Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    NINova nagrada

    Solus_Rex

    Posts : 3502
    Join date : 2018-07-03

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Solus_Rex Wed Feb 02, 2022 2:53 pm

    Notxor wrote:Nagradu Beogradski pobednik za najbolji roman godine osvojio je Drago Kekanović za delo "Privrženost".
    Ime prvog pobednika tačno u podne u Skupštini grada Beograda saopštio je predsednik petočlanog žirija Predrag Petrović, a prethodno se obratio zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
    Nagradu je primio izdavač, jer je dobitnik bio sprečen da dođe na dodelu.

    Dobitnik nagrade Nikola Milošević za 2022. god je Gorana Raičević za knjigu "Agon i melanholija - život i delo Miloša Crnjanskog" a drugo mesto je zauzela knjiga Predraga Petrovića "Enciklopedizam i teorija romana".
    Evo ne znam.
    NINova nagrada - Page 31 298304839
    Erős Pista

    Posts : 81362
    Join date : 2012-06-10

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Erős Pista Wed Feb 02, 2022 2:54 pm

    Pa saznaj! Mislim, valja li?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Solus_Rex

    Posts : 3502
    Join date : 2018-07-03

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Solus_Rex Wed Feb 02, 2022 3:01 pm

    Bilo bi vrhunski da čoveku, koji uručuje nagradu dobitnici ispred Skupštine grada zazvoni telefon sa  čestitkama i molbom da svoju nagradu preuzme na portirnici do kraja radnog vremena.


    _____
    "Sisaj kurac, Boomere. Spletkario si i nameštao ban pa se sad izvlačiš. Radiša je format a ti si mali iskompleksirani miš. Katastrofa za Burundi čoveče.
    A i deluje da te napustio drugar u odsudnom trenutku pa te spašavaju ova tovarka što vrv ni ne dismr na ribu, to joj se gadi, i ovaj južnjak koji o niškim kafanama čita na forumu. Prejaka šarža."  - Monsier K.
    Erős Pista

    Posts : 81362
    Join date : 2012-06-10

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Erős Pista Wed Feb 02, 2022 3:09 pm

    Ne razumem! NINova nagrada - Page 31 1233199462


    A ustvari tek sad vidim da se tvoj prvi komentar odnosio to sto ovaj Petrovic figurira oko obe nagrade, a mene ustvari zanima ovaj Crnjanski. Jesi cito? Valja li?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    mstislaw

    Posts : 1040
    Join date : 2015-01-26

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by mstislaw Wed Feb 02, 2022 4:11 pm

    Gorana je ozbiljna žena NINova nagrada - Page 31 298304839. Nisam čitao knjigu, ali ću gledati da je nabavim.
    Erős Pista

    Posts : 81362
    Join date : 2012-06-10

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Erős Pista Wed Feb 02, 2022 4:13 pm

    Ja moram da priznam da me malo smaraju ove teme (intelektualnih) biografija velikih ljudi, i da moraš da imaš nešto baš važno da kažeš ako ih se (ponovo) hvataš. Ali okej.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Uncle Baby Billy

    Posts : 3124
    Join date : 2021-09-13

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Uncle Baby Billy Wed Feb 02, 2022 4:45 pm

    Solus_Rex wrote:
    Notxor wrote:Nagradu Beogradski pobednik za najbolji roman godine osvojio je Drago Kekanović za delo "Privrženost".
    Ime prvog pobednika tačno u podne u Skupštini grada Beograda saopštio je predsednik petočlanog žirija Predrag Petrović, a prethodno se obratio zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
    Nagradu je primio izdavač, jer je dobitnik bio sprečen da dođe na dodelu.

