Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Crna Gora - okupacija & apel

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50035
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Nektivni Ugnelj Mon May 04, 2020 9:49 pm

    Somlói Galuska wrote:Pa ne znam zašto da se prebaci - meni nije toliko do utvrđivanja istorijskih činjenica, koliko do priče o Apelu 88, a to jeste ovaj topik. Apelaši nisu ni zelenaši, ni kralj Nikola, nego nekakvi nezavisni intelektualici i delom, pazite - istoričari.

    Jebiga, ili si nekakav zelenaš, naci, srpski nacionalista u jugoslovenskim zemljama ili bilo koja poražena grupa, pa onda možda imaš benefit of doubt. Ako se, međutim, predstavljaš kao istoričar, onda si šarlatan.

    edit - mislim, hajde da vidimo - kad se izađe sa apelom u kom se kaže da Srbija okupirala CG, kako to utiče na odnose između jugoslovenskim narodima. Ja mislim loše, mislim da je to širenje mržnje i huškanje.

    Ne, to nema sanse da utice dobro ni na sta, jedino ako neko hoce da pravi Jugoslaviju neku ili stagod, "Jugosferu", whatever bez Srba. Sto je ok, ali onda je to to. Znaci, u toj konkretnoj prici cak su i istorijske cinjenice nebitne. Prosto reci vecini Srba da su oni u Prvom svetskom ratu bili nekakvi okupatori necega i to je kraj price. Prvi svetski rat je u srpskom istorijskom secanju prosto najsvetlija tacka moderne srpske istorije i ko na to baci nekakvo djubre moze da zaboravi na bilo kakve zajednicke projekte a da to ima podrsku nekog iole relevantnog dela srpske javnosti. I tu je savrseno nebitno i ko je na  vlasti, a nebitno je CAK i kakav ce se odnos konacno zauzeti prema 90tima. Dakle sve i da vecina Srba nekad prihvati da su Srbi 90tih bili najveci i glavni zlikovci za sve ono sto se dogodilo - to na kolektivno glediste u vezi sa 1918 nece imati skoro nikakav uticaj jer to je prosto zakucano kao herojska epopeja i schluss. Tako da ko se time bavi na onakav nacin kao sto je uradjeno u tom apelu ili ne zna sta radi ili namerno to radi ili ga prosto nije briga. Either way, nema govora da to na bilo koji nacin sluzi regionalnom pomirenju ili bilo cemu slicnom.
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 9:55 pm

    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Somlói Galuska Mon May 04, 2020 9:57 pm

    Ajd nemojte da kenjate, bavimo se topikom. Ne sme da se priča o Apelu, šta?
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 10:00 pm

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 10:02 pm



    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 10:06 pm

    Odlično, lepo odeš na topik CG i sve OK


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 10:06 pm

    jeste, a ja sam krste bijelić
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 10:07 pm

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 10:08 pm

    rl identitet Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 3984128386


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Erős Pista Mon May 04, 2020 10:09 pm

    Nemojte.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 10:10 pm



    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Somlói Galuska Mon May 04, 2020 10:11 pm

    Marius Lăcătuș wrote:Odlično, lepo odeš na topik CG i sve OK

    Ja samo vidim da si ti taj koji otkriva rl identitet. I prilično si pogrešnog čoveka izabrao da drukaš, pošto ja pišem isto ovde pod nikom i na fejsu pod pravim imenom.
    Erős Pista

    Posts : 81420
    Join date : 2012-06-10

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Erős Pista Mon May 04, 2020 10:13 pm

    Obrisane su rl insinuacije.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 10:14 pm

    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 10:15 pm

    Erős Pista wrote:Obrisane su rl insinuacije.

    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 10:18 pm

    @Mor

    Ali primeti selektivnost sećanja na PSR, sa fokusom na tragiku događaja iz 1914. i 1915/6. Drugim rečima, rat je nesreća, a ne herojska pobeda u kojoj je prigrljen i glavni politički rezultat 1918. a to je stvaranje Jugoslavije. U pravu je bila Dubravka kada je rekla da je u Srbiji preipitivanje Jugoslavije počelo kroz literarno preispitivanje Prvog (a ne Drugog) svetskog rata.

    Dalje, prvo je 45 godina bilo nepodesno govoriti o stvaranju Jugoslavije i ona je bila samo ona posle 1945; posle toga Jugoslavije više i nema pa nema političke potrebe da se ona (i sa njom 1918) baštini, sem kao povremeni insturmentarijum za nabijanje nekakvih blesavih skorova. Tako su neki ostali uvređeni neuzvraćenom "lubavlju", neki i dalje veruju da žive u poretku Saveza komunista i da im je dužnost da budu "lučonoše" i da se obračunavaju sa svojim nacionalizmima u ime jugoslovenstvaregiona, nekima je orjunaško strašilo od koga treba pobeći, nekima je ok jer je dovršila nacionalnu integraciju itd itd.
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 10:20 pm

    ako držiš telefon u džepu, pogledaj ovo

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 10:29 pm

    znam gde ćete da ladite buljsona kad prođe vanredno



    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Bluberi Mon May 04, 2020 10:32 pm

