Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Lepo, lepse, Borko

    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 10:29

    Kinder Lad wrote:Ko god misli da se ta "bitka" vodi u Srbiji (Hrvatskoj, Bosni i slično) prosto je kratkovid. Mi možemo samo sami sebe da upropastimo. Zato i pratim(o) Bernija, Korbina (ili, ok, kad bi se nešto slično desilo makar u Rusiji) i slične jer to je promena planetarne ili kontinentalne paradigme. To da ćemo mi sami da "gradimo socijalizam" to je utopija prvog reda.

    pa trampara će da ti promeni paradigmu, a ne korbin.

    dakle:
    velika državna potrošnja za infrastrukturu - može
    viša inflacija - može 
    protekcionizam - može


    sve stvari na koje se neolib ježi.
    boomer crook

    Posts : 36996
    Join date : 2014-10-27

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by boomer crook Tue 15 Nov 2016 - 10:31

    pa to samo pokazuje da smo, uprkos svemu, bili dobro strukturalno postavljeni. e sada pravo je pitanje kvaliteta zivota i siromastva odnosno erinih votke i guarana u disidentovom kiosku.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Kinder Lad Tue 15 Nov 2016 - 10:33

    Gargantua wrote:
    Kinder Lad wrote:Ko god misli da se ta "bitka" vodi u Srbiji (Hrvatskoj, Bosni i slično) prosto je kratkovid. Mi možemo samo sami sebe da upropastimo. Zato i pratim(o) Bernija, Korbina (ili, ok, kad bi se nešto slično desilo makar u Rusiji) i slične jer to je promena planetarne ili kontinentalne paradigme. To da ćemo mi sami da "gradimo socijalizam" to je utopija prvog reda.

    pa trampara će da ti promeni paradigmu, a ne korbin.

    dakle:
    velika državna potrošnja za infrastrukturu - može
    viša inflacija - može 
    protekcionizam - može


    sve stvari na koje se neolib ježi.

    Pa da. S tim što mislim da levičari baš nisu Trampov model imali na umu Lepo, lepse, Borko - Page 41 1399639816 tj model direktne i indirektne državne pomoći velikim domaćim kapitalistima. S tim što se slažem da se može desiti da Trump (ili čak i May) postave strukturne (odnosno sistemske) osnove za kasnije skretanje u levo. Ali pre toga - Trump


    Last edited by Kinder Lad on Tue 15 Nov 2016 - 10:55; edited 1 time in total


    _____
    alt-lib
    Ferenc Puskás

    Posts : 11584
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Ferenc Puskás Tue 15 Nov 2016 - 10:47

    Kinder Lad wrote:Ko god misli da se ta "bitka" vodi u Srbiji (Hrvatskoj, Bosni i slično) prosto je kratkovid. Mi možemo samo sami sebe da upropastimo. Zato i pratim(o) Bernija, Korbina (ili, ok, kad bi se nešto slično desilo makar u Rusiji) i slične jer to je promena planetarne ili kontinentalne paradigme. To da ćemo mi sami da "gradimo socijalizam" to je utopija prvog reda.
    Trockisto!


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    паће

    Posts : 40219
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by паће Tue 15 Nov 2016 - 10:53

    Gargantua wrote:
    potcenjuje se kardinalna nesposobnost i nemogućnost domaće privrede da napravi ne samo kvalitetan proizvod nego i njego plasman (istraživanje tržišta, marketing itd itd)

    Ово је донекле тачно, а однекле самоиспуњујуће пророчанство, чак некакав аутошовинизам ако се издигне до аксиома.

    И кад смо имали итекако квалитетне производе, те смо могли да извозимо само на кашичицу јер су постојале квоте - прво по земљама, па по оним споразумима будуће ЕЗ, па редом до ЕУ. Зрењанински БЕК је снабдевао америчке трупе у Немачкој, долазио је њихов инспектор, контрола је ишла у скоро сулуде детаље (а 90% америчке производње меса би одстрелило било ког инспектора да им се појави са макар 10% захтева које је овај имао), али то је то, количина је била ограничена. Мимо тога ни метар кобаје није могао да оде. Да је тржиште било слободно, ко зна.

    Но, лако је шиљити патку над социјалистичким привредама кад можеш да их уцењујеш. Ви нисте у стању да извезете јер смо ми у стању да својима забранимо да купују од вас, дакле ви не ваљате.

