Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by шумидер-модер Sun May 17, 2015 12:35 pm

    Verterdegete wrote:

    Sad se postavlja to pitanje od milion dolara - gde podvuci crtu izmedju pristojih i nepristojnih.
    Nizak udarac. Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 1233199462
    Slazem se da upotreba izraza/kvalifikacija kao sto su pristojno/nepristojno u ovakvim diskusijama nije bas najsrecnije resenje.
    Prelom je, bice, na stavu pojedinca: ostalo je u domenu takozvane drustvene svesti, atmosfere, stanja u drustvu, preovladjujuceg stava glede problema.
    Odgovor pojedinca moze da bude jedino suprotstavljanje, borba za ta prava, u skladu sa sopstvenim mogucnostima, nedvosmisleno stavljanje na stranu ugrozenih manjina.

    Inace, mislim da je stepenovanje kom si pribegao bespredmetno, da zamagljuje stvari: ili si nindza ili si mindza  Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 4101625831
    Hocu reci, nema sredine, kompromisa kada je opredeljivanje pojedinca u pitanju.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    boomer crook

    Posts : 36969
    Join date : 2014-10-27

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by boomer crook Sun May 17, 2015 12:37 pm

    Tacno. Nije stvar u pristojnosti vec u ispravnosti stavove. Sve ove trijaze i stepenovanja su zapravo pokusaj da se odredi koliko je neko covek.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Erős Pista Sun May 17, 2015 12:38 pm

    Verterdegete wrote:
    шумидер-модер wrote:

    I za meme su prava zena, LGBT-a, itd, itd, nesto sto se medju pristojnim svetom podrazumeva i na sta ne vredi trositi reci.

    Da, ali ovde dolazimo do sustinskog problema. A to je da se npr. prava LGBTQPVC itd mogu stepenovati. Iz mog uvida, ja mogu da uvidim nekoliko grupa (u primeru gej prava):

    1. Oni koji su za zabranu homoseksualnosti, i adekvatno lecenje (ili gore)
    2. Oni kojima ne smeta homoseksualnost, ali u svoja cetiri zida
    3. Oni koji nemaju nista protiv homoseksualaca u javnom zastupanju svojih prava, ali im ne bi dozvolili pravo braka.
    4. Oni koji nemaju nista protiv homoseksualaca u javnom zastupanju svojih prava, i dozvolili bi im pravo braka, ali im ne bi dali pravo na usvajanje dece
    5. Oni koji nemaju nista protiv homoseksualaca u javnom zastupanju svojih prava, dozvolili bi im pravo braka, i dozvolili bi im usvajanje dece

    Sad se postavlja to pitanje od milion dolara - gde podvuci crtu izmedju pristojih i nepristojnih.

    Pitanje pristojnosti je politički irelevantno.

    Meni su inače kao politički saveznici prihvatljivi svi koji LGBT osobama ne osporavaju elementarna ustavna prava. Ne moraju da ih vole, podržavaju, a još manje da u ovakvim manifestacijama učestvuju.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by шумидер-модер Sun May 17, 2015 12:43 pm

    William Murderface wrote:


    Meni su inače kao politički saveznici prihvatljivi svi koji LGBT osobama ne osporavaju elementarna ustavna prava. Ne moraju da ih vole, podržavaju, a još manje da u ovakvim manifestacijama učestvuju.
    Muku cu ja da imam s tobom  Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 1233199462
    Pa pre samo par postova si kao politicke saveznike bio spreman da prihvatis naprednije - sta god to znacilo - krilo SPC.
    Dakle, ljude od kojih ni u snu ne bih ocekivao da prihvate neke od stavova koje smo ovde pominjali/zagovarali.

    Sta je sa taktikom Vili?! 

