Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    jugoslavija - od nemila do nedraga

    паће

    Posts : 40219
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by паће Thu Jul 29, 2021 9:41 am

    Било би занимљиво рашчивијати како и зашто од тога није било ништа.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    disident

    Posts : 15085
    Join date : 2016-03-28

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by disident Thu Jul 29, 2021 10:01 am

    Del Cap wrote:https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/udba-i-antibirokratska-revolucija/

    A mogao je da preslusa prvih deset minuta i da se ne muci sa ovim objasnjenjima jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 2304934895



    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Del Cap

    Posts : 6235
    Join date : 2019-11-04

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Del Cap Thu Jul 29, 2021 7:07 pm

    Ferenc Puskás wrote:Otkud Škoti ne žele ovladati Britanijom? Otkud Katalonci ne žele ovladati Španjolskom?

    Otkud tu sad Katalonci i Škoti? Ja sam mislio da su u jugoslovenskoj zajednici jednakih republika i naroda (ne i narodnosti jbg) svi trebali biti Englezi, ili bar Kastiljanci.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11583
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Ferenc Puskás Thu Jul 29, 2021 8:12 pm

    E pa sad ne znam šta si mislio, nisam dobar s ironijom. Jesu Škoti i Katalonci ustavno postavljeni kao neravnpravni s Englezima/Kastiljancima?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Del Cap

    Posts : 6235
    Join date : 2019-11-04

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Del Cap Thu Jul 29, 2021 9:51 pm

    Pa po SFRJ normama svi (bar svi narodi/republike) su bili jednaki, dakle nivelacija koja je trebala odavno da izbriše škotstvo i katalonaštvo (i kastiljanstvo i englestvo). Ako je Milošević i bio izazivač postojećem poretku, kako su svi (pa uključujući i Srbe) završili kao (tj kako mi verujemo da bi) Katalonci i Škoti spram centrale, što nisu - a prilika je data - napravili projugoslovensku opciju?

    Što je ideja jugoslovenstva/Jugoslavije pala na tako niske grane (barem) tokom 80-ih da je niko bitan nije zastupao, ukratko. Gde je buy-in kod Škota i Katalonaca iz naše priče, šta je moglo/trebalo da se desi da se sažive sa J pričom.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11583
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Ferenc Puskás Thu Jul 29, 2021 9:55 pm

    Ne znam.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Del Cap

    Posts : 6235
    Join date : 2019-11-04

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Del Cap Thu Jul 29, 2021 9:57 pm

    Pa dobro  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 1233199462 nije da ja znam.
    Janko Suvar

    Posts : 7712
    Join date : 2019-06-06

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Janko Suvar Thu Jul 29, 2021 9:58 pm

    A ocekivao sam novu rundu ko je kriv sto se jugoslavija raspala jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 1949538119 na ovom forumu je najvisi nivo ko je kriv sto se jugoslavija raspala rasprava (stvarno)
    паће

    Posts : 40219
    Join date : 2012-02-12
    Location : ропотарник

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by паће Thu Jul 29, 2021 10:00 pm

    Укратко, страни планери са парама, и домаћи извођачи радова са вољом и вештином. Бензин ваш, идеје наше.


    _____
       commented, fermented, demented, mementoed, cemented, lamented.
       анархеологистика: оно кад не знаш где си га затурио, и кад.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11583
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Ferenc Puskás Thu Jul 29, 2021 10:07 pm

    Del Cap wrote:Pa dobro  jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 1233199462 nije da ja znam.
    A ja mislio Fangfrage, pa rekoh bolje da šutim, tko zna kakva je zamka u pitanju. Slabom pameću mislim da je pad komunizma, primamljivost EU za Sloveniju i Hrvatsku, kao i prestanak straha u tim zemljama od Taljana, Madžara, Austrijanca; albanski separatizam, uvjerenje u Srbiji da je realan odnos snaga u njihovu korist i da se može napraviti svesrpska država itd.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50252
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Jul 29, 2021 10:45 pm

    Glejte, paste, mora se voditi racuna o tome da je Jugoslavija docekala 1989 kao lavaba federacija ili cak neka vrsta konfederacije. Te stvari su jos ranije uradjene. Takodje, jos je ranije discouraged jugoslovenski identitet kao nacionalni ili neka vrsta nacionalnog identiteta. Hocu da kazem, Jugoslavija se 1989 mozda mogla braniti (mada ne verujem, ali...), no sigurno nije mogla demokratski i uz postovanje ustava. Bukvalno mozemo jedino da pricamo o nekakvom pucu koji bi onda trazio legitimitet od velikih sila dok se ne vidi dalje sta i kako. Mislim, ovo je nagvazdanje, moje licno misljenje je da su problemi Jugoslavije skroz na drugoj strani
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50252
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jul 30, 2021 12:15 am

    Palo mi je jos nesto na pamet, a mislim da je Del vec o tome pisao - jugoslovenski identitet kao dominantan kolektivni identitet se 70tih i 80tih razvijao vise uprkos drzavnoj politici (kao i ovo sto sad ponesto opstaje uprkos politikama danasnjih drzava)  nego zahvaljujuci njoj. To je ujedno argument "za" jugoslivenstvo, koliko i deo objasnjenja njegovog neuspeha u 2. Jugoslaviji (kao i na njenom umoru).

    Jugoslavija je umrla, na duze, ali je zivela dovoljno dugo, i u takvom vremenu (masovne stampe, videa, filma, nasledja koje je docekalo YT, digitalizaciju i ostalo), da je ostavila straobalni veliko nasleđe sa kