Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Lepo, lepse, Borko

    boomer crook

    Posts : 36996
    Join date : 2014-10-27

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by boomer crook Tue 15 Nov 2016 - 15:23

    odlican film


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Erős Pista Tue 15 Nov 2016 - 15:24

    Jeste.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Erős Pista Tue 15 Nov 2016 - 15:25

    Već vidim kako za par godina pišu "film koji je predvideo Trampa Lepo, lepse, Borko - Page 42 1143415371"


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by No Country Tue 15 Nov 2016 - 18:07

    Gargantua wrote:
    zastitnik gotama wrote:jel ovaj Gargantua sve vreme bio nas, a da ja to nisam primetio ili je preso skoro? Lepo, lepse, Borko - Page 42 4101625831

    Gargantua je ekonomski (i socijalni) liberal, so-so zagovornik globalizacije i slobode protoka ljudi, kapitala i roba, otvorenih ekonomija i kakve-takve konkurencije, sa pojačanim eko standardima i zaštitom zaposlenih od mobinga, neplaćenog rada i negiranja kolektivnih prava.


    to ga u ovoj zemlji čini manjinom manjinine manjine.
    Глобализација је некомпатибилна са екологијом, а богами доста лоше стоји и са квалитетом, а у последње време и са демократијом. Ми убрзано уништавамо ову планету производећи ствари које нам нису потребне, а онда производећи потребу за истима, дабоме краткотрајну и лажну. Створили смо неуротичне потрошаче и "стандард" који је неодржив, а не чини нас ни посебно срећним - али ког ни по коју цену не желимо да се одрекнемо. Чак смо развили носталгију према претходним фазама тог лажног и штетног благостања, the American dream, Титова златна времена, итд.

    Друг Лад је у праву: комплетна парадигма ће морати да се мења, и дабоме у Америци, иначе зло. Но нема штете ни од локалних иницијатива. Управо то је једна од могућих будућности: самодовољна, заокружена локална привреда, нултог раста и без футпринта.
    паће

    Posts : 40219
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by паће Tue 15 Nov 2016 - 18:19

    Већ имамо намештај за једнократну употребу (ајде, издржи можда два премештања у суседну просторију), машинске делове са 80% шкарта (морао сам јуче да слушам мајсторе како кукају), парадајз који се довлачи са 1000-4000км јер је за толико јефтинији са све превозом итд итд.

    Јер се све то засад исплати. Кад се више не буде исплатило, постаће роба за имућније, а ови остали ће да дувају у прсте. Све што ови зајебу дође сиротињи на наплату, никад обратно.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by No Country Tue 15 Nov 2016 - 18:36

    Исплати се само зато што се трошкови попут carbon footprint-a не калкулишу. А ни разарање домаће производње, способност преживљавања у случају катаклизме, итд.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 18:45

    No Country wrote:Глобализација је некомпатибилна са екологијом, а богами доста лоше стоји и са квалитетом, а у последње време и са демократијом. Ми убрзано уништавамо ову планету производећи ствари које нам нису потребне, а онда производећи потребу за истима, дабоме краткотрајну и лажну. Створили смо неуротичне потрошаче и "стандард" који је неодржив, а не чини нас ни посебно срећним - али ког ни по коју цену не желимо да се одрекнемо. Чак смо развили носталгију према претходним фазама тог лажног и штетног благостања, the American dream, Титова златна времена, итд.

    Друг Лад је у праву: комплетна парадигма ће морати да се мења, и дабоме у Америци, иначе зло. Но нема штете ни од локалних иницијатива. Управо то је једна од могућих будућности: самодовољна, заокружена локална привреда, нултог раста и без футпринта.

    This conspiracy theory which belongs to me is as follows. This is how it goes. The next thing that I am about to say is my theory. Ready?

    Sled događaja koji uništava naše okruženje ide na ruku globalnim igračima koji zavise od slobodnog protoka roba i kapitala, ali ne i ljudi.

    Cena nafte je morala da bude srubljena na današnji nivo, tako da je danas prevoz robe u ogromnom broju slučajeva efemerna stavka. Prave se sve veći kapaciteti kako bi se na jednoj lokaciji optimizovala cena po proizvednoj jedinici, a kako bi oni bili optimalno iskorišćeni, iz svake proizvodne jedinice je potrebno pokriti sve veću površinu, što je bilo teže uz skuplje prevoze. Zato je cene jedne nafte morala biti ubivena. Sa druge strane, ja kao potrošač nemam velike koristi zato što je cena proizvoda koji mi je potreban usko povezana sa dostupnim nivoom kvaliteta, a koji je optimizovan tako da se dovoljno mali broj proizvoda pokvari u garantnom roku. Posledica je veoma nezgodna, stvaramo strašno mnogo đubreta koje je potrebno reciklirati, za šta je najčešće opet potrebna energija. Ukratko, trošimo energiju da proizvedemo, daleko prevezemo, trošimo je kada đubre prerađujemo, a konstantno ubrzavamo taj ciklus.