    Dobitnik nagrade Nikola Milošević za 2022. god je Gorana Raičević za knjigu "Agon i melanholija - život i delo Miloša Crnjanskog" a drugo mesto je zauzela knjiga Predraga Petrovića "Enciklopedizam i teorija romana".
    Evo ne znam.
    NINova nagrada - Page 31 298304839
    ne moram da čitam ove dve knjige da bih znao da je knjiga Sandre Šćepanović bolja NINova nagrada - Page 31 1844795956
    ali jbg, ovakav žiri to ne bi nikad umeo da prepozna, stavili je kao treću.
    Летећи Полип

    Posts : 11088
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Летећи Полип Wed Feb 02, 2022 8:57 pm

    Moram priznati da me je ovogodišnja odluka žirija ipak iznenadila. Pošto sam prilično upućena u savremenu literarnu produkciju (što mi je i posao), samo uvršćivanje knjige Deca Milene Marković prvo u širi, zatim uži, pa najuži izbor za Nina stvorilo mi je nedoumicu prevashodno teorijske prirode. Ona se tiče pripadnosti nagrađenog ostvarenja ciljanoj književnoj vrsti, budući da je Ninova nagrada, jelte, ipak nagrada za najbolji roman godine. Naglašavam ovo teorijske jer je moje skromno mišljenje da su Milenina Deca najbolja naša knjiga 2021. u svim žanrovima, ali da roman, uz svu zavodljivost pretpostavke da to uz izvjesna teorijska i praktična natezanja mogu biti – ipak nisu. Iz tog unutrašnjeg konflikta nastao je ovaj tekst.

    https://standard.rs/2022/02/01/opet-o-ninovoj-nagradi-ili-sta-je-to-roman/


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Erős Pista

    Posts : 81362
    Join date : 2012-06-10

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Erős Pista Wed Feb 02, 2022 9:03 pm

    Zapravo vrlo solidan tekst.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bleeding Blitva

    Posts : 3734
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Bleeding Blitva Wed Feb 02, 2022 9:31 pm

    Da, dobar je tekst, vidi se stav i možebitna zabrinutost oko krhkosti žanra ali bez panike, al opet tu je fleksibilnost i znatiželja oko sljedećih nagrađenih naslova.

    Mr.Pink wrote:ja iskreno nisam procitao ni jednog pisca ovog novokomponovanog sa ovih prostora. to jednostavno nije vredno mog vremena.
    Ma ima tu svašta. Imam filing da se masu izdaju knjige, ono maltene svaka šuša ima svoj roman ili zbirku pjesama, neki su čak i na slikovnice prešli. Ali među tom gomilom da se probrat lijepih stvarčica, samo je problem kritika. Jebate oni su svi frendovi na fejsu i instagramu i i sad ti reci nekom piscu koji ti je izlajkao sve ikad i složio se s tobom po pitanju geopolitike, Maje Šuput i sl da ti se ne sviđa njegov ili njezin roman i da je božemiprosti osrednji.
    Notxor wrote:Imho Kristian Novak i Zoran Ferić su klasici (uz ogradu da nisam čitao najnoviju Ferićevu knjigu)
    Meni isto Novak super + Maša Kolanović, al mimo Bekima i Basare slabo stojim s regionalnom književnošću :/


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    avatar

    Posts : 18309
    Join date : 2014-12-12

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by beatakeshi Wed Feb 02, 2022 9:54 pm

    Meni je Robert Perišić odličan.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3734
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Bleeding Blitva Wed Feb 02, 2022 9:59 pm

    Pa dobar je Perišić, jeste NINova nagrada - Page 31 4101625831


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Solus_Rex

    Posts : 3502
    Join date : 2018-07-03

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Solus_Rex Wed Feb 02, 2022 11:19 pm

    Erős Pista wrote:Zapravo vrlo solidan tekst.
    Idiuquraz...

    NINova nagrada - Page 31 3579118792 NINova nagrada - Page 31 3579118792 NINova nagrada - Page 31 3579118792
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Notxor Thu Feb 03, 2022 10:00 am

    Dobri su mi njihovi prikazi romana i književnika koje sam čitao, ali i dalje nisam pročitao ništa iz najnovije produkcije, tj. od ovih knjiga o kojima je video.



