Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    MEDIJI I CENZURA

    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Ferenz Wed Nov 19, 2014 7:08 pm

    Ne veruj u cenzuru
    Erős Pista

    Posts : 81492
    Join date : 2012-06-10

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Erős Pista Wed Nov 19, 2014 7:10 pm

    Šta?!? Obrisali Danin tekst?

    Ne mogu da verujem. Danas je uredno izašao u štampanom izdanju.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Ferenz Wed Nov 19, 2014 7:13 pm

    Da da..nema ga. Ali ima gde ima MEDIJI I CENZURA - Page 4 1861198401

    KO TO BEŠE OLJA BEĆKOVIĆ

    Film ,,W” govori sve najgore o Džordžu (W) Bušu, a prikazan je u vreme dok je ovaj bio predsednik Amerike! I nisu film emitovali u „Kupusnom listu”, niti na „Jutjubu”

    Danica Popović*

    Da su sada devedesete, Olja bi postala heroina napaćene Srbije. Da Olja nije – Olja, postala bi vođa opozicije. I nečija marioneta? Nebitno. Samo jedno je ovde bitno – cenzura „Utiska nedelje” ne bi tek tako pala u zaborav. Ovakav povod za rušenje režima, a opozicija – ćuti.
    Šta se to sada dešava? Nema više opozicije? Tja, ima je, ali nema para.
    Devedesetih je opozicione medije plaćao Zapad. I postigao danas nezamislivu slobodu medija. Sirotinjski raj za novinare: jedna novina te neće odeš u drugu. Jedna televizija te neće pređeš na drugu. Ponekad za manje pare, ali sačuvaš dušu. Ima li drugog leka za autocenzuru, a na planeti Zemlji?
    Bio je to čarobni spoj: novinari su imali čvrsta uverenja (da treba srušiti Miloševića), a Zapad je imao pare. I ista uverenja. Opozicija je to nazivala „snažnom međunarodnom podrškom”, a režim je govorio o stranim plaćenicima. Sa ove distance kad gledam, vidim da su i jedni i drugi bili u pravu, barem što se tih etiketa tiče.
    A sada se sve promenilo. Želje Zapada sada ispunjava vlada. Kosovo? Izvolite. Unitarna Bosna? Radimo na tome... Pa zašto bi Zapad onda finansirao bilo kakve opozicione medije?
    Ne bi to danas ni bilo potrebno, da institucije nisu ostale iste kao u Miloševićevo doba. Ovde i dan-danas čelnici dobijaju uputstva od Gazde i bespogovorno ih sprovode. Gazda je, doduše, u međuvremenu nekoliko puta promenio ime, ali ćud nije. Demokratija? Ha-ha-ha. Dobacili su do poštenog prebrojavanja glasova. Privatna svojina? Može i to, ali samo za odabrane i poslušne...
    I onda stvarno nikoga i ne čudi to što privatni vlasnik televizije B 92 ukida svoju najgledaniju emisiju. Cenzura? Naravno. Ne ujeda se ruka koja ti ustupa frekvenciju (to jest, dve frekvencije), valjda je to svakom u Srbiji jasno.
