Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srbi, narod najstariji

    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Mon Jun 15, 2015 3:53 pm

    Aha, dakle za tebe mitovi imaju čisto instrumentalnu vrednost, odnosno služe kao Platonova uzvišena laž.

    Onda naravno nije bitno ni da li su Srbi zaista narod najstariji, ili da li je Šešelj zmaj, ili da li to uopšte išta smisleno znači, bitno je samo da ljudi u to veruju kako bi očuvali naciju. Nauka onda nema tu šta da traži, naprotiv, može i da škodi jer može da podrije mit. Što rek'o Renan, "'Getting its history wrong is part of being a nation."


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by uskok i ajduk Mon Jun 15, 2015 4:00 pm

    Да се сад не враћамо на испричане приче, за мит је потребан "надљудски подухват"

    http://www.badnjak.com/mit_mitologija_pojam.html


    Дакле, мит је, ако се схвати симболички, врста древне, ванвременске истине, врста на делу провереног пра-узора и скуп проверених вредности у одређеном народу.
    Мит је НАРОДНА ПРА-СЛИКА чија маштовита поетска форма можда не одговара потпуној стварности, али чији садржај се вечно понавља, изнова и изнова у садашњости и будућности. Изузетан пример за то даје нам академик Александар Лома у својој научној студији "Пракосово":
    "Александар Велики схватао је свој поход на Азију као наставак Тројанског рата, а себе доживљавао као новог Ахилеја. На овај начин не само да се може одбранити наизглед парадоксална тврдња да је косовски епос био добрим делом спеван пре боја на Косову пољу 1389, коју смо изнели на почетку овог излагања, него се може слутити да је и сам догађај у својој историјској реалности био донекле предодређен том древном епском традицијом, коју смо назвали Пракосово: да је кнезу Лазару кад је ступао у бој са надмоћним непријатељем лебдео пред очима јуначни узор Пра-Лазара, да је Милош Обилић свесно се жртвујући да би дошао главе највећем непријатељу свога народа и вере следио пример некога Пра-Милоша, који му је посредством епске песме још у раној младости био дубоко усађен у душу, као што ће у потоња времена сваком Србину од малих ногу бити присно његово, Милошево и Лазарево име."


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    паће

    Posts : 40147
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by паће Mon Jun 15, 2015 4:10 pm

    Најеба Лазар ко Муад'диб, све предодређено, нема друге него куд је речено...


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by uskok i ajduk Mon Jun 15, 2015 4:17 pm

    Јеси читао наставке "Дине"? Како је Муад'дибов син спасао човечанство. (трансформисао се у неку врсту змаја) 


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    паће

    Posts : 40147
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by паће Mon Jun 15, 2015 4:29 pm

    Зајеб са паралелама је што се растојање не мења. Колико је личило овде, толико ће да личи и тамо.

    Та духовна одступница, можда једина преостала тада, је исто тако била и зазивање пораза (ака дефетизам), те је небески народ јео корење наредна три ипо века, јебигица. А до фазе кад би изнедрила богоцара та духовна линија никад није ни стигла. Мит је можда раскошан, узвишен и не знам како богат и труданРЖ значењима, ал' се то не маже на лебац, то не успева да изгради институције кад се разјуре Харк Турци. Можда је успео да одржи националну свест, очува културу, али у замрзнутом стању. Пет хиљада ствари које су се у међувремену измислиле на разним странама ван вилајета, овде нису ни накнадно измишљене него су преношене, најчешће касно, накарадно и напола - јер се мит није досетио да покрије и тако баналне ствари које се са тог неба не виде.

    Опстало се, преживело се, али се није ново постало.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Mon Jun 15, 2015 5:19 pm

    Uskoče, prvo jedna tehnička primedba - kad citiraš, ili daj link, ili bar reci koga cititraš.

