by ćaća Thu May 06, 2021 3:11 am
Sistem međunarodne trgovine, koji simbolizuje i štiti WTO, je u principu baziran na nekoliko bitnih stavki, a jedna od najbitnijih je zaštita autorskih prava odnosno patenata. To posebno važi za patente na lekove i medicinska sredstva. Još od 60tih godina je kršenje patenata u ovom domenu dovodilo do velikih međunarodnih kriza. Bilo je država, pa i koalicija država koje su pokušavale da zaobiđu WTO pravila glede ovoga, kako bi rešila neke svoje akutne zdravstvene probleme. Indija je tu najbitnija jer je jedina koja je bila u stanju da za domaće potrebe proizvodi tuđe lekove bez naknade a da ne najebe od sankcija. Ali svaki pokušaj da se ti generički lekovi izvezu u treće zemlje je zaustavljen pretnjom sankcijama. Ovo je imalo dve posledice. Prva je razvoj indijske generičke farmaceutske industrije, koja je danas najjača na svetu. Druga je ta da su zapadne farmaceutske kompanije promenile pristup poslovanju u siromašnim zemljama - two tier pricing, partnerstvo sa domaćim kompanijama, transfer licencirane tehnologije i slično. Stvoren je sistem koji nekako funkcioniše i kojim su svi najmanje nezadovoljni.
E sada, šta je USA najavila? Čini mi se da ogromna većina ljudi to ne razume. USA ne može da se odrekne patenta. Patenti pripadaju onima koji su nešto patentirali odnosno registrovali u patentnim zavodima. Patent se može poništiti samo ako se naknadno utvrdi da nešto prilikom prijave nije bilo ok. Ako bi patentni zavodi poništili ili suspendovali patent na osnovu nekakve političke naredbe, vlasnici bi to terali na sud i naravno dobili. A državu bi vlasnici patenta ošurili za naknadu štete. Ako bi tek kojim nemogućim slučajem sudovi odbacili žalbu vlasnika patenta tek bi onda bilo Kosovo, jer bi u roku odmah bilo podneto milion tužbi za odbacivanje patentnih prava na osnovu presedana, za sve što se proceni da ima širi socijalni značaj. Not gonna happen. Uopšte neću ulaziti u to šta to znači za odnos države i privatnog biznisa, kako bi to uticalo na US ekonomiju i koliko bi se povećale dužve na šalterima švajcarskog patentnog zavoda. USA postaje rouge state.
Patentnih prava se jedino mogu odreći vlasnici. Ne isključujem da će se na njih vršiti pritisak i da će se ispod stola zavrtati jaja, ali svejedno oni se istih neće odreći. To znači da potencijalni proizvođači vakcina u trećim zemljama neće tehnologiju i specifikacije dobiti od vlasnika. Možda dobiju od patentnih zavoda aki smumnjam (tužbe). Ostaje je im samo reverse engineering, a to traje i to može dovesti do proizvoda lošijeg kvaliteta.
Šta je onda USA zapravo najavila. Da će pokušati da nagovori ostale članice WTO da na proizvodnju i distribuciju vakcina od strane onih koji ne poseduju patenta prave ne gledaju kao na prekršaj pravila WTO, tj. da se prema tim zemljama ne primenjuju sankcije. Iz mnogo razloga to će teško proći. Pre svega zbog toga što je ogromna većina vlasnika patenata van USA, onda zbog širih implikacija, a na kraju i zbog toga što pomenute indijske kompanije koje bi proizvodile vakcine nemaju samo humanitarni motiv na umu. Valjalo bi pomenuti da većina tih kompanija vredi milijarde i da su njihovi vlasnici kudikamo bogatiji od CEOva Pfizera ili AstraZenece i da uglavnom žive po vilama u Londonu.
Rezime, ako same kompanije na to ne pristanu, od ove rabote nema ništa, jeftin PR feelgood trik, kojim se na druge prebacuje odgovornost i bes.