Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Fri Oct 13, 2017 6:21 pm

    to belom, osveticemo te brate, a vuk se nadoveze sa vise puta si davo zajam za srbiju od nekolko hiljada maraka
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Fri Oct 13, 2017 6:50 pm

    Mr.Pink wrote:
    fikret selimbašić wrote:
    Svi koji o njemu pišu ili pričaju u onim Marićevim ćirilicama i golim životima to pominju. Pominju i da je ovladao njemačkim jezikom i pravom tako kvalitetno da se sam branio na suđenjima. Meni se, kad slušam njegove govore postrojenim gardistima ili onaj sa sahrane Belog, čini da je imao problema sa srpskim.

    nisam upoznat sa njegovim razvojnim putem, ali postoji mogućnost da je recimo toliko dobro ovladao drugim jezicima i toliko ih dugo praktikovao da je maternji zapostavio. to se dešava kod dece i ljudi koji napuste maticu, i onda u novoj sredini jednostavno nemaju priliku da se služe njime.

    kroz vežbu to se vrati na svoje.


    Moguće je i to, bio je američki državljanin i proveo je skoro pola života vani, bio je duže od deset godina robije po italijanskim i njemačkim zatvorima. Kako zvuči kad priča sam čuo jedino na tih max. pola sata snimaka. Samo, jest mi smiješno kad slušam njegove drugare i kako oni o tome pričaju. Onda se nakon njih u nekoj od emisija pojavi njegova sestra pa te Marićeve sagovornike proglasi za lažove.

    Govori na sahranama i postrojavanjima su hit i urnebes.


    diktotar





    on Fri Oct 13, 2017 6:21 pm





    to belom, osveticemo te brate, a vuk se nadoveze sa vise puta si davo zajam za srbiju od nekolko hiljada maraka



    To, pa nabraja poimence koliko je kome dao, a onda kreće da priziva osvetu. U stvari je čitav snimak sahrane Belog spektakl, zlata vrijedan dokument.


    Last edited by fikret selimbašić on Fri Oct 13, 2017 6:58 pm; edited 1 time in total
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Fri Oct 13, 2017 6:53 pm

    da da
    ficfiric

    Posts : 35304
    Join date : 2012-02-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by ficfiric Fri Oct 13, 2017 7:22 pm

    fikret selimbašić wrote:Zahvaljujući ovoj vijesti otkrih da postoji kompletna arhiva Srpske reči u pdf-u Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 2134255106 Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 3137070404

    Anketa pred prve izbore

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Anketa10


    _____


    Uprava napolje!

    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Fri Oct 13, 2017 7:43 pm

    Ima li neđe Pogleda u PDF-u?
    Ili makar naslovnih strana.
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Sun Dec 24, 2017 4:11 pm

    ...
    U Beogradu sam 1990. razgovarao s Borislavom Jovićem koji je u isto vreme kad i ja bio član Predsedništva SFRJ. Rekao sam mu da bi bilo dobro da zaustavimo “balvan revoluciju”, da sednemo za sto, da pitanja koja moramo razrešiti razrešimo bez oružja jer rešavanje problema balvanima Srbe u Hrvatskoj vodi u samoubistvo. Pitao sam ga da li su Srbiji potrebni Srbi u Hrvatskoj. Odgovorio je - ne. Pitao sam ga treba li Srbiji hrvatska teritorija. Odgovorio je - ne treba. A, šta vama treba, pitao sam. Odgovorio je - nama treba 63 odsto Bosne i Hercegovine. To je, rekao mi je, bilo srpsko, jeste srpsko i srpsko mora ostati. Rekao sam - ako je to tako, idemo onda ti, ja, Franjo Tuđman i Slobodan Milošević sesti za sto pa da vidimo o kojim problemima se u Hrvatskoj radi, pa da se oni pokušaju rešiti kroz institucije u Hrvatskoj, bez balvan-revolucije i oružja. Zvao je Miloševića i on se složio. Odmah sam seo na avion i odleteo u Zagreb jer nisam hteo o tome s Tuđmanom razgovarati telefonom. Preneo sam predlog Tuđmanu i on se složio. Međutim, to je Tuđmanu bio signal da bi bilo dobro da on sedne s Miloševićem i on je zaista za januar 1991. dogovorio njihov susret u Karađorđevu", ispričao je Mesić.

    On dodaje i da je to bio prvi fizički susret Tuđmana i Miloševića.

