Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    istorijski fragmenti

    ćaća

    Posts : 3382
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by ćaća 2021-04-07, 00:06

    Takodje, ne pominje to ni Velimir Terzic ni Muharem Kreso.
    Јанош Винету

    Posts : 5212
    Join date : 2016-01-26

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Јанош Винету 2021-04-07, 00:07

    Turul madár wrote:pa sad, ti srbiju i okolne države nazivaš državama, ako misliš na sloveniju, hrvatsku, bosnu, one nisu bile države na početku drugog svetskog rata, a nije bila ni srbija.

    Интересантно да Црна Гора није била држава на почетку Другог светског рата, није била Хитлерова савезница, становништво великом већином про-српско и про-југословенско, није било значајног про-хитлеровског покрета у Црној Гори пре рата, а добила је државу  istorijski fragmenti - Page 8 3473981083, а Босна није добила ништа - одмах је додељена Хрватској.

    Србија без државе, војна управа очигледно по казни.

    Босна никада није била држава, врло чудна историја босанске државности - увек под неким полупротекторатом.
    Османско царство, па Аустроугарска, па Југославија, па сад ко зна кога, таква јој је судбина између Србије, Хрватске и страног фактора.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by boomer crook 2021-04-07, 00:17

    Janko Suvar wrote:
    Daï Djakman Faré wrote:da li znamo koji su konkretni bitni dokumenti unisteni prilikom bombardovanja NBS ili je unistenje biblioteke samo po sebi stand in za nekakav boilerplate narativ o unistenoj kulturnoj esenciji srpskog naroda ?

    Uzeo sam sad Risticevu knjigu da kopiram odgovor na ovo pitanje i vidim u knjizi da on kaze potpuno suprotno od ovoga sto Gari navodi. 


    On kaze:

    Након слома нацистичке Немачке, генерал-пуковник Александер
    Лер предао се британским трупама које су га изручиле управо вла-
    стима државе на чијој је територији починио највеће ратне злочине.
    Током сведочења пред официрима Југословенске армије, почетком
    маја 1945. године, у Купинецу код Загреба, Лер је нагласио да му је
    наређење да се Београд разруши издао лично Хитлер. Том приликом
    је изјавио:
    У првом налету требало је да срушимо Народну библиотеку, па тек
    онда оно што је за нас војнички било интересантно.
    На питање изненађених југословенских официра зашто баш На-
    родну библиотеку, он је одговорио:

    Зато што је у тој установи сачувано оно што је вековима чинило
    културни идентитет тог народа


    I onda u fusnosti navodi izvor za tu tvrdnju:

    Страдање Народне библиотеке Србије 6. априла 1941 [каталог изложбе] (Београд,
    1991), 25–26.


    Sto po meni i nije neki izvor. 

    Bez ulazenja da li je Gari Gari, ili je Ristic nedosledan samo kazem da sam slucajno primetio.

    da li ti uopste zvuci normalno da general luftwafe govori ko "junak" romana dekse kecmanovica-malovica?

    mislim to ne postoji a sto se o tome uopste govori kao primarnom zadatku nemacke vojne sile vec je ludilo.

    na stranu sto se pod nedicevom vlascu organizuju izlozbe tipa 200 godina srpskog slikarstva pa se sve udara po predicu i jovanovicu.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by boomer crook 2021-04-07, 00:22

    inace zar nisu nemci 1944. godine zapalilu biblioteku u varsavi? koja je vec stradala u bombardovanju 1939. godine?

