Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srbi, narod najstariji

    паће

    Posts : 40228
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by паће Sun Jul 19, 2015 6:50 pm

    Šuvar i varivo wrote:bi li mi pokazao majice sa Ratkom Mladicem, badnjak na hladnjaku i brojanice na slikama sa dvora?

    Зезај се ти, ал' ја сам једном, отприлике '76, устопирао ковиљског попа. Кец све мириши на ружину водицу, срећом нисам нешто озбиљно ручао, са ретровизора виси иконица... и прича он мени како цео Ковиљ излази на београдски аутопут својим сеоским излазом. Па зар није забрањено? Покаже на иконицу и каже "он ме чува".

    Од саобраћајне, ни мање ни више.

    beatakeshi wrote:
    Šuvar i varivo wrote:https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander,_Crown_Prince_of_Yugoslavia
    A dobro, obična šala.

    Ау ал се зајебо. Нема Југославије, нема престола, покушајте нешто друго.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    avatar

    Posts : 18452
    Join date : 2014-12-12

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by beatakeshi Sun Jul 19, 2015 7:05 pm

    Meni je smešno to - jugoslovenska dinastija sa dvadesetdvogodišnjim tradicijom. Doduše, ni ona srpska im nije nešto duža.
    Ali tradicija je tradicija, treba to poštovati.
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Sun Jul 19, 2015 7:11 pm

    Jer običaji se moraju čuvati!

    Spoiler:


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 7:11 pm

    pa monarhija postoji od 1830te do 1945te to je 115 godina , republika postoji ravno (odnosno bice u novembru) 70...

    ali ne radi se o tradiciji ,nego o tome da je besmisleno da se neko rodi da obnasa javnu funkciju...
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 8:30 pm

    Šuvar i varivo wrote:Ajde da probam pristojno :

    U Aleksandrovom poimanju vere nema ništa pozersko , jer tu nikakvog poimanja vere i nema. U poimanju prestola takođe nema ništa pozersko- jer on to ne vidi kao presto nego oće kuće čovek. Ne treba mu dati. U poimanju vere kod Karadjordjevica takodje nema nista pozersko- Petar je ušao s onu stranu ikonostasa i po svom viđenju stvari pred samim Bogom sklopio mistični savez s narodom. Ne mož suštinskije od toga.

    Folklorno iskazivanje pripadnosti naravno nije ništa loše- istina je da svako ko nosi brojanicu nije posvećeni vernik isto kao što nije svako ko okači američku zastavu na vrata čitao federalističke spise, niti svako ko nosi če gevaru na majci misil za sebe da je maoista.

    Zašto njemu toliko smeta narodna (lumpenska ako vas više pali) kultura, ja ne znam. Zapravo znam ali ne znam kako da govorim o tome bez da ga opet opsujem.

    brojanice nisu nikakva narodna kultura nego prodaja magle za novce, koju su provalili isti oni koji su izmislili jugoskandik i zajam za srbiju, pa im je i srpska pravopisna crkva dobro dosla kao lokal/tezga za otimanje budalama. to je sve instant kicerajski folklor nastao za potrebe ubijanja, pljackanja, velikosrbovanja i mlacenja para. na prste ruke mogu izbrojati brojanicare kojima ratko mladic nije heroj, kojima siptari ne pale pekare sami, i kojima cigani ne ugrozavaju plavu krv obilica. posle kad klika opet izazove ratovanje i klanje brojanicari ce da saviju repove i navijaju iz sklonista i pored rts, a mene ce da dodju da hapse i mobilisu. bolje da si me opsovo, nikakav problem, jer takvu ekipu redovno psujem, i zelim im sve najgore.

    i zajebi me tog folklora sa ratkom mladicem i ostalim cetnickim zlocincima molim te.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Bluberi Sun Jul 19, 2015 8:34 pm

    Opet e-kenjara na delu.
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Sun Jul 19, 2015 8:37 pm

    E: drugari, aj spustite malo loptu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Bluberi Sun Jul 19, 2015 8:38 pm

    Zašto? Da trpim ovu budalu sa budističkim mirom?
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Sun Jul 19, 2015 8:41 pm

    Ma nemojte da pravite od komarca magarca Srbi, narod najstariji - Page 4 1143415371

    Ovo je eskaliralo iz stalnog varničenja na vojvođanskom frontu, nikakve supstance u ovoj raspravi nema.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18452
    Join date : 2014-12-12

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by beatakeshi Sun Jul 19, 2015 8:42 pm

    Šuvar i varivo wrote:pa monarhija postoji od 1830te
    Možeš li da pojasniš?
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 8:56 pm

    burkholderia mallei wrote:
    Šuvar i varivo wrote:Ajde da probam pristojno :

    U Aleksandrovom poimanju vere nema ništa pozersko , jer tu nikakvog poimanja vere i nema. U poimanju prestola takođe nema ništa pozersko- jer on to ne vidi kao presto nego oće kuće čovek. Ne treba mu dati. U poimanju vere kod Karadjordjevica takodje nema nista pozersko- Petar je ušao s onu stranu ikonostasa i po svom viđenju stvari pred samim Bogom sklopio mistični savez s narodom. Ne mož suštinskije od toga.

