Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    feminizam i prikljucenija

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Filipenko Sat Aug 03, 2019 10:23 pm

    Летећи Полип wrote:
    Mr.Pink wrote:pa ima ona slika iz sarajeva gde zene u fazon burkama nose transparente zivio tito i drug staljin

    misim apropo price da se islo puskama po kucama

    Kako ti voliš da sereš.


    One pic cumming right up:


    feminizam i prikljucenija - Page 30 376lj7
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Летећи Полип Sat Aug 03, 2019 10:41 pm

    Ali zar je toliko teško izguglati zabrana feredže u SFRJ? Zar je?


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Guest Sat Aug 03, 2019 11:09 pm

    https://www.academia.edu/31237455/Primjena_Zakona_o_zabrani_no%C5%A1enja_zara_i_fered%C5%BEe_u_BiH


    Na drugom kongresu AFŽ održanom 13. i 14. jula 1947. u Sarajevu donijeta je rezolucija o pokretu muslimanki za skidanje zara. Politička akcija za skidanje zara i feredže nije bila u cjelini  uspješna. Suočeni sa djelimičnim uspjehom akcije, organi socijalističke vlasti su se opredijelili za zakonske mjere.

    U BiH se pristupilo donošenju Zakona o zabrani nošenja zara i feredže. U javnosti donošenje ovog zakona je prikazano kao odgovor na masovne zahtjeve muslimanki i radnih kolektiva. Izvještaji o takvoj aktivosti mogu se naći u Oslobođenju od ljeta 1950. Prijedlog Zakona o zabrani nošenja zara i feredže uputila je vlada NR BiH Narodnoj skupštini. Taj prijedlog je razmatran 21. septembra 1950. na sjednici Zakonodavnog odbora Narodne skupštine kojim je predsjedavao Džemal Bijedić. Obrazloženje prijedloga zakona dao je ministar Hakija Pozderac. Prijedlog je došao na dnevni red osmog redovnog zasjedanja Narodne skupštine. Izvještaj o toku izrade zakonskog prijedloga i njegovo obrazloženje dao je Džemal Bijedić. U toku rasprave zakonskog prijedloga data mu je puna podrška od strane narodnih poslanika. Na kraju, zakonski prijedlog je jednoglasno prihvaćen. Zasjedanju skupštine prisustvovale su delegacije žena koje su skinule zar.

    ...

    Razlog zabrane je namjera „da se otkloni vjekovna oznaka potčinjenosti i kulturne zaostalosti žene muslimanke, da se olakša ženi muslimanki puno korištenje prava izvojevanih u Narodno-oslobodilačnoj borbi i socijalističkoj izgradnji zemlje i da joj se obezbijedi puna ravnopravnost i šire učešće u društvenom, kulturnom i privrednom životu zemlje“ (čl.1). Za samo nošenje zara i feredže predviđena je kazna do tri mjeseca zatvora ili novčana kazna do 20 000 dinara, kao i za svako zahtijevanje da se ta odjeća nosi. Za prisiljavanje žene da nosi tu odjeću ili za vršenje propagande u tom smislu predviđena je kazna lišenja slobode sa prinudnim radom do dvije godine ili novčana kazna do 50 000 dinara.

    Nakon donošenja Zakona pokrenuta je politička akcija podrške njegovom donošenju i agitacija za skidanje zara i prije stupanja na snagu Zakona. Za vlasti je ovo bilo važno da bi se pokazalo da ova mjera ima masovnu podršku i da se izbjegne masovnije korištenje prinude. Zbog toga su u periodu od proglašenja Zakona do njegovog stupanja na snagu organizovani brojni mitinzi podrške na kojima su pojedine muslimanke demonstrativno skidale zar.

    ...

    Zar i feredža su prikazivani kao posljednji okovi potčinjenosti muslimanke. Odbacivanje zara je usko dovedeno u vezu sa socijalnim preobražajem zemlje: bez zara ženama je moguće da kao nova snaga učestvuju u izgradnji socijalizma. Žene koje su odbacile zar učestvovale su kao agitatori među ženama koje to još nisu učinile. U Brčkom su žene koje su skinule zar u povorci prošle gradom pozdravljene od mase. One su, takođe, formirale četu koja je svaki dan odlazila na radne akcije.

    U svakom preduzeću ili osnovnoj jedinici masovnih organizacija izrađivani su grafikoni s imenima žena koje su nosile zar i imenima njihovih rođaka. Kad bi neka žena skinula zar njeno ime bi se skidalo s grakona. Nekada su bila organizovana takmičenja između dva naselja u kome će se naselju skinuti više zarova. Tako su se, na primjer, takmičili Butmir i Hrasnica.

    Ženama koje su skinule zar pružena je pomoć pri nabavci tekstila, koji je tada nedostajao, a angažovane su i krojačke radionice da šiju i prekrajaju odjeću za izlazak koja će se nositi umjesto zara. Siromašnijim ženama koje su skinule zar vlasti su osigurale najpotrebniju odjeću.

    ...

