Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Crna Gora - okupacija & apel

    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by No Country Sun May 03, 2020 10:53 pm

    Је ли могуће учинити нешто да ми се ово губаво псетанце више не мота око ногу? Знам да немамо баш праву шинтерску службу, али што је много - много је.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by No Country Sun May 03, 2020 10:57 pm

    Somlói Galuska wrote:
    No Country wrote:
    Такође, разговор у доброј вери искључује ad hitlerum демагогије ове врсте. Сребреница? Really?

    Srebrenice nije bilo, Nemačka nije počela drugi svetski rat, NDH je bila poštena demokratska država, crnci iz Amerike da se vrate u Afriku, Srbija okupirala CG 1922, whatever
    - daj benefit of doubt.

    Postoji istorija, nije bezveze - ne treba benefit of doubt - nađeš kako je to Srbija okupirala CG, kažeš ko s kojim vojskama ušao u CG, ko se branio, ko poginuo, čiča miča i gotova priča.
    Ау, бре, човече. Ало? Ти си се баш, оно, закотрљао?

    Слушај, једино што покушавам је да усадим мрвичак сумње у тај твој “Црногорци су стопроцентни Срби” светоназор. Оно, да допустиш да то можда више не важи, а за одређени број њих никада није ни важило. Зашто је то тако тешко?
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Somlói Galuska Sun May 03, 2020 10:59 pm

    No Country wrote:
    Somlói Galuska wrote:

    Srebrenice nije bilo, Nemačka nije počela drugi svetski rat, NDH je bila poštena demokratska država, crnci iz Amerike da se vrate u Afriku, Srbija okupirala CG 1922, whatever
    - daj benefit of doubt.

    Postoji istorija, nije bezveze - ne treba benefit of doubt - nađeš kako je to Srbija okupirala CG, kažeš ko s kojim vojskama ušao u CG, ko se branio, ko poginuo, čiča miča i gotova priča.
    Ау, бре, човече. Ало? Ти си се баш, оно, закотрљао?

    Слушај, једино што покушавам је да усадим мрвичак сумње у тај твој “Црногорци су стопроцентни Срби” светоназор. Оно, да допустиш да то можда више не важи, а за одређени број њих никада није ни важило. Зашто је то тако тешко?

    Ne, to nije moj svetonazor, moj svetonazor je da svako može da smatra sebe kim god hoće. Mene samo zanima - kako, gde, s čim i protiv koga je Srbija okupirala CG?


    Last edited by Somlói Galuska on Sun May 03, 2020 11:00 pm; edited 1 time in total
    disident

    Posts : 15028
    Join date : 2016-03-28

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by disident Sun May 03, 2020 10:59 pm

    No Country wrote:
    Somlói Galuska wrote:

    Srebrenice nije bilo, Nemačka nije počela drugi svetski rat, NDH je bila poštena demokratska država, crnci iz Amerike da se vrate u Afriku, Srbija okupirala CG 1922, whatever
    - daj benefit of doubt.

    Postoji istorija, nije bezveze - ne treba benefit of doubt - nađeš kako je to Srbija okupirala CG, kažeš ko s kojim vojskama ušao u CG, ko se branio, ko poginuo, čiča miča i gotova priča.
    Ау, бре, човече. Ало? Ти си се баш, оно, закотрљао?

    Слушај, једино што покушавам је да усадим мрвичак сумње у тај твој “Црногорци су стопроцентни Срби” светоназор. Оно, да допустиш да то можда више не важи, а за одређени број њих никада није ни важило. Зашто је то тако тешко?
    Rekao bih da ti svakako zastupas ili se slazes sa teorijom da nacije nastaju u jednom periodu, nekada ranije nekada kasnije, ali da svakako nisu organska tvorevina od prapocetka vremena. U tom kljucu, 1918 godine imas jedan dinasticki sukob, sto ne menja cinjenicu da crnogorci kao nacija danas postoje


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Sun May 03, 2020 11:07 pm

    disi, nisam znao da si tolika dalabu da nešto pokušavaš da objasniš matorom izgubljenom teškom psihijatrijskom slučaju, koji je ovde na forumu jer nema da plati servis koji mu treba u kenjadi, čak i tamo.