    Ал' ајде, то је било онда. Данас имамо отворено тржиште, ал' отприлике као што је Мајкрософтов пожарни, који отвара једносмерно (пази ко улази, не пази ко излази), овде може да нам уђе ко хоће али и даље нпр Британци могу да забране да се нешто прода Русима јер су но-но. За оних 11 година у САД видео сам 1 пар ципела из Македоније, пола метра полице у самоуслузи мостарске жилавке и пар пута понеку кесу мађарске алеве паприке. То је све. На тим истим полицама ни пре ни после тога нисам видео ништа, али ништа изван круга Кина-Вијетнам-САД-ЕУ-Канада-Аустралија. (Специјализоване дућане не рачунам, они ће да набаве било шта да би продали оно што иначе продају (видиш јужноафричко вино од 80$ па купиш вирџинијски раствор за штављење од 7$).) Кад би тржиште било отворено, па да видимо.

    Данас у неколико категорија робе гледам да купујем искључиво домаће, јер ваља. Пошто ми је избор сужен на 1) домаће кад има, 2) стандардно кинеско ђубре, 3) скупље немачко кинеско ђубре, 4) да палим преко гране и ризикујем са робом коју не познајем.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Kinder Lad Tue 15 Nov 2016 - 10:59

    otto katz wrote:
    Kinder Lad wrote:Ko god misli da se ta "bitka" vodi u Srbiji (Hrvatskoj, Bosni i slično) prosto je kratkovid. Mi možemo samo sami sebe da upropastimo. Zato i pratim(o) Bernija, Korbina (ili, ok, kad bi se nešto slično desilo makar u Rusiji) i slične jer to je promena planetarne ili kontinentalne paradigme. To da ćemo mi sami da "gradimo socijalizam" to je utopija prvog reda.
    Trockisto!

    Šta da vam kažem, ni Tito nije digao revoluciju 1934  Lepo, lepse, Borko - Page 41 1861198401


    _____
    alt-lib
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 11:04

    Gargantua wrote:
    Filipenko wrote:
    Što je sve lepo do određene mere, ali kada tu meru pređeš i postaneš država koja ne proizvodi i ne izvozi ništa, a sve živo uvozi jer je tako u načelu bolje za kupce koji time dobijaju kvalitetniju i jeftiniju robu, pa se onda još šticuje sistem udruživanjem uvoznika plus što imaš neke mere koje prosto moraju da utiču na to da ti roba bude skupa (carine, visok PDV, razni fiskalni i parafiskalni nameti, prosta činjenica da si malo i platežno slabo tržište koje ne vuče velike količine, licence...) dobiješ potpuno sulud sistem koji je još manje održiv od staljinističke ekonomije i petoletki.

    što bi se reklo - imaš pravo na svoj narativ ali ne i na svoje činjenice:

    http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/userFiles/file/Spoljna/Spoljna_092010.pdf


    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Capture

    http://www.pks.rs/MSaradnja.aspx?id=0&

    PKS wrote:
    Izvoz robe u vrednosti od 14614,4 miliona USD (u odnosu na 2012.godinu izvoz je veći za 30,1%).
    Uvoz robe u vrednosti od 20543,0 miliona USD, što je više za 8,5% u odnosu na 2012.godinu.
    U razmeni robe sa inostranstvom u 2013.godini je ostvaren deficit u iznosu od 5928,6 miliona USD, što čini smanjenje od 23,0% u odnosu na 2012. godinu.


    http://europa.rs/srbija-i-evropska-unija/trgovina/ukupan-izvoz-srbije/

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Capture1



    ukratko - spoljnotrgovinska razmena nam nikada nije bila veća, izvoz svakako (a ni uvoz) nikada nije bio veći, posebno industrijski izvoz nikada nije bio veći, plus je pokrivenost uvoza izvozom za naše i opšte uslove i ekonomski istorijat dovoljno dobra. i to sve u uslovima u suštini otvorene privrede izložene konkurenciji, dakle bez preferencijalnih pristupa nekim zatvorenim tržištima, sa kvalitetnim proizvodima, bez mambo džambo priče.

    Uvoz i izvoz rastu zato što fabrike uvezu određene količine sirovina i poluproizvoda, sklope šta sklope i to izvezu, koristeći jeftinu radnu snagu ili povoljne uslove poslovanja, poreske olakšice i slično. Potrošnja na domaćem tržištu pada, što generalno smanjuje uvoz i omogućava da nam spoljnotrgovinski bilans izgleda dobro. Ako pogledamo TOP 10 izvoznika - FIAT, Železera, Tigar Tyres, Gorenje, Jura, Filip Moris..., koliko ostaje od toga u državi i kakva je vajda od tog spoljnotrgovinskog bilansa za ljude koji ovde žive, kao i koliko se od novca koji se ovde ostvari u tim firmama investira u razvojne projekte i na koju stabilnost možemo da računamo zahvaljujući razvoju tih firmi? Koliko vremena bi bilo potrebno da ostanemo bez dobrog dela te proizvodnje kada nađu povoljniju državu za svoje operacije?
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Erős Pista Tue 15 Nov 2016 - 11:18

    ostap bender wrote:frnjau sheruje borku. przun neveruje. liberal pobedio.

