Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Vinske priče

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by kondo Sat Dec 26, 2020 7:23 pm

    prokupac ivanović je zlatni standard sorte, vino koje je pobedilo razne pokušaje i prirodne a bogumi i veštačke da se marginalizuje na lestvici značaja. mnogi prave prokupac danas u srbiji, ima boljih i slabijih godina ali eto postoji i nešto što možemo smatrati etičkom vertikalom na čijem vrhu stoji i stajaće gaga ivanović, pokoj mu duši.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by ćaća Sat Dec 26, 2020 9:11 pm

    A jel ne grešim da vuče na burgundac?
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by kondo Sat Dec 26, 2020 9:46 pm

    prokupac nije vinska teska artiljerija tako da svakako asocijacija stoji, kada je dobar prokupac ume da bude barsunast (vidi pod "prokupac boje lila" od budimira)  ali (po meni) manje ispeglan od vrhunskog pinoa. sad, ne razumem se mnogo u burgundac, mislim da su poredjenja sa srpskim pino noarom malo preterana, sa tom sortom ima (po meni) dosta problema ovde i srbija je uglavnom bolje prosla sa prokupcem. francuski burgundac ne znam, nemamo ti mi ovde te pare za dobre boce.

    ima ta prica da je gagi ivanovicu kada je pocinjao posao sa prokupcem dosta pomogao siril bonziro, vinar iz burgundije koji je kasnije kupio nesto vinograda oko rogljeva i zapoceo svoj posao kao "francuska vinarija" (po meni najbolje crveno vino u kontinuitetu odavde, barem dok sam to ozbiljnije pratio). sad ima i ta druga prica da je tu oko vina vise pomagao drugi covek, italijan, a da je siril vise savetovao oko vinograda i sirenja istih a manje oko tehnologije. ne znam, hintujem sa dna mozga a ima ovde ljudi koji ce bolje odgovoriti od mene....


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by ćaća Thu Dec 31, 2020 5:53 pm

    Ivanović bolji od Doje.
    Anonymous
    Guest

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by Guest Thu Dec 31, 2020 6:06 pm

    Ne znam koja Doja je sad u igri. Berba 2015 bila je izvanredna
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by ćaća Thu Dec 31, 2020 7:42 pm

    Ova je 2017. Dobro je, nemam primedbi, samo mi je Ivanović bolji.
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by паће Thu Dec 31, 2020 7:52 pm

    Нека три четири (новогодишња) поста изнад овог ми се учинило да причате о књижевницима, све нека замало позната презимена, и реко гле шта ово би, јасно и гласно овај бољи, онај бољи, без циле миле.

    А онда сте почели да помињете годишта и разбили ми илузију.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by Guest Thu Dec 31, 2020 8:34 pm

    to, ja čitam niko ne pominje kesića, samo ivanovića
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by kondo Thu Dec 31, 2020 9:28 pm

    moje preporuke za malo drugaciji a odličan prokupac su

    - kameničanka, podrum jelić, 1.000 RSD; pio sam 2012 ali ranije, ne znam šta je sada aktuelno. taj je bio iznenađujuće moćni, zreli prokupac potpuno ispod radara vinske javnosti (da je meni poznat), sam jelić se ne cima mnogo oko promocije jer ima bitnija, prominentnija i skuplja vina (mamooth, millenium)

    - prokupac, kostić, oko 1.800 RSD; pio sam 2015. koja je rasprodata, sada se prodaje 2017. koju nisam probao. vino okruženo sa dosta hajpa jer su u pitanju stari čokoti kontrolisanog volumena proizvodnje, po meni opravdava i pažnju i cenu. zrelo, bombasto a zaokruženo vino - rekao bih benchmark za ambiciozniju produkciju. u hrvatskoj bi ovako nešto koštalo 50e. numerisane flaše, mislim da je limitirano na 1000 boca po godini (ili 500?)

    - prokupac, yotta, oko 1.500 RSD, 2017; čini mi se da je ove godine malo pao interes za ovaj zanimljiv mali podrum iz župe, njihov izrazisto voćni, temperamentni prokupac jaše na talasu velike 2017. godine ali meni se na prošlom salonu dopala i njihova 2016. koja se izgleda sada pojavila pod novim imenom bonsai (ne znam predistoriju, nagađam). mislim da oba vredna probe pa i kupovine. upamtio sam da je tražilo malo dužu aeraciju.

    uz ivanovicev i budimirov "prokupac boje lila" (koji uvek otvara kontroverzu koliko moze da "zri" prokupac - najstariji je na trzistu), to je mojih top 5 prokupaca u srbiji. ima i boljih ali su moji kriterijumi malkice kompleksniji.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by kondo Fri Jan 01, 2021 3:45 pm

    Marius Lăcătuș wrote:
    - prokupac, kostić, oko 1.800 RSD; pio sam 2015. koja je rasprodata, sada se prodaje 2017. koju nisam probao. vino okruženo sa dosta hajpa jer su u pitanju stari čokoti kontrolisanog volumena proizvodnje, po meni opravdava i pažnju i cenu. zrelo, bombasto a zaokruženo vino - rekao bih benchmark za ambiciozniju produkciju. u hrvatskoj bi ovako nešto koštalo 50e. numerisane flaše, mislim da je limitirano na 1000 boca po godini (ili 500?)