    Inace, sa onim 'cvrc, mrc, sljap' si opasno podsetio na kinika, pazi sta radis  Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 2849097393


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    plachkica

    Posts : 16203
    Join date : 2014-11-06

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by plachkica Sun May 17, 2015 1:00 pm

    Levica, kod nas ili bar ono što ja percipiram kao levicu, ima veliki problem nepoznavanja Srbije, i tu je Verter u pravu. (Ako se ne varam Willy je uvek na PPP branio prezrenog Mileta.)
    Problem terminologije je takođe prisutan, Građanin je, u percepciji prosečnog stanovnika ove zemlje
    stanovnik grada. Tako su ga učilu u školi, čak je i u jednom osnovnoškolskom udžbeniku kao antonimski par bio naveden par selo-grad i shodno tome seljaci-građani.
    Ja mojima sa sela nikad nisam mogla da objasnim da su, pored toga što su seljaci oni takođe i građani kojima se političari obraćaju. Nisam sigurna da se tu nešto promenilo. 
    Znam da zvuči idiotski, i pomalo se i ja osećam kao idiot dok ovo pišem, ali to je jebeni fakat.
    Prvi, na levici, ko prizna postojanje ovog problema, ima šanse da pridobije i tu grupu ljudi uz sebe.
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Erős Pista Sun May 17, 2015 1:03 pm

    шумидер-модер wrote:
    William Murderface wrote:


    Meni su inače kao politički saveznici prihvatljivi svi koji LGBT osobama ne osporavaju elementarna ustavna prava. Ne moraju da ih vole, podržavaju, a još manje da u ovakvim manifestacijama učestvuju.
    Muku cu ja da imam s tobom  Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 1233199462
    Pa pre samo par postova si kao politicke saveznike bio spreman da prihvatis naprednije - sta god to znacilo - krilo SPC.
    Dakle, ljude od kojih ni u snu ne bih ocekivao da prihvate neke od stavova koje smo ovde pominjali/zagovarali.

    Sta je sa taktikom Vili?! 

    Inace, sa onim 'cvrc, mrc, sljap' si opasno podsetio na kinika, pazi sta radis  Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 2849097393


    Sad te ič ne razumem.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    fernoux-h

    Posts : 1902
    Join date : 2014-11-06
    Age : 33
    Location : Beograd

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by fernoux-h Sun May 17, 2015 1:12 pm

    1. Koliko puta treba da kazem da ja nisam mislio na "taktiziranje" kada sam govorio o ovim pozicijama. Mislio sam na to koga u ovom drustvu predstavljamo sa tim pozicijama i tim jezikom.

    2. Ideolosko cistunstvo i sektarijanstvo jesu problem, ali ovde se ne radi samo o tome (sto je Lenjin nazivao 'levicarstvo') vec najpre o ... (vidi tacku 1)

    3. Ostape, Siriza svakako nije isla okolo i prosvetljivala ljude, "govorila im istinu", ubedjivala da ih ne jebu pederi; vec je ispostavila novu politiku koja udara tamo gde treba i uspeva da dopre do naroda. To i jeste nesto sto socijalisti treba da rade i pristup koji treba imati, a ne prosvetljivanje ljudi.
    boomer crook

    Posts : 36969
    Join date : 2014-10-27

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by boomer crook Sun May 17, 2015 1:20 pm

    bio sam cinican. poenta je da siriza nije zrtvovala nijednu 'levu' tacku svog programa i koketirala sa desnicom. naprotiv, pitanje emigranata i radnika bez papira i njihov drzavljanstva su bila prilicno priustna tokom kampanje. na napade sa desna glede emigracije ili crkve (na primer) siriza nije eskivirala vec je branila svoje pozicije. nije to prosvetiteljska politika to je politika levice. drugim recima kada cujem kako se matiji medenici zamera sto je uopste odgovarao cirjakovicu glede kosova ja mislim da je to budalastina (ma sta ja mislio o njegovom odgovoru). ta pitanja su tu u vazduhu i njih desnica koristi da monopolizuje politicki prostor. jedini nacin da se to probije je na ta pitanja odgovarati apostolski. sto bi se reklo 'iskrenost je najvece lukavstvo'.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Mr.Pink Sun May 17, 2015 2:35 pm

    slazem se. trebalo bi tu "najskuplju rec" razbucavati uzduz i popreko.
    No Country

    Posts : 11129
    Join date : 2015-05-16

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by No Country Sun May 17, 2015 4:49 pm

    fernoux-h wrote:Ne radi se o tome, vec o levici koja uslovljava radnike da budu antifasisti, ljudskopravasi, rodno senzibilisani - da bi im, samo u tom slucaju, dala podrsku. Takva levica sam prilicno siguran da nigde ne postoji kao masovna.