    Folklorno iskazivanje pripadnosti naravno nije ništa loše- istina je da svako ko nosi brojanicu nije posvećeni vernik isto kao što nije svako ko okači američku zastavu na vrata čitao federalističke spise, niti svako ko nosi če gevaru na majci misil za sebe da je maoista.

    Zašto njemu toliko smeta narodna (lumpenska ako vas više pali) kultura, ja ne znam. Zapravo znam ali ne znam kako da govorim o tome bez da ga opet opsujem.

    brojanice nisu nikakva narodna kultura nego prodaja magle za novce, koju su provalili isti oni koji su izmislili jugoskandik i zajam za srbiju, pa im je i srpska pravopisna crkva dobro dosla kao lokal/tezga za otimanje budalama. to je sve instant kicerajski folklor nastao za potrebe ubijanja, pljackanja, velikosrbovanja i mlacenja para. na prste ruke mogu izbrojati brojanicare kojima ratko mladic nije heroj, kojima siptari ne pale pekare sami, i kojima cigani ne ugrozavaju plavu krv obilica. posle kad klika opet izazove ratovanje i klanje brojanicari ce da saviju repove i navijaju iz sklonista i pored rts, a mene ce da dodju da hapse i mobilisu. bolje da si me opsovo, nikakav problem, jer takvu ekipu redovno psujem, i zelim im sve najgore.

    i zajebi me tog folklora sa ratkom mladicem i ostalim cetnickim zlocincima molim te.

    Aj se ne psujemo , nego da probamo da razgovaramo :

    Prvo najlepše bih te molio da ne falsifikuješ, govorim ovo ne zato što Aleksandra smatram prestolonaslednikom, nego zato što neću da prećutm da se laže. Aleksandar je čestitao Tadiću na hapšenju Mladića, tokom devedesetih je podržavao opoziciju , nije ni na koji način podržavao tu politiku koju (s pravom) kritikuješ. Dalje na slici nema nikakvih brojanica, bar ih ja ne vidim, tako da ceo ovaj rant iako indikativan, nema nikakve veze sa slikom koju si postavio. Po mojim saznanjima, Aleksandar nije religiozan, Katarina jeste.

    Jedan sistem vrednosti se na naše oči urušio, a drugi koji bi trebalo da ga zameni, em što je stalno fluidan, em što je onim državama koje su po njemu živele trebalo stotine godine da ga takvim kakav je naprave ,a mi smo bili u fazonu da ga uvedemo kroz šest do deset godina, pomoću nekakvih uredbi i sličnih tričarija. U tom kompletnom ludilu, ljudi traže neki kohezivni faktor, traže nešto čemu će pripadati. Crkva pošto postoji jedno dveiljade godina, imala je neke spremne odgovore na nastala pitanja (kakve takve) i imala je mrežu kojom će odgovore nuditi. Pa je eto ponudila , to joj je posao. Ljudi, po mom osećanju stvari zato kupuju brojanice i zato se krste u basu (što je žasu), jer žele negde da pripadaju. Isto kao što kupuju svi iste naočare i iste patike. Zaista je nemoguće da misliš da svako ko nosi brojanicu želi da bude ubica?

    U stvari , otići ću i korak dalje- uzmi one klince sa FPNa , uzmi klince sa stadiona, što zaista govore da im je Ratko Mladić heroj daj im pištolj i reci im ubij muslimana. Moje najdublje uverenje je da 95 posto ne bi.

    Postoje brojni problemi u našem društvu- šovinizam, ksenofobija , rasizam jesu među najgorima, ali iskreno verujem da je najmanje rešenje za te probleme, da one koje matica tih događaja prosto nosi, proglasimo za zle i da se od njih ovako ograđujemo.

    Ne mogu da razumem da li je davanje ovako rudimentarnih odgovora na tako komplikovana pitanja odraz intelektualne lenjosti ili potreba da se oni koji ih daju osećaju superionim u odnosu na "gibaničare" (ili one koje nose brojanice, ili one koje slušaju Cecu ili one koje gledaju parove). Stičem utisak da je god tebe ovo drugo. Moram to da osudim, evo radim to na najpristojniji način na koji mogu, izrazito mi je odbojno takvo ponašanje.
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 9:04 pm

    beatakeshi wrote:
    Šuvar i varivo wrote:pa monarhija postoji od 1830te
    Možeš li da pojasniš?