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 3579118792

    Šta će reći Andrea?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 11:20

    jel ovaj Gargantua sve vreme bio nas, a da ja to nisam primetio ili je preso skoro? Lepo, lepse, Borko - Page 41 4101625831
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 11:38

    ^^


    umesto da ne uvezu sirovine i poluproizvode, ne sklope ništa osim imt-ovog traktora za čiju uspešnu prodaju na domaćem tržištu (pošto ga u inostranstvu praktično niko neće kupiti) je potrebno ograditi tržište i de facto zabraniti prodaju ostalih novih ali i polovnih traktora?

    koliko u tom slučaju "ostaje državi"?

    kakvi se razvojni projekti mogu očekivati i šta smo to posebno inače razvili zadnjih x decenija, u uslovima kada je institucionalni poredak bio vrlo povoljan za razvojni model o kome pričaš. zašto se takva privreda, zaštićena i razvijana a) neuspešno na mikro nivou sudarala sa švercovanom robom i b) kolabirala u uslovima konkurencije? da je taj model valjao valjda bi umela biti ista ili bolja od konkurencije kada se jednom sa njom susrela?

    šta znači "stabilnost"? mogu da argumentujem da nekakve stabilnosti nije nikada ni bilo. nekad smo zavisili od roda pšenice na godišnjem nivou, nekada od jednokratne eksplozije potrošnje (kada vlada administrativnom merom kaže "sada preduzeća mogu radnicima da ostave 2x umesto x procenata prihoda preduzeća", što eksplodira potrošnju, poveća uvoz, devalvira dinar, i onda 3 sledeće godine smišljaš remedijalne mere za to. kao kada je ds povećao penzije za 10% pa rokne inflacija i pojede i tih 10% i još više), a uglavnom od nemogućnosti zaštićene privrede sa domaćim industrijskim "brendovima" da generiše profit, pogotovo devizni.


    državi je potrebna efikasna ekonomija koja "radi", koja nema disparitete, nema mehure ili ih ima u podnošljivoj meri, koja raste na osnovu relativno uspešnih investicija (koje ne povećavaju kamate i ne devalviraju valute) i rasta produktivnosti i, ako je moguće, zaposlenosti. sa takvom ekonomijom država može da uradi svašta, da od nje plaća školstvo, zdravstvo, socijalu, da možda pravi preferencijalni izbor u nekim ekonomskim oblastima (podržava xyz inovacioni klaster kroz miks visokog školstva i privrede) ako baš želi, itd. to sve važi još više za male i siromašne države koje nemaju nikakve smislene resurse (naftu, gas).

    sa ograđenom ekonomijom u kojoj nema konkurencije može samo da kači slike "uspešnih brendova" po fejsu i hvali se da je proizvela traktor (koji je neko negde već proizveo za manje para i vremena).
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 11:41

    zastitnik gotama wrote:jel ovaj Gargantua sve vreme bio nas, a da ja to nisam primetio ili je preso skoro? Lepo, lepse, Borko - Page 41 4101625831

    Gargantua je ekonomski (i socijalni) liberal, so-so zagovornik globalizacije i slobode protoka ljudi, kapitala i roba, otvorenih ekonomija i kakve-takve konkurencije, sa pojačanim eko standardima i zaštitom zaposlenih od mobinga, neplaćenog rada i negiranja kolektivnih prava.


    to ga u ovoj zemlji čini manjinom manjinine manjine.
    avatar

    Posts : 18450
    Join date : 2014-12-12

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by beatakeshi Tue 15 Nov 2016 - 11:50

    Nije pitanje šta ostaje državi već šta ostaje društvu.

    edit: prostački rečeno - evo Jura, al' evo i pelene. A plata da platiš državi i kupiš kod Miškovića Deleza šta ti treba i sedi ispred tv-a i odmaraj. Jer za drugo nema.


    Last edited by beatakeshi on Tue 15 Nov 2016 - 12:02; edited 1 time in total
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Erős Pista Tue 15 Nov 2016 - 11:52

    Gargantua wrote:
    zastitnik gotama wrote:jel ovaj Gargantua sve vreme bio nas, a da ja to nisam primetio ili je preso skoro? Lepo, lepse, Borko - Page 41 4101625831

    Gargantua je ekonomski (i socijalni) liberal, so-so zagovornik globalizacije i slobode protoka ljudi, kapitala i roba, otvorenih ekonomija i kakve-takve konkurencije, sa pojačanim eko standardima i zaštitom zaposlenih od mobinga, neplaćenog rada i negiranja kolektivnih prava.


    to ga u ovoj zemlji čini manjinom manjinine manjine.


