Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Korona u tanjiru

    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sat May 02, 2020 9:18 pm

    mi smo večeras napravili žu žu od nule i ne može da se poredi sa smrznutim

    a morali smo i pitu od jabuka, da se iskoriste, preterali u nabavci

    i jedno i drugo prema novim receptima

    perem posuđe perfektno, izvežbao se na staklenim balonima, erlenmajerima i sličnim sranjima, kuvanje izvežbao na prinosima sinteza

    moja teorija, koju sam ja smislio je da svako može da skuva sve, a to je moja teorija
    bela maca

    Posts : 11021
    Join date : 2014-10-28

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by bela maca Sat May 02, 2020 9:20 pm

    preporučujem ovaj sajt za inspiraciju, dosta jasno objašnjavaju stvari a imaju i video za većinu recepata

    https://www.inspiredtaste.net/


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    lalinea

    Posts : 3436
    Join date : 2014-10-29

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by lalinea Sat May 02, 2020 9:23 pm

    Bas tako (za stvari koje se podrazumevaju). Ova Nadiya je (bar meni) takav 'pedagog', prica/pise kao da objasnjava nekome ko nema pojma. Meni praksa nije pomogla da skontam da se spagete moraju skloniti sa vatre i malo prohladiti pre nego se ulije smesa koja sadrzi razmuceno jaje Korona u tanjiru - Page 14 1143415371. To tek naucila nabasavsi na random yt video.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sat May 02, 2020 9:25 pm

    Erzsébet Biszak wrote:
    Halászlé wrote:Sve si u pravu. Kuvanje zahteva akumulaciju velikog broja mikroveština, što otežava prenos znanja.
    jeste, ali sve se da naučiti uz dovoljno prakse

    Apsolutno. Samo ističem značaj preciznog recepta. Posle nekog vremena mnoge stvari se podrazumevaju ali treba doći dotle.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Somlói Galuska Sat May 02, 2020 9:30 pm

    Talason wrote:treba skil ako ćeš da razvlačiš kore za burek ili tako nešto

    ostalo sve uglavnom kako piše u receptu, ako je dobar

    Ovo apsolutno nije tačno. Štaviše, upravo je suprotno - suština nije u receptu,ma koliko dobar bio, on je samo polazna tačka - suviše je nepoznatih u jednačini - različiti kvaliteti namirnica, različite ringle, rerne, šerpe, lonci, sve različitih starosti, dakle i jačina, itd.
    Uopšte i nisu potrebni recepti, ili, ako već recept postoji, on se u praksi stalno modifikuje iz svih ovih razloga. Potrebne su dve stvari - akumulirana veština višegodišnjim kuvanjem i velika količina uložene ljubavi, koja je uvek, na sasvim mističan način proporcionalna dobrom ukusu jela.

    Ovo sve govorim o kuvanju slanih stvari, pravljenje kolača, poslastičarstvo je sasvim nešto drugo, tu razmere jesu dosta bitnije.

    Moguće da sam naseo na provokaciju. Korona u tanjiru - Page 14 1143415371
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sat May 02, 2020 9:33 pm

    WTMIL
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sat May 02, 2020 9:36 pm

    Kuvanje po normativu JNA uvek daje jela optimalnog i standardizovanog kvaliteta, pod uslovom da se koriste sveže i kvalitetne namirnice. A za jela koja imaju "X faktor", poput onog iz mog nicka...e pa tu ne pomaže nikakav normativ, ima da deset godina učiš dok ne pogodiš i ne zadržiš pravu meru.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Nektivni Ugnelj Sat May 02, 2020 9:38 pm

    danas napravio keks-tortu. nista pametno jelte.

    nekako neuporedivo vise tokom ovog sranja imam inspiracije za slatko nego za neke savoury djakonije...a i lakse je nabaviti i dezinfikovati ono sto je potrebno.
    bela maca

    Posts : 11021
    Join date : 2014-10-28

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by bela maca Sat May 02, 2020 9:40 pm

    ja tražim neki dobar recept za čizkejk, ništa što nalazim mi ne zvuči lepo..
    ili ću opet morati da pravim moka varijantu

    ali u toku ove situacije uspela sam da skuvam sve što mi je bilo na wish listi, i sve je uglavnom ispalo superb


