:23 am