    "Taj se susret održao bez mene, a Milošević je na njega došao bez Borislava Jovića. Uvek sam petkom i subotom dolazio iz Beograda u Zagreb, i mi smo ga čekali da se vrati iz Karađorđeva. Pre toga susreta rekao sam mu da ne smeta što se on održava u Karađorđevu, ali on je rekao - sasvim je svejedno gde ću se s njim naći, najvažnije je da čujem šta on želi. Na taj sastanak u Karađorđevu iz Hrvatske su otišli Tuđman i šef njegovog kabineta Hrvoje Šarinić. Kad su se njih dvojica vratili iz Karađorđeva, sastali smo se s ljudima iz tadašnjeg hrvatskog državnog vrha. Imali smo po stolovima kafu, čaj, neko piće. Tuđman je ušao u sobu i rekao: “Raščistite odmah stolove, Hrvoje, daj karte.” I tada je Tuđman objasnio šta Milošević predlaže. Rekao je da Hrvatskoj predlaže banovinske granice plus Cazin, Kladušu i Bihać. Preneo je što mu je tačno rekao Slobodan Milošević. Rekao je: “Franja, ti uzmi Cazin, Kladušu i Bihać, to meni ne treba, to je takozvana ‘turska Hrvatska’”. Upitao sam Tuđmana - a šta kaže Alija? Odgovorio mi je: “Šta ima Alija pitati, kad se hrvatske i srpske škare slože, nema se Alija što pitati”. Rekao sam mu - slušaj, to onda znači rat. Rekao je: “Ma kakav rat, to je izbegavanje rata”. Tako je otprilike tekao taj razgovor. Posle toga Tuđman je otišao i na drugi sastanak s Miloševićem".

    Na pitanje da je već u januaru 1991. nakon prvog susreta Tuđmana i Miloševića znao da njih dvojica dogovaraju podelu BiH. Mesić odgovara potvrdno.

    "To je bio predlog Slobodana Miloševića. On nam nije rekao da je to prihvatio već da je to predlog Slobodana Miloševića, ali bilo je očito da je s tim predlogom bio oduševljen. Na drugi sastanak s Miloševićem, Tuđman je otišao u jedno drugo lovište, Tikveš, ali mene više nije zvao na sastanak na kojem je referisao o njemu, tako da ne znam što je na kraju dogovoreno. U svakom slučaju, predlogom Slobodana Miloševića na prvom sastanku o podeli Bosne bio je oduševljen", rekao je Mesić u intervjuu za Jutarnji.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Filipenko Sun Dec 24, 2017 4:36 pm

    Meni je, u nekom sirem smislu, prilicno smesno sto se tri lika odluce da raskomadaju Jugoslaviju, ali trebam da se skandalizujem sto su onda ta dvojica imala planove da raskomadaju treceg.


    Last edited by Filipenko on Sun Dec 24, 2017 4:39 pm; edited 1 time in total
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by kondo Sun Dec 24, 2017 4:39 pm

    pa ovo je, sto bi se strucno reklo, preemptivno delovanje!


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Filipenko Sun Dec 24, 2017 4:40 pm

    Kondo wrote:pa ovo je, sto bi se strucno reklo, preemptivno delovanje!


    I to sa ciljem odrzavanja mira.


    Gargantua wrote:Rekao sam mu - slušaj, to onda znači rat. Rekao je: “Ma kakav rat, to je izbegavanje rata”. Tako je otprilike tekao taj razgovor.

    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Sun Dec 24, 2017 5:03 pm

    Ово Месићево није ново, сећам се да сам већ читао, пре подоста година.
    avatar

    Posts : 18961
    Join date : 2014-12-12

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by beatakeshi Sun Dec 24, 2017 9:23 pm

    Nego, šta je bilo sa Balvanima, đe zapelo?
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Sun Dec 24, 2017 9:47 pm

    too many moving parts, prekompleksan dogovor da bi ga stvarnost mogla svariti
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Sun Dec 24, 2017 9:58 pm

    Ма да, како рече Антон Павлович: ако у првом чину окачиш балван, до четвртог он мора и да се закотрља... Нема ту бекпедалинга, бро.
    avatar

    Posts : 18961
    Join date : 2014-12-12

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by beatakeshi Sun Dec 24, 2017 10:12 pm

    Usput, jako sam skeptičan prema naknadnim sećanjima moralno upitnih ljudi. Retuširano sećanje.
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Sun Dec 24, 2017 10:36 pm

    ok ali nije rekao ništa epohalno, ovo je crtica sa par detalja, možda i zanimljivijih za internu hrvatsku priču.
    паће

    Posts : 41156
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by паће Sun Dec 24, 2017 10:40 pm

    Gargantua wrote:ok ali nije rekao ništa epohalno, ovo je crtica sa par detalja, možda i zanimljivijih za internu hrvatsku priču.