    Last edited by Marius Lăcătuș on Sun May 03, 2020 11:09 pm; edited 1 time in total


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by No Country Sun May 03, 2020 11:08 pm

    disident wrote:
    No Country wrote:
    Ау, бре, човече. Ало? Ти си се баш, оно, закотрљао?

    Слушај, једино што покушавам је да усадим мрвичак сумње у тај твој “Црногорци су стопроцентни Срби” светоназор. Оно, да допустиш да то можда више не важи, а за одређени број њих никада није ни важило. Зашто је то тако тешко?
    Rekao bih da ti svakako zastupas ili se slazes sa teorijom da nacije nastaju u jednom periodu, nekada ranije nekada kasnije, ali da svakako nisu organska tvorevina od prapocetka vremena. U tom kljucu, 1918 godine imas jedan dinasticki sukob, sto ne menja cinjenicu da crnogorci kao nacija danas postoje
    Династички сукоб? Ајде, може и тако. Где се домаћа династија замењује рођачком, али ипак страном. Па мирише, помало, на окупацију, зар не?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Sun May 03, 2020 11:10 pm

    nek ti se nađe, disi

    od brta


    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 UTB8MyxSQiDEXKJk43Oqq6Az3XXay


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Mr.Pink Sun May 03, 2020 11:11 pm

    No Country wrote:
    Династички сукоб? Ајде, може и тако. Где се домаћа династија замењује рођачком, али ипак страном. Па мирише, помало, на окупацију, зар не?


    Puerto Rico doslovno

    kek


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4321
    Join date : 2016-09-29

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by nalog sa ženinog laptopa Sun May 03, 2020 11:21 pm

    nemojte se svaditi prijatelji dragi


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by No Country Mon May 04, 2020 4:09 am

    Somlói Galuska wrote:
    No Country wrote:
    Ау, бре, човече. Ало? Ти си се баш, оно, закотрљао?

    Слушај, једино што покушавам је да усадим мрвичак сумње у тај твој “Црногорци су стопроцентни Срби” светоназор. Оно, да допустиш да то можда више не важи, а за одређени број њих никада није ни важило. Зашто је то тако тешко?

    Ne, to nije moj svetonazor, moj svetonazor je da svako može da smatra sebe kim god hoće. Mene samo zanima - kako, gde, s čim i protiv koga je Srbija okupirala CG?
    Ајде да пробам још једном. Био једном један краљ. Па је објавио рат надмоћном непријатељу, а у савезништву са својим суседом. Надмоћни непријатељ га је поразио и окупирао, а стари краљ је побегао у Италију. Рат се и даље водио. Краљев сусед је у рату страшно пострадао, али је на крају ипак победио. Некад горди непријатељ је побегао испред војске краља-суседа. Краљ сусед је одлучио да након рата направи велику краљевину, и у њу укључи и малу краљевину са почетка приче. Неки су му клицали, неки нису, а старом краљу су послали абер да остане у Италији. Није му било право, бунио се код великих сила, покушавао да дигне народ на устанак... али је већ био веома стар. Ускоро је и умро, у Италији.

    Ако те баш занима да ли ја мислим да је Црна Гора том приликом окупирана - не мислим. Али не мислим ни да је био у питању један плебисцитаран, демократски, чист и поштен процес. Радила је ту поприлична сила, а да је затребало вероватно би радила и већа. Погледај нпр. како је српска војска неку годину пре тога “ослободила” Косово, или Македонију. Тако се то уосталом радило у Доба Империја, нису Срби били ни бољи ни гори од других. Али ето, некакав потомак/ истомишљеник зеленаша напросто има свако право да дотични процес сматра и назива окупацијом. Не ради се ту о страшном и злонамерном искривљавању историјских чињеница, него о гледању из другог угла. Као што нпр. Пастернак или Цветајева имају своје гледање на Октобарску револуцију, а које се јако разликује од Ејзенштајна или Мајаковског. Што не значи да су једни у праву а други страховити лажови и фалсификатори. Него су се просто нашли са различитих страна једног догађаја који је променио њихов свет.
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 8:33 am

    No Country wrote: Али ето, некакав потомак/ истомишљеник зеленаша напросто има свако право да дотични процес сматра и назива окупацијом. Не ради се ту о страшном и злонамерном искривљавању историјских чињеница, него о гледању из другог угла.