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Nektivni Ugnelj Sat May 02, 2020 9:42 pm

    E to za cizkejk javi kad nadjes posto i mene zanima : )
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sat May 02, 2020 9:49 pm

    Halászlé wrote:Kuvanje po normativu JNA uvek daje jela optimalnog i standardizovanog kvaliteta, pod uslovom da se koriste sveže i kvalitetne namirnice. A za jela koja imaju "X faktor",  poput onog iz mog nicka...e pa tu ne pomaže nikakav normativ, ima da deset godina učiš dok ne pogodiš i ne zadržiš pravu meru.

    Istina. Samo što mislim da ne mora da prođe deset godina već je bitan broj pokušaja, može se to i u tri godine da spakuje ako se češće radi ali svakako traži dosta vremena.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Nino Quincampoix Sat May 02, 2020 10:20 pm

    Ja sam takvu baklavu napravio sad pre desetak dana, bolju u životu nisam probao. Bukvalno bih mogao da otvorim orijentalnu poslastičarnicu, ali bi mi Arapi bacili bombu na radnju.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Sat May 02, 2020 10:56 pm

    Somlói Galuska wrote:
    Talason wrote:treba skil ako ćeš da razvlačiš kore za burek ili tako nešto

    ostalo sve uglavnom kako piše u receptu, ako je dobar

    Ovo apsolutno nije tačno. Štaviše, upravo je suprotno - suština nije u receptu,ma koliko dobar bio, on je samo polazna tačka - suviše je nepoznatih u jednačini - različiti kvaliteti namirnica, različite ringle, rerne, šerpe, lonci, sve različitih starosti, dakle i jačina, itd.
    Uopšte i nisu potrebni recepti, ili, ako već recept postoji, on se u praksi stalno modifikuje iz svih ovih razloga. Potrebne su dve stvari - akumulirana veština višegodišnjim kuvanjem i velika količina uložene ljubavi, koja je uvek, na sasvim mističan način proporcionalna dobrom ukusu jela.

    Ovo sve govorim o kuvanju slanih stvari, pravljenje kolača, poslastičarstvo je sasvim nešto drugo, tu razmere jesu dosta bitnije.

    Moguće da sam naseo na provokaciju. Korona u tanjiru - Page 14 1143415371

    101% tačno, ovo je moje kuvanje. imaš bazični recept i onda se pustiš niz proces, kao rafting, ideš kroz brzake, izbegavaš stene, uživaš naročito na kraju u mirnoj vodi.

    poslastičarstvo i pekarski proizvodi stop, tu se radi sa heroinskom vagicom i sa štopericom u ruci. ne praktikujem ništa od toga sem onih stvari koje mogu po gornjem receptu, manje više (razne proje, palačinke)



    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sat May 02, 2020 10:58 pm

    József Csuhay wrote:
    Halászlé wrote:Kuvanje po normativu JNA uvek daje jela optimalnog i standardizovanog kvaliteta, pod uslovom da se koriste sveže i kvalitetne namirnice. A za jela koja imaju "X faktor",  poput onog iz mog nicka...e pa tu ne pomaže nikakav normativ, ima da deset godina učiš dok ne pogodiš i ne zadržiš pravu meru.

    Istina. Samo što mislim da ne mora da prođe deset godina već je bitan broj pokušaja, može se to i u tri godine da spakuje ako se češće radi ali svakako traži dosta vremena.