    Ovde imaš dva citata koji tvrde vrlo različite stvari. Prvo imaš citat iz Lomine studije "Prakosovo", koji se meni čini problamtičnim, ali ne i nebuloznim. Drugo, imaš citat neimenovanog autora (prvo sam mislio da si autor ti, ali me gugl baca na ovo - što svakako nije kredibilan izbor za bilo šta). Dakle, taj drugi citat tvrdi da Loma dokazuje kako je u pitanju "drevna i vanvremenska istina". Ali Loma zapravo ne tvrdi ništa slično. On tvrdi nešto sasvim drugo - da verovanje u izvesne mitove može uticati na ponašanje aktera u stvarnosti - što je naravno banalno tačno, ali ne dokazuje da su mitovi bilo kakve "vanvremenske istine".
     
    Lomina tvrdnja da su akteri kosovskog boja bili vođeni kosovskim (prakosovskim?) mitom mi se čini krajnje neargumentovanom i istorijski neutemeljenom - po svemu što znamo, kosovski mit je moderna tvorevina, a akteri kosovskog boja su bili vođeni nekim sasvim drugim motivima i vizijama stvarnosti. Ali neka i nisam u pravu, to svejedno ne znači da je kosovski (ili prakosovski) mit odraz vanvremene istine, samo da mitski obrasci oblikuju ponašanje ljudi koji u te mitove veruju - ali to je banalno tačno.

    Aleksandar Makedonski je možda verovao da je njegov pohod na Aziju nastavak pohoda na Troju, ali to ne znači da je to njegovo verovanje bilo vanvremenska istina. Kao što svakako znaš, i Hitler je verovao da su njegovi pohodi nastavak ili čak ponavljanje različitih mitskih obrazaca. Ni to ne znači da su ovi obrasci vanvremenska istina, a još manje da je Hitlerovo delanje bilo na bilo koji način dobro.

    Kao što sam i pretpostavljao, ti zapravo nisi načisto sa tim u šta veruješ - da li u to da su mitovi korisne laži u službi jedne ideologije (nacionalizma), ili da su oni zapravo istiniti. To što je istina o kojoj govoriš "vanvremena", čini ti se spasonosni potez, jer mi možemo proveravati samo vremenite istine. ALi zapravo, taj spasonosni potez istovremeno pretvara tvoje tvrdnje u dim - otkud znaš da je mit izraz vanvremene istine? I koji? Svaki? Ili samo onaj koji se tebi svidi i koji je u službi "očuvanja nacije"? Onamo grmiš zajedno sa Zoćom protiv romantične ljubavi kao mita - zašto? Mitovi su izraz vanvremenske istine, zar ne? Šta ti onda smeta u mitu o romantičnoj ljubavi? Reći ću ti ja šta smeta i tebi i Zoći - nije u službi održavanja nacije.

    Inače, Loma ti u onoj studiji tvrdi upravo da kosovski mit nija nacionalni, nego mnogo stariji od nacija, a sasvim sigurno stariji od srpske nacije.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36934
    Join date : 2014-10-27

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by boomer crook Mon Jun 15, 2015 6:22 pm

    pa zar trojanski ep nije i anti-ratni (hektorova sahrana je kulminacija epa) i filozofski (promislja mesto coveka u odnosu prema zajednici i svetu ali i to problematizuje) i ep o romanticnoj ljubavi (dva muskarca pri tome)? odnosno taj ep je kroz snagu svog umetnickog i ljudskog izraza bastina celog covecanstva. isto tako i kosovski ciklus govori o ljubavi (izmedju supruznika, roditelja i dece, brace, drugova) i borbi protiv zavojevaca i na odredjeni nacin u prikazu pokolja ima i jak anti-ratni naboj.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 3:31 pm

    hahaha, kakav brojanicarski polusvet 

    Srbi, narod najstariji - Page 3 CKR6L_xUkAQN6P3

    Srbi, narod najstariji - Page 3 CKR7aLJWgAALh71



    Srbi, narod najstariji - Page 3 CKR6pLzUwAA3Pyq
    Srbi, narod najstariji - Page 3 CKR7uUiWgAAeLsj
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 3:41 pm

    samo da se zapise, da biram korumpiranu srpsku jugoslovensku dinastiju , pre nego one sto koriste "brojanicarski" kao uvredu, bilo kog dana u nedelji.