    Hatišerif iz 1830te je sadržao berat kojim Mahmud drugi dozvoljava Milošu Obrenoviću da formira dinastiju. Velika narodna skupština u Kragujevcu je prihvatila Hatišerif

    Monarhija nije bila nasledna , već izborna do namesničkog ustava iz 1869te. Liberali onog doba (Grujuć Jovanović, Miletić) su su protivili ovome , odnosno mislili su da skupština treba da potvrdi knjaza, ali nisu bili republikanci... Samo je Svetozar Marković bio republikanac, mislim jedno vreme- jebiiga Marković je osnova sve stranke u Srbiji Srbi, narod najstariji - Page 4 1399639816
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 9:06 pm

    William Murderface wrote:Ma nemojte da pravite od komarca magarca Srbi, narod najstariji - Page 4 1143415371

    Ovo je eskaliralo iz stalnog varničenja na vojvođanskom frontu, nikakve supstance u ovoj raspravi nema.

    Naravno da ima supstance. I "vojvođanski front" je supstantivna stvar...Evo ja sam probao lepo...
    avatar

    Posts : 18452
    Join date : 2014-12-12

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by beatakeshi Sun Jul 19, 2015 9:47 pm

    Vladanje zahteva barem privid suverenosti. Sa tuđom vojskom koja je na tvojoj teritoriji (a nad kojom nemaš komandu) to je politička metafizika.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Ointagru Unartan Sun Jul 19, 2015 10:02 pm

    Šuvar i varivo wrote:
    Jedan sistem vrednosti se na naše oči urušio, a drugi koji bi trebalo da ga zameni, em što je stalno fluidan, em što je onim državama koje su po njemu živele trebalo stotine godine da ga takvim kakav je naprave ,a mi smo bili u fazonu da ga uvedemo kroz šest do deset godina, pomoću nekakvih uredbi i sličnih tričarija. U tom kompletnom ludilu, ljudi traže neki kohezivni faktor, traže nešto čemu će pripadati. Crkva pošto postoji jedno dveiljade godina, imala je neke spremne odgovore na nastala pitanja (kakve takve) i imala je mrežu kojom će odgovore nuditi. Pa je eto ponudila , to joj je posao.

    Zaboravio si da spomenes da je crkva aktivno ucestovala u podrivanju i rusenju tog prethodnog sistema vrednosti i da su "odgovori" koje ona nudi ("svetosavlje", kosovo-je-srce-srbije, sveti Vladika Nikolaj i ostalo) u stvari bili neki od uzroka "tog kompletnog ludila".


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 11:04 pm

    beatakeshi wrote:Vladanje zahteva barem privid suverenosti. Sa tuđom vojskom koja je na tvojoj teritoriji (a nad kojom nemaš komandu) to je politička metafizika.

    Knez je predlagao zakone, savet je bio vlada, mogle su se osnivati neke skroz nove instuticije- javno zdravstvo i skolstvo, postojala je narodna vojska, postojao je kapucehaja pri Porti. Tacno je da to nije nezavisnost, toga nije bilo do berlinskog kongresa, i da je Ali riza Pasa napustio BG tek cetres godina kasnije, ali to je visok stepen autonomije. Svakako je zacetak narodne dinastije (mislim sam ustanak je zacetak, ali je ovde prvi put bilo potvrdjeno).

    Razumem sta hoces da kazes, da monarhisticka tradicija zapravo nije toliko jaka u Srba- i to je istina, vise je dinasticka nego monarhisticka...

    Radagast wrote:
    Šuvar i varivo wrote:
    Jedan sistem vrednosti se na naše oči urušio, a drugi koji bi trebalo da ga zameni, em što je stalno fluidan, em što je onim državama koje su po njemu živele trebalo stotine godine da ga takvim kakav je naprave ,a mi smo bili u fazonu da ga uvedemo kroz šest do deset godina, pomoću nekakvih uredbi i sličnih tričarija. U tom kompletnom ludilu, ljudi traže neki kohezivni faktor, traže nešto čemu će pripadati. Crkva pošto postoji jedno dveiljade godina, imala je neke spremne odgovore na nastala pitanja (kakve takve) i imala je mrežu kojom će odgovore nuditi. Pa je eto ponudila , to joj je posao.

    Zaboravio si da spomenes da je crkva aktivno ucestovala u podrivanju i rusenju tog prethodnog sistema vrednosti i da su "odgovori" koje ona nudi ("svetosavlje", kosovo-je-srce-srbije, sveti Vladika Nikolaj i ostalo) u stvari bili neki od uzroka "tog kompletnog ludila".