    OK kul ste, a sada nam se skinite sa kurca.
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 10:32 pm

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 10:35 pm



    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 10:35 pm

    No Country

    Posts : 11082
    Join date : 2015-05-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by No Country Mon May 04, 2020 10:38 pm

    Mór Thököly wrote:
    Somlói Galuska wrote:Pa ne znam zašto da se prebaci - meni nije toliko do utvrđivanja istorijskih činjenica, koliko do priče o Apelu 88, a to jeste ovaj topik. Apelaši nisu ni zelenaši, ni kralj Nikola, nego nekakvi nezavisni intelektualici i delom, pazite - istoričari.

    Jebiga, ili si nekakav zelenaš, naci, srpski nacionalista u jugoslovenskim zemljama ili bilo koja poražena grupa, pa onda možda imaš benefit of doubt. Ako se, međutim, predstavljaš kao istoričar, onda si šarlatan.

    edit - mislim, hajde da vidimo - kad se izađe sa apelom u kom se kaže da Srbija okupirala CG, kako to utiče na odnose između jugoslovenskim narodima. Ja mislim loše, mislim da je to širenje mržnje i huškanje.

    Ne, to nema sanse da utice dobro ni na sta, jedino ako neko hoce da pravi Jugoslaviju neku ili stagod, "Jugosferu", whatever bez Srba. Sto je ok, ali onda je to to. Znaci, u toj konkretnoj prici cak su i istorijske cinjenice nebitne. Prosto reci vecini Srba da su oni u Prvom svetskom ratu bili nekakvi okupatori necega i to je kraj price. Prvi svetski rat je u srpskom istorijskom secanju prosto najsvetlija tacka moderne srpske istorije i ko na to baci nekakvo djubre moze da zaboravi na bilo kakve zajednicke projekte a da to ima podrsku nekog iole relevantnog dela srpske javnosti. I tu je savrseno nebitno i ko je na  vlasti, a nebitno je CAK i kakav ce se odnos konacno zauzeti prema 90tima. Dakle sve i da vecina Srba nekad prihvati da su Srbi 90tih bili najveci i glavni zlikovci za sve ono sto se dogodilo - to na kolektivno glediste u vezi sa 1918 nece imati skoro nikakav uticaj jer to je prosto zakucano kao herojska epopeja i schluss. Tako da ko se time bavi na onakav nacin kao sto je uradjeno u tom apelu ili ne zna sta radi ili namerno to radi ili ga prosto nije briga. Either way, nema govora da to na bilo koji nacin sluzi regionalnom pomirenju ili bilo cemu slicnom.
    Историјска прича у којој су чињенице небитне има једно краће име: мит. 

    А идеја да преиспитивање дотичног мита може да на неку фору угрози (непостојеће) регионално помирење... је бизарна. Ваљда је један трезвенији и принципијелнији поглед на прошлост у општем интересу? Управо зато што имамо "недодирљиве" митове, баш зато нема ни п од помирења.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 10:40 pm



    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50035
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Nektivni Ugnelj Mon May 04, 2020 10:43 pm

    Bendegúz Somogyi wrote:@Mor

    Ali primeti selektivnost sećanja na PSR, sa fokusom na tragiku događaja iz 1914. i 1915/6. Drugim rečima, rat je nesreća, a ne herojska pobeda u kojoj je prigrljen i glavni politički rezultat 1918. a to je stvaranje Jugoslavije. U pravu je bila Dubravka kada je rekla da je u Srbiji preipitivanje Jugoslavije počelo kroz literarno preispitivanje Prvog (a ne Drugog) svetskog rata.

    Dalje, prvo je 45 godina bilo nepodesno govoriti o stvaranju Jugoslavije i ona je bila samo ona posle 1945; posle toga Jugoslavije više i nema pa nema političke potrebe da se ona (i sa njom 1918) baštini, sem kao povremeni insturmentarijum za nabijanje nekakvih blesavih skorova. Tako su neki ostali uvređeni neuzvraćenom "lubavlju", neki i dalje veruju da žive u poretku Saveza komunista i da im je dužnost da budu "lučonoše" i da se obračunavaju sa svojim nacionalizmima u ime jugoslovenstvaregiona, nekima je orjunaško strašilo od koga treba pobeći, nekima je ok jer je dovršila nacionalnu integraciju itd itd.

    O pa da, naravno. Ali i u tako nakaradno shvacenom kontekstu "ukazivanje" na "okupacionost" srpske vojske 1918, pa jos u CG gde su tada jednostavno ziveli ljudi koji su sebe ogromnom vecinom smatrali Srbima - nicemu dobrom ne sluzi upravo sa "jugoslovenskog" stanovista. Ili "regionalnog", kakogod. It plays right into the hands of Bokans of this world.

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 4 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 6:43 pm