Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Filozofski fragmenti

    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Indy Mon Nov 14, 2016 9:44 pm

    A sta da se radi, ti koji si uvek najpametniji?
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by паће Mon Nov 14, 2016 10:31 pm

    Да се пије кад се има с ким?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Indy Thu Nov 17, 2016 10:52 pm

    zvezda je zivot wrote:mora da se radi, filozofiranje nicemu ne vodi


    Filozofski fragmenti - Page 5 Nein
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Indy Thu Nov 17, 2016 10:55 pm

    Jel ima neko nesto pametno da se procita o:

    * post-truth fenomenu
    * alt.right (previously known as the nazis)

    Hvala!
    Erős Pista

    Posts : 81367
    Join date : 2012-06-10

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Erős Pista Thu Nov 17, 2016 11:13 pm

    O alt-right-u smo kačili par baš zanimljivih tekstova, sad ću da proriškam po bespućima forumske zbiljnosti.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81367
    Join date : 2012-06-10

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Erős Pista Thu Nov 17, 2016 11:18 pm



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by ontheotherhand Sun Nov 20, 2016 1:56 pm

    zvezda je zivot wrote:mora da se radi, filozofiranje nicemu ne vodi

    pogotovo sto je leva misao u vecem kanalu od leve politike. misim ovo sto pisu badju i zizek, to su u najboljem slucaju banalnosti
    +1

    Badju tipičan primer po-mo pseudo-intelektualizma.

    Pokazalo se da postmodernizam ipak nije bio najniža tačka ljudske misli. Alen Badju ne misli da Tehnološko doba donosi sve više nihilizma i osrednjosti. Ismevajući Hajdegerovu kritiku uspona tehnologije, on izjavljuje da je nemamo dovoljno![3]

    Badjuova knjiga
     Biće i događaj (1988), prazna i aistorijska, nekako je uspela da mu donese reputaciju možda najveće zvezde zapadne filozofije. U knjizi Broj i brojevi (1990), usledio je nastavak himne otuđenju.[4] Matematika je filozofija je biće – prema njegovoj formuli, u isti mah gnusnoj i zapanjujućoj. Njegov marksističko-lenjinistički sledbenik, neumorni postmodernistički pop-klovn Žižek, proglasio je Broj i brojeve „veličanstvenim… (ta knjiga) najavljuje novu epohu u filozofiji“.[5] Žižek je u pravu, ali samo u duboko negativnom smislu. Mišel Fuko očigledno nije imao u vidu dolazak Badjua, kada je izjavio kako je „teorija, po svojoj prirodi, suprotstavljena moći“.[6]


    Broj podrazumeva određeni odnos i to upravo odnos moći, kao i kapital, samo na još dubljem nivou. Komunisti kao Badju (i Žižek), suvišno je reći, nikada se nisu zamarali suprotstavljanjem moći. Jedna fusnota iz knjige Endrjua Gibsona je u tom pogledu veoma rečita. Badju mu je jednom rekao kako „ne voli Džejmsa Džojsa. Stiče se utisak da kod njega prosto ima suviše sveta.“[7] Suviše nekontrolisanog sveta.

    Broj je za Badjua oblik bića. Šta više, „matematika je beskonačni razvoj onoga što se može reći o biću kao biću.“[8] Drugim rečima, matematika je već filozofija; ontologija je zapravo matematika.

    Postmodernizam je uzdigao liberalnu sumnju kao svoj odgovor svakome ko bi mogao da zamisli stanje s one strane otuđenja i potčinjavanja. Na svoj negativan način (na primer, Derrida) učinio je sve da bi podrio svaki osnov za nadu. Badju, sa svoje strane, promoviše pozitivnost, koja stremi istom cilju. Politika je za njega mogućnost „raskida s postojećim“.[9] Ali, tu pozitivnu nadu, taj „raskid“, on zasniva na nečemu što je, po svemu sudeći, više na strani otuđenja i potčinjavanja. Badjuov prevodilac, Džejson Barker (Jason Barker), ispravno primećuje da je „Badjuova kanonska političko-filozofska referenca Altiserova knjiga ’Lenjin i filozofija’ i drugi eseji.“[10] Staljinista Altiser je podržavao francusku Komunističku partiju protiv radnika i studenata za vreme ustanka iz maja 1968. Kao što Badju laka srca priznaje, „kod Altisera nema teorije subjekta, niti je može biti.“[11] Dvojica komunista, ruku pod ruku, protiv individue, protiv oslobođenja. Ono što je „naizgled izraženo strogo matematičkim jezikom“, prema Brunu Bostelsu, „preuzeto je iz sfere militantne politike“. To su, konkretno, marksističko-lenjinističke verzije tih kategorija, kao što su „normalnost, singularnost i ekskrescencija“.[12] Još konkretnije, maoizam.

