Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    jugoslavija - od nemila do nedraga

    Ferenc Puskás

    Posts : 11581
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Ferenc Puskás Mon Dec 10, 2018 10:04 pm

    To o nacionalnim državama nema šta da mislimo ti ili ja, socijalistički federalizam je bio dio komunističke doktrine. Socijalizam je ključna riječ. Ideja je bila da se teme nacionalne afirmacije istorijski prevaziđu u kontextu pobjedničkog razvitka socijalizma. Socijalizam tada nije uspio, pa smo dobili što smo dobili. 
    Poanta je da je jugoslavenstvo na način državno promoviranog melting pota naivna i neozbiljna zamisao.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50246
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Dec 10, 2018 10:10 pm

    No Country wrote:
    otto katz wrote:
    Pa ja slučajno jesam, ali nisam slijep da ne vidim Hrvate i Srbe through and through i to s višegenaracijskim naslijeđem.
    Културом и јунаштвом. Ајде, Ото, не било ти тешко, рашчлани малко како се то вишегенерацијско наслеђе, што буржоаско што феудално, уклапа у тај твој "научни материјализам"? Социјализам је хтео да ствара новог човека, да кали челик, и битна је била класа а не нација. Нација се поштовала у опресивним режимима, а у новом & праведнијем друштву је имала да одумре. Песма се, сигуран сам да се сећаш, звала Интернационала, а пролетери су били са свих страна.

    За разлику од тебе ја не мислим да су новоформиране социјалистичке републике од почетка биле националне државе, али су временом то свакако постале. Што је на крају и пресудило Југославији, која на крају није била ништа више од лабавог и нефункционалног оквира. Но како се у твом правоверном марксизму-лењинизму мире социјализам и национализам, где је тачно та златна тачка пресека? Меншчини да је у питању један опасан, недоследан и у бити контрареволуционаран флерт, који је започео још са АВНОЈ-ем, па се онда настављао, циклично и са разноразним модификацијама/ импровизацијама, све док га Кардељ није кодификовао у тоталну небулозу. Која је затим деградирала у тај немоћни и ником потребни оквир, а који су онда шутнули чим су се стекле повољне околности.

    Ti si, definitivno, "bolji" drugosrbijanac od mene. Ali znaš kad sam ja još napisao koja je prava domovina tzv. drugosrbijanaca... Svakim postom samo potvrdjuješ jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 1143415371 Da se razumemo - nemam ništa protiv, ovo nije kritika. I ja danas mislim da je to bila najbolja opcija, samo bez meltingpotisanja.
    No Country

    Posts : 11135
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Mon Dec 10, 2018 10:13 pm

    otto katz wrote:To o nacionalnim državama nema šta da mislimo ti ili ja, socijalistički federalizam je bio dio komunističke doktrine. Socijalizam je ključna riječ. Ideja je bila da se teme nacionalne afirmacije istorijski prevaziđu u kontextu pobjedničkog razvitka socijalizma. Socijalizam tada nije uspio, pa smo dobili što smo dobili. 
    Poanta je da je jugoslavenstvo na način državno promoviranog melting pota naivna i neozbiljna zamisao.
    Па да, наивна је и неозбиљна замисао оно што је успело у низ држава широм света, а ова твоја пропала утопија дабоме нији била ни наивна ни неозбиљна.
    No Country

    Posts : 11135
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Mon Dec 10, 2018 10:15 pm

    2 Киндер:

    А, па не пратим ја баш тако помно. Која? Канада?  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 1233199462

    Бајдвеј, то што је вама израз "другосрбијанац" постао увреда, ја то сматрам (великим) делом проблема у коме живите.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Ferenc Puskás

    Posts : 11581
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Ferenc Puskás Mon Dec 10, 2018 10:21 pm