    Jedan republikanac.


    edit. precrtao i ispravio
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Indy Sun Jul 19, 2015 4:44 pm

    Šta znači brojaničarski? Da se često mole bogu, ili...?
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Ointagru Unartan Sun Jul 19, 2015 4:58 pm

    Indy wrote:Šta znači brojaničarski? Da se često mole bogu, ili...?

    Mislim da se brojanicarski pre odnosi na novokomponovani verski pozeraj.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 5:00 pm

    znaci da obicno nemaju pojma o veri u koju se kunu, ali tako isticu svoju pripadnost naciji i religiji. kao badnjakom na hladnjaku i majicama sa ratkom mladicem. jedno izopaceno poimanje ukratko. "ja sam veliki vernik, imam brojanicu sa ostroga".

    jesi se najeo ti zuzua suvare blago nama, u prijatnom drustvu. samo nastavite da birate ti i tebi slicni, svescete majku srbiju na nivo mesne zajednice Srbi, narod najstariji - Page 3 1399639816 i'm ok with that.
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 5:08 pm

    edit. odustao.

    opsovo sam ga pre edita, cista da se prijavim moderaciji Srbi, narod najstariji - Page 3 1143415371
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 5:24 pm

    Ajde da probam pristojno :

    U Aleksandrovom poimanju vere nema ništa pozersko , jer tu nikakvog poimanja vere i nema. U poimanju prestola takođe nema ništa pozersko- jer on to ne vidi kao presto nego oće kuće čovek. Ne treba mu dati. U poimanju vere kod Karadjordjevica takodje nema nista pozersko- Petar je ušao s onu stranu ikonostasa i po svom viđenju stvari pred samim Bogom sklopio mistični savez s narodom. Ne mož suštinskije od toga.

    Folklorno iskazivanje pripadnosti naravno nije ništa loše- istina je da svako ko nosi brojanicu nije posvećeni vernik isto kao što nije svako ko okači američku zastavu na vrata čitao federalističke spise, niti svako ko nosi če gevaru na majci misil za sebe da je maoista.

    Zašto njemu toliko smeta narodna (lumpenska ako vas više pali) kultura, ja ne znam. Zapravo znam ali ne znam kako da govorim o tome bez da ga opet opsujem.
    avatar

    Posts : 18427
    Join date : 2014-12-12

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by beatakeshi Sun Jul 19, 2015 5:43 pm

    Jugoslovenska dinastija? Ironija, sarkazam ili nešto treće?
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 6:10 pm

    nešto treće -Vikipedija Srbi, narod najstariji - Page 3 1143415371

    https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander,_Crown_Prince_of_Yugoslavia
    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Sun Jul 19, 2015 6:11 pm

    Šuvar i varivo wrote:Ajde da probam pristojno :

    U Aleksandrovom poimanju vere nema ništa pozersko , jer tu nikakvog poimanja vere i nema. U poimanju prestola takođe nema ništa pozersko- jer on to ne vidi kao presto nego oće kuće čovek. Ne treba mu dati. U poimanju vere kod Karadjordjevica takodje nema nista pozersko- Petar je ušao s onu stranu ikonostasa i po svom viđenju stvari pred samim Bogom sklopio mistični savez s narodom. Ne mož suštinskije od toga.

    Folklorno iskazivanje pripadnosti naravno nije ništa loše- istina je da svako ko nosi brojanicu nije posvećeni vernik isto kao što nije svako ko okači američku zastavu na vrata čitao federalističke spise, niti svako ko nosi če gevaru na majci misil za sebe da je maoista.

    Zašto njemu toliko smeta narodna (lumpenska ako vas više pali) kultura, ja ne znam. Zapravo znam ali ne znam kako da govorim o tome bez da ga opet opsujem.

    Smeta mu " narodna kultura" jer se sprda sa žurkom u Belom Dvoru?

