Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Rat u Ukrajini

    Del Cap

    Posts : 6180
    Join date : 2019-11-04

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Del Cap Fri Mar 18, 2022 7:18 pm

    EU has ‘very reliable evidence’ China is considering military support for Russia
    EU official threatens trade measures against Beijing if the arms’ deliveries go ahead.

    BY STUART LAU
    March 18, 2022 12:56 pm

    EU leaders are in possession of "very reliable evidence" that China is considering military assistance to Russia, a senior EU official told POLITICO, threatening potential trade measures if weapons' deliveries go ahead.

    It follows a similar warning from U.S. officials earlier this week that the Russian government had asked China for military equipment and other support, as POLITICO and other media outlets reported. A subsequent Financial Times report said China signaled openness to the request. It is not immediately clear whether the latest EU information derives from the same sources or Europe's own intelligence.

    "EU leaders have very reliable evidence that China is considering providing military aid to Russia. All the leaders are very aware of what’s going on," the senior EU official said on condition of anonymity as he was not authorized to speak publicly about confidential information.

    He did not say what kind of assistance Moscow had requested.

    "We are concerned about the fact that China is flirting with the Russians," he added. The EU will "impose trade barriers against China" should Beijing proceed with Russia's request, he said, as "this is the only language Beijing understands."

    The EU-China summit, scheduled for April 1 with President Xi Jinping, will go on as scheduled, as confirmed in a meeting with all EU countries' top representatives in Brussels on Friday.

    The deepening Ukraine crisis is seen as a test to the strength of the Russia-China relations. Beijing has repeatedly dismissed U.S. reports about its involvement in the Ukraine crisis as "disinformation.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50100
    Join date : 2017-11-16

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 18, 2022 7:20 pm

    Security trumps economy
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Fri Mar 18, 2022 7:24 pm

    Rat u Ukrajini - Page 39 6966x6
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50100
    Join date : 2017-11-16

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 18, 2022 7:26 pm

    Well...
    Летећи Полип

    Posts : 11115
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Летећи Полип Fri Mar 18, 2022 7:36 pm

    Del Cap wrote:
    EU has ‘very reliable evidence’ China is considering military support for Russia
    EU official threatens trade measures against Beijing if the arms’ deliveries go ahead.

    BY STUART LAU
    March 18, 2022 12:56 pm

    EU leaders are in possession of "very reliable evidence" that China is considering military assistance to Russia, a senior EU official told POLITICO, threatening potential trade measures if weapons' deliveries go ahead.

    It follows a similar warning from U.S. officials earlier this week that the Russian government had asked China for military equipment and other support, as POLITICO and other media outlets reported. A subsequent Financial Times report said China signaled openness to the request. It is not immediately clear whether the latest EU information derives from the same sources or Europe's own intelligence.

    "EU leaders have very reliable evidence that China is considering providing military aid to Russia. All the leaders are very aware of what’s going on," the senior EU official said on condition of anonymity as he was not authorized to speak publicly about confidential information.

    He did not say what kind of assistance Moscow had requested.

    "We are concerned about the fact that China is flirting with the Russians," he added. The EU will "impose trade barriers against China" should Beijing proceed with Russia's request, he said, as "this is the only language Beijing understands."

    The EU-China summit, scheduled for April 1 with President Xi Jinping, will go on as scheduled, as confirmed in a meeting with all EU countries' top representatives in Brussels on Friday.

    The deepening Ukraine crisis is seen as a test to the strength of the Russia-China relations. Beijing has repeatedly dismissed U.S. reports about its involvement in the Ukraine crisis as "disinformation.