    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Bluberi Tue Feb 15, 2022 4:53 am

    Teror trijumfa
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Bluberi Tue Feb 15, 2022 4:57 am

    Iznenađujući zaključak: Uz očekivan nacional-konzervativizam, žiri Pobednika je pokazao za nijansu veće književno znanje i privrženost složenijim narativnim postupcima, dok je NIN-ov žiri amaterski ugacao u blato traumatološke empatije i osrednje repeticije već viđenih postupaka (Đurović), infantilne lascivnosti (Kopicl), banalnog naturalizma (Tešin) ili oproštajne razdešenosti (Albahari).
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49949
    Join date : 2017-11-16

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Feb 15, 2022 7:26 am

    [size=48]podeli se Srbija ko da nikad nije bila celi simulakrum.[/size]


    [size=48]NINova nagrada - Page 31 1399639816[/size]
    fikret selimbašić

    Posts : 9496
    Join date : 2020-06-19

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by fikret selimbašić Sat Jun 11, 2022 8:17 pm

    O raspadu originalne postave kulturno-kritičarskog kvarteta Beton objavili ste ogorčen tekst "Fisija betonskog jezgra". Tomislava Markovića napali ste zbog podrške Vučićevoj vlasti, a Sašu Ćirića zbog "slabog osećaja za suvremenu literaturu". S njima ste ipak godinama surađivali?
    Beton je mogao da postoji samo u tom trenutku i samo s takvim ljudima. Takvo je glasilo danas nemoguće, niko to ne bi radio. Naročito ne volonterski. Ne postoji ni ideja, ni motivacija, ni utopijski horizont koji bi vodio takvoj kritici svega postojećeg. Tada je to bilo neophodno. Bili smo izašli iz Miloševićevog perioda, ali potom je ubijen Zoran Đinđić. Književna scena se vrlo brzo oporavila i ponovno smo se našli u tamnom vilajetu Ćosićevog koncepta kulture. Zato je kao radikalni odgovor nastao Beton. U pomenutom sam tekstu napisao da je Beton obavio svoju misiju i da u tom formatu nije više mogao da traje. Nova vlast Aleksandra Vučića, koja je osvojila izbore 2012. godine, prvo je razorila nezavisna glasila poput Betona i E-novina. Međutim, član redakcije Betona Tomislav Marković počeo je da brani vlast s argumentima da će se Vučić transformisati, što nisam mogao da prihvatim. Tu prestaje dijalog. Saša Ćirić je oportunistički mislio da Beton može da nastavi bez ikakve promene. Istovremeno je inzistirao na nerealnoj demokratičnosti, zastupajući tezu da niko ne sme da donese odluku bez većanja i glasanja svih saradnika Betona. Predložio sam da se odabere glavni urednik koji bi se menjao svake dve godine, ali on to nije prihvatio. Smatrao sam da se tako ne može voditi redakcija. Tako da smo otišli Marković i ja, ali iz različitih razloga.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Notxor Sat Jun 11, 2022 8:29 pm

    glavni urednik RTS-a Vladimir Kecmanović

    NINova nagrada - Page 31 3579118792


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Notxor Sun Jun 12, 2022 7:17 pm

    koliko ovaj čovek kenja:

    https://nova.rs/kultura/magicni-cira-zoran-ciric/

    Bez lažne skromnosti, samo su Crnjanski i Ćirić uspeli da pobede to čudovište koje sam krstio kao "Ninosaurus", dok se veliki Krleža, kao rođeni otpadnik, pravio da nije ni primetio da je dobio nekakvu "nagradu" - što je bio briljatni primer rokenrol strategije!
    ...
    Mislim da je uz Miodraga Raičevića i Vladu Kopicla, Milena Marković najveći srpski pesnik u ovom veku. Pored toga, i ona je dokaz da je sva ta fama oko NIN-ove nagrade, u stvari - živi upiš! Mislim, ona je pesnikinja, i tako se oduvek i predstavljala, a "eksperti" joj za poemu dodele nagradu za najbolji roman?!? Vrlo harmsovski nesporazum! Iskreno, bio sam zbunjen i pomalo razočaran kad nije odbila nagradu, to bi joj bio potez kojim bi ušla u legendu, i još više razbucala ovdašnju pseudointelektualnu pseudoelitu.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Notxor Wed Jan 04, 2023 8:00 pm

    Od ukupno 177 romana primljenih na konkurs, odabrano je 31 koji ulaze u širi izbor, navodi NIN.