    Nisam bas pretendovao da pisem esej o tome zasto se raspao real socijalizam i Jugoslavija sa njim, ne bih bas rekao da uloga SPC u tom raspadu toliko velika, ali uloga u ratu ima naravno i tu stranu koju pominjes. Moja teza je mnogo skromnija- da ne moze bas da se povuce tako jasna linija od "nosi brojanicu" do "ubija ljude". I malo vise od toga- da oni koji tako misle , zapravo ne polaze od negativnog stava prema nacionalizmu (organizovanoj religiji, sujeverju) , vec da je u pitanju jedan snobizam.
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 11:11 pm

    Bluberi wrote:Opet e-kenjara na delu.

     treba mi jos dva zivota najdugovecnije kornjace da bih dostigao nivo usranosti nekoga ko je podrzavao dolazak vucica i nikolica, i tome se radovao. jadnice jadni.
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 11:14 pm

    Šuvar i varivo wrote:
    beatakeshi wrote:Vladanje zahteva barem privid suverenosti. Sa tuđom vojskom koja je na tvojoj teritoriji (a nad kojom nemaš komandu) to je politička metafizika.

    Knez je predlagao zakone, savet je bio vlada, mogle su se osnivati neke skroz nove instuticije- javno zdravstvo i skolstvo, postojala je narodna vojska, postojao je kapucehaja pri Porti. Tacno je da to nije nezavisnost, toga nije bilo do berlinskog kongresa, i da je Ali riza Pasa napustio BG tek cetres godina kasnije, ali to je visok stepen autonomije. Svakako je zacetak narodne dinastije (mislim sam ustanak je zacetak, ali je ovde prvi put bilo potvrdjeno).

    Razumem sta hoces da kazes, da monarhisticka tradicija zapravo nije toliko jaka u Srba- i to je istina, vise je dinasticka nego monarhisticka...

    Radagast wrote:

    Zaboravio si da spomenes da je crkva aktivno ucestovala u podrivanju i rusenju tog prethodnog sistema vrednosti i da su "odgovori" koje ona nudi ("svetosavlje", kosovo-je-srce-srbije, sveti Vladika Nikolaj i ostalo) u stvari bili neki od uzroka "tog kompletnog ludila".

    Nisam bas pretendovao da pisem esej o tome zasto se raspao real socijalizam i Jugoslavija sa njim, ne bih bas rekao da uloga SPC u tom raspadu toliko velika, ali uloga u ratu ima naravno i tu stranu koju pominjes. Moja teza je mnogo skromnija- da ne moze bas da se povuce tako jasna linija od "nosi brojanicu" do "ubija ljude". I malo vise od toga- da oni koji tako misle , zapravo ne polaze od negativnog stava prema nacionalizmu (organizovanoj religiji, sujeverju) , vec da je u pitanju jedan snobizam.

    ima li boljeg primera snobizma od prizora na slikama koje sam okacio?
    ficfiric

    Posts : 34320
    Join date : 2012-02-10

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by ficfiric Sun Jul 19, 2015 11:25 pm

    E, ajde bez vredjanja, jeblo vas vredjanje


    _____


    Uprava napolje!

    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by шумидер-модер Sun Jul 19, 2015 11:27 pm

    burkholderia mallei wrote:


    ima li boljeg primera snobizma od prizora na slikama koje sam okacio?
    Gresis: ono nije snobizam, ono je cisti i nepatvoreni skotizam.
    U punom sjaju.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 11:28 pm

    Pa kao sto rekoh biram pre njhov snobizam zasnovan na tome da je Karadjordje klao Turke, nego tvoj zasnovan na tome da si cito Hicinsa pa sad mozes zajebavas ljude sto kace ikone na retrovizor.


    Sasvim sam zadovoljan tim izborom. Zato sam i hteo da ga nacinim "javnim".
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Sun Jul 19, 2015 11:35 pm

    ficfiric wrote:E, ajde bez vredjanja, jeblo vas vredjanje


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 11:35 pm

    Pa nisam! El mogu izrazim snazno neslaganje?
    Erős Pista

    Posts : 81538
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Sun Jul 19, 2015 11:36 pm

    Ma ne odnosi se na tebe.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18452
    Join date : 2014-12-12

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by beatakeshi Sun Jul 19, 2015 11:37 pm

    Šuvar i varivo wrote:Pa kao sto rekoh biram pre njhov snobizam zasnovan na tome da je Karadjordje klao Turke,
    Karađorđev odnos sa Turcima je bio mnogo kompleksniji, a i odnos prema srpskom narodu. Podsetio bih te na Vukov "Prvi srpski ustanak".

    Srbi, narod najstariji - Page 4 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Mon May 20, 2024 9:52 pm