    Dobro, apelaši su (makar politički) potomci zelenaša, slažem se. Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 2304934895
    disident

    Posts : 15028
    Join date : 2016-03-28

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by disident Mon May 04, 2020 8:52 am

    No Country wrote:
    Somlói Galuska wrote:

    Ne, to nije moj svetonazor, moj svetonazor je da svako može da smatra sebe kim god hoće. Mene samo zanima - kako, gde, s čim i protiv koga je Srbija okupirala CG?
    Ајде да пробам још једном. Био једном један краљ. Па је објавио рат надмоћном непријатељу, а у савезништву са својим суседом. Надмоћни непријатељ га је поразио и окупирао, а стари краљ је побегао у Италију. Рат се и даље водио. Краљев сусед је у рату страшно пострадао, али је на крају ипак победио. Некад горди непријатељ је побегао испред војске краља-суседа. Краљ сусед је одлучио да након рата направи велику краљевину, и у њу укључи и малу краљевину са почетка приче. Неки су му клицали, неки нису, а старом краљу су послали абер да остане у Италији. Није му било право, бунио се код великих сила, покушавао да дигне народ на устанак... али је већ био веома стар. Ускоро је и умро, у Италији.

    Ако те баш занима да ли ја мислим да је Црна Гора том приликом окупирана - не мислим. Али не мислим ни да је био у питању један плебисцитаран, демократски, чист и поштен процес. Радила је ту поприлична сила, а да је затребало вероватно би радила и већа. Погледај нпр. како је српска војска неку годину пре тога “ослободила” Косово, или Македонију. Тако се то уосталом радило у Доба Империја, нису Срби били ни бољи ни гори од других. Али ето, некакав потомак/ истомишљеник зеленаша напросто има свако право да дотични процес сматра и назива окупацијом. Не ради се ту о страшном и злонамерном искривљавању историјских чињеница, него о гледању из другог угла. Као што нпр. Пастернак или Цветајева имају своје гледање на Октобарску револуцију, а које се јако разликује од Ејзенштајна или Мајаковског. Што не значи да су једни у праву а други страховити лажови и фалсификатори. Него су се просто нашли са различитих страна једног догађаја који је променио њихов свет.
    Pa bas na primerima crne gore, kosova i makedonije vidis razlike izmedju okupacije i prisjedinjenja.


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by No Country Mon May 04, 2020 8:02 pm

    Неко би стварно могао да све ово препакује на Историју (а морона да побрише), али баш ме занима, Диси, где тачно повлачиш те разлике? Мени су сва та проширења, освајања, ослобођења, окупације, па и уједињења (т.ј. са Хрватима и Словенцима) страшно прљава и муљава, а што је у старту оптеретило и касније разбуцалу (па тако неколико пута) младу "братску" државу. Дабоме, присвајање (и комадање) Македоније много више личи на окупацију него припајање Црне Горе, и дешава се у потуно другачијем контексту, али је још увек јако далеко од консензуалне одлуке где две државе ступају у заједницу, где једна од њих одмах престаје да постоји? Како ти то раздвајаш?


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Mr.Pink Mon May 04, 2020 8:07 pm

    matori, ti nekako citas istoriju unazad

    to je definicija revizionizma


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Mr.Pink Mon May 04, 2020 8:16 pm

    srbija u tom trenutku je ono fazon pijemont i francuska za taj otuzni jug

    to je kao da kazes da je garibaldi sa 1000 odrpanaca okupirao citavo kraljevstvo dve sicilije


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 9:00 pm

    No Country wrote:Неко би стварно могао да све ово препакује на Историју (а морона да побрише), али баш ме занима, Диси, где тачно повлачиш те разлике? Мени су сва та проширења, освајања, ослобођења, окупације, па и уједињења (т.ј. са Хрватима и Словенцима) страшно прљава и муљава, а што је у старту оптеретило и касније разбуцалу (па тако неколико пута) младу "братску" државу. Дабоме, присвајање (и комадање) Македоније много више личи на окупацију него припајање Црне Горе, и дешава се у потуно другачијем контексту, али је још увек јако далеко од консензуалне одлуке где две државе ступају у заједницу, где једна од њих одмах престаје да постоји? Како ти то раздвајаш?

    Možeš li da pokažeš prstom na mapi državu koja nije tako nastala ili nije bitno obeležena tim i takvim procesima? I da to ispadne kao pravilo a ne izuzetak.
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by No Country Mon May 04, 2020 9:10 pm

    Но добро, рекао сам још пре пар постова да су у Доба Империја била на снази дотична правила игре, те да Срби нису били ни бољи ни гори од других. Диси је међутим тврдио да је Црна Гора битно различит случај од Македоније и Косова, па ме је занимало где тачно види ту разлику. За мене је све то империјализам, дакако великосрпски, а разлике су евентуално у проценту становништва новоосвојених територија који се радује Vs. одмеће у комите.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Nektivni Ugnelj Mon May 04, 2020 9:14 pm

    а разлике су евентуално у проценту становништва новоосвојених територија који се радује Vs. одмеће у комите

    nije to razlika. predlazem da razmislis malo bolje. i pri tom ne mislim ni na tretman stanovnistva (u kome je razlika nebo i zemlja) ni nacin prisajedinjenja.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 9:21 pm

    jedite bre govna svi a i moderacija sa vama


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 9:21 pm

    jel trolujemo?

    može



    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Nektivni Ugnelj Mon May 04, 2020 9:23 pm

    Da, da se prebaci gde treba, naravno
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Somlói Galuska Mon May 04, 2020 9:30 pm

    Pa ne znam zašto da se prebaci - meni nije toliko do utvrđivanja istorijskih činjenica, koliko do priče o Apelu 88, a to jeste ovaj topik. Apelaši nisu ni zelenaši, ni kralj Nikola, nego nekakvi nezavisni intelektualici i delom, pazite - istoričari.

    Jebiga, ili si nekakav zelenaš, naci, srpski nacionalista u jugoslovenskim zemljama ili bilo koja poražena grupa, pa onda možda imaš benefit of doubt. Ako se, međutim, predstavljaš kao istoričar, onda si šarlatan.

    edit - mislim, hajde da vidimo - kad se izađe sa apelom u kom se kaže da Srbija okupirala CG, kako to utiče na odnose između jugoslovenskim narodima. Ja mislim loše, mislim da je to širenje mržnje i huškanje.


    Last edited by Somlói Galuska on Mon May 04, 2020 9:33 pm; edited 1 time in total
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 9:30 pm

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by kondo Mon May 04, 2020 9:37 pm



    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Guest Mon May 04, 2020 9:42 pm

    @NC

    Pa u Crnoj Gori su se tada skoro svi računali u Srbe, sledeći ponajviše državno-crkvenu tradiciju, a sukob sa Srbijom je bio u suštini samo dinastički; na kraju je takva bila i Božićna pobuna (poginulo manje od 100 ljudi na obe strane sa sve pojedinim komitama ubijenim tokom 1920ih). Jedine dve naknadne realizacije izdvojene CG su fašistička i Milova (ne da stavljam znak jednakosti; ova druga i preko referendumske krađe). Tako da je narativ o okupaciji zbilja zahvatanje sa dna istorijske kace, insistiranje na marginalijama naspram jasnih širih tokova i kontra prakse zajedničkog života narednih 90ak godina. 

    Makedonija je tada samo kolokvijalni termin, grubo rečeno smeštena u tri vilajeta Osmanskog carstva (npr Skoplje je bilo prestonica Kosovskog vilajeta). Albanija u nastajanju, 4 ostale balkanske zemlje gledaju na OC kao na područje ratnog plena, AU koja merka iz prikrajka... Iz xyz razloga Makedonci nisu mogli, niti im je bilo dato, da se politički emancipuju i opredeljuju.

    Crna Gora - okupacija & apel - Page 3 Empty Re: Crna Gora - okupacija & apel

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 7:58 pm