    mislim ovde je cilj, sto kaze pista, da se dokaze da je postojao neki rat protiv srpskog identiteta mimo divljackog i zverskog bombardovanja otvorenog grada zapaljivim bombama. to je potrebno kako bi se dokazao kontinuitet tog "rata" i kako bi se dogadjaji iz skorije proslost ucinili "zamenljivima" s onima iz drugog svetskog rata.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest 2021-04-07, 00:28

    rat protiv srpskog indentiteta je postojao
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by boomer crook 2021-04-07, 00:32

    pa ne na nacin na koji se u toj opasci sugerise. sto kaze fica nediceva vlast je bila potpuno i vulgrno "identitetska". ideja hitlerove evrope je evropa nacija u kojoj svaka zna svoje mesto.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest 2021-04-07, 00:38

    nije to bila priča samo hitlerove nemačke, pisao je i čerčil na tu temu, u II sv. ratu je jasno napisao šta je srbija uništila i zašto ima da je nema, te je tako jedan monarhista, zbog zločina srbije prema drugoj monarhiji, odredio sudbinu srbije posle drugog rata
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest 2021-04-07, 00:41

    to što danas zloupotrebljavaju im je servirano na srebrnom poslužavniku
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Ferenc Puskás 2021-04-07, 00:43

    Talason wrote:nije to bila priča samo hitlerove nemačke, pisao je i čerčil na tu temu, u II sv. ratu je jasno napisao šta je srbija uništila i zašto ima da je nema, te je tako jedan monarhista, zbog zločina srbije prema drugoj monarhiji, odredio sudbinu srbije posle drugog rata
    E ovo je jako. Churchill "uništio" Srbiju i to kao osvetu za Austrougarsku? Jako, jako.  bounce


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Ferenc Puskás 2021-04-07, 00:47

    Tebe srpska istorija preobražuje u Mr Hydea.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest 2021-04-07, 00:48

    pa pisao je o tome u II sv. ratu

    čerčil je, pre svega, bio monarhista, njegova odanost je bila pre svega prema monarhu, a srbija je, prema njemu, uništila monarhiju koja je bila garant stabilnosti (ovo mi je poznato odnekud) evrope
    ćaća

    Posts : 3382
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by ćaća 2021-04-07, 00:56

    boomer crook wrote:pa ne na nacin na koji se u toj opasci sugerise. sto kaze fica nediceva vlast je bila potpuno i vulgrno "identitetska". ideja hitlerove evrope je evropa nacija u kojoj svaka zna svoje mesto.

    +1000

    Btw, jedna od prvih stvari koje je Nedićeva vlada uradila je javna istraga ko je kriv za propast Narodne biblioteke.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by kondo 2021-04-07, 00:59

    brate mili dobro je i jedan srbin živ kakva smo sranja pravili i/ili kako su nas percepirali


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    ćaća

    Posts : 3382
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by ćaća 2021-04-07, 01:00

    A o nekoj posebnoj želji da se uništi srpska kultura govori i to da su nemačke trupe bukvalno obnovile Narodno pozorište a da je nemački komandant Beograda bio patron na svečanom otvaranju.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Janko Suvar 2021-04-07, 01:08

    boomer crook wrote:


    da li ti uopste zvuci normalno da general luftwafe govori ko "junak" romana dekse kecmanovica-malovica?

    mislim to ne postoji a sto se o tome uopste govori kao primarnom zadatku nemacke vojne sile vec je ludilo.

    na stranu sto se pod nedicevom vlascu organizuju izlozbe tipa 200 godina srpskog slikarstva pa se sve udara po predicu i jovanovicu.
    Nisam uopste pokusao da kazem da je namerno unistena NBS da bi se unistila srpska kultura ili sta vec, to je ocigledno mit, nemam sta da dodam po tom pitanju.

    Hteo sam samo da kazem da taj mit upravo promovise Dejan Ristic (a ovde je receno da ga on pobija). Taj citat je iz njegove knjige "Kuca nesagorivih reci" koju je izdala NBS, glodur bio Blaskovic, a recezent Dusica Bojic.  Ako bas mora tako to je str 168-169 u toj knjizi, a fusnota KATALOG IZLOZBE je fusnota br 309. 

    Iscimao sam se da pogledam (jer mi je na pamet palo da je autor tog katalog sam Ristic, ali nije ). Autori kataloga su Gajic i Zlatkovic, ako to istoricarima nesto znaci. 