    No Country wrote:
    otto katz wrote:To o nacionalnim državama nema šta da mislimo ti ili ja, socijalistički federalizam je bio dio komunističke doktrine. Socijalizam je ključna riječ. Ideja je bila da se teme nacionalne afirmacije istorijski prevaziđu u kontextu pobjedničkog razvitka socijalizma. Socijalizam tada nije uspio, pa smo dobili što smo dobili. 
    Poanta je da je jugoslavenstvo na način državno promoviranog melting pota naivna i neozbiljna zamisao.
    Па да, наивна је и неозбиљна замисао оно што је успело у низ држава широм света, а ова твоја пропала утопија дабоме нији била ни наивна ни неозбиљна.
    Žalosno je što si u zabludi, ali ne može ti se tu sad obnjašnjavati. Ako uzmeš 1 po 1 primjere država gdje je to uspjelo, lako ćeš ustanoviti da je to ili bilo u uslovima kojih kod nas nije bilo, ili metodama primjerenima svome dobu, ali ne i ovom o kojem govorimo. 
    I to "moje" nije bila nikakva utopija, nego najuspješniji pokušaj naših naroda i narodnosti da jednom u povijesti budu više od sirotinje raje.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50246
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Dec 10, 2018 10:22 pm

    No Country wrote:2 Киндер:

    А, па не пратим ја баш тако помно. Која? Канада?  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 1233199462

    Бајдвеј, то што је вама израз "другосрбијанац" постао увреда, ја то сматрам (великим) делом проблема у коме живите.

    Meni nije sam po sebi. 

    Ne, Kanada je nešto drugo, mislio sam praaava domovina, da ne kažem otadžbina: well, nekakava liberalna, kapitalistička, demokratska Jugoslavija.
    No Country

    Posts : 11135
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Mon Dec 10, 2018 10:29 pm

    Социјал-демократска, молићу.  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 4101625831


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    No Country

    Posts : 11135
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Mon Dec 10, 2018 10:32 pm

    otto katz wrote:
    No Country wrote:
    Па да, наивна је и неозбиљна замисао оно што је успело у низ држава широм света, а ова твоја пропала утопија дабоме нији била ни наивна ни неозбиљна.
    Žalosno je što si u zabludi, ali ne može ti se tu sad obnjašnjavati. Ako uzmeš 1 po 1 primjere država gdje je to uspjelo, lako ćeš ustanoviti da je to ili bilo u uslovima kojih kod nas nije bilo, ili metodama primjerenima svome dobu, ali ne i ovom o kojem govorimo. 
    I to "moje" nije bila nikakva utopija, nego najuspješniji pokušaj naših naroda i narodnosti da jednom u povijesti budu više od sirotinje raje.
    Ма наравно да код нас није било услова. Две стране сам већ исписао о томе. Али такође није било ни воље. А то се теби не уклапа баш neatly у комунизам, нити може да се уклопи.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Mon Dec 10, 2018 10:35 pm

    No Country wrote:
    otto katz wrote:
    Pa ja slučajno jesam, ali nisam slijep da ne vidim Hrvate i Srbe through and through i to s višegenaracijskim naslijeđem.
    Културом и јунаштвом. Ајде, Ото, не било ти тешко, рашчлани малко како се то вишегенерацијско наслеђе, што буржоаско што феудално, уклапа у тај твој "научни материјализам"? Социјализам је хтео да ствара новог човека, да кали челик, и битна је била класа а не нација. Нација се поштовала у опресивним режимима, а у новом & праведнијем друштву је имала да одумре. Песма се, сигуран сам да се сећаш, звала Интернационала, а пролетери су били са свих страна.

    За разлику од тебе ја не мислим да су новоформиране социјалистичке републике од почетка биле националне државе, али су временом то свакако постале. Што је на крају и пресудило Југославији, која на крају није била ништа више од лабавог и нефункционалног оквира. Но како се у твом правоверном марксизму-лењинизму мире социјализам и национализам, где је тачно та златна тачка пресека? Меншчини да је у питању један опасан, недоследан и у бити контрареволуционаран флерт, који је започео још са АВНОЈ-ем, па се онда настављао, циклично и са разноразним модификацијама/ импровизацијама, све док га Кардељ није кодификовао у тоталну небулозу. Која је затим деградирала у тај немоћни и ником потребни оквир, а који су онда шутнули чим су се стекле повољне околности.

    1. nacija nije bila nebitna ni u socijalizmu, ne znam što tako olako odbacuješ to.