    Али то је веродостојан документ... у смислу да је сМесић тада и тада рекао то и то, не раније и не касније.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sotir Sun Dec 24, 2017 10:51 pm

    O kakvim granicama i koje Banovine oni gore bulazne?
    U suprotnosti sa svim ostalim u razgovoru.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Zuper Mon Dec 25, 2017 3:41 am

    Banovine Hrvatske.

    Ja ne verujem preterno u pricu oko "turske Hrvatske" jer je onda Sloba pomagao Tudjmnu sa Fikretom Abdicem-Babom u Kladusi kada je Babo proglasio AP Zapadna Bosna koja je od 1993 bila srpski saveznik. Stavise, ogromni resursi DB Srbije su upotrebljeni da se zastiti Babo od 5. korupsa iz Bihaca na celu sa Atifom Dudakovicem. To je bilo opako klanje izmedju Bosnjaka...

    Za Banovinu ima osnova jer je HR Herceg-Bosna negde pratila tu granicu Banovine.

    Ako su i postojali planovi oni su pali 1993 i narocito 1994 kada su Ameri zavrnuli jaja Tudjmanu.
    Anonymous
    Guest

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Guest Mon Dec 25, 2017 8:53 am

    pa planovi su pali u suštini početkom sukoba u hrvaatskoj, najkasnije u leto 91.

    ja ne verujem, a mislim da ni niko ozbiljan ne tvrdi, da su milošević i/ili tuđman unapred hteli rat, svakako ne rat većih razmera. možda im je vrlo rano bilo potrebno zaoštravanje, "igranje" sa nasiljem kako bi taktički gurali nekakvu svoju priču.

    ali tuđmanovo razmišljanje da "ovo radimo da ne bi bilo rata" je "istinito" u smislu da verovatno tačno oslikava uverenje tih i takvih krugova i u zagrebu i u beogradu. 

    da je nekakva "velika pogodba" u bosni bila moguća, tj da su verovali da je to živa opcija u proleće 91, verovatno je da sukobi u hrvatskoj ne bi eskalirali, jer hrvatski srbi jesu povećim delom bili "kusur" većih planova. 

    e sad, tu je potrebno znati prilično tačno nivo kontrole nad svim aspektima sile na terenu, a mislim da se to nije baš tako direktno očitovalo.
    паће

    Posts : 41156
    Join date : 2012-02-12
    Location : wife supremacist

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by паће Mon Dec 25, 2017 9:01 am

    Има ту нешто око враћања пасте у тубу... Неки су на терену мало озбиљно схватили то поигравање, па смо се пробудили упишани.


    _____
       What is it before it is called a day? Why do people try to call my name and not me?
       чланак садржи негативну количину информације, прочиташ па знаш мање него пре.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Filipenko Mon Dec 25, 2017 2:36 pm

    Sotir wrote:O kakvim granicama i koje Banovine oni gore bulazne?
    U suprotnosti sa svim ostalim u razgovoru.


    Reč je o granicama koje su Karađorđevići poklonili Hrvatima. Ne samo da je kompletna današnja Hrvatska bila unutra sa svim Srbima u njoj, već se prostirala na istoku do Petrovaradina, imala ogromne delove severne Bosne koja je danas Republika Srpska i faktički celu Hercegovinu, te delove centralne Bosne.

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 250px-Locator_map_Croatia_Banovina_in_Yugoslavia_1939-1941.svg

    Inače, za tu Hrvatsku se i Draža borio u WW2. Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 2304934895 Sa druge strane, Tito je Hrvatsku načinio oko 20% manjom nego što je bila u kraljevini, samo da bi danas bio lažno optužen od nacionalista da je uvećao i nagradio Hrvatsku posle rata Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 286371741 Doduše, fejlovao je jer je propustio priliku da implementira autonomne pokrajine u Hrvatskoj, kao što je Moša Pijade predlagao, a svakako je bilo osnova da se osim Krajine naprave i istorijske pokrajine Slavonija i Dalmacija, a zašto ne i novopriključena Istra.