    Auh, crveni podvuch. Toga dosad nije bilo. Stvari eskaliraju na sve strane.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Fri Mar 18, 2022 7:38 pm

    Rat u Ukrajini - Page 39 Deda-Miloje-Bice-tumbanje-po-celom-svetu_slika_O_120281625
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Fri Mar 18, 2022 7:39 pm

    počinjem da kontam da će nam trebati više godina da se iskobeljamo iz ovoga i da će tada mnogo toga biti promenjeno, do mikronivoa.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Mr.Pink Fri Mar 18, 2022 8:05 pm



    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Mr.Pink Fri Mar 18, 2022 8:06 pm

    pogresna tema, ali svaki video ruskog moda je pwn


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Erős Pista

    Posts : 81466
    Join date : 2012-06-10

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Erős Pista Fri Mar 18, 2022 8:07 pm

    Летећи Полип wrote:
    Del Cap wrote:


    Auh, crveni podvuch. Toga dosad nije bilo. Stvari eskaliraju na sve strane.

    Rat u Ukrajini - Page 39 3579118792 Rat u Ukrajini - Page 39 3579118792 Rat u Ukrajini - Page 39 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by kondo Fri Mar 18, 2022 8:09 pm

    Mór Thököly wrote:Six and a half million people are currently displaced within Ukraine, the UN has said today, nearly twice as many as have managed to flee the country, Lizzy Davies reports.

    Plus preko 3.3m izvan zemlje ro je skoro 10m. Deset miliona. Mislim da safely mozemo da pocnemo da poredimo Putina sa Hitlerom i da se izvinimo onima koje smo zajebavali zbog onoga Putler.


    Nista od ovoga nisu tacne cifre, ako govorimo o tacnim ciframa (sto je manje bitno u celoj prici da li je 10 ili 5 miliona, sustina je ista). Svi veliki humanitarni donatori su na svoje sajtove istakli gumbove za direktne donacije i brojac koji pokazuje dokle su stigli. UN je pre neki dan ima 1.3 milijarde necega, sto je nezabelezena cifra u istoriji humanitarne pomoci.

    Ja imam mucninu u stomaku i gorak ukus u ustima zbog licemernog, rasistickog nalicja cele price. Beli, plavusani, skoro pa arijevski lepi. Oni u prethodnim talasima nisu bili takvi.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Notxor Fri Mar 18, 2022 8:14 pm

    Ukrajinci beže u Evropu koja može da ih hrani.
    Šta će biti sa zemljama koje su žito dobijale iz RUS i UKR?
    Kapiram da će RUS hraniti Siriju. Šta je sa ostalima?
    Ko sada o tome razmišlja?


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Mr.Pink Fri Mar 18, 2022 8:17 pm

    Rat u Ukrajini - Page 39 FN-vPhoXEAobene?format=jpg&name=900x900


    brt xi razmislja o svima 

    mojne brines

    mada je meni lako da se kurcim, imam kose oci i dete mi kinez


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50100
    Join date : 2017-11-16

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Mar 18, 2022 8:19 pm

    kondo wrote:
    Mór Thököly wrote:Six and a half million people are currently displaced within Ukraine, the UN has said today, nearly twice as many as have managed to flee the country, Lizzy Davies reports.

    Plus preko 3.3m izvan zemlje ro je skoro 10m. Deset miliona. Mislim da safely mozemo da pocnemo da poredimo Putina sa Hitlerom i da se izvinimo onima koje smo zajebavali zbog onoga Putler.


    Nista od ovoga nisu tacne cifre, ako govorimo o tacnim ciframa (sto je manje bitno u celoj prici da li je 10 ili 5 miliona, sustina je ista). Svi veliki humanitarni donatori su na svoje sajtove istakli gumbove za direktne donacije i brojac koji pokazuje dokle su stigli. UN je pre neki dan ima 1.3 milijarde necega, sto je nezabelezena cifra u istoriji humanitarne pomoci.

    Ja imam mucninu u stomaku i gorak ukus u ustima zbog licemernog, rasistickog nalicja cele price. Beli, plavusani, skoro pa arijevski lepi. Oni u prethodnim talasima nisu bili takvi.