    2. opet ne, AVNOJ nije plod (samo) nekakvog ratnog iskustva. Partija je postojala 20 godina pre rata, nije se u njemu stvorila, valjda su mislili i pisali o tekućim temama, formirali mišljenja, komunicirali s Moskvom itd. Flertuju boljševici u SSSR-u sve u šesneast, to nikad nije bila tema koju je socijalizam/komunizam sažvakao i ispljunuo.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11581
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Ferenc Puskás Mon Dec 10, 2018 10:39 pm

    No Country wrote:
    otto katz wrote:
    Žalosno je što si u zabludi, ali ne može ti se tu sad obnjašnjavati. Ako uzmeš 1 po 1 primjere država gdje je to uspjelo, lako ćeš ustanoviti da je to ili bilo u uslovima kojih kod nas nije bilo, ili metodama primjerenima svome dobu, ali ne i ovom o kojem govorimo. 
    I to "moje" nije bila nikakva utopija, nego najuspješniji pokušaj naših naroda i narodnosti da jednom u povijesti budu više od sirotinje raje.
    Ма наравно да код нас није било услова. Две стране сам већ исписао о томе. Али такође није било ни воље. А то се теби не уклапа баш neatly у комунизам, нити може да се уклопи.
    Ne nego ti ne poznaješ komunizam, pa fantaziraš. Nije SFRJ propala zbog nepostojanja Jugoslavena i slabe volje vlasti da ih stvori, nego zbog propasti socijalizma i gravitacije EU koja je povukla Sloveniju i Hrvatsku.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Mon Dec 10, 2018 10:49 pm

    kako kanadjanine mozes kazes ovde nije bilo 'uslova'? uslove i to najbolje moguce je na ovim prostorima dao i stvorio uppravo socijalizam


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    No Country

    Posts : 11135
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Mon Dec 10, 2018 10:49 pm

    Gargantua wrote:
    No Country wrote:
    Културом и јунаштвом. Ајде, Ото, не било ти тешко, рашчлани малко како се то вишегенерацијско наслеђе, што буржоаско што феудално, уклапа у тај твој "научни материјализам"? Социјализам је хтео да ствара новог човека, да кали челик, и битна је била класа а не нација. Нација се поштовала у опресивним режимима, а у новом & праведнијем друштву је имала да одумре. Песма се, сигуран сам да се сећаш, звала Интернационала, а пролетери су били са свих страна.

    За разлику од тебе ја не мислим да су новоформиране социјалистичке републике од почетка биле националне државе, али су временом то свакако постале. Што је на крају и пресудило Југославији, која на крају није била ништа више од лабавог и нефункционалног оквира. Но како се у твом правоверном марксизму-лењинизму мире социјализам и национализам, где је тачно та златна тачка пресека? Меншчини да је у питању један опасан, недоследан и у бити контрареволуционаран флерт, који је започео још са АВНОЈ-ем, па се онда настављао, циклично и са разноразним модификацијама/ импровизацијама, све док га Кардељ није кодификовао у тоталну небулозу. Која је затим деградирала у тај немоћни и ником потребни оквир, а који су онда шутнули чим су се стекле повољне околности.

    1. nacija nije bila nebitna ni u socijalizmu, ne znam što tako olako odbacuješ to.

    2. opet ne, AVNOJ nije plod (samo) nekakvog ratnog iskustva. Partija je postojala 20 godina pre rata, nije se u njemu stvorila, valjda su mislili i pisali o tekućim temama, formirali mišljenja, komunicirali s Moskvom itd. Flertuju boljševici u SSSR-u sve u šesneast, to nikad nije bila tema koju je socijalizam/komunizam sažvakao i ispljunuo.
    1. Let me put it this way: није неважна, али није ни најважнија. У СФРЈ, вазда оригиналној, интерпретацији социјализма нација је била важнија но што је било здраво (и по социјализам и по државу), а онда је, у метастази, постала и једина вредност.