    Fransoa Laruel smatra da Badjuov „poduhvat nema premca u istoriji filozofije“, kao spoj platonističke matematike i maoizma.[13] „Misao“, u svom najogoljenijem autoritarnom izdanju, na svim niovima.

    https://anarhisticka-biblioteka.net/library/john-zerzan-broj-i-carstvo
    Erős Pista

    Posts : 81367
    Join date : 2012-06-10

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Erős Pista Sun Nov 20, 2016 2:03 pm

    Ja bih ipak bio malo oprezniji sa otpisivanjem postmodernizma, a posebno Badijua (za koga je btw, vrlo problematično da li uopšte spada u postmodernizam), a još posebnije od strana Džona faking Zerzana.

    Uopšte je taj krik za jasnoćom jedna od pogubnijih (anti)intelektualnih poza.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Indy Sun Nov 20, 2016 2:06 pm

    +1

    Plus, ostade mi nejasan komentar o tome da treba da se radi, a ne kaze sta. To je jako lako reci.
    Erős Pista

    Posts : 81367
    Join date : 2012-06-10

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Erős Pista Sun Nov 20, 2016 2:11 pm

    Da razbijemo sve kompjutere i vratimo se u kameno doba, ofkors.

    According to Zerzan, original human societies in paleolithic times, and similar societies today such as the !Kung and Mbuti, live a non-alienated and non-oppressive form of life based on primitive abundance and closeness to nature. Constructing such societies as a kind of political ideal, or at least an instructive comparison against which to denounce contemporary (especially industrial) societies, Zerzan uses anthropological studies from such societies as the basis for a wide-ranging critique of aspects of modern life. He portrays contemporary society as a world of misery built on the psychological production of a sense of scarcity and lack.[1] The history of civilization is the history of renunciation; what stands against this is not progress but rather the Utopia which arises from its negation.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by ontheotherhand Sun Nov 20, 2016 2:17 pm

    Pravi antropolozi i evolucioni biolozi na tu temu kažu sledeće. Richard Lee i Irvon DeVore u Man the Hunter:

    It is still an open question whether man will be able to survive the exceedingly complex and unstable ecological conditions he has created for himself. If he fails in this task, interplanetary archaeologists of the future will classify our planet as one in which a very long and stable period of small-scale hunting and gathering was followed by an apparently instantaneous efflorescence of technology and society leading rapidly to extinction. (1968:3)
    Erős Pista

    Posts : 81367
    Join date : 2012-06-10

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Erős Pista Sun Nov 20, 2016 2:25 pm

    Nije to problem, problem je što to nije nikakav politički plan, ne za nas. Nema izlaska iz civilizacije, nema izlaska iz tehnologije, nema izlaska iz istorije.

    Meni se čini da su tebi privlačni ti recepti za radikalan izlazak - iz filozofije (rani Vitgenštajn), iz istorije i tehnologije (Zerzan), iz školstva (Ilič). Razumem njihovu privlačnost, ali to je jednako pogubna iluzija kao i ona koja tvrdi da živimo u najboljem od svih mogućih svetova. Nema radikalnog izlaska, osuđeni smo na rvanje sa istorijom, civilzcijom, filozofijom, tehnologijom, i nije to ništa strašno, ali onda moramo da napustimo zahtev za radikalnom jasnoćom. No easy answers.


    Last edited by William Murderface on Sun Nov 20, 2016 2:28 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by ontheotherhand Sun Nov 20, 2016 2:28 pm

    Znam znam.
    Erős Pista

    Posts : 81367
    Join date : 2012-06-10

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Erős Pista Sun Nov 20, 2016 2:31 pm

    Okej, izvini na didaktičnosti Filozofski fragmenti - Page 5 1143415371.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    zvezda je zivot

    Posts : 6995
    Join date : 2014-11-07

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by zvezda je zivot Sun Nov 20, 2016 3:25 pm

    misim da je zizek, s dobrim razlogom, istraumiran katastrofalnim neuspesima levice u 20. veku (pobeda je najgore sto levici moze da se dogodi ukoliko nemamo teoriju za dan posle i svaki fasizam je indeks neuspele revolucije) i s druge strane zgadjen realpolitikom i aktivistickom kulturom. nazalost to u njegovom misljenju rezultuje dematerijlizacijom politike i svodjenjem politike na velike formalne raskide i igre mocnih iluzija. on o americkim izborima misli ovako: ako je fasizam indeks propale revolucije, zasto socijalizam ne bi bio rezultat neuspelog fasizma? ne znam kome takvo misljenje moze da pomogne.


