Летећи Полип wrote:Mr.Pink wrote:pa ima ona slika iz sarajeva gde zene u fazon burkama nose transparente zivio tito i drug staljin
misim apropo price da se islo puskama po kucama
Kako ti voliš da sereš.
One pic cumming right up:
Летећи Полип wrote:Mr.Pink wrote:pa ima ona slika iz sarajeva gde zene u fazon burkama nose transparente zivio tito i drug staljin
misim apropo price da se islo puskama po kucama
Kako ti voliš da sereš.
Na drugom kongresu AFŽ održanom 13. i 14. jula 1947. u Sarajevu donijeta je rezolucija o pokretu muslimanki za skidanje zara. Politička akcija za skidanje zara i feredže nije bila u cjelini uspješna. Suočeni sa djelimičnim uspjehom akcije, organi socijalističke vlasti su se opredijelili za zakonske mjere.
U BiH se pristupilo donošenju Zakona o zabrani nošenja zara i feredže. U javnosti donošenje ovog zakona je prikazano kao odgovor na masovne zahtjeve muslimanki i radnih kolektiva. Izvještaji o takvoj aktivosti mogu se naći u Oslobođenju od ljeta 1950. Prijedlog Zakona o zabrani nošenja zara i feredže uputila je vlada NR BiH Narodnoj skupštini. Taj prijedlog je razmatran 21. septembra 1950. na sjednici Zakonodavnog odbora Narodne skupštine kojim je predsjedavao Džemal Bijedić. Obrazloženje prijedloga zakona dao je ministar Hakija Pozderac. Prijedlog je došao na dnevni red osmog redovnog zasjedanja Narodne skupštine. Izvještaj o toku izrade zakonskog prijedloga i njegovo obrazloženje dao je Džemal Bijedić. U toku rasprave zakonskog prijedloga data mu je puna podrška od strane narodnih poslanika. Na kraju, zakonski prijedlog je jednoglasno prihvaćen. Zasjedanju skupštine prisustvovale su delegacije žena koje su skinule zar.
...
Razlog zabrane je namjera „da se otkloni vjekovna oznaka potčinjenosti i kulturne zaostalosti žene muslimanke, da se olakša ženi muslimanki puno korištenje prava izvojevanih u Narodno-oslobodilačnoj borbi i socijalističkoj izgradnji zemlje i da joj se obezbijedi puna ravnopravnost i šire učešće u društvenom, kulturnom i privrednom životu zemlje“ (čl.1). Za samo nošenje zara i feredže predviđena je kazna do tri mjeseca zatvora ili novčana kazna do 20 000 dinara, kao i za svako zahtijevanje da se ta odjeća nosi. Za prisiljavanje žene da nosi tu odjeću ili za vršenje propagande u tom smislu predviđena je kazna lišenja slobode sa prinudnim radom do dvije godine ili novčana kazna do 50 000 dinara.
Nakon donošenja Zakona pokrenuta je politička akcija podrške njegovom donošenju i agitacija za skidanje zara i prije stupanja na snagu Zakona. Za vlasti je ovo bilo važno da bi se pokazalo da ova mjera ima masovnu podršku i da se izbjegne masovnije korištenje prinude. Zbog toga su u periodu od proglašenja Zakona do njegovog stupanja na snagu organizovani brojni mitinzi podrške na kojima su pojedine muslimanke demonstrativno skidale zar.
...
Zar i feredža su prikazivani kao posljednji okovi potčinjenosti muslimanke. Odbacivanje zara je usko dovedeno u vezu sa socijalnim preobražajem zemlje: bez zara ženama je moguće da kao nova snaga učestvuju u izgradnji socijalizma. Žene koje su odbacile zar učestvovale su kao agitatori među ženama koje to još nisu učinile. U Brčkom su žene koje su skinule zar u povorci prošle gradom pozdravljene od mase. One su, takođe, formirale četu koja je svaki dan odlazila na radne akcije.