    Politička akcija za uklanjanje muslimanske ženske tradicionalne nošenje-zara i feredže- počela je u BiH 1947. Ta akcija nije bila uspješna pa se pristupilo donošenju Zakona o zabrani nošenja zara i feredže 1950. U tadašnjoj štampi donošenju ovog akta dat je veliki publicitet kao i akciji da se zar i feredža eliminišu prije stupanja na snagu Zakona. Politički faktori su time htjeli pokazati da je ovaj zakon izraz težnji muslimanskih masa i da je politička akcija važnija nego samo oslanjanje na krivične sankcije. Istovremeno su primjenjivane i diskriminacione mjere prema ženama koje su i dalje nosile zar - one nisu bile usluživane u prodavnicama i javnim institucijama. Kao konačan rezultat  najveći broj muslimanki je skinuo tradicionalnu odjeću prije stupanja na snagu Zakona, odnosno 4. novembra 1950. Tadašnja štampa je izvijestila o sporadičnim incidentima vezanim za zakonsku
    zabranu zara i feredže tako da nemamo odgovarajuću predstavu o broju pojedinaca koji su kršili zakon i bili kažnjeni zatvorom ili novčanim kaznama.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Somlói Galuska Sat Aug 03, 2019 11:23 pm

    Kondo wrote:
    Anđe'o wrote:

    Svi umeju da budu gadni rasisti. Sasvim je druga stvar koliko je država rasistička i šta dopušta tim rasistima kojih ima svugde.

    pa ne znam, evo pitaj dubravku sekulic kako se provela kada je konkurisala i prosla na konkursu za posao na faksu u roterdamu - prosla sve strucne krugove i komisije ali pala kada lokal birokratija na faksu nije htela da se cima za radnu dozvolu zene koja ima srpski pasos.

    znamo se, rastes u ozbiljnog nacosa, pripazi.

    Neozbiljan si..... feminizam i prikljucenija - Page 30 513177329
    avatar

    Posts : 7502
    Join date : 2017-03-14

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by MNE Sat Aug 03, 2019 11:38 pm

    No Country wrote:
    Anđe'o wrote:Međutim, nije protiv njih zakon, jer bi one to najradije skinule.
    А оклен ти знаш шта би оне најрадије? Колико сам имао прилике да испратим, оне најрадије не би. Скинуле. Што је дабоме још страшније. Стокхолмски синдром, па помножен вековима. Ал’ ко си бре ти да то исправљаш, па још овако суптилно?
    aj onda da se zakonski dozvoli da muzevi biju zene(i to ne samo za muslimane), jer mozda one to vole a ko smo mi da to ispravljamo
    Јанош Винету

    Posts : 5222
    Join date : 2016-01-26

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Јанош Винету Sun Aug 04, 2019 1:05 am

    Time is a flat circle. Imao sam jedan dobar post vezan za ovu temu, napisao sam ga pre jedno...2-3 godine. I opet Jovo nanovo, razglabamo o istome.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    disident

    Posts : 15071
    Join date : 2016-03-28

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by disident Sat Aug 24, 2019 3:39 am



    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Xexoxical Endarchy

    Posts : 2513
    Join date : 2015-07-20

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Xexoxical Endarchy Sat Aug 24, 2019 10:39 am

    super je ova trandza, ne znam kako nisam subskrajbao posle prvog videa sto si okacio. ovo je savrsen media mastery with so much love into it (editing, research, delivery, stilske vinjete). samo ne delim njegov optimizam u pogledu pozitivne uloge dominantnih modela muskosti - mislim da zene izmedju ostalog bolje stoje upravo jer imaju vecu lepezu ne-dominantnih modela iliti da su vise odustale od koncepta dominantnog modela nego muskarci. samim tim sto je pejsaz opcija sarenolikiji, manje je opresivan.


    _____
    Spomen-naplatna rampa "Zoran Babić"
    disident

    Posts : 15071
    Join date : 2016-03-28

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by disident Sat Aug 24, 2019 11:54 am

    1. Trandza/njegov?
    2. Nije poenta u ne-dominatnim modelima kod zena, koliko u pluralitetu i novim "prilagodjenim" modelima kod zena koje je doneo feminizam, dok je sa druge strane muskarcima ostao jedan, arhaicni, teski i nemoguc model muskosti koji je neverovatno opresivan.


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Mr.Pink Sat Aug 24, 2019 12:08 pm

    da, zato sam zonfa vido neku trandzu tsmnije puti u nekom dixie kostimu zatavi


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Mr.Pink Sat Aug 24, 2019 12:09 pm

    nije to feminizam doneo


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Mr.Pink Sat Aug 24, 2019 12:11 pm

    hoci reci da cak i seksizam pa i rasizam imaju svoju operativnost i mesto u nizim drustvenim slojevima


    Last edited by Mr.Pink on Sat Aug 24, 2019 12:13 pm; edited 1 time in total
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Летећи Полип Sat Aug 24, 2019 12:12 pm

    Svi bi mi voleli da budemo kao Kirk Daglas/Sofija Loren. Samo smo sad naučili da naucno-teorijski jedemo govna kako nam nije stalo.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    disident

    Posts : 15071
    Join date : 2016-03-28

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by disident Sat Aug 24, 2019 12:18 pm

    Dobro, vas dvoje niste ni pogledali klip nego ste se videli diskusiju i odlucili da se prikljucite po starom dobrom principu "da ja tebi nesto kazem "


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Xexoxical Endarchy

    Posts : 2513
    Join date : 2015-07-20

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Xexoxical Endarchy Sat Aug 24, 2019 12:18 pm

    disident wrote:1. Trandza/njegov?
    2. Nije poenta u ne-dominatnim modelima kod zena, koliko u pluralitetu i novim "prilagodjenim" modelima kod zena koje je doneo feminizam, dok je sa druge strane muskarcima ostao jedan, arhaicni, teski i nemoguc model muskosti koji je neverovatno opresivan.
    sorry, njen.

    zao mi je sto ne obilazis na fudbalski PDF pa ne mozes da cenis ovaj lapsus u sirem kontekstu mojih problema sa zamenicama feminizam i prikljucenija - Page 30 3579118792


    _____
    Spomen-naplatna rampa "Zoran Babić"
    Xexoxical Endarchy

    Posts : 2513
    Join date : 2015-07-20

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Xexoxical Endarchy Sat Aug 24, 2019 12:20 pm

    Летећи Полип wrote:Svi bi mi voleli da budemo kao Kirk Daglas/Sofija Loren. Samo smo sad naučili da naucno-teorijski jedemo govna kako nam nije stalo.


    _____
    Spomen-naplatna rampa "Zoran Babić"
    Erős Pista

    Posts : 81489
    Join date : 2012-06-10

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Erős Pista Sat Aug 24, 2019 12:21 pm

    feminizam i prikljucenija - Page 30 3579118792

    Inače najbolji deo CP klipa je kad čekuje prividlidž.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    disident

    Posts : 15071
    Join date : 2016-03-28

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by disident Sat Aug 24, 2019 12:22 pm

    William Murderface wrote:feminizam i prikljucenija - Page 30 3579118792

    Inače najbolji deo CP klipa je kad čekuje prividlidž.
    meow meow


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Xexoxical Endarchy

    Posts : 2513
    Join date : 2015-07-20

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Xexoxical Endarchy Sat Aug 24, 2019 12:25 pm

    ima mnogo dobrih i tacnih delova. meni je ono vrtenje 'my boys' bilo hilarious.


    _____
    Spomen-naplatna rampa "Zoran Babić"
    disident

    Posts : 15071
    Join date : 2016-03-28

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by disident Sat Aug 24, 2019 12:29 pm

    Meni najbolja kompilacija i lik iz serijala
    svako sa levice je bar jednom imao taj revolution, jes ti citao bakunjina momenat 


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    disident

    Posts : 15071
    Join date : 2016-03-28

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by disident Sat Aug 24, 2019 12:31 pm

    Btw imao sam dugacak razgovor na ovu temu sa koleginicom posle citanje svih mogucih maco man alfa knjiga,sajtova, podkastova,clanaka i dosli smo do istih zakljucaka, posebno tog da deo mra ili domacih antifeminista prepoznaje toksicni uticaj patrijahata na muskarce, ali onda odradi mentalnu gimnastiku i krivicu za to prebaci na feministkinje i iluminate


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Летећи Полип

    Posts : 11121
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Летећи Полип Sat Aug 24, 2019 12:36 pm

    I... jesi li uradio šta nakon tog zaključka?  feminizam i prikljucenija - Page 30 2304934895


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Mr.Pink Sat Aug 24, 2019 12:40 pm

    mene iskreno smara da ggledam tjubice u potrazi sa misljenjem i smislom. cini mi se besmislenim


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Mr.Pink Sat Aug 24, 2019 12:46 pm

    ti antifeministi domacinski su budale. nasilje uvek radi i zavrsava posao. to je samo pitanje perspektive tj. hijerarhije drustvene



    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    паће

    Posts : 40148
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by паће Sat Aug 24, 2019 12:47 pm

    disident wrote:Btw imao sam dugacak razgovor na ovu temu sa koleginicom posle citanje svih mogucih maco man alfa knjiga,sajtova, podkastova,clanaka i dosli smo do istih zakljucaka, posebno tog da deo mra ili domacih antifeminista prepoznaje toksicni uticaj patrijahata na muskarce, ali onda odradi mentalnu gimnastiku i krivicu za to prebaci na feministkinje i iluminate

    За такве сам имао неколико сачекуша, од случаја до случаја. Оно кад не воли паметно женско него му треба глупача, "а шае, ради зорт, бојиш се да јој ниси дорастао?". Кад кука на наметнуту улогу, "јебига, и треба петља да се из тога искочи, а с друге стране што да трпиш тај притисак, боље онако мушки да одјебеш булументу и за инат тераш по своме".

    Миссим треба кецати ту противречност, да притисак да се буде мушко овако или онако подразумева и подвијање репа пред тим притиском.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    feminizam i prikljucenija - Page 30 Empty Re: feminizam i prikljucenija

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat May 11, 2024 8:46 am