    I tako nestade Olja iz medija. Za razliku od devedesetih, nema više ozbiljnog medija koji bi nju zaposlio. Možeš, Olja, da odeš u časopis „Kupusni list”, poručuje vlast, i ne samo vlast, nažalost. Isto poručuje i Goran Milić iz Al Džazire, kaže: „Samo ti, Olja, snimaj, sve će to internet preneti ... i pozlatiti.”
    Da ne bude zabune nije ovde stvar u Olji. Stvar je u tome da Srbija danas nigde ne može da sazna kolike je neznalice vode. Recimo da, kao nekad, čuje kako Tomislav Nikolić ne zna kako mu se zove smer na kome je magistrirao. Da sada, recimo, od učenog sveta čuje priču o tome kako je nemačka izdavačka kuća De Gruiter u septembru ove godine potvrdila da je članak gradonačelnika Siniše Malog plagijat i povukla ga iz svog časopisa, dok u Srbiji niko nema petlju da to isto uradi s njegovim doktoratom. Niti sa plagiranim doktoratom Aleksandra Nambije Šapića. Niti s plagijatom ministra policije. Nezgodno je to – podsećati javnost da policiju vodi lice kome je dokazana intelektualna krađa. Nakon što je dva puta odbio otvoreni poziv da pred kamerama demantuje plagijat oni ugasiše kamere. Pametno, priznajem.
    U tom mraku, svi će zaboraviti trenutak kada je Jorgovanka Tabaković na RTS-u pohvalila „jednog našeg vrlog ekonomskog novinara” koji je, kako je setno naglasila, rekao: „Stabilnost nije sve, ali bez stabilnosti, sve je – ništa.” O tempora, o mores, što bi rekao Žika Obretković! Svako ko je makar prelistao bilo koju ozbiljnu knjigu o ekonomskoj politici zna za Karla Šilera, zapadnonemačkog ministra privrede (1966–1972), koji je ovim rečima objavio da Nemačka nikada više neće voditi inflatornu ekonomsku politiku. Sme li guvernerka to da ne zna? Sme, naravno. Uz dva mala uslova: da sama tu temu ne otvara, i drugo, ako joj već izleti i bruka se otkrije, da tu brljotinu nijedan novinar više ne sme da objavi u udarnom terminu.
    Ne znam kako mi sad baš pade na pamet film „W”, koji sigurno nije najbolji film na svetu, ali jeste bitan za one koji razmišljaju o demokratiji, slobodi, ili o Maksu Veberu, idejnom uzoru našeg premijera. Ovde je bitno to da film govori sve najgore o Džordžu (W) Bušu, a prikazan je u vreme dok je ovaj bio predsednik Amerike! I nisu film emitovali u „Kupusnom listu”, niti na „Jutjubu”, nego lepo, kako bog zapoveda širom Amerike i širom sveta. I nije ga režirao bilo ko, nego Oliver Stoun, levičar i ljuti Bušov politički protivnik. Sam Buš o filmu nikada ni reči nije rekao, nikome otkaz nije dao, niti je kome zbog tog filma dlaka s glave falila.
    Veberovski potez lečenog alkoholičara Buša mlađeg, koji nije imao potrebu da zove telefonom one s kojima se ne slaže, niti da ukida filmove i emisije koje mu nisu po volji. Da li se Buš uzdržao zato što je bolje od Vučića razumeo Vebera, ili mu institucije nisu dozvolile da reaguje – svejedno. Glasam za institucije. #¶
    #*Profesorka Ekonomskog fakulteta Univerziteta
    u Beogradu