    Lista sa trideset jednim romanom koji ostaju u konkurenciji uređena je hronološki, po redosledu pristizanja u NIN-ovu redakciju:

    Goran Babić: VIDNO POLJE (Laguna)

    Slobodan Tišma: ASTAL TIŠ RIBA FRIŠ. ŽIVOT PESNIKA: political nigredo (Nojzac)

    Branko Rosić: DOLAZAK MATADORA (Laguna)

    Vedrana Rudan: DOŽIVOTNA ROBIJA (Laguna)

    Jelena Lengold: LAKONOGI DAN (Arhipelag)

    Vladimir Jaćimović: POVRATAK NA ZEJREK (Arhipelag)

    Danica Vukićević: UNUTRAŠNJE MORE (Nojzac)

    Siniša Soćanin: MAPA OPROŠTAJA (Laguna)

    Zorana Maravić: NE MOŽE SUNCE DA ČEKA (Književna radionica Rašić)

    Bora Ćosić: BERGOTOVA UDOVICA (LOM)

    Milan Tripković: KLUB ISTINSKIH STVARALACA (Fabrika knjiga)

    Goran Petrović: PAPIR SA VODENIM ZNAKOM (Laguna)

    Goran Petrović: IKONOSTAS SVEG POZNATOG SVETA (Laguna)

    Saša Mladenović: KOZJI USTANAK (Viaprint)

    Saša Dimoski: IZMEĐU SVETOVA – hronika sa zvučnim bukmarkerima (Treći Trg/Srebrno drvo)

    Bojan Vasić: VLASTELINSTVA (Treći Trg/Srebrno drvo)

    Ana Marija Grbić: MRTVI NA DODIR (Geopoetika)

    Saša Savanović: NOVO SADA (Partizanska knjiga)

    Vladimir Mirkov Živanović: SLEPI PUTNIK (Partizanska knjiga)

    Olivera Zulović: PRIRUČNIK ZA SOLIDAN ŽIVOT (LOM)

    Vladimir Kopicl: PAKLENA PUTARINA (Laguna)

    Goran Marković: DOKTOR D. (Laguna)

    Predrag Crnković: ISTORIJA TAJNIH SLUŽBI U SRBIJI 1835 – 1903 (Presing)

    Mirjana Drljević: NIKO NIJE ZABORAVLJEN I NIČEGA SE NE SEĆAMO (Booka)

    Uglješa Šajtinac: KOLJKA I SAŠENJKA (Arhipelag)

    Marijana Čanak: KLARA, KLARISA (Bulevar books)

    Predrag Marković: ZEMUNSKA KNJIGA MRTVIH (Solaris)

    Miloš K. Ilić: DECA NEDOĐINA (Plato izdavaštvo)

    Dalibor Pejić: MESEČARI (Geopoetika)

    Mirjana Novaković: MIR I MIR (Laguna)

    Vida Davidović: MUČNINA: O NEODRASTANJU (Kontrast)


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Bleeding Blitva

    Posts : 3734
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Bleeding Blitva Wed Jan 04, 2023 8:22 pm

    Kako je Vedrana Rudan ovdje završila?


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by kondo Wed Jan 04, 2023 8:45 pm

    Ajd to, nego kako je Branko Rosić ovde završio? Gde je i šta radi Dule Glavonja?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Notxor Wed Jan 04, 2023 8:45 pm

    @BB
    Laguna je izdavač.


    Last edited by Notxor on Wed Jan 04, 2023 8:47 pm; edited 1 time in total


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by kondo Wed Jan 04, 2023 8:46 pm

    dvije muhe jednim udarcem


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.

    NINova nagrada - Page 31 Empty Re: NINova nagrada

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 1:50 pm