    Tako da moj doprinos, ako ga ima, je samo o Risticu, koji malo siri mitove, malo demitologizira istoriju, kako kad mu odgovara, a ne o bombardovanju,  tu nemam sta da kazem, a uglavnom se i sve zna.
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest 2021-04-07, 01:12

    ćaća wrote:A o nekoj posebnoj želji da se uništi srpska kultura govori i to da su nemačke trupe bukvalno obnovile Narodno pozorište a da je nemački komandant Beograda bio patron na svečanom otvaranju.

    koliko sam ja čitao, tokom okupacije su širom srbije nicala pozorišta, a posebno je bio važan humor, sa namerom da se pokaže da je rat završen 41' i da je ssd vreme da se smejemo i živimo normalno

    nisam to shvatio kao očuvanje srpske kulture (za koju baš i nisam siguran da postoji) nego kao instrument nedića i nemaca, koji im olakšava posao
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by kondo 2021-04-07, 01:21

    beat this, suckers

    https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:656060-ISPOVEST-MONAHINjE-SPC-Niko-me-nije-ni-popreko-pogledao-iako-je-moj-deda-bombardovao-Srbe

    Monahinja Jovana, rođena kao Sibila Ler (62), Unuka generala Lera, o bremenu svog porekla, duhovnoj otadžbini i iskušenju

    IAKO svi znaju da sam, ni kriva ni dužna, potomak nemačkog generala Aleksandra Lera, za protekle tri decenije, koliko sam monahinja, nikada u Srbiji nisam doživela nikakvu neprijatnost. Niko me nije ni popreko pogledao niti mi je uputio bilo kakvu ružnu reč. Pre bih rekla da osećam neku dodatnu toplinu i srdačnost u ophođenju, kao da ovaj narod velike duše i srca, na diskretan način želi da kaže: Ma znamo mi da ti nisi ništa kriva, osećaj se slobodno. Mi te volimo!

    Tako svoju uzbudljivu i čudesnu životnu priču, ekskluzivno za "Novosti", započinje Sibila Ler (62), potomak generala Aleksandra Lera. Rođena u uglednoj aristokratskoj porodici u Nemačkoj, sada je smerna monahinja Jovana u manastiru Soko kod LJubovije, u Eparhiji šabačkoj


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Janko Suvar 2021-04-07, 01:22

    Radio je i Pavlov muzej, citao sam Dejana Medakovica o njegovom vremenu u muzeju tokom rata.

    Treba dati ovim domacim fasistima, bokanovog tipa da im zgadi Kasanina za sva vremena istorijski fragmenti - Page 8 1399639816


    Last edited by Janko Suvar on 2021-04-07, 01:24; edited 1 time in total
    ćaća

    Posts : 3382
    Join date : 2019-11-03
    Age : 41
    Location : Bordeaux, FR

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by ćaća 2021-04-07, 01:23

    Toga je bilo, ali ja ne pričam o tome već baš o Narodnom pozorištu. Nemci su imali ideju kakva im srpska kultura odgovara a bilo je jako puno Srba koji su se sa tim slagali. Kada je objavljeno da će obnavljati Narodna biblioteka, Nemci su čak i poklonili neki ćirilični rukopis koji je ranije čuvan negde u Nemačkoj.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj 2021-04-07, 01:59

    Marius Lăcătuș wrote:beat this, suckers

    https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:656060-ISPOVEST-MONAHINjE-SPC-Niko-me-nije-ni-popreko-pogledao-iako-je-moj-deda-bombardovao-Srbe

    Monahinja Jovana, rođena kao Sibila Ler (62), Unuka generala Lera, o bremenu svog porekla, duhovnoj otadžbini i iskušenju

    IAKO svi znaju da sam, ni kriva ni dužna, potomak nemačkog generala Aleksandra Lera, za protekle tri decenije, koliko sam monahinja, nikada u Srbiji nisam doživela nikakvu neprijatnost. Niko me nije ni popreko pogledao niti mi je uputio bilo kakvu ružnu reč. Pre bih rekla da osećam neku dodatnu toplinu i srdačnost u ophođenju, kao da ovaj narod velike duše i srca, na diskretan način želi da kaže: Ma znamo mi da ti nisi ništa kriva, osećaj se slobodno. Mi te volimo!

