Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Korona u tanjiru

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Thu Mar 26, 2020 10:55 am

    Iako imam jedno 5 kila pasulja, realno me smara dugo kuvanje ovih dana sem ako nije nesto sto stavis u rernu i zaboravis. OK znam da pasulj moze i u rernu ali poenta mog obracanja je da ovih dana otkrivam cari crvenog sociva koje kao corba potpuno zamenjuje pasulj na mnogo nivoa, brzo se kuva (15 min maks) i ima veliki broj varijacija, u zavisnosti od toga da li se kuva klot ili se dodaje povrce, meso itd. za sada imamo pobednika korona tanjura.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40160
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by паће Thu Mar 26, 2020 12:03 pm

    Gondolom hogy ebben az esetben не би требало наваљивати са стварима које се брзо кувају. Оно кад два-три сата њушиш шта се догађа у кујни, полако набијаш апетит и препушташ се зену ишчекивања... ма одлично пролази време. А кад се то већ нађе у тањиру, толико си гладан да навалиш и онда испадне некако сувише брзо готово, биле веће очи него уста. Ем си дуже уживао, ем си се с мање најео, дијета.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Thu Apr 02, 2020 10:25 am

    Zamro topickć.

    Čitam juče u "Ruka iz groba" sjećanja Karla Štajnera na to kako je kriza u Njemačkoj poslije WW1 zahuktavala. Kako je radnicima bivalo sve teže, naročito kad je sa radom prestala neka menza koja je služila čorbu od graška po cijeni od jednu marku. I prijede mi se takva čorba, voda mi na krene na usta kad sam je zamislio. Otkako čitam ovo mi se često događa, da mi se prijede ono na šta čitajući naletim*.

    Juče poslije podne je i napravim, malo gugao, malo moje improvizacije i ispade nešto što ću vrlo rad da ponovim. Propržim mladi lukac, kad je sveden na trećinu dodam na to malo bluka i šoljicu riže da nešto zagusti čorbu jer ne kanim da pravim zapršku. Onda dodam grašak začinske travke, celer i list lovora i pred sam kraj kuhanja dodam kaščicu paradajz pirea i malo paprike. Sve pet ali mi dosta tanko djeluje, krizna čorba mora da bude hranjivija od ovoga. Dodam na kraju i jednu grudvicu zamrzbutih junećih pihtija, kuhalo se joša par minuta i skinuo sam je sa vatre. Jutros je degustiram, uprkos paradajzu i paprici, bojom vuče na soylent green ali je ukusna i okrepljujuća pa odlično sjeda na ovaj jutrošnji mraz. Cijenom je zaista tu negdje oko 1 marke za porciju.

    Hvala drugu Štajneru za ideju. 

    *Najteže mi je kad čitam Švejka, naročito od kad se pojavi onaj seljak izjelica. Često se sjetim one scene kad umače hljeb u mast od pečene svinjske plećke koja se peče za oficire i taman kad hoće da ga pojede, dobije od kuhara varjačom po ruci i taj mašću natopljeni komad hljeba mu ispada u pekač.
    bela maca

    Posts : 11039
    Join date : 2014-10-28

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by bela maca Thu Apr 02, 2020 10:28 am

    čik nađi ovde grašak
    nema ga ko cimeta


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Mr.Pink Thu Apr 02, 2020 10:30 am

    ja neam pojma sta cu danas

    i pasulj sam spremio ovih dana, jeo i neke dobre domace kobaje, pastu

    i danas se razmisljam neko mesiste i krumpir. a zapravo mi se jede macado supa, ali ko ce to danas da se cima. mozda za vikend


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Erős Pista Thu Apr 02, 2020 10:30 am

    Korona u tanjiru - Page 3 3579118792

    Meni se pre neki dan tako prijeo mesni narezak i poslednjih par dana ga tamanim uz mladi luk ili kiseli krastavac. Hrana bogova!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Thu Apr 02, 2020 10:30 am

    József Csuhay wrote:onaj seljak izjelica.

    Korona u tanjiru - Page 3 3579118792 Baloun se zove, je li?
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Thu Apr 02, 2020 10:34 am

    Halászlé wrote:
    József Csuhay wrote:onaj seljak izjelica.

    Korona u tanjiru - Page 3 3579118792 Baloun se zove, je li?

    Jeste Korona u tanjiru - Page 3 3579118792

    Otkud ta nestašica graška tamo? Negdje sam još čitao da je pominju. ovde ga ima gdje god sam zavirio (bio sam prekjuče u gradu nakon dvije sedmice pauze), sestra mi javlja da je u Tuzli jedno vrijeme samo graška bilo od zamrznuog povrća.
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Thu Apr 02, 2020 10:35 am

    Nema nestašice kao takve, samo narod pokupuje i treba vremena da se dopune zamrzivači i da se poruči od dobavljača. Juče u Aromi negde kod Slavije bilo je svih graškova.

    Mislim da je od prehrambenih stvari samo kvasac zaista deficitaran. A nikakve prave potrebe za kvascem nema, samo mene ometaju da pravim zanimljive hlebove.


    Last edited by Halászlé on Thu Apr 02, 2020 10:36 am; edited 2 times in total
    Erős Pista

    Posts : 81495
    Join date : 2012-06-10

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Erős Pista Thu Apr 02, 2020 10:35 am

    Pa sad je jasno - vi ste nam uzeli sav grasak!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Thu Apr 02, 2020 10:36 am

    то је још један доказ да смо ненормалан народ

    као, ајмо да кувамо грашак
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Thu Apr 02, 2020 10:37 am

    Erős Pista wrote:Pa sad je jasno - vi ste nam uzeli sav grasak!

    Korona u tanjiru - Page 3 1403342043
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Mr.Pink Thu Apr 02, 2020 10:37 am



    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Thu Apr 02, 2020 10:40 am

    Halászlé wrote:Nema nestašice kao takve, samo narod pokupuje i treba vremena da se dopune zamrzivači i da se poruči od dobavljača. Juče u Aromi negde kod Slavije bilo je svih graškova.

    Mislim da je od prehrambenih stvari samo kvasac zaista deficitaran. A nikakve prave potrebe za kvascem nema, samo mene ometaju da pravim zanimljive hlebove.

    To se ovde dešavalo sa tjesteninom na početku frke. Još uvijek se dešavaju jednodnevne nestašice brašna, ali ide snabdijevanje sasvim OK. čak su i slovenačke kobasice ponovo tu Korona u tanjiru - Page 3 3826186726 Korona u tanjiru - Page 3 1041382396
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Thu Apr 02, 2020 10:49 am

    stavio sam 1.2 kg lepih mesnatih junecih rebara u gvozdenu šerpu, nalio vinom uljem vodom solju malo neke nemacke smese za bujon tj supu (vegeta na srpskom), poklopio i pustio na 180C. otklopicu za jedno 3 sada kad se vratim iz LIDL-a, da dodam klumpir i šangarepu.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    bela maca

    Posts : 11039
    Join date : 2014-10-28

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by bela maca Thu Apr 02, 2020 10:52 am

    meni od decembra nije radila rerna, juče smo je osposobili i pravili picu sa tri sira, sad se peku projice a kasnije će mafini sa čokoladom i višnjama
    ako se do sad nisam ugojila, sada hoću


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    паће

    Posts : 40160
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by паће Thu Apr 02, 2020 12:00 pm

    József Csuhay wrote:
    To se ovde dešavalo sa tjesteninom na početku frke. Još uvijek se dešavaju jednodnevne nestašice brašna, ali ide snabdijevanje sasvim OK. čak su i slovenačke kobasice ponovo tu Korona u tanjiru - Page 3 3826186726 Korona u tanjiru - Page 3 1041382396

    Ма нема везе што су дућанџије иста раја као и муштерије им, нико не може да погоди шта ће да се почисти са полица. Она прва велика набавка из Лидла је била типа "има свега, нема да нема" осим тог брашна (које сам нашао сутрадан у дућану на ћошку) и макарона за гулаш - а имали су седам врста шпагета и четири врсте равних резанаца под разним италијанским називима.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    kapetanm

    Posts : 5801
    Join date : 2012-02-10

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kapetanm Thu Apr 02, 2020 3:26 pm

    Korona u tanjiru - Page 3 20200410
    Korona u tanjiru - Page 3 20200411
    Pravio se leba
    паће

    Posts : 40160
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by паће Thu Apr 02, 2020 3:41 pm

    Ваистину леба. Праштајте, земљаци Бурунђани, кречана. Заборавио да окачим, фотка је од 27. марта:
    Korona u tanjiru - Page 3 E70_2411


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Thu Apr 02, 2020 4:14 pm

    dajte recepte ne budite glibavi
    prvi cu ga puta jednom praviti sada


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40160
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by паће Thu Apr 02, 2020 5:02 pm

    Е мислио сам да сам већ ставио ал' канда нисам. Или нисам овде, ко ће то наћи. Дакле, домаћи квасац.

    У посуду се сипа деци воде и 100г брашна. Помеша се да се добије нешто између ретког теста и густог јогурта. Остави се у ванглици, покривено крпом или кесом.

    Следећа четири дана се досипа још по деци воде и 100г брашна, и опет се тако помеша. Отприлике други-трећи дан би требало да се појаве мехурићи. Пети дан је спремно, осети се по мирису на кисело тесто. Остави се у некој тегли да стоји у фрижидеру (не затварати теглу).

    За мешење теста, удвостручи се количина - дакле колико га је било, још толико брашна и воде, па се остави да мирује пар сати, може у благо загрејану пећницу (до 40Ц) да иде брже. Кад штогод нарасте, пола се врати у теглу за следећи пут, а са другом половином се замеси, рецепт по вољи само да је за кисело тесто.

    Квасац овде потиче од гљивица из ваздуха (мада у неком рецепту пише и да је из брашна, ко ће то знати ко је у праву).

    Хоће понекад да проради и у фрижидеру и прелије се из тегле, држати теглу на тацни.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7174
    Join date : 2020-03-05

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Vilmos Tehenészfiú Thu Apr 02, 2020 5:42 pm

    Koje brašno?


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    паће

    Posts : 40160
    Join date : 2012-02-12
    Location : квантни физикалац

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by паће Thu Apr 02, 2020 5:59 pm

    Т400, Т500, свеједно.

    За сам хлеб, госпоја убаци трећину ражаног. Миссим нађи рецепт какав ти одговара, пуна их је мрежа.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Thu Apr 02, 2020 6:22 pm

    imam čoveče kvasac svež, 500g
    koliko to može da stoji u frižideru (pritom imam zent da mi ta tvar ne napadne ostale sadržaje)


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Thu Apr 02, 2020 6:26 pm

    Naseci u kockice i zamrzni odmah. Kvasac cikne posle par dana.

    Korona u tanjiru - Page 3 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 12, 2024 9:57 am