    2. Океј, просто сам изабрао понешто арбитарни почетак, али који при томе и јесте почетак државе о којој смо причали. Наравно да прича има и своју предисторију у којој је Југославија "тамница народа" коју треба укинути. И ту су неке фине контрадикције, Тито је успео да завлада државом коју је, идеолошки, требало да расформира. Па онда није.  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 4101625831

    А за Совјете си дабоме у праву, свашта је ту било.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Mon Dec 10, 2018 10:53 pm

    aaaa, pa ti jedan od onih sto mastao o 'demokratskoj' jugoslaviji posle ww2
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Mr.Pink Mon Dec 10, 2018 10:57 pm

    county, 'ideoloski' se prva jugoslavija nije ni morala razmontiravati. to mozda moralo bilo u neko drugo, predratno vreme. mozda preko skupstine?

    da se ne zajebavamo, ta drzava je 41, bila proslost


    Last edited by Mr.Pink on Mon Dec 10, 2018 10:58 pm; edited 1 time in total
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nino Quincampoix Mon Dec 10, 2018 10:58 pm

    ne razumem ovo
    No Country

    Posts : 11135
    Join date : 2015-05-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by No Country Mon Dec 10, 2018 10:59 pm

    otto katz wrote:
    No Country wrote:
    Ма наравно да код нас није било услова. Две стране сам већ исписао о томе. Али такође није било ни воље. А то се теби не уклапа баш neatly у комунизам, нити може да се уклопи.
    Ne nego ti ne poznaješ komunizam, pa fantaziraš. Nije SFRJ propala zbog nepostojanja Jugoslavena i slabe volje vlasti da ih stvori, nego zbog propasti socijalizma i gravitacije EU koja je povukla Sloveniju i Hrvatsku.
    Е сад ми још пронађи где сам то рекао да је Југославија пропала због недостатка Југословена? Straw man.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Ferenc Puskás

    Posts : 11581
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Ferenc Puskás Mon Dec 10, 2018 11:03 pm

    No Country wrote:
    otto katz wrote:
    Ne nego ti ne poznaješ komunizam, pa fantaziraš. Nije SFRJ propala zbog nepostojanja Jugoslavena i slabe volje vlasti da ih stvori, nego zbog propasti socijalizma i gravitacije EU koja je povukla Sloveniju i Hrvatsku.
    Е сад ми још пронађи где сам то рекао да је Југославија пропала због недостатка Југословена? Straw man.
    Pa izvini onda, nisam shvatio tvoje misli.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Mon Dec 10, 2018 11:04 pm

    No Country wrote:... Но како се у твом правоверном марксизму-лењинизму мире социјализам и национализам, где је тачно та златна тачка пресека? Меншчини да је у питању један опасан, недоследан и у бити контрареволуционаран флерт, који је започео још са АВНОЈ-ем, па се онда настављао, циклично и са разноразним модификацијама/ импровизацијама, све док га Кардељ није кодификовао у тоталну небулозу. Која је затим деградирала у тај немоћни и ником потребни оквир, а који су онда шутнули чим су се стекле повољне околности.

    The long and winding road...

    Spoiler:
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50246
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Dec 10, 2018 11:22 pm

     even though it was
    made clear that local cultures had to be relegated to folklore, and that
    modernity, and the world, could be reached only through Russia and
    Moscow.

    Ko li danas ovo propoveda...  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 2304934895
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Mon Dec 10, 2018 11:27 pm

    No Country wrote:
    Gargantua wrote:

    1. nacija nije bila nebitna ni u socijalizmu, ne znam što tako olako odbacuješ to.

    2. opet ne, AVNOJ nije plod (samo) nekakvog ratnog iskustva. Partija je postojala 20 godina pre rata, nije se u njemu stvorila, valjda su mislili i pisali o tekućim temama, formirali mišljenja, komunicirali s Moskvom itd. Flertuju boljševici u SSSR-u sve u šesneast, to nikad nije bila tema koju je socijalizam/komunizam sažvakao i ispljunuo.
    1. Let me put it this way: није неважна, али није ни најважнија. У СФРЈ, вазда оригиналној, интерпретацији социјализма нација је била важнија но што је било здраво (и по социјализам и по државу), а онда је, у метастази, постала и једина вредност.

    2. Океј, просто сам изабрао понешто арбитарни почетак, али који при томе и јесте почетак државе о којој смо причали. Наравно да прича има и своју предисторију у којој је Југославија "тамница народа" коју треба укинути. И ту су неке фине контрадикције, Тито је успео да завлада државом коју је, идеолошки, требало да расформира. Па онда није.  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 4101625831

    А за Совјете си дабоме у праву, свашта је ту било.