    Tako svoju uzbudljivu i čudesnu životnu priču, ekskluzivno za "Novosti", započinje Sibila Ler (62), potomak generala Aleksandra Lera. Rođena u uglednoj aristokratskoj porodici u Nemačkoj, sada je smerna monahinja Jovana u manastiru Soko kod LJubovije, u Eparhiji šabačkoj

    Koje ludilo istorijski fragmenti - Page 8 1399639816
    Erős Pista

    Posts : 81421
    Join date : 2012-06-10

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Erős Pista 2021-04-07, 07:36

    Talason wrote:pa pisao je o tome u II sv. ratu

    čerčil je, pre svega, bio monarhista, njegova odanost je bila pre svega prema monarhu, a srbija je, prema njemu, uništila monarhiju koja je bila garant stabilnosti (ovo mi je poznato odnekud) evrope


    Talasone, znam za ovo, ali primeti da to nema apsolutno nikakve veze sa onim o cemu sam ja pricao.

    Cinjenica da Hitler po svemu sudeci nije licno naredio bombardovanje NB, niti cini bombardovanje Beograda manjim zlocinom, niti na bilo koji nacin rehabilituje Hitlera.

    Prica o tom naredjenju zapravo i nije deo istorijske price o WWII u Srbiji i Jugoslaviji, pa ni o WWII uopste. Ona nije samo jedna tvrdnja (pogresna) medju drugim (istinitim). To je deo jedne paraistorijske price u kojoj suseduje ne drugim cinjenicama o WWII i njegovim akterima, nego "cinjenicama" poput one o Stefanu Nemanji i njegovom zavestanju o jeziku, Knjizi o Milutinu i "Milosrdnom andjelu". Cilj te price nije da bolje objasni istorijske dogadjaje, nego da ih ucini fusnotama u jednom ideoloskom narativu porebnom za nesto drugo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj 2021-04-07, 08:40

    Osim sto nema izvora (bar za sada, a to vrv znaci i zauvek) - zasto bi hitler naredjivao unistavanje biblioteke kad zna da ce za nekoliko dana nemacka vojska biti u tom istom beogradu i moci ce da radi sta hoce sa tim. Ako neko kaze - da ne bi sklonili - ne budite smesni. A uostalom, Hitler aprila 1941 ne planira da izgubi rat, znaci svejedno ce sa raskomadanom Jugoslavijom moci da radi sta hoce.

    Druga stvar, za tehnicke detalje naoruzanja iz ww2 nisam strucan - da li je uopste u napadu stukama miglo da se precizno planira da se srusi bas ta jedna zgrada?
    Јанош Винету

    Posts : 5212
    Join date : 2016-01-26

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Јанош Винету 2021-04-07, 09:06

    Технички је могло. Гађали су тачкасте циљеве, тенкове на источном фронту, бункере, чамце, бродове, што не би зграду.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj 2021-04-07, 09:19

    Pa ne znam, nije bas isto, to je zgrada u samom centru grada, ne istice se bas kao tenk na poljani, bunkeri, brodovi i tako dalje, a nije da je gadjano sve okolo tj nije da je unisten ceo kvart.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj 2021-04-07, 09:22

    Talason wrote:pa pisao je o tome u II sv. ratu

    u kom tomu?

    besides, cercil je ko vuk draskovic, sta ti treba da kod njega nadjes, naci ces.

    istorijski fragmenti - Page 8 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Sponsored content


      Current date/time is 2024-04-28, 17:34