    Autor: DANICA POPOVIĆ
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Bluberi Wed Nov 19, 2014 7:31 pm

    Ma kava cenzura, jel ste normalni.
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Ferenz Wed Nov 19, 2014 7:43 pm

    "Mole se čitaoci da vrate Politikinu str. 26 najbližem kiosku ili kolporteru" MEDIJI I CENZURA - Page 4 1861198401
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Bluberi Wed Nov 19, 2014 7:55 pm

    danica popovic ‏@efdanapopovic 3h3 hours ago

    Ne verujem da je cenzura, nego - brljotina.Piše da je tekst objavljen 20.11(tj. sutra),a već ima 1k preporuka i 169tw
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Ferenz Wed Nov 19, 2014 8:08 pm

    Moguće da je i tako. Previše ljudi je već pročitalo i skinulo tekst. Videćemo.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Bluberi Wed Nov 19, 2014 8:28 pm

    U zabludi si ako misliš da bi Smajlovićka dopustila sebi ovakav banalan pokušaj cenzure.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Bluberi Fri Nov 21, 2014 2:19 am

    To bi bilo to.
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Ferenz Fri Nov 21, 2014 8:12 am

    Ja sam se prepoznao u onom "dobronamerni" i "neupućeni". Priznajem. MEDIJI I CENZURA - Page 4 3363120308

    A za ovo :
    "Suočili smo se i sa starom nevoljom: da se naši tekstovi neovlašćeno prenose na drugim sajtovima pre nego što ih mi objavimo na svom."

    bih predložio angažovanje Carrie Mathion iz Homeland-a ( ambasadorkin muž, neovlašćen, Talibani, svastikin but.. MEDIJI I CENZURA - Page 4 1848198029 )
    Erős Pista

    Posts : 81492
    Join date : 2012-06-10

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Erős Pista Tue Dec 16, 2014 1:57 pm

    Dugo smo na ovo čekali, i konačno je pred nama tekst Ištvana Kaića o poplavama! Sa sve shemom:

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Kaic_01_t_615938553



    Samo za prave fanove!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36937
    Join date : 2014-10-27

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by boomer crook Tue Dec 16, 2014 2:02 pm

    pre mnogo godina gost crnih bisera kod vanje bulica je bio neki covek iz pancevackog vodovoda koji je tvrdio da je u shemi samoupravnog sistema pronasao kljuc kako da ozivi tita kao i tajnu besmrtnosti. covek je zureci u sve one sheme kao student fakulteta za ono i dsz jednostavno doziveo nervni slom i svet mu se sastavio na cudan i pomalo kabalisticki nacin. meni ovo lici na to.


    Last edited by timur chevket on Tue Dec 16, 2014 2:11 pm; edited 1 time in total
    Erős Pista

    Posts : 81492
    Join date : 2012-06-10

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Erős Pista Tue Dec 16, 2014 2:05 pm

    Najbolje su one dvosmerne crvene strelice sa napomenom: "Preopterećen saobraćaj!"


    Last edited by William Murderface on Wed Dec 17, 2014 10:03 am; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Guest Tue Dec 16, 2014 2:10 pm

    busbol v2.0
    ficfiric

    Posts : 34242
    Join date : 2012-02-10

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by ficfiric Tue Dec 16, 2014 10:57 pm

    Premerio sam. Tekst je dugacak skoro 4 i po metra na mom laptopu


    _____


    Uprava napolje!

    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Ferenz Wed Dec 17, 2014 7:19 am

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 286371741


    Ma nema šanse ono da (pro)čitam. Dočekao bih Potop Poplavu 2 (s osvetom)
    Erős Pista

    Posts : 81492
    Join date : 2012-06-10

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Erős Pista Wed Dec 17, 2014 8:58 am


    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Racu6_IR_normal Dario Hajrić @romulian  ·  9h 9 hours ago
    Kaićev chart kao Glenn Beck kad se dohvati table i krede. Leprikoni koji igraju kazačok povezani su sa Dajmlerom, Dajmler sa vanilicama...


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36937
    Join date : 2014-10-27

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by boomer crook Wed Dec 17, 2014 9:01 am

    inace meni je fenomenalno sto mrmlja o ocu horde i istog kolektivizujeu likovima poput rakic-vodinelic i vesne pesic. naravno to je zato sto se otac horde koga su sinovi prozdrali ponovo vratio u srbiju u obliku vojislava seselja.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 18429
    Join date : 2014-12-12

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by beatakeshi Wed Dec 17, 2014 11:43 am

    Dok su Kinezi tu, da se "ispregovara" neko ulaganje u ustanove tipa "Laze Lazarevića" ali elitnog tipa, za ove sa javne scene. Biće  dosta klijenata, što ministara, što premijera, što "analitičara"...
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Bluberi Fri Dec 19, 2014 9:08 pm

    Erős Pista

    Posts : 81492
    Join date : 2012-06-10

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Erős Pista Fri Dec 19, 2014 9:36 pm


    Natalija Miletić 19/12/2014 | MEDIJI I CENZURA - Page 4 Printer_famfamfam 
    Where have all the hackers gone