U svakom preduzeću ili osnovnoj jedinici masovnih organizacija izrađivani su grafikoni s imenima žena koje su nosile zar i imenima njihovih rođaka. Kad bi neka žena skinula zar njeno ime bi se skidalo s grakona. Nekada su bila organizovana takmičenja između dva naselja u kome će se naselju skinuti više zarova. Tako su se, na primjer, takmičili Butmir i Hrasnica.
Ženama koje su skinule zar pružena je pomoć pri nabavci tekstila, koji je tada nedostajao, a angažovane su i krojačke radionice da šiju i prekrajaju odjeću za izlazak koja će se nositi umjesto zara. Siromašnijim ženama koje su skinule zar vlasti su osigurale najpotrebniju odjeću.
...
Politička akcija za uklanjanje muslimanske ženske tradicionalne nošenje-zara i feredže- počela je u BiH 1947. Ta akcija nije bila uspješna pa se pristupilo donošenju Zakona o zabrani nošenja zara i feredže 1950. U tadašnjoj štampi donošenju ovog akta dat je veliki publicitet kao i akciji da se zar i feredža eliminišu prije stupanja na snagu Zakona. Politički faktori su time htjeli pokazati da je ovaj zakon izraz težnji muslimanskih masa i da je politička akcija važnija nego samo oslanjanje na krivične sankcije. Istovremeno su primjenjivane i diskriminacione mjere prema ženama koje su i dalje nosile zar - one nisu bile usluživane u prodavnicama i javnim institucijama. Kao konačan rezultat najveći broj muslimanki je skinuo tradicionalnu odjeću prije stupanja na snagu Zakona, odnosno 4. novembra 1950. Tadašnja štampa je izvijestila o sporadičnim incidentima vezanim za zakonsku
zabranu zara i feredže tako da nemamo odgovarajuću predstavu o broju pojedinaca koji su kršili zakon i bili kažnjeni zatvorom ili novčanim kaznama.
Kondo wrote:Anđe'o wrote:
Svi umeju da budu gadni rasisti. Sasvim je druga stvar koliko je država rasistička i šta dopušta tim rasistima kojih ima svugde.
pa ne znam, evo pitaj dubravku sekulic kako se provela kada je konkurisala i prosla na konkursu za posao na faksu u roterdamu - prosla sve strucne krugove i komisije ali pala kada lokal birokratija na faksu nije htela da se cima za radnu dozvolu zene koja ima srpski pasos.
znamo se, rastes u ozbiljnog nacosa, pripazi.
aj onda da se zakonski dozvoli da muzevi biju zene(i to ne samo za muslimane), jer mozda one to vole a ko smo mi da to ispravljamoNo Country wrote:А оклен ти знаш шта би оне најрадије? Колико сам имао прилике да испратим, оне најрадије не би. Скинуле. Што је дабоме још страшније. Стокхолмски синдром, па помножен вековима. Ал’ ко си бре ти да то исправљаш, па још овако суптилно?Anđe'o wrote:Međutim, nije protiv njih zakon, jer bi one to najradije skinule.
sorry, njen.disident wrote:1. Trandza/njegov?
2. Nije poenta u ne-dominatnim modelima kod zena, koliko u pluralitetu i novim "prilagodjenim" modelima kod zena koje je doneo feminizam, dok je sa druge strane muskarcima ostao jedan, arhaicni, teski i nemoguc model muskosti koji je neverovatno opresivan.
Летећи Полип wrote:Svi bi mi voleli da budemo kao Kirk Daglas/Sofija Loren. Samo smo sad naučili da naucno-teorijski jedemo govna kako nam nije stalo.
meow meowWilliam Murderface wrote:
Inače najbolji deo CP klipa je kad čekuje prividlidž.
disident wrote:Btw imao sam dugacak razgovor na ovu temu sa koleginicom posle citanje svih mogucih maco man alfa knjiga,sajtova, podkastova,clanaka i dosli smo do istih zakljucaka, posebno tog da deo mra ili domacih antifeminista prepoznaje toksicni uticaj patrijahata na muskarce, ali onda odradi mentalnu gimnastiku i krivicu za to prebaci na feministkinje i iluminate