    Ok, nek je ukupno 7 miliona, isto je. Jer tu mozda postoji i plan (mislim ruski, ali pokazace istraga  Rat u Ukrajini - Page 39 1861198401 ).
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7168
    Join date : 2020-03-05

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Vilmos Tehenészfiú Fri Mar 18, 2022 8:22 pm

    Mór Thököly wrote:Uglavnom, hocu da kazem da je zato njihiv nacionalizam lisen svakog sustinskog sadrzaja, njihive vizije buduceg drustva prosto ne postoje. Svodi se na mrznju prema onima koji su ih pobedili u Hladnom ratu, a o da se to narodu prodaje kao odbarana "nasih tradicionalnih vrednosti". A te tradicionalne vrednosti su - jahta od 500 metara. I to na obali istog tog "neprijatelja".
    Nekad davno sam na exile.com citao clanak dal Amesa dal Taibbija o razlikama izmedju ruskih i americkih oligarha. Odmah da vam kazem da je to pisano pre 20 godina, dakle to su old school americki tajkuni. Oni su uglavnom imali potrebu da se prikazu kao ljudi iz naroda, pobozni ljudi koji su aktivni u lokalnoj zajednici. Secam se da je kao primer naveden Sam Walton, osnivac Walmarta, procitajte malo o njegovom zivotu i dobrotvornom radu. Izuzetak od tog pravila je naravno uvek bio Donald Trump, ne moram da objasnjavam zasto i kako.

    S druge strane, svi ruski milijarderi su kao Donald Trump. Oni zive po rezonu "sto si se mucio da zaradis tolike pare ako ces da se pravis kao da ih nemas". Secam se i Taibbijevog komentara (a mozda je to bio Ames?) da bi tajkuna koji bi hteo da se pravi da zivi kao obican covek i da je skroman prvo ubili njegovi telohranitelji, jer bi pomislili da je pao u nemilost u Kremlju ili da je prosto poludeo.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Notxor Fri Mar 18, 2022 8:23 pm

    Mr.Pink wrote:Rat u Ukrajini - Page 39 FN-vPhoXEAobene?format=jpg&name=900x900


    brt xi razmislja o svima 

    mojne brines

    mada je meni lako da se kurcim, imam kose oci i dete mi kinez

    Čuka boje zlata, cigareta u žutim prstima i polupuna pepeljara. Koje su ono zelene pljuge?
    I wtf je u tegli?


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Mr.Pink Fri Mar 18, 2022 8:27 pm

    u tegli jca


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Fri Mar 18, 2022 8:28 pm

    Pljuge su Lotus Soft.

    Rat u Ukrajini - Page 39 Lotus-soft-600x326
    fikret selimbašić

    Posts : 9564
    Join date : 2020-06-19

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by fikret selimbašić Fri Mar 18, 2022 8:30 pm

    Meni tegla izgleda kao da pepeljaru prazni u nju, čaj od opušaka.


    Faca je bio, jaran i sidekick glavnom junaku kung fu filmova, ponekad i rođak ili prijatelj čijim se ubicama sveti, rođak kojeg ubiju u prvoj tećini filma.


    Last edited by fikret selimbašić on Fri Mar 18, 2022 8:33 pm; edited 1 time in total


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7168
    Join date : 2020-03-05

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Vilmos Tehenészfiú Fri Mar 18, 2022 8:31 pm

    Cousin Billy wrote:ovo jeste poljsko ludilo ali verujem da nikakvog mirovnog sporazuma neće biti (kasnije, kad rat zaista bude pri kraju) bez ulaska NATO u jedan deo Ukrajine.



    odgovor Rusije na ovo će biti izuzetno oštar.
    Da, pa sta? Treba da im se jasno kaze da prva raketla na teritoriju Poljske znaci rat NATO - Rusija. 