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Zuper Mon Dec 25, 2017 3:02 pm

    Banovina je nastala delovanjem neprijateljske sile 1939 zvane Velika Britanija
    Dok je kralj bio ziv bile su oblasti a ne nardone republike kao u SFRJ/FNRJ.
    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 2304934895

    Zna se ko je podeljen na autonomije u SFRJ, srpski hegemonisti na celu sa Latinkom Perovic Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 286371741
    Je l tako?-Tako je.
    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 1225759126
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nino Quincampoix Thu Jan 11, 2018 12:03 pm

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nino Quincampoix Thu Jan 11, 2018 3:10 pm

    inace, ovaj tzv. atentat ima ogroman znacaj u dinamici krize i otprilike se posle njega podrska hrvatskog birackog tela okrece HDZ-u, u samom pocetku je Koalicija narodnog sporazuma vazila za favorita.

    zli jezici govore kako je sve organizovao sam HDZ uz podrsku odredjenih struktura unutar hrvatskog RSUP-a.

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Zuper Thu Jan 11, 2018 4:09 pm

    Organizovali su ljudi bliski Tudjmanu...

    Kako je Kordun ostavljen da se jedini bori u avgustu 1995, Mile Novakovic, nacelnik SVK sa Korduna:

    Po slijetanju u Beograd , otišao sam kod načelnika Generalštaba generala Perišića da vidim kako on i drugi rukovodioci gledaju na ono što se događa i šta preduzimaju . General Perišić mi kaže da je naredio mobilizacijske uzbune u nekim jedinicama , ali da odziva vojnih obveznika i rezervnih starješina nema, pa je odziv u bataljonu Vojne policije Beogradskog korpusa 30%, u brigadi na Voždovcu 14% , a u oklopnoj brigadi u Pirotu 8%.

    Ostali rukovodioci , ne vidim da išta preduzimaju .Petak je , početak avgusta i neki ljudi iz rukovodstava odbrambeno bezbijednosnih struktura mirno odlaze na planirani odmor u Crnu Goru .Tad sam izrekao rečenicu zbog koje će i Krajišnici i ja lično imati problema :
    “ Samo se vi igrajte ako ja dođem ovdje s trista hiljada Krajišnika biće tijesno svima u Nemanjinoj i Kneza Miloša „ .

    Zbog toga je stav vlasti u Beogradu bio -nijedan izbjeglica ne može u Beograd, nedaj Mili da pređe Drinu .Prešao sam tek krajem septembra .
    Desetog avgusta u četvrtak nasjedajući glasinama koje im je plasirala rivalska kuća iz iste ulice, u Generalštabu su vršili pripreme za neposrednu odbranu jer „ide Mile pravo na Generalštab sa hiljadu ludih Kordunaša , koji nikome ne daju oružje“.

    Kod Topuskog me dočekuje brat i Dragan Mraović Skula .Pitaju me je li pao Knin kako tvrde hrvatski mediji . Neznam o tome ništa . Brat predlaže da oca i majku koji su prije pet dana stigli iz Njemačke izvučemo kod rodbine u Novi Grad. Odbijam jer znam da će stanovništvo sjevernog dijela Korduna krenuti u bježaniju ako to uradim .

    Po stizanju na komandno mjesto komande „Pauk“ odakle sam krenuo u Ženevu , dobijam uvid u situaciju .Kordunaški korpus organizovano izvodi odbranu , ali bokovi mu već tada počinju biti ugroženi .Nema sigurnog spoja sa Ličkim korpusom , a 19. brigada izvještava da u selu Ilovačak , gdje je lijevi bok Glinske brigade , nema nikog. Postavljaju bočno obezbjeđenje jačine voda, posjedanjem tih napuštenih položaja .Spoj sa Ličkim korpusom uvijek je bio problematičan zbog teškog terena i nedostatka ljudi .

    Jedinice Narodne odbrane Autonomne Pokrajine Zapadna Bosna (NO APZB) su izgubile ofanzivnu sposobnost, zbog toga što moraju izvršiti posjedanje položaja naših jedinica ,koje vraćamo u njihove matične sastave .

    Osnovna karakteristika dejstava neprijatelja su masovni , neprekidni artiljerijski vatreni udari , upotrebom velikog broja cijevnih i raketnih sistema . Posebna karakteristika ovih udara , koja se zadaržala do 10. avgusta , je specifičan izbor ciljeva.Manje je vatrenih udara po položajima naših jedinica nego po selima i naseljima . Civilno stanovništvo je bio osnovnih cilj hrvatske artiljerije

    Ovdje se jasno vidi „rukopis“ američke agencije MPRI , sastavljene od penzionisanih američkih generala koja im je pomogla u planiranju . Vojni cilj razbijanje naših jedinica , želi se postići nevojnim sredstvima , stvaranjem panike kod civilnog stanovništva ,što kod boraca na frontu stvara potrebu da porodice izmjeste iz zone ubijanja , napuštajući jedinicu .