    Neke crtice iz utrobe, dok se nije porodila, a na temu



    http://www.maticasrpska.org.rs/wordpress/assets/ZMSI%20br%2088.pdf

    СТАВОВИ ЈУГОСЛОВЕНСКИХ КОМУНИСТА
    О „НАРОДНОМ СПОРАЗУМУ” И БАНОВИНИ
    ХРВАТСКОЈ 1939–1941.


    ...

    Руководство КПЈ најпре је позитивно оценило споразум Цветковић–
    Мачек. У тезама ЦК КПЈ од октобра 1939. наводи се како је „великосрпски
    хегемонизам” присиљен на компромис јер се на спољнополитичком
    плану налазио у опасности од увлачења Краљевине Југославије у ратну
    орбиту фашистичких сила, док је истовремено страховао од све снажнијег
    незадовољства „угњетених маса” у земљи. Иницијативни одбор за стварање
    Странке радног народа (ИО СРН) оценио је „да је споразум Цветковић–
    Мачек, уза све његове недостатке, нејасноће и привремености, један позитивни
    допринос рјешавању наших унутрашњих народно-политичких проблема”.
    Иако Споразум „по начину на који је направљен, – пошто га нијесу
    правили прави претставници Српског народа, – не носи демократске особине”,
    ипак је, с „обзиром на то да су националне тежње и захтјеви Хрватског
    народа великим дијелом задовољени, да су њиме отворена врата у једну нову
    политичку еру у Југославији”, начињен „један корак напријед”.

    Према мишљењу представника комунистичког покрета, испуњењем
    већине захтева ХСС и хрватског народа уопште остварени су предуслови
    за јачање веза међу народима Краљевине Југославије и њихово повезивање
    у чврсту заједницу. Притом се питање одбране југословенске државе од
    немачког и италијанског фашизма налазило у самом средишту свеукупне
    политике КПЈ након почетка Другог светског рата. У свом извештају писаном
    у Москви током септембра 1939. Јосип Броз је навео како је позитивно
    „то што је Југославија постала јединственија, што су Хрвати спремни, исто
    тако као и Срби, да бране независност Југославије, што Хрвати признају
    Југославију као целину, што је опасност од цијепања Југославије постала
    мања”. У периоду који је претходио потписивању споразума КПЈ је „наилазила
    на тешкоће” у раду на одбрани земље. Тако у Хрваткој „линија наше
    Партије […] наилазила је на велики отпор док још није било ријешено
    хрватско питање. На такав отпор она је наишла чак и код неких руководећих
    комуниста, који су се налазили под утицајем неких националиста. Такви
    комунисти чак су говорили да Хрвати не треба да бране Југославију ако се
    не ријеши хрватско питање. Ми [руководство КПЈ – Д. Б.] смо, напротив,
    говорили да треба ујединити све снаге у одбрани независности земље од
    агресије, али да би та одбрана била успјешна треба задовољити захтјеве
    Хрвата и дати демократска права цијелом народу Југославије”.

    Убрзо је, међутим, почело да бледи уверење унутар КПЈ да
    ће споразум Цветковић–Мачек коначно решити хрватско питање и
    неке од социјалноекономских проблема. Вођена политиком рушења
    „шестојануарског режима”, КПЈ је крајем 1939. поздравила „споразум
    као корак напријед к постизању националне равноправности у земљи”,
    али је истовремено наведено да партијско руководство „не види да је
    садашња влада спремна да измијени реакционарни курс према радничкој
    класи и да обнови демократска права и слободе народа”.20 Иако је влада
    Цветковић–Мачек начинила „извјестан заокрет у правцу демократизације
    земље”, оцењено је да има „разлога да се не вјерује у обећања” која је она
    дала.21 Ово неповерење комуниста према мотивима новоформиране Владе
    садржано је у наведеном извештају Јосипа Броза: „Широке народне масе
    у Хрватској су засад задовољне рјешењем националног питања, али да
    ли ће дуго бити задовољне? Сељачке масе у Хрватској, које чине огромну
    већину становништва, очекују сада да се испуне обећања која су им дали
    вођи хрватске странке. Та обећања су често била веома демагошка, као,
    на примјер, смањење пореза, потпуна аграрна реформа, повећање цијена
    пољопривредних производа и уопште побољшање њиховог положаја.
    Може ли ово да испуни хрватска буржоазија? Ја мислим да не може”.
    Услед неиспуњења наведених очекивања и обећања ХСС „треба очекивати
    незадовољство сељака и демагошку агитацију хрватских фашиста-франковаца,
    који су противници овог споразума и који се залажу за отцјепљење
    Хрватске од Србије”.22 С тим у вези, задатак комуниста је да појачају „рад
    међу сељацима у борби за остварење њихових захтјева”.