    Kada preporučim način da se napravi put koji neće morati stalno da se krpi, kažu mi da sam lud, moraju da krpe stalno, od toga firma živi, kada preporučim kako da folija za plastenik traje 8 umesto 2-3 godine, sledi pitanje, a šta ću ja da prodajem svake godine i tako dalje i tako dalje.

    Liberalizacija je stavila ekologiju u ruke kapitala i on će ako mora prikazivati razne zelene aktivnosti, a realno će skraćivati vek proizvoda, arčiti razne resurse od kojih neke nemamo kako da nadoknadimo i što je najgore, stalno će ubrzavati ciklus.
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 19:12

    No Country wrote:
    Gargantua wrote:

    Gargantua je ekonomski (i socijalni) liberal, so-so zagovornik globalizacije i slobode protoka ljudi, kapitala i roba, otvorenih ekonomija i kakve-takve konkurencije, sa pojačanim eko standardima i zaštitom zaposlenih od mobinga, neplaćenog rada i negiranja kolektivnih prava.


    to ga u ovoj zemlji čini manjinom manjinine manjine.
    Глобализација је некомпатибилна са екологијом, а богами доста лоше стоји и са квалитетом, а у последње време и са демократијом. Ми убрзано уништавамо ову планету производећи ствари које нам нису потребне, а онда производећи потребу за истима, дабоме краткотрајну и лажну. Створили смо неуротичне потрошаче и "стандард" који је неодржив, а не чини нас ни посебно срећним - али ког ни по коју цену не желимо да се одрекнемо. Чак смо развили носталгију према претходним фазама тог лажног и штетног благостања, the American dream, Титова златна времена, итд.

    Друг Лад је у праву: комплетна парадигма ће морати да се мења, и дабоме у Америци, иначе зло. Но нема штете ни од локалних иницијатива. Управо то је једна од могућих будућности: самодовољна, заокружена локална привреда, нултог раста и без футпринта.


    malo je poveća tema za ovaj spin-off priče o ovdašnjim fabrikama. 

    postoji etos GDP-a, merenja ekonomskih performansi koji počinje da upada u javni diskurs u suštini posle 2SR, i koji je, svesno ili ne, doveo do utrke među zemljama, blokovima itd u tom polju. sa druge strane razvoj tehnologije je omogućio ljudima da "pogledaju kroz prozor", da vide kako žive ljudi 10000km daleko od njih, što je opet dovodi do želje za poređenjem. i ja mislim da od toga nema više bežanja. što reče krastev u onom tekstu o post-post-komunizmu "ljudi više ne sanjaju budućnost nego preseljenje u druge zemlje". stoga mislim da nekakva mikro komuna u suštini nema šanse (naravno, biće mesta na planeti i za to), jer ljudi prosto neće biti sedentarni.

    amerika nije globalizacija/globalizam, muke njene radničke klase nisu ono što definiše globalizaciju (iako su njen deo), niti je to nešto za čim treba plakati, tj za položajem ljudi u najbogatijim zemljama sveta ako gledamo strogo globalno (uvek mogu da presipaju pare unutar usa, ne moraju da kukaju na mexikance ili kineze). glasanje za trampa - bilo da je whitelash, bilo da je socijalni bunt hajdžekovan od gop-a - nam govori malo ili ništa o radnicima u ist. aziji, o afričkim zajednicama, o lat. americi, pa ne mnogo ni o evropi, uprkos paralelama koje ovih dana čitamo.

    ja mislim da je tehnološki razvoj nekompatibilan sa konceptom proizvodnje od strane masa, i da će se morati definisati život bez rada, tj da čovekovo socijalno postojanje ne bude vezano za nekakvo radno mesto koje možda/verovatno neće biti potrebno kao činilac sa strane ponude. tu negde vidim borbu za paradigmu.
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 19:17

    Lev Abalkin wrote:

    This conspiracy theory which belongs to me is as follows. This is how it goes. The next thing that I am about to say is my theory. Ready?

    Sled događaja koji uništava naše okruženje ide na ruku globalnim igračima koji zavise od slobodnog protoka roba i kapitala, ali ne i ljudi.