    Uz dužno poštovanje, to je sad jednako utopijska pozicija kao i samupravni socijalizam.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Xexoxical Endarchy

    Posts : 2513
    Join date : 2015-07-20

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Xexoxical Endarchy Tue 15 Nov 2016 - 12:42

    Kinder Lad wrote:Ko god misli da se ta "bitka" vodi u Srbiji (Hrvatskoj, Bosni i slično) prosto je kratkovid. Mi možemo samo sami sebe da upropastimo. Zato i pratim(o) Bernija, Korbina (ili, ok, kad bi se nešto slično desilo makar u Rusiji) i slične jer to je promena planetarne ili kontinentalne paradigme. To da ćemo mi sami da "gradimo socijalizam" to je utopija prvog reda.
    naravno al moras da imas glasne prevodioce dogadjaja, inace si reakcionarni miteleuropejac kome se uvek nesto dogadja

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 1873128938


    _____
    Spomen-naplatna rampa "Zoran Babić"
    boomer crook

    Posts : 36996
    Join date : 2014-10-27

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by boomer crook Tue 15 Nov 2016 - 13:28

    William Murderface wrote:
    Gargantua wrote:

    Gargantua je ekonomski (i socijalni) liberal, so-so zagovornik globalizacije i slobode protoka ljudi, kapitala i roba, otvorenih ekonomija i kakve-takve konkurencije, sa pojačanim eko standardima i zaštitom zaposlenih od mobinga, neplaćenog rada i negiranja kolektivnih prava.


    to ga u ovoj zemlji čini manjinom manjinine manjine.


    Uz dužno poštovanje, to je sad jednako utopijska pozicija kao i samupravni 

    zato smo mi komunjare kao majkl sanon u take shelter Lepo, lepse, Borko - Page 41 2304934895


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Erős Pista Tue 15 Nov 2016 - 13:49

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 14:04

    William Murderface wrote:
    Gargantua wrote:

    Gargantua je ekonomski (i socijalni) liberal, so-so zagovornik globalizacije i slobode protoka ljudi, kapitala i roba, otvorenih ekonomija i kakve-takve konkurencije, sa pojačanim eko standardima i zaštitom zaposlenih od mobinga, neplaćenog rada i negiranja kolektivnih prava.


    to ga u ovoj zemlji čini manjinom manjinine manjine.


    Uz dužno poštovanje, to je sad jednako utopijska pozicija kao i samupravni socijalizam.


    ajde Lepo, lepse, Borko - Page 41 1399639816  don't i know that
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Erős Pista Tue 15 Nov 2016 - 14:11

    Ne brigaj, stisnućemo se malo, ima mesta u skloništu Lepo, lepse, Borko - Page 41 1143415371



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 14:24

    kad pomenu shelter, oni preppers su sve blizi da jednog dana kazu jesmo vam lepo govorili Lepo, lepse, Borko - Page 41 1399639816
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Erős Pista Tue 15 Nov 2016 - 14:26

    Nego, Fajgelj gradi kuću i uči decu da love jelene, a ti se samo zajebavaj po forumu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 14:42

    uuuuu evo mrmljam sebi u bradu bezte noge dok vas nisam usro, ne mi je svejedno Lepo, lepse, Borko - Page 41 4159171962   

    fajgelj jbt, lik je garant postedjen svega u zivotu, od igranja u dvoristu sa ostalom decom u obdanistu, preko fizickog do vojske. 

    ne znam gde gradi, jel kod damira dokica negde u komsiluku
    паће

    Posts : 40219
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by паће Tue 15 Nov 2016 - 15:06

    William Murderface wrote:Nego, Fajgelj gradi kuću i uči decu da love jelene,
    diktotar wrote:fajgelj jbt, lik je garant postedjen svega u zivotu, od igranja u dvoristu sa ostalom decom u obdanistu, preko fizickog do vojske.

    Сад пази ако му се жена зове Јелена... тј ваљда је бар тај лов савладао.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Veletin Tue 15 Nov 2016 - 15:16

    William Murderface wrote:Ne brigaj, stisnućemo se malo, ima mesta u skloništu Lepo, lepse, Borko - Page 41 1143415371


    Има ли неђе да се даунлоадује?
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Erős Pista Tue 15 Nov 2016 - 15:21

    Ima na svim trafikama.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Veletin Tue 15 Nov 2016 - 15:23

    Данке, чини се да вреди погледати.

    Lepo, lepse, Borko - Page 41 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun 19 May 2024 - 20:23