    Незадовољство комуниста изазвано је, такође, тиме што „представници
    Хрвата нису поставили питање демократизације; они нису поставили
    ни питање Македоније и других угњетених народа у Југославији”. Вођени
    својим уским интересима, предводници ХСС не само да су занемарили
    права осталих несрпских народа, већ су посредним путем изразили
    подршку актуелном режиму. Отуда „српски хегемонисти сада имају још
    већу могућност за угњетавање осталих малих народа Југославије, јер ће
    одговорност за ово сносити Хрвати”. Ипак, закључено је да се „не може
    порицати да су сада могућности за борбу за нашу Партију за рјешавање
    свих ових питања веће”. У том смислу, потписивање „народног споразума”
    оцењено је као прогресиван чин. Како су стварањем Бановине Хрватске
    барем делимично задовољени захтеви хрватског народа, „сада је нарочито
    важно поставити македонско питање и питање Црне Горе, гдје је
    талијански фашизам чврсто закорачио”.

    Значај стварања Бановине Хрватске за свеукупни процес
    прекомпоновања југословенске заједнице различито је тумачен унутар  
    кругова КПЈ и радничких организација. Иницијативни одбор за стварање
    Странке радног народа захтевао је да се модел Бановине Хрватске искористи
    као идејни оквир за преуређење осталих југословенских покрајина.25 У
    једном обраћању ИО СРН „радном народу града и села” од 10. септембра
    1939. затражено је „да се уредба о Бановини Хрватској примијени на остале
    земље и хисторијске покрајине Југославије”.26 С друге стране, партијско
    руководство указивало је на крупне пропусте у споразуму Цветковић–
    Мачек, услед којих се није могуће у потпуности ослонити на овај пројекат.
    Јосип Броз је истакао како се национално питање у Краљевини Југославији
    не може решити „по узору на хрватско питање, које представља споразум
    између српске и хрватске буржоазије, јер оно оставља неријешено управо
    најважније питање – сељачко питање”.


    Већ крајем 1939. у реторици комуниста раније усвојени ставови о
    „народном споразуму” између хрватског народа и југословенског режима
    замењени су новим, у којима је класни моменат истакнут изнад осталих.
    Како је споразум Цветковић–Мачек пре свега резултат договора хрватске
    и српске буржоазије, готово у потпуности су занемарена права осталих
    „народних слојева”, у првом реду сељака и радника. У свом извештају
    о приликама у земљи Јосип Броз је навео да је у „Хрватској, пошто јој
    је дата аутономија” дошло до „специфичне ситуације. Незадовољство
    великог, сиромашног дијела сељаштва и радничке класе рашће упоредо
    с неиспуњавањем великих обећања Мачекове странке да ће задовољити
    њихове захтјеве”. Изнад свега оцењено је да „компромисно рјешење хрватског
    питања и извјесна формална демократизација режима нису ни издалека
    довели до националног јединства Југославије нити до задовољења
    стварних интереса радних маса народа Југославије”.

    У случају Бановине Хрватске за партијско руководство није постојала
    дилема по питању односа према политици ХСС. Захтеви Влатка Мачека
    оцењени су као позитивни и исправни, али се убрзо јавила сумња у
    политичку вољу и истрајност банских власти у процесу демократизације
    земље. У широј перспективи комунисти су упозоравали на спрегу између
    „народног незадовољства”, изазваног неиспуњењем прокламованих начела
    ХСС, и јачања екстремних фашистичких покрета. Оцењено је како ће то
    незадовољство тежити „да искористе хрватски фашисти (франковци) ако
    КПХ29 не успије да на вријеме стане на чело борбе незадовољних маса за
    испуњавање Мачекових обећања”.30 Руководство КПЈ не само да је подржавало
    политику ХСС, већ је изразило спремност да преузме водећу улогу
    у спровођењу обећања Влатка Мачека.