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Street-Art-by-Ernest-Zacharevic-in-Vilnius-Lithuania-photo-by-Edgaras-Buiko-thanks-to-Tioma-Waxman-Street-Art-Utopia
     
    Sticajem još uvek nerazjašnjenih okolnosti, sajt Peščanika oboren je u junu ove godine, baš nakon objavljivanja analize trojice naših naučnika, koji su izneli dokaze o plagijatima ministra unutrašnjih poslova Nebojša Stefanovića. Sajt je danima bio nedostupan, a dobro organizovani napadi nastavili su se i u narednim mesecima. Vinovnici ovog krivičnog dela i napada na slobodu medija još uvek nisu pronađeni i kažnjeni.
    Iako u očiglednom sukobu interesa, ministar Stefanović lično se zauzeo za što hitnije pronalaženje počinioca. Upitan o toku istrage, ministar je rekao da se na otkrivanju napadača na Peščanik intenzivno radi, ali ono što usporava istragu je iščekivanje operativnih podataka inostranih službi o IP adresama sa kojih su napadi sprovedeni (Stav Srbije – TV Prva, 14.09.2014):
    U prvom napadu smo otkrili sve zemlje i sve IP adrese sa kojih je došao napad. Ja na žalost ne mogu da odem u Veliku Britaniju, Kanadu ili Ameriku i da im kažem sada morate u roku od 15 minuta da mi kažete ko su ovi i da idete da ih pohapsite. Ja sam ih molio, upućivao dopise i urgencije preko našeg Interpola. Mi smo tim zemljama poslali zvaničan zahtev, oni naravno moraju da imaju odluke svojih sudova da nam dozvole uvid u to, da sudovi najpre dozvole njihovim istražnim organima da izvrše istragu, da njihovi istražni organi to završe i da nam onda pošalju kome pripadaju te IP adrese. Ja čekam taj odgovor. Dakle, voleo bih da imam moć van okvira ove zemlje i da mogu da ubrzam i naredim hitriju, ili bržu istragu i voleo bih ako neko smatra da možemo da uradimo više od ovoga, evo, da kažu ljudi iz Peščanika šta je to što policija nije uradila, a da može da uradi?
    Uprkos dokazima Peščanika da su hakerski napadi došli i sa domaćih adresa, koje su predate nadležnim institucijama, i uprkos zdravom razumu koji ukazuje na to da iza ove cenzure stoje oni kojima nije odgovaralo da se istina o plagijatima čuje, Stefanović je nedostatak napretka i sporost u istrazi pripisao nemogućnosti da ubrza policije širom sveta. Ovakvu tvrdnju ponovio je i predsednik Vlade Aleksandar Vučić (Danas, 24.10.2014):
    Ja sam bio jako neprijatno iznenađen kad se to desilo… Čekamo da dobijemo odgovore iz tih zemalja sa čijih servera je došlo. U svakom slučaju, to je jedna od stvari koja mora da se ispita do kraja i tome veoma ozbiljno pristupamo. Ne moram da se slažem sa onim o čemu Peščanik piše, ali tome moramo da pristupimo ozbiljno.
    Ali Stefanović i Vučić ovde ne govore istinu. Njih su, naime, demantovale britanska i kanadska policija koje je sam ministar nabrojao kao aktere sa kojima srpska policija sarađuje. Njihova odeljenja za visoko-tehnološki kriminal (National Crime Agency – National Cyber Crime Unit, Velika Britanija; Royal Canadian Mounted Police – Integrated Technological Crime Unit, Kanada) su potvrdila da nikada nisu dobila bilo kakav zahtev srpske policije u vezi sa obaranjem Peščanika.
    Na pitanje Da li je Vaša jedinica primila bilo kakav zahtev Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije (u periodu od juna do septembra 2014.) u vezi sa napadima na online portal Peščanik u junu i/ili avgustu 2014.?, obe jedinice su odgovorile – odrično. Dakle, strane policije demantuju da su dobile bilo kakav zahtev za istragu o hakerskim napadima i, suprotno tvrdnjama Stefanovića i Vučića, oba odeljenja za borbu protiv cyber kriminala potvrdila su da ni na koji način nisu uključena u rešavanje slučaja Peščanik.
    Uprava kriminalističke policije MUP-a RS takođe je odbila da, po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, odgovori kojim stranim službama je poslat zahtev za razmenu operativnih podataka, kada je on poslat i koje službe su na zahtev odgovorile. Obrazlažući ovakvu odluku, Uprava navodi da bi otkrivanje ovih podataka ugrozilo, omelo ili otežalo sprečavanje ili otkrivanje krivičnog dela. S druge strane, sam ministar Stefanović (Stav Srbije – TV Prva, 14.09.2014), kao i načelnik Odeljenja za visokotehnološki kriminal Saša Živanović (Blic, 25.06.2014), javno su imenovali države iz kojih su napadi došli. Ako je verovati Upravi kriminalističke policije, Stefanović i Živanović su time i sami ugrozili tok istrage i otkrivanje vinovnika napada na Peščanik, te bi shodno tome trebalo da odgovaraju.
    I dok istraga tapka u mestu i ministar tvrdi da je jedina prepreka na putu otkrivanja pozadine napada na Peščanik komplikovana procedura razmene podataka, inostrane službe tvrde da ni na koji način nisu deo istrage MUP-a. Drugim rečima, ministar Stefanović već pola godine dezavuiše javnost i građane svojim tvrdnjama o obaranju Peščanika. Upravo tu se krije i odgovor na ministrovo pitanje šta je to što policija nije uradila, a da može da uradi?
     
