Dvadesetosmogodišnja majka dvoje maloljetne djece, žrtva je nasilja u porodici i tvrdi da joj je zbog nasilnog supruga ugrožena bezbjednost.

Žena čiji je identitet poznat redakciji Gerila.info, već nekoliko mjeseci boravi u Sigurnoj kući zbog straha za vlastitu, ali i bezbjednost svoje djece.

Ističe da je nasilni suprug u više navrata tukao, te da je morala napustiti porodično domaćinstvo.

Napadi i uvrede nisu prestali ni kada je pronašla novi stan u Banjaluci, gdje se skrasila sa kćerkom i sinom u dobi od tri i četiri godine.

Iako je zbog svega nasilni suprug prijavljen policiji, tužilaštvo je u međuvremenu obustavilo istragu, uz nevjerovatno obrazloženje o kojem ćemo nešto kasnije.

Žrtva nasilja otkriva i da njen suprug ima odlične veze u policiji, zbog brata koji je dio obezbjeđenja ministra unutrašnjih poslova Dragana Lukača.

“Jedne prilike suprug me udario u stomak, bila sam sve raščupana i otišla sam na sprat kuće, u stan gdje živi njegov brat koji je inače u obezbjeđenju Lukača. Umjesto pomoći, dobila sam odgovor koji me šokirao i rekao je: Dobro je, ne tuče te”, ispričala je u jednom dahu dvadesetosmogodišnja majka.

U Banjaluku je kako kaže došla iz Srbije, gdje joj je i porodica, ali sada je zarobljena u ovom gradu i ne može da ode, jer djeca nemaju pasoše.

Do pasoša je inače dug i iscrpljujući put kroz pravosudni sistem, odnosno postupak razvoda koji se kako stvari sada stoje, neće završiti u dogledno vrijeme.

“Godinama sam se nadala da će stvari u braku krenuti nabolje, ali bila sam slijepa, jer je bilo sve gore. U međuvremenu sam ostala i bez posla, jer mi je šefica rekla da “nikome ne trebaju ljudi koji imaju probleme”, ispričala je naša sagovornica.

Život joj je kaže, ličio na pravu noćnu moru, jer je suprug budio u gluvo doba noći, a maltretiranje je išlo do te mjere da je čak jedne prilike oduzeo lična dokumenta pod izgovorom da djeci vadi državljanstvo, a u stvari je auto od supruge prepisao na svoje ime i u potpunosti ga uništio.

O slučaju dvadesetosmogodišnje majke upoznati su svi, od policijskih stanica u Laktašima i Banjaluci, kao i nadležni centri za socijalni rad, ali izuzev pomoći prilikom smještaja u Sigurnu kuću, druge nije bilo.

Sve je, kako priča majka dvoje djece, kulminiralo u martu ove godine kada je suprug došao u iznajmljeni stan i zalupao na vrata.

“Tek što sam ušla sa djecom u stan, osjetila sam da se nešto trese kao da je napolju zemljotres, a zatim sam čula galamu. Nisam mogla da jasno razaberem riječi, ali mi je gazdarica kasnije ispričala da je suprug govorio: Otvaraj vrata, ubiću te, majku ti j….”, ispričala je nesrećna žena. Sve ovo je bilo zadokumentovano i u krivičnoj prijavi protiv nasilnog supruga.

Ubrzo je suprug prestao sa udaranjem po vratima, pa je otišao niz stepenice u ostavu gdje je, kako priča žrtva porodičnog nasilja, uzeo dvije drvene letve i napravio krst.

“Moja gazdarica je bila hrabrija od mene i stala mu je na put, dok ja nisam smjela ni otvoriti vrata, jer sam bila sa djecom unutra. Gazdarica ga je upitala šta će mu krst, a on je odgovorio da će neko umrijeti. Na kraju je sa letvama razbio staklo u namjeri da provali u kuću”, ispričala je dvadesetosmogodišnja majka.

Slučaj je prijavljen policiji, koja je odmah uhapsila nasilnog supruga i on je nekoliko dana proveo na Klinici za psihijatriju.

Međutim, ubrzo je i pušten.

Ono što je najgore u cijelom slučaju jeste da je tužilac Dalibor Vrećo obustavio krivični postupak uz nevjerovatno obrazloženje.

“Spominjao je novi zakon i druge nebuloze. Govorio je kako je za krivicu potrebno da je djelo izvršeno pred djecom, što mi takođe nije bilo jasno, jer su djeca bila tu i slušala sve, ali na sreću iza zatvorenih vrata. Zar me trebao ubiti pa da se nešto pokrene”, upitala je ogorčena majka.

Iz naredbe o obustavi istrage, koja je u posjedu naše redakcije, tužilac Dalibor Vrećo konstatuje da ono što je radio nasilnik nije prouzrokovalo psihičke posljedice ni kod naše sagovornice, niti kod njene djece?!

Tužilac Vrećo je, između ostalog, ustanovio da je za krivično djelo nasilja u porodici, neophodno da žrtva ima fizičke povrede ili pak, povredu psihičkog integriteta.

“Radnje osumnjičenog nisu bile takvog karaktera, ni intenziteta da bi dovele do povrede fizičkog ili psihičkog integriteta oštećene, a u konkretnom slučaju nisu ni dovele do takvih povreda”, navedeno je u odluci o obustavi istrage.

“S obzirom da je u konkretnom slučaju izostalo nastupanje zabranjene posljedice, nisu ostvarena bitna obilježja krivičnog djela nasilja u porodici, odnosno da djelo koje je osumnjičeni počinio nije krivično djelo”, navodi se dalje u diskutabilnoj odluci tužioca.

Iako je žrtva nasilja podnijela i žalbu na ovakvu odluku, glavni tužilac Želimir Lepir je odbacio.

Zanimljivo je da su nakon napada, majka i njeno dvoje djece smješteni u Sigurnu kuću, jer joj je ugrožena bezbjednost, ali ni to nije pomoglo nakaradnom tužilaštvu da utvrdi da je u konkretnom slučaju napad ostavio velike psihičke posljedice.

Dvadesetosmogodišnja majka već šest mjeseci boravi u Sigurnoj kući, a nedavno joj je boravak i produžen.

Međutim, jedan nedavni detalj se, ipak, izdvaja u odnosu na sve ostale.

“Bila sam u Sigurnoj kući i jedan policajac me pitao do kada ostajem što mi je bilo jako čudno. Ne znam šta da očekujem kada izađem, jer suprug ima odlične veze u policiji i pitanje je šta će biti sa mnom i sa djecom, jer ja ovdje nemam nikoga”, ispričala je ogorčena majka.
[color:4f86=rgba(24, 24, 24, 0.8)]https://www.gerila.info/novosti/prijetio-ubistvom-supruzi-koja-je-sa-djecom-zavrsila-u-sigurnoj-kuci-a-tuzilac-vreco-ga-oslobodio-odgovornosti-foto/