    Годину дана након потписивања споразума Цветковић–Мачек комунисти
    су били врло незадовољни управом банских власти. Представници
    КПЈ говорили су како успостављање Бановине Хрватске „није задовољило
    широке масе сељака и других трудбеника, већ само хрватске капиталисте
    с реакционарним вођама Хрватске сељачке странке на челу”. Партијски
    врх је осудио политику првака ХСС, који „у незаситљивој похлепи за
    брзим богаћењем, нису бирали средства да би обизбиједили пљачкање
    радника и сељака”. Посебно је наглашено да се Хрватска сељачка заштита
    и Хрватска градска заштита, које је ХСС основала 1936. као „одбрамбени
    савез”, користе за „спровођење терора над сељацима и грађанима и
    углавном је усмерен против комуниста”.31 У свом извештају о раду КПЈ
    упућеном Коминтерни 23. новембра 1939. Јосип Броз је навео да споразум
    „између београдске владе и Мачека није ријешио национално питање у
    Југославији”. Према његовом мишљењу „то је споразум између српске
    и хрватске буржоазије у циљу даљег угњетавања и експлоатације маса
    и националног угњетавања осталих народа Југославије”.32 У партијској
    штампи Споразум је окарактерисан као „покушај велике преваре народа”.


    Попут Јосипа Броза, Едвард Кардељ је говорио да стварањем Бановине
    Хрватске „национално питање није решено. Сама аутономија Бановине
    Хрватске била је врло ограничена. Словеначко питање остало је нетакнуто,
    а македонско великосрпска [буржоазија] ионако није ни у начелу ни у
    пракси признавала. Па и супротност између српске и хрватске буржоазије
    нису тиме [споразумом] биле савладане. Напротив, хрватска буржоазија
    осетила се јачом у борби за освајање даљих економских и политичких
    позиција у Југославији”.34 Насупрот политичкој активности ХСС у периоду
    опозиционог рада, када је деловала „као прогресивна, демократска странка”, 
    која се „служила демагошким фразама о демокрацији и увјеравањима да у
    будућој, самосталној Хрватској жели владавину слободе и демокрације”35,
    након споразума са „београдском чаршијском олигархијом” Влатко Мачек
    је изгубио интерес за решавање проблема „радног народа”. Комунисти су
    говорили како је „великосрпска буржоазија” пронашла новог савезника у
    „хрватској буржоазији” јер је Влатко Мачек „одиста подупро великосрпске 
    хегемонисте у њиховој протународној борби”. Истовремено су нарасли
    апетити хрватске буржоазије која је, „охрабрена успехом за који се није
    она сама борила”, показала „своје империјалистичке пипке. Затражила је
    Босну, Војводину итд. што великосрпски хегемонисти нису спремни дати из
    својих руку, држећи да је угњетавање Босне и Војводине ствар Београда а
    не Загреба”. Према мишљењу југословенских комуниста, унакрсни сукоби
    буржоазијâ око „поделе Југославије” толико су се заоштрили да прете „да
    увуку народе Југославије у канџе империјалиста, у империјалистички рат”.36

    ...

    Ставови југословенских комуниста по питању поделе Босне и Херцеговине,
    покренутог у процесу стварања споразума Цветковић–Мачек,
    јасан су показатељ односа КПЈ према границама Бановине Хрватске. Током
    друге половине 1939. комунисти су се залагали за „аутономију Босне и
    Херцеговине”.44 На покрајинској конференцији КПЈ за Босну и Херцеговину,
    одржаној 27. и 28. јула 1940. у оквиру припрема за сазивање Пете 
    земаљске конференције КПЈ, речено је како се споразумом Цветковић–
    Мачек положај Босне и Херцеговине изменио „утолико што се борба двију
    буржоазија (србијанске и хрватске) око те покрајине заоштрава”. Такође,
    оцењено је да вођство Југословенске муслиманске организације „никад
    није заступало интересе широких слојева муслимана”, те да су „муслиманске
    радне снаге” ишле за тим вођством „само зато што су осјећале да
    су као етничка група угрожене од стране српске и хрватске буржоазије”.
    Изнад свега наглашено је како је „народна аутономија једино […] правилно
    рјешење, које је заједнички интерес муслиманских, српских и хрватских
    маса”.45 Слично становиште изрекло је хрватско партијско руководство,
    које је у резолуцији Прве конференције КПХ, одржане 25. августа 1940,
    истакло да се „нарочито ми комунисти Хрватске морамо […] борити
    против империјалистичких прохтјева хрватске буржоазије (према Босни,
    Херцеговини и Војводини)”.