    Peščanik.net, 19.12.2014.
    TEMA – SLUČAJ MEGATREND



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36937
    Join date : 2014-10-27

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by boomer crook Sun Jan 11, 2015 11:49 pm

    sada sam gledao olju kod jugoslava i malo mi je suvise uzivala u tim pricama oko vucica i telefoniranja.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81492
    Join date : 2012-06-10

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Erős Pista Mon Jan 12, 2015 12:04 am

    I Krle nanjušio novu gažu. Svaka čast Kolindi, koja je za kratko vrijeme..

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 402eb61d9b7c6ce9a00b7ba7e680a626_normal Nebojša Krstić @Krle22  ·  46m 46 minutes ago
    Sudeći po našem iskustvu, samo je pitanje vremena kad će doći do sukoba Kolinde i Karamarka.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81492
    Join date : 2012-06-10

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Erős Pista Tue Jan 13, 2015 8:31 pm

    Vučić BIRN-u: Čitajte korisne knjige a ne štetne ugovore!
    13.01.2015
    Predrag Lucić

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 0F621E62-C015-447B-954B-233EFD3AEF51_cx62_cy8_cw24_w748_r1_s
    Aleksandar Vučić
    Poruka srpskog premijera Aleksandra Vučića novinarima BIRN-a (Balkanske regionalne istraživačke mreže) koji guraju svoj nos u njegove poslove:

    Šta njih tera u tom BIRN-u
    Da u sve što radim virnu?
    Šta ih goni da ospore
    Moje lepe ugovore?

    Šta ih sili da rovare,
    Sitnim fontom oči kvare?
    Ko je lud zbog ugovora
    Da postane slepac Ćora?

    Kom se čita – ima knjiga!
    Za ugovor šta ga briga?
    Sitnoj duši to je hrana:
    Ugovor mesto romana.

    Ko nos gura u hartije
    Etihada i Srbije?
    Jel' to CIA plaća, snajka,
    Er Serbija da se panjka?

    Što BIRN novi skandal stvara
    U basenu Kolubara?
    Što ih svrbi kop Tamnava
    I ko vodu ispumpava?

    Za čiji se račun piše
    Da dileja vodu siše?
    Ko podmeće časnim nama
    Čak i biznis s poplavama?