    Zanimljiva rasprava... Imas pokrupnu logicku gresku u gornjem: naime uzimas zdravo za gotovo postojanje "radnika", i jos ih smatras masovnom pojavom?

    Nema toga vise nigde, izuzev sto neko rece u Kini, sada postoji ta "minimalac klasa", koja dabome uopste nije klasa nego su naprotiv bas oni najbazicniji potrosaci na kojima se odrzavaju Walmart i slicni.

    Moderni kapitalizam je pronasao nacin da se oslobodi i "radnicke klase" i cuvenog "vlasnistva nad sredstvima za proizvodnju", a da pri tome ne izgubi nista nego svu energiju slobodno i kreativno usmeri na "marketing" i kontrolu tokova novca. Kompletna slika sveta zasnovana na "klasama" ce morati da se promeni, ako zaista zelimo da ikada do'akamo ovoj ekipici koja kontrolise igru*, i kojoj se za sada ne nazire ni kraj - niti kakva ozbiljnija konkurencija.

    * - a u kojoj ce upropastiti i nas i planetu, i bas tim redom.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Mr.Pink Sun May 17, 2015 5:06 pm

    prekarijat se to zove.


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    No Country

    Posts : 11129
    Join date : 2015-05-16

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by No Country Sun May 17, 2015 5:32 pm

    Mr.Pink wrote:prekarijat se to zove.

    Ne bas odomacen izraz ovde gde ja zivim (Kanada), ali sasvim odgovara. Poenta je bila da se sa prekarijatom mora drugacije nego sa proletarijatom.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Bluberi Sun May 17, 2015 7:05 pm

    Ono što ne razumeju mladi desni onaj koji najbolje poznaje Srbiju i mladi levi koji piše ko da je iz brošure ispao, je da levica bez osvajanja slobode ne postoji. Umesto osvajanja oni bi da se levica odrekne stečevine e da bi privolela narodne  mase koje će onda kao nekim čarobnim štapićem pridobiti za sebe i svoje ideje koje je lukavo zakopala u rupu. A šta se dešava ako neko bagerom predje preko te rupe?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by шумидер-модер Sun May 17, 2015 7:05 pm

    plachkica wrote:Levica, kod nas ili bar ono što ja percipiram kao levicu, ima veliki problem nepoznavanja Srbije, i tu je Verter u pravu. (Ako se ne varam Willy je uvek na PPP branio prezrenog Mileta.)
    Problem terminologije je takođe prisutan, Građanin je, u percepciji prosečnog stanovnika ove zemlje
    stanovnik grada. Tako su ga učilu u školi, čak je i u jednom osnovnoškolskom udžbeniku kao antonimski par bio naveden par selo-grad i shodno tome seljaci-građani.
    Ja mojima sa sela nikad nisam mogla da objasnim da su, pored toga što su seljaci oni takođe i građani kojima se političari obraćaju. Nisam sigurna da se tu nešto promenilo. 
    Znam da zvuči idiotski, i pomalo se i ja osećam kao idiot dok ovo pišem, ali to je jebeni fakat.
    Prvi, na levici, ko prizna postojanje ovog problema, ima šanse da pridobije i tu grupu ljudi uz sebe.
    Na tragu si: problem levice je, prvo, nesposobnost da raskine sa prosloscu: druga strana se doduse pobrinula da joj natovari sve i svasta iz proslosti, tako da zadatak pranja nije ni malo lak, obaska sto se kod levicara svih fela i usmerenja po defaultu javlja defanzivan stav glede tih problema.
    Moderna levica je zarobljena u jeziku jucerasnjeg sveta, okajava - ironisem - prvobitni greh, dok moderni kapitalizam/liberalizam jezde jos uvek eksploatisuci svoju neverovatnu sposobnost asimilacije ideja kojom su mnogi levicari uvuceni u akademske rasprave i trziste sa sve svojim zakonima i blagodatima koje nudi pripadnost establismentu.
    A prostora za delovanje ima onoliko: od problema takozvanog Treceg sveta koji se upravo nalazi pred naletom kapitalizma prema kome je prvobitna akumulacija bila luk i voda, sve zamagljeno obecanjima/ideologijom imanja/potrosnje u svetu u kome ce - koliko sutra - ozbiljan problem biti - voda za pice.
    Parlamentarizam i predstavnicka demokratija sa sve gradjaninom postali su floskule kojima se uspesno suzbija ne samo pravo na pobunu, nego i sama pomisao na njega.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Anonymous
    Guest