    Idi bre, Šuvare! Srbi, narod najstariji - Page 3 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40147
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by паће Sun Jul 19, 2015 6:11 pm

    Indy wrote:Šta znači brojaničarski? Da se često mole bogu, ili...?

    ...броје паре, као младенци кад се сватови разиђу?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 6:12 pm

    dobro saad se pravis blesav nema drugog objasnjenja Srbi, narod najstariji - Page 3 1399639816
    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Sun Jul 19, 2015 6:15 pm

    Čekaj, pa nije se Gari sprdao sa sirotinjom koja ide u crkvu a ne čita Bibliju,, nego sa zvanicama na kraljevskom partiju. Kako si od toga stigao do "narodne kulture", beats me.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 6:19 pm

    bi li mi pokazao majice sa Ratkom Mladicem, badnjak na hladnjaku i brojanice na slikama sa dvora?
    plachkica

    Posts : 16195
    Join date : 2014-11-06

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by plachkica Sun Jul 19, 2015 6:21 pm

    Gibaničarski, brojaničarski, šumski, svrbovski, opančarski, krezubi...
    Izvorni forum B92. Kinik i ekipa.
    Nekako više ovi pridevi govore o onima koji ih koriste no o onima koje kao podrobnije opisuju.
    Mene je odavno prestalo da nervira.


    Izuzimam Garija, on mi deluje kao neko ko je, opravdano, mnogo besan.


    Last edited by plachkica on Sun Jul 19, 2015 6:23 pm; edited 1 time in total
    avatar

    Posts : 18427
    Join date : 2014-12-12

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by beatakeshi Sun Jul 19, 2015 6:22 pm

    Šuvar i varivo wrote:nešto treće -Vikipedija Srbi, narod najstariji - Page 3 1143415371

    https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander,_Crown_Prince_of_Yugoslavia
    A dobro, obična šala.
    Anonymous
    Guest

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Guest Sun Jul 19, 2015 6:44 pm

    @Vilijam,

    Samo da dodam, istine raadi, jer čak i gnusni Aleksandar zaslužuje istinu. Deo za Mladića je osobito pokvaren , jer :

    Princ Aleksandar Karađorđević čestitao je danas predsedniku Srbije Borisu Tadiću, premijeru Mirku Cvetkoviću i Vladi Srbije na hapšenju najtraženijeg haškog begunca Ratka Mladića, saopštila je kancelarija Karađorđevića.

    "Karađorđević je naglasio značaj tog događaja za evropsku perspektivu Srbije, jer je hapšenje Mladića bilo jedan od glavnih uslova koje je Evropska Komisija postavila Srbiji za članstvo u Evropskoj uniji", navodi se u saopštenju.

    Karađorđević je izrazio nadu da će "sada članstvo Srbije u EU biti brže i da će taj proces biti daleko jednostavniji".

    Jasno je dakle da on uopšte ne govori o Karađorđevićima, nego o tome kako vojvođanski rasista i šovinista vidi Srbe.

    @plackica ,

    ja ga bogami ne izuzimam ili bar apelujem da se odustane foliranja glede emancipatorskih ideja i da se kaže s kakvim se buržoaskim paternalizmom gleda na narod.

    @beatakeshi

    šalim se naravno, ali ima tu i jedno ozbiljno pitanje... knez Đorđe se odrekao nasledstva prestola, što je neustavna kategorija, mogao je samo da prvo prihvati krunu pa onda da abdicira, tako da ostaje pitanje koliko je linija Aleksandra I legitimna... (ne da ikog boli ona stvar, nego eto.. time se zanima grupica rojalista, koja bi volela da vidi Arsenove potomke na prestolu- Aleksandar (Pavlov) je nacionalista za razliku od ovog. Ali zna srpski koliko i ovaj).
    Erős Pista

    Posts : 81485
    Join date : 2012-06-10

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Erős Pista Sun Jul 19, 2015 6:49 pm

    A jes to za Mladića bzvz, nisam ni video, nije ova ekipa iz tog filma.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Srbi, narod najstariji - Page 3 Empty Re: Srbi, narod najstariji

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri May 10, 2024 2:18 pm