    Kad se skandal novi rodi
    Posle Tamnave na vodi,
    Znajte – neću da oklevam
    I BIRN-u ću da zapevam:

    Šeike u letnjim haljinama volim,
    Šeike u letnjim haljinama volim,
    Čuvaju mi leđa,
    Mirišu na lovu,
    Moj će brat Al Zajed da kupi i Zvezdu.
    Čuvaju mi leđa,
    Mirišu na lovu,
    Ko bi sad od toga pravio bruku?

    Etihad na nebu,
    Beograd na vodi,
    To je moja, to je moja, to je…
    To je moja, to je moja, to je…
    Moja… Stop! Cenzura!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81492
    Join date : 2012-06-10

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Erős Pista Tue Jan 13, 2015 11:37 pm


    Уводник

    Љиљана Смајловић

    Ми нисмо БИРН
    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Ljiljana-smajlovic
    Постоји милион начина да новинар направи грешку, али само један добар да је исправи – да призна грешку чим је увиди, и да се извини ако је некога оштетио. У супротном, остаје сумња да грешка није била случајна.
    Пример за ово прво дао је јуче Танјуг. Ова новинска агенција је у недељу емитовала годину дана стару вест да је Србија скочила за осам места на ранг-листи медијски слободних земаља – да би се јуче, по открићу грешке, извинила корисницима и јавности.
    Балканска истраживачка мрежа (БИРН) пример је обрнутог приступа, оног који буди сумњу у интегритет новинарског рада. Тај портал оптужио је ЕПС што извођача радова за посао пребацивања воде из копа Тамнава – Западно поље у Колубару није изабрао директном погодбом и по хитној процедури, уместо тендером. БИРН-ов новинар пропустио је да саопшти важну чињеницу: да је посао финансирала Светска банка и да је њен услов био да се распише тендер.
    БИРН је мало знан јавности у Србији, но реч је о организацији која ужива значајну финансијску наклоност западних државних и недржавних донатора, пре свега ЕУ. Након што је Александар Вучић прошлог петка оштро напао БИРН и његове финансијере због писања о Тамнави, уредник у БИРН-у Слободан Георгијев у недељу је рекао да такве оптужбе износе они који немају „аргумената за цивилизовани дијалог”, да власт „успешно ради на подјармљивању свих медија у Србији” и да је БИРН важан јер Србија „нема мејнстрим медије који смеју континуирано да раде на мониторингу владиних политика”.
    Већ сутрадан се показало да је извештавање БИРН-а било мањкаво. Светска банка је демантовала централну тезу БИРН-а о неопходности директне погодбе и показало се да „мејнстрим” медији можда и немају богзна шта да науче од колега из БИРН-а. Уредници овог портала су још критиковали и чињеницу што нико осим београдског „Времена” није преузео њихов текст о исушивању копа. На жалост по БИРН, испоставило се да би овај портал можда могао нешто да научи и од најокорелијих српских таблоида. О послу исушивања копа опширно су пре БИРН-а негативно писали и „Таблоид” Милована Бркића и „Курир”, али ти таблоиди, за разлику од БИРН-а, нису прећутали да је Светска банка била та која је ЕПС-у наметнула тендер уместо директне погодбе. Но БИРН и даље тврди да није погрешио.
    Овај портал је лане од Делегације ЕУ у Београду добио 90.000 евра за истраживачко новинарство и борбу против корупције. То су вредни циљеви којим је потребна подршка. БИРН можда није добра замена за „мејнстрим медије”, али то не значи да Србији нису потребни бољи „мејнстрим медији” од ових које има.
    За неколико недеља ћемо знати где смо на најновијој листи Репортера без граница. Али на листи „истраживачких новинара без граница” смо свакако напредовали.
    Љиљана Смајловић
    објављено: 14.01.2015


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    MEDIJI I CENZURA - Page 4 Empty Re: MEDIJI I CENZURA

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat May 11, 2024 2:20 pm