    _____
    ova zemlja to je to
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by паће Sun Nov 20, 2016 4:29 pm

    ontheotherhand wrote:
    zvezda je zivot wrote:mora da se radi, filozofiranje nicemu ne vodi

    pogotovo sto je leva misao u vecem kanalu od leve politike. misim ovo sto pisu badju i zizek, to su u najboljem slucaju banalnosti
    +1

    Badju tipičan primer po-mo pseudo-intelektualizma.

    Овако скраћено личи ми на "Бадију, тако се на француском каже Баздуљ".


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81367
    Join date : 2012-06-10

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Erős Pista Sun Nov 20, 2016 4:31 pm

    Filozofski fragmenti - Page 5 3579118792

    Mada je naravno opštepoznato da se na francuskom Bazdulj kaže Anri-Levi.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by boomer crook Sun Nov 20, 2016 5:45 pm

    kakva je budaletina zerzan Filozofski fragmenti - Page 5 1399639816


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by boomer crook Sun Nov 20, 2016 5:55 pm

    mislim njemu zapravo smeta sto se badju (filozof) bavi filozofijom. pa onda jos citira njegove prevodioce (dzejsona) da dokaze da je ovaj altiserov ucenik kao da badju to krije. stil pisanja mise djurica.

    inace aleksa je zapravo desnicar s prirodnim habitusom u krugu ludila oko branka kukica. ja za ludake imam uzasno puno simpatija ali to ne treba shvatati mnogo ozbiljnije od spencera i tije tekile (vidi pod alt-right).


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by boomer crook Sun Nov 20, 2016 6:00 pm

    sada sam procitao ceo tekst: salata reci - i suzan bak mors & galen & hladna matematika koja je zlo civilizacije.

    inace sbm je 'benjaminovac' i sigurno ne veruje u neku autenticnu drustvenost poput zerzana. on kao onaj zizek sa manjace trpa sve to.

    @zvezda: zizak je obamista. njegov otpor hilari je zapravo istina obamine pozicije na ovim izborima.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    zvezda je zivot

    Posts : 6995
    Join date : 2014-11-07

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by zvezda je zivot Sun Nov 20, 2016 7:04 pm

    zizek je voleo obamu ko veliku nadu i istorijsku reparaciju i imao je razumevanja za njegove fejlove jer jbga to je politika, mali koraci, ne treba ocekivati cudo, i obamacare je veliki korak. al kad se hilari pojavi s prilicno progresivnijim programom od obaminog, onda je to uzasni neoliberalni konsenzus koji po svaku cenu treba razbiti pa nek se otvori haos, to je nasa sansa, da citiram maoa. misim zizek je toliko nedosledan da ga nema smisla kiritkovati.

    e da, odgovorim Indyju na pitanje o tome sta da se radi. pa da se razgovara s ljudima o konkretnim pitanjima, organizuje i siri baza, tamo gde je moguce. tamo gde nije, da se radi sta se zna i ume. samo politika moze da stvori politiku.


    _____
    ova zemlja to je to
    fernoux-h

    Posts : 1902
    Join date : 2014-11-06
    Age : 33
    Location : Beograd

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by fernoux-h Sun Nov 20, 2016 7:37 pm

    William Murderface wrote:Ja bih ipak bio malo oprezniji sa otpisivanjem postmodernizma, a posebno Badijua (za koga je btw, vrlo problematično da li uopšte spada u postmodernizam), a još posebnije od strana Džona faking Zerzana.

    Uopšte je taj krik za jasnoćom jedna od pogubnijih (anti)intelektualnih poza.

    +1


    _____
    The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Indy Sun Nov 20, 2016 9:07 pm

    William Murderface wrote: Nema izlaska iz civilizacije, nema izlaska iz tehnologije, nema izlaska iz istorije.



    Filozofski fragmenti - Page 5 Nuclear_war
    Erős Pista

    Posts : 81367
    Join date : 2012-06-10

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Erős Pista Sun Nov 20, 2016 9:14 pm

    Filozofski fragmenti - Page 5 3579118792

    Jedino tako, ali to nije izlazak, nego nestanak.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Indy Sun Nov 20, 2016 9:17 pm

    Pa, mozda preostane neki Mad Max svet. U zadnje vreme mnogi pricaju u tom smislu, recimo na temu toga zasto nikad nismo sreli aliene - ne zato sto ne postoji vanzemaljska civlizacija, vec zato sto se tehnoloski razvijene civilizacije samouniste. Meni na zalost to ima i suvise smisla.

    Filozofski fragmenti - Page 5 Empty Re: Filozofski fragmenti

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 4:02 pm