    Slučajno sinoć otkrio da imam još 1 bocu u šteku 2015, tiraž je bio 606 boca, moja je ručno numerisana na 337... Skloniću je na sigurno.

    Danas otvaram neki crveni blend sa etiketom Francis Ford Coppola, izvestiću.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by ćaća Tue Jan 12, 2021 11:06 pm

    Stanjile su mi se zalihe tokom praznika, srećom tu su januarski popusti. Uzeo danas povoljno jedan Mouton Cadet 2018 i Lamothe-Bergeron 2014.
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4298
    Join date : 2016-09-29

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by nalog sa ženinog laptopa Wed Jan 13, 2021 12:21 am

    kad je bio aktuelan hanibal, pozeleo sam Bâtard-Montrachet, ali avaj cijena se isprecila


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    Anonymous
    Guest

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by Guest Wed Jan 13, 2021 12:22 am

    Vinske priče - Page 9 3579118792 Skromna želja.
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4298
    Join date : 2016-09-29

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by nalog sa ženinog laptopa Wed Jan 13, 2021 12:23 am

    Vinske priče - Page 9 1403342043


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by kondo Sat Jan 16, 2021 3:13 am

    dobio na poklon za rođendan i odmah ga otvorio

    vrhunska, lagana, voćna kadarka, rekao bih za stepenicu iznad tonkovićeve

    ko voli pino a nije našao domaćeg predstavnika po ukusu, neka proba ovo

    dodao bi da ima odličan kvalitet za cenu koštanja (oko 1350)

    ako ga vidite negde da ima da se kupi, javite. mi smo danas ispraznili ovu francusku vinariju u dobračinoj

    Vinske priče - Page 9 ErzmB42XEAw4vzw?format=jpg&name=medium


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by ćaća Sat Jan 16, 2021 10:47 am

    Kakva je ponuda francuskih vina u Srbiji?
    Anonymous
    Guest

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by Guest Sat Jan 16, 2021 10:56 am

    Supermarketi vrve od brutalno jeftinih Vin de Pays etiketa tanušnog tela i arome (za kupce koji vide šato na etiketi i misle da je to nešto fino i luksuzno), a u vinotekama se mogu naći francuska vina dosta jače cene...Ne stojimo mi baš najbolje sa Francuzima. Evo ti primer: Miraval je jedno od najjeftinijih francuskih vina u ponudi najbolje vinoteke u zemlji (sa cenom od 2.620 dinara ulazi u najjeftinijih 20 od 340 etiketa u ponudi).
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by kondo Sat Jan 16, 2021 12:59 pm

    neki subjektivan pogled, ima ljubitelja koji su orijetisani manje više samo na francuze ali su razradili svoje šeme i kombinacije za uvoz i nabavku upravo da bi imali ono što vole a koža im ostala na leđima. u principu ovde nedostaje ono što čini život u francuskoj tako kvalitetnim, ono kad ti u kraju osvane pijačica na kojoj se prodaje sir, kobasice i vino, sve vrhunsko iz lokalne proizvodnje - i to vino košta 8e ili slično.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by ćaća Sat Jan 16, 2021 3:07 pm

    Odlično, hvala puno.
    ćaća

    Posts : 3378
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by ćaća Wed Apr 28, 2021 1:05 am

    Naleteo na Mouton Cadet blanc iz 2013 u Maksiju na nekoj rasprodaji, 600 dinara.
    Anonymous
    Guest

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by Guest Wed Apr 28, 2021 1:16 am

    vinarija živanović iz karlovaca daje neke popuste sad, doduše nemam blage veze kakvo im je vino i da li je to povoljno


    Anonymous
    Guest

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by Guest Wed Apr 28, 2021 7:49 am

    imaju muzej pčelarstva, to obećava
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7150
    Join date : 2020-03-05

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by Vilmos Tehenészfiú Wed Apr 28, 2021 7:54 am

    Šta obećava, osim meda?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by Guest Wed Apr 28, 2021 7:56 am

    da su zli
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by kondo Wed Apr 28, 2021 8:33 am

    kuvana jaja su odlična


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.

    Vinske priče - Page 9 Empty Re: Vinske priče

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Mar 29, 2024 1:37 am