    Cena nafte je morala da bude srubljena na današnji nivo, tako da je danas prevoz robe u ogromnom broju slučajeva efemerna stavka. Prave se sve veći kapaciteti kako bi se na jednoj lokaciji optimizovala cena po proizvednoj jedinici, a kako bi oni bili optimalno iskorišćeni, iz svake proizvodne jedinice je potrebno pokriti sve veću površinu, što je bilo teže uz skuplje prevoze. Zato je cene jedne nafte morala biti ubivena. Sa druge strane, ja kao potrošač nemam velike koristi zato što je cena proizvoda koji mi je potreban usko povezana sa dostupnim nivoom kvaliteta, a koji je optimizovan tako da se dovoljno mali broj proizvoda pokvari u garantnom roku. Posledica je veoma nezgodna, stvaramo strašno mnogo đubreta koje je potrebno reciklirati, za šta je najčešće opet potrebna energija. Ukratko, trošimo energiju da proizvedemo, daleko prevezemo, trošimo je kada đubre prerađujemo, a konstantno ubrzavamo taj ciklus.

    Kada preporučim način da se napravi put koji neće morati stalno da se krpi, kažu mi da sam lud, moraju da krpe stalno, od toga firma živi, kada preporučim kako da folija za plastenik traje 8 umesto 2-3 godine, sledi pitanje, a šta ću ja da prodajem svake godine i tako dalje i tako dalje.

    Liberalizacija je stavila ekologiju u ruke kapitala i on će ako mora prikazivati razne zelene aktivnosti, a realno će skraćivati vek proizvoda, arčiti razne resurse od kojih neke nemamo kako da nadoknadimo i što je najgore, stalno će ubrzavati ciklus.

    ja mislim da globalnim igračima odgovara slobodan protok ljudi ali da on ne odgovara drugim ljudima koji se "nadmeću" za ista radna mesta. sad, izvesno je da takav protok nikada neće moći da bude slobodan kao što je to ostvario protok kapitala (u neku ruku to je jedan klik mišem) ili roba, makar i samo zbog jezičkih razlika.

    niska cena nafte suzbija razvoj alternativnih/zelenih energetskih tehnologija jer naftu čini konkurentnijom. to je značajan minis u tom pogledu, iako je taj pad pojeftinio troškove, pre svega zemalja uvoznica nafte.

    u suštini se slažem i s tobom i sa ncom oko odnosa ekologije i tekućeg toka kapitalizma tj ciljnih funkcija koje činioci u njemu veruju da moraju da zadovolje. o rešenju tog raskoraka ne znam apsolutno ništa.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11584
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Ferenc Puskás Tue 15 Nov 2016 - 19:37

    Stvar je znači jasna. Mora se razmontirati ovaj sistem odnosa koji uključuju privredu zasnovanu na rastu i određivanje socijalnog položaja čovjeka bazirano na privređivanju. 
    Ali bojim se da ovo mora ići do zida. Gornja klasa ne odlazi dobrovoljno. 

    Što se tiče ekologije, naftu ćemo ložiti do posljednje kapi, to je mislim sasvim izvjesno. I koliko je zapravo ima. Pro onom predviđanju od Rimskog kluba smo sad već valjda morali potrošiti. A gori i dalje i to kako.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Kinder Lad Tue 15 Nov 2016 - 19:50

    Ja se isto slažem, samo da bi se to ostvarilo ne može da npr pola sveta to primenjuje, a pola sveta ne. Odnosno možda i može al da 1 zid bude oko 100 meteri visok i da ide i preko okeana. Dakle, da, free money je sto posto u budućnosti, ali ima još da se ide dotle i to mnogo.


    _____
    alt-lib
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by No Country Tue 15 Nov 2016 - 19:51

    Ево, кога не мрзи да гледа (а лепо је усликано!), једна могућа локална алтернатива:

    Haida Gwaii: On the Edge of the World


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Guest Tue 15 Nov 2016 - 19:53

    This program can only be viewed in Canada.

    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Kinder Lad Tue 15 Nov 2016 - 19:53

    This post can only be viewed in Serbia.



    _____
    alt-lib
    Erős Pista

    Posts : 81531
    Join date : 2012-06-10

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Erős Pista Tue 15 Nov 2016 - 19:56

    Verovatno nešto o prirodnom gasu.

    Spoiler:


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Kinder Lad Tue 15 Nov 2016 - 19:57



    _____
    alt-lib
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by No Country Tue 15 Nov 2016 - 20:08

    Ух, баш безвезе... било ми је стало да ово видите, важан је филм у овом контексту. Можда има неко вештији са налажењем линка?

    Ево макар трејлера, ово вероватно можете да видите:

    https://vimeo.com/124725189
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Kinder Lad Tue 15 Nov 2016 - 20:25

    nema linka sve sam pretražio. možda ima na nekom torrentu...