    Коначан однос према питању Босне и Херцеговине комунисти су
    заузели октобра 1940, на Петој земаљској конференцији. Имајући у виду
    националну преплетеност српског и хрватског елемента, уз усвајање тезе о
    посебности муслиманског становништва47, делегати покрајинских комитета
    КПЈ и представници партијског врха били су сагласни у ставу да Босни и
    Херцеговини треба дати аутономију. Одлучено је да се треба борити „против
    покушаја српске и хрватске буржоазије да међусобно дијеле Босну и
    Херцеговину и не питајући народе тих области. Ми комунисти сматрамо да
    народи Босне и Херцеговине треба да се сами слободно опредијеле и нађу
    рјешење за уређење у тим областима путем аутономије и слично”.48 На овој
    конференцији покренуто је питање будућег положаја Окружног комитета у
    Ливну, који се у то време налазио у саставу ПК КПХ за Далмацију. Делегат
    из Босне и Херцеговине Стјепан Ђаковић предложио је да Ливно припадне
    „Босни”, с тим да литературу и даље „прима из Загреба”.


    ...


    На Петој земаљској конференцији КПЈ оцењено је како „такозвани
    споразум између српске и хрватске господе” заправо представља „споразум
    за даљње израбљивање радних маса и национално угњетених народа
    Југославије. С једне стране, тим споразумом није рјешено хрватско питање,
    а с друге још више се отворише прохтјеви хрватске буржоазије, а исто
    тако није задовољио ни један велики дио српске буржоазије”. Као производ
    сукоба буржоазијâ „подмукла међусобна борба све јаче избија на јаву.
    Национални шовинизам распирује се с једне и с друге стране. Хрватска
    буржоазија показује исте угњетачке тенденције према другим народима
    Југославије као и српска: претензије хрватске буржоазије према Босни,
    Херцеговини, Војводини, па чак и према Словенији, то јасно потврђују.”
    ...
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Mon Dec 10, 2018 11:51 pm

    otto katz wrote:
    No Country wrote:
    Ма наравно да код нас није било услова. Две стране сам већ исписао о томе. Али такође није било ни воље. А то се теби не уклапа баш neatly у комунизам, нити може да се уклопи.
    Ne nego ti ne poznaješ komunizam, pa fantaziraš. Nije SFRJ propala zbog nepostojanja Jugoslavena i slabe volje vlasti da ih stvori, nego zbog propasti socijalizma i gravitacije EU koja je povukla Sloveniju i Hrvatsku.

    Što povlači za sobom prethodno pitanje - je li J bila državni okvir, sa pravom i mogućnošću da se menja, ili prostor za proizvodnju socijalizma bez drugog posebnog subjektiviteta?
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by kondo Mon Dec 10, 2018 11:55 pm

    No Country wrote:Нико није рекао да је људе требало насиљем утеривати у југословенство.

    Ja sam rekao i stojim dobar. Svaka velika ideja mora da ima krvavu potporu. Pučina je stoka grdna. Da smo pobili i proterali šta je bilo neposlušno 1918-1925, danas bi imali državu.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Bluberi Mon Dec 10, 2018 11:57 pm

    U rat odmah po završetku rata.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by kondo Mon Dec 10, 2018 11:58 pm

    otto katz wrote:gravitacije EU koja je povukla Sloveniju i Hrvatsku.

    kakvo epsko kopi pejst trabunjanje, neki smart ass je to izgovorio u CZKD ovijeh dana

    jedina gravitacija koja je vukla hrvatsku je bila ustaška, prestanite da izmišljate budalaštine


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    boomer crook

    Posts : 36982
    Join date : 2014-10-27

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by boomer crook Tue Dec 11, 2018 1:23 am

    ja sam to rekao i stojim iza toga. jebote tebi su te neke ustase koji ko leminzi skacu u vodu kad neko kaze rvatska. ni prva ni druga nezavisna hrvatska drzava ne bi postojale bez sireg evropskog okvira. naravno to nisu isti okviri niti je to ista drzava.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 10 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 10:11 am