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Guest Sun May 17, 2015 7:28 pm

    Bluberi wrote: levica bez osvajanja slobode ne postoji. 


    Lepo to zvuci, ali ne bih se slozio. Levica podrazumeva odricanje ili suzavanje mnogih sloboda. Na primer, naravno ekonomskih.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Bluberi Sun May 17, 2015 7:37 pm

    Misliš kapitalističkih ekonomskih sloboda?
    Anonymous
    Guest

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Guest Sun May 17, 2015 7:43 pm

    Da budem iskren, zatekao si me. Ne poznajem razliku izmedju kapitalistickih i levicarskih ekonomskih sloboda.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Bluberi Sun May 17, 2015 7:46 pm

    Na primer povećanje minimalne nadnice je udaranje na slobodu kapitala?
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Erős Pista Sun May 17, 2015 7:51 pm

    Tj, na slobodu sklapanja ugovora (freedom of contract).


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Bluberi Sun May 17, 2015 7:53 pm

    Stvarno je lakše zamisliti kraj sveta od kraja kapitalizma.
    Anonymous
    Guest

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Guest Sun May 17, 2015 7:55 pm

    Bluberi wrote:Na primer povećanje minimalne nadnice je udaranje na slobodu kapitala?

    U krajnoj meri da. To jeste ogranicavanje ekonomskih sloboda. Naravno, ti si uzeo moralno najproblematicniji primer. Isto kao kada bih ja potegao seksualni odnos pedesetogodisnjeg starcra sa cetrnaestogodisnjom devojcicom -  kao primer seksualnih sloboda.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Bluberi Sun May 17, 2015 7:58 pm

    Kao slobodu da se dugovi privatnog kapitala svaljuju na gradjane?
    Erős Pista

    Posts : 81524
    Join date : 2012-06-10

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Erős Pista Sun May 17, 2015 7:58 pm

    et Verter

    Pa u smislu one berlinovske negativne slobode, naravno da je i to ograničavanje slobode isto kao zabrana bilo čega drugog.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18439
    Join date : 2014-12-12

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by beatakeshi Sun May 17, 2015 8:00 pm

    Bluberi wrote:Na primer povećanje minimalne nadnice je udaranje na slobodu kapitala?
    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 3137070404
    Anonymous
    Guest

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Guest Sun May 17, 2015 8:02 pm

    Bluberi wrote:Kao slobodu da se dugovi privatnog kapitala svaljuju na gradjane?

    Zar ne mislis da je malo glupo da moje stavove kritikujes uporedjujuci svoju levu utopiju sa kapitalistickom realnoscu (koju ja nisam ni branio)? Uostalom, cekam da mi odgovoris koja je razlika izmedju kapitalistickih i levih ekonomskih sloboda. Zanima me ta kvalitativna razlika.

    Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije - Page 5 Empty Re: Fernoux-h protiv Druge i 1/2 Srbije

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 17, 2024 11:38 am