    Mislim, ne moze ovako. Zapad treba da primi zdravo za gotovo da je Putin lud, i da zato ima pravo da izgazi zemlju od 47 miliona ljudi jer mu se javilo da u njoj vladaju nacisti. I svaki put kad on kaze "bojni otrovi, nuklearke", Zapad ima da podvije rep. Zajebi to. Kazes, Poljaci ulaze i doci ce to te i te tacke. To su nase mirovne snage. Ako pucas na njih u Ukrajini, bijemo se sa tobom u Ukrajini. Ako pucas na Poljsku, saljemo ti balisticke rakete na polozaje vojske oko Ukrajine i sve opcije su na stolu, ukljucujuci bojne otrove i takticke nuklearke.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Notxor Fri Mar 18, 2022 8:31 pm

    Našao...

    A photo of Xi from 1983, published by Xinhua three years ago, shows him as a young regional party secretary holding a lit cigarette and with a pack of the Lotus brand on his desk.
    The picture immediately sparked demand among Chinese smokers for the brand. Lotus stopped production in the 1990s, but a tobacco plant “redeveloped” the brand and launched it on the market in early 2014.
    Consumers and dealers alike “queued up” to buy packs, according to a statement issued by the State Tobacco Monopoly Administration the following year.
    Xi, however, had quit smoking as early as the 1980s when he was working as an official in Fujian province, the Beijing Morning Post reported last year.
    “Smoking is bad for health,” a villager who knew Xi at the time quoted him as saying.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  
    fikret selimbašić

    Posts : 9564
    Join date : 2020-06-19

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by fikret selimbašić Fri Mar 18, 2022 8:49 pm

    „Danas je bio složen, ali apsolutno radni telefonski razgovor između Putina i Scholza. Teško da se može nazvati prijateljskim. Oštar razgovor, naravno“, rekao je Peskov

    „Ko treba da bude na čelu Rusije treba da rješava ruski narod, a ne kancelar Scholz“, dodao je Peskov.


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    avatar

    Posts : 18405
    Join date : 2014-12-12

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by beatakeshi Fri Mar 18, 2022 8:52 pm

    Mór Thököly wrote:
    kondo wrote:


    Nista od ovoga nisu tacne cifre, ako govorimo o tacnim ciframa (sto je manje bitno u celoj prici da li je 10 ili 5 miliona, sustina je ista). Svi veliki humanitarni donatori su na svoje sajtove istakli gumbove za direktne donacije i brojac koji pokazuje dokle su stigli. UN je pre neki dan ima 1.3 milijarde necega, sto je nezabelezena cifra u istoriji humanitarne pomoci.

    Ja imam mucninu u stomaku i gorak ukus u ustima zbog licemernog, rasistickog nalicja cele price. Beli, plavusani, skoro pa arijevski lepi. Oni u prethodnim talasima nisu bili takvi.

    Ok, nek je ukupno 7 miliona, isto je. Jer tu mozda postoji i plan (mislim ruski, ali pokazace istraga  Rat u Ukrajini - Page 39 1861198401 ).
    Preskačeš šta ti ne odgovara.
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Fri Mar 18, 2022 8:53 pm

    Notxor wrote:Našao...

    A photo of Xi from 1983, published by Xinhua three years ago, shows him as a young regional party secretary holding a lit cigarette and with a pack of the Lotus brand on his desk.
    The picture immediately sparked demand among Chinese smokers for the brand. Lotus stopped production in the 1990s, but a tobacco plant “redeveloped” the brand and launched it on the market in early 2014.
    Consumers and dealers alike “queued up” to buy packs, according to a statement issued by the State Tobacco Monopoly Administration the following year.
    Xi, however, had quit smoking as early as the 1980s when he was working as an official in Fujian province, the Beijing Morning Post reported last year.
    “Smoking is bad for health,” a villager who knew Xi at the time quoted him as saying.
    Ali ja napisao da je Lotus  Rat u Ukrajini - Page 39 4135669698
    Notxor

    Posts : 8095
    Join date : 2020-09-07

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Notxor Fri Mar 18, 2022 8:57 pm

    Jes vala. Respect.


    _____
      Sweet and Tender Hooligan  

    Rat u Ukrajini - Page 39 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Tue May 07, 2024 2:02 pm