    Slijedeće , bespilotne letilice ,koje su nam za vrijeme dejstva u Cazinskoj krajini „ visile nad glavom“ sve češće i duže kako smo se približavali aerodromu Ćoralići , ponovo se pojavljuju , prateći naša dejstva i manevar jedinica .

    Istovremeno širokopojasnim ometanjem velike snage sve naše radio veze u jedinicama i mreže radio relejnih veza između korpusa SVK , sa GŠ SVK, GŠ VRS i GŠ VJ potpuno se blokiraju .Ometači su na avionima AVAKS ,a vlasti NHD su već bile dobile od SAD veoma napredan , sofisticiran , automatski sistem za prisluškivanje . Vrše se obmanjivanja , pa se čak pojavljuje lažna radio stanica „Glas Petrove Gore“ .

    U subotu sam dobio depešu iz Knina , kojom sam postavljen za zamjenika komandanta SVK , za Kordun i Baniju . Veze sa Kninom više nije bilo , a u komandi „Pauk“ sam imao tri oficira i dva podoficira , bez jedinice veze (i bez sredstava veze ) i drugih prištapskih jedinica.Ne znam dali su i komande Korpusaa dobile takvu depešu . Do prekida veze s Banijom uspio sam davput komuniciarti s komandantom Banijskog korpusa , koji mi je oko podne rekao doslovno: „Ovde kod mene je stampedo nema nikave kontrole niti komande“.



    U sitaciji kad je sav Kordun pod vatrom , svi znaju da je Knin već pao , izbjeglice iz Like pritisle Kordun , preuzimanje dužnosti komandanta korpusa od starne pukovnika Bulata, sigurno za njega nije bilo ostvarivanje karijerističkih snova „ni čast ni mast“, nego samo preuzimanje odgovornosti u najtežem trenutku ,čega se nije plašio jer je smatrao da mora biti na Kordunu , pa što god bilo . U ostalom tada tu na („na Rodosu“ ) nije bilo, da primi dužnost komandanta nijednog od genijalaca koji su poslije rata podrazumjevajući sebe kao klonove hibrida Napoleona i Kutuzova „znali“ sve šta je bilo , nije bilo , kako je trebalo , ko je odgovoran , ko neodgovoran ….

    U jedinicama Narodne odbrane AP ZB u toku subote takođe je došlo do ljuljanja, naročito u „Zumretovoj „ 2.brigadi . Prema informacijama , koje smo znali već su bili počeli povjerljivi razgovori oko teze da li im je jedini izlaz u situaciji kad Srbi gube , da pređu na starnu 5. korpusa tzv Armije BiH . Iznošeni su i predlozi da se zarobe srpski oficiri u komandi“ Pauk“ što bi im bila ,kako su smatrali , odlična ulaznica u 5.k. i dokaz da su definitivno promjenili starnu . Drugih Srba u njihovoj zoni više nije bilo , osim četvoročlane grupe za elektonska dejstva, koja je još uvijek bila na zadatku na Johovici sama među 4000 „Babinih“ boraca na kilometar od položaja 5.k. Komandir je bio Sveto Korkut.

    Fikret Abdić s kojim sam se sastao bio je potpuno iskren i otvoren u svojim stavovima o interesima svoga naroda . Nije krio da pokušava da taj interes štiti i kroz kontakte sa hrvatskom stranom, ali je o tim kontaktima uvijek govorio istinu ,što je kasnije nedvosmisleno potvrđeno .Isto tako bio je svjestan problema u svojim jedinicama i opasnosti koje mu prijete u poziciji koja nije bila ništa lakša od naše pozicije .


    ...


    Inace za sektor sever(Kordun i Banija) niko nikada nije optuzen u MKSJ iako su se tamo desili teski zlocini nad civilima upravo iz razloga zato sto se Korunaski korpus nije povuka pa su se nasli u okruzenju.
    Bilo je tu nekih komicnih situacija sa pocetka napada HV 4 i 5 avgusta kada se Korudnasi jos drze relativno dobro, sto je uslovilo promenom komande u HV zbog loseg napredovanja, dolazi Petar Stipetic da komaduje, ubija civile kroz raketne i avio napade i tako ucenjuje komandu Kordunaskog korpusa...
    Postoji prica, koja je dosla posle rata, da je HV krenula na Kordun kao na neke druge delove RSK ali da nisu ocekivali takav otpor i da su se neke jedinice HV pogubile, konkretno Bjelovar je posle jedne neuspesne akcije pobegao sve do slovenacke granice. Ali to su samo zli jezici...

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 4 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Sep 19, 2024 6:04 pm