    _____
    alt-lib
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by No Country Tue 15 Nov 2016 - 20:55

    Хвала на труду. Ко може нек` погледа овај филм, ваљаће му.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Kinder Lad Tue 15 Nov 2016 - 21:03

    verujem. medjutim, to je i dalje, ako se ne varam, teritorija Kanade


    _____
    alt-lib
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by No Country Tue 15 Nov 2016 - 21:13

    Јесте, наравно. Ово је више економско-еколошка него политичка прича. Напросто је овај архипелаг био толико забачен да је остао углавном поштеђен "добробити" наше цивилизације, и сада представља јединствен прозор у далеку прошлост - и једну могућу будућност. Наравно, после гледања остаје много више питања него одговора, али такође и један неочекивани оптимизам, идеја да су могући и много бољи исходи од торнадо шелтера.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    avatar

    Posts : 18450
    Join date : 2014-12-12

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by beatakeshi Tue 15 Nov 2016 - 21:23

    Lev Abalkin wrote:
    No Country wrote:Глобализација је некомпатибилна са екологијом, а богами доста лоше стоји и са квалитетом, а у последње време и са демократијом. Ми убрзано уништавамо ову планету производећи ствари које нам нису потребне, а онда производећи потребу за истима, дабоме краткотрајну и лажну. Створили смо неуротичне потрошаче и "стандард" који је неодржив, а не чини нас ни посебно срећним - али ког ни по коју цену не желимо да се одрекнемо. Чак смо развили носталгију према претходним фазама тог лажног и штетног благостања, the American dream, Титова златна времена, итд.

    Друг Лад је у праву: комплетна парадигма ће морати да се мења, и дабоме у Америци, иначе зло. Но нема штете ни од локалних иницијатива. Управо то је једна од могућих будућности: самодовољна, заокружена локална привреда, нултог раста и без футпринта.

    This conspiracy theory which belongs to me is as follows. This is how it goes. The next thing that I am about to say is my theory. Ready?

    Sled događaja koji uništava naše okruženje ide na ruku globalnim igračima koji zavise od slobodnog protoka roba i kapitala, ali ne i ljudi.

    Cena nafte je morala da bude srubljena na današnji nivo, tako da je danas prevoz robe u ogromnom broju slučajeva efemerna stavka. Prave se sve veći kapaciteti kako bi se na jednoj lokaciji optimizovala cena po proizvednoj jedinici, a kako bi oni bili optimalno iskorišćeni, iz svake proizvodne jedinice je potrebno pokriti sve veću površinu, što je bilo teže uz skuplje prevoze. Zato je cene jedne nafte morala biti ubivena. Sa druge strane, ja kao potrošač nemam velike koristi zato što je cena proizvoda koji mi je potreban usko povezana sa dostupnim nivoom kvaliteta, a koji je optimizovan tako da se dovoljno mali broj proizvoda pokvari u garantnom roku. Posledica je veoma nezgodna, stvaramo strašno mnogo đubreta koje je potrebno reciklirati, za šta je najčešće opet potrebna energija. Ukratko, trošimo energiju da proizvedemo, daleko prevezemo, trošimo je kada đubre prerađujemo, a konstantno ubrzavamo taj ciklus.

    Kada preporučim način da se napravi put koji neće morati stalno da se krpi, kažu mi da sam lud, moraju da krpe stalno, od toga firma živi, kada preporučim kako da folija za plastenik traje 8 umesto 2-3 godine, sledi pitanje, a šta ću ja da prodajem svake godine i tako dalje i tako dalje.

    Liberalizacija je stavila ekologiju u ruke kapitala i on će ako mora prikazivati razne zelene aktivnosti, a realno će skraćivati vek proizvoda, arčiti razne resurse od kojih neke nemamo kako da nadoknadimo i što je najgore, stalno će ubrzavati ciklus.
    Teorija ti je dobra i interesantna.
    Primećujem i neku paćeovštinu u njoj. (plastenik, folija)
    Lucky908

    Posts : 348
    Join date : 2014-11-11

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Lucky908 Tue 15 Nov 2016 - 23:07

    No Country, upravo gledam film sa tvog linka, hvala, izgleda spektakularno. Koristio sam VPN (tunnel bear), postavio Kanadu kao svoju IP adresu i plejer je normalno pustio film.
    No Country

    Posts : 11141
    Join date : 2015-05-16

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by No Country Tue 15 Nov 2016 - 23:31

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 903208043 Тунелџијо, добродош`о међ` виртуелне Канађане.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    паће

    Posts : 40219
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by паће Wed 16 Nov 2016 - 0:05

    beatakeshi wrote:Teorija ti je dobra i interesantna.
    Primećujem i neku paćeovštinu u njoj. (plastenik, folija)

    Пластеник стоји непокривен већ 4 године Lepo, lepse, Borko - Page 42 1143415371.

    Ал' на другој страни, кад ми поцури ракија, одвојим отприлике 0,3-0,4 л, докле шацујем да има метанола, и то користим као гориво да направим још. Нађи ми још неки производ који сам себе прави Lepo, lepse, Borko - Page 42 1143415371.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.

    Lepo, lepse, Borko - Page 42 Empty Re: Lepo, lepse, Borko

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun 19 May 2024 - 20:22