    Meni je 10 godina jer nemam dvorište Korona u tanjiru - Page 14 4135669698
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Sat May 02, 2020 11:00 pm

    ali treba reći još nešto, kuvanje je pitanje osećaja ne samo za sam proces nego i za viziju šta želiš da postigneš. ono što je bazično je da voliš hranu i da uživaš, tako da ako toga nema teško se onda kapira sve to jer se aktiviraju psihološki mehanizmi. mislim omlet i pasta umesto karbonare, to je nemoguće napraviti ako imaš elementarno razumevanje procesa. to je nekakav podsvesni otpor.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    bela maca

    Posts : 11021
    Join date : 2014-10-28

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by bela maca Sat May 02, 2020 11:06 pm

    Marius Lăcătuș wrote:

    101% tačno, ovo je moje kuvanje. imaš bazični recept i onda se pustiš niz proces, kao rafting, ideš kroz brzake, izbegavaš stene, uživaš naročito na kraju u mirnoj vodi.


    u principu da ali ne kreće se od ovoga, već od praćenja recepta doslovce prvih nekoliko puta. e sad, nekom treba više vremena da se opusti, nekom manje, neko se ne opusti nikad. kad je mojoj sestri rečeno da ubaci meso iz zamrzivača u supu kada se otkravi ona je pitala da li treba prvo da izvadi pile iz kese za zamrzivač. mislim da nije skuvala ni jednu kesu do sada samo zato što traži recepte koji bukvalno počinju sa - izvadite meso iz kese  Korona u tanjiru - Page 14 1233199462
    a i mrzelo je da sluša kad su mama i tata pokušavali da nas nečemu nauče Korona u tanjiru - Page 14 1399639816


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Sat May 02, 2020 11:32 pm

    Korona u tanjiru - Page 14 3579118792

    ne sumnjam da postoje i takvi, cak stavise znam neke


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sun May 03, 2020 12:19 am

    šta se tačno dešava prilikom pripreme hrane? koliko želiš da razgradiš skrob? da li to što bi postigao kuvanjem, možeš da uradiš i nekim enzimom ili oksidativnom razgradnjom? onda ti padne na pamet da ti je za pravi ukus potreban karamel b, dok je vizuelno interesantniji d, ček stani, pa pivski mi je najbolji za meso, ali u vinjak stavljaju dvojku, mada mogu to da postignem na nižim temperaturama, ulje, mleko i glukozni sirup, ma džabe mi je to, moram i da vežem ispod tog karamela dovoljno vode, inače će biti presušeno, ok klasično bih mogao kako to ide inače uz pravilno doziranje mešavine masnoća, kako bih zaštitio one koje bi najlakše pregorele, ne želim da mi se to razgradi do masnih kiselina i glicerina, u stvari možda i želim, potrebno mi je nešto da obori zaostale baze kako bih što pre došao do pravog pH i dovoljno razjebao prave proteine da dođem do onih aminokiselina koje daju ukus, u stvari i tako je svejedno, receptore u ustima sam sjebao cigaretama itd
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Sun May 03, 2020 12:22 am

    plasis me


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Somlói Galuska Sun May 03, 2020 12:23 am

    Umesto svega toga se jednostavno proba.
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sun May 03, 2020 12:33 am

    ne sećam se kada sam probao i uvek je onako kako je u starim knjigama zapisano da će biti

    mada nije ni bitno, odok
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Sun May 03, 2020 12:37 am

    lepo je imati znanje iz tehnologije i primenjene hemije kod kuvanja, to je put ka pomeranju granica i prelasku u vise sfere. ali je za to potrebno da pristup bude od kulinarstva/gastronomije ka hemiji a ne kao u prilozenom slucaju.

    i mene jebe kad treba da zahrskavim kozicu prasetine u rerni, obicno bude fijasko


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sun May 03, 2020 12:40 am

    inače, pomenuta karamela nije baš idealna, utiče na broj belih krvnih zrnaca, smanjuje ga

    inače ovaj traktat ni o čemu koji sam gore napisao je parodija, ništa od toga nije potrebno 

    možeš da mesiš testo dok te ne zabole ruke, a možeš i da znaš zašto to radiš

    na krajnji rezultat ne utiče
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by kondo Sun May 03, 2020 12:45 am

    ne jedem karamelu imam secer ali hvala


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Guest Sun May 03, 2020 12:46 am

    vinjak, kola pića, tamno pivo itd

    Korona u tanjiru - Page 14 Empty Re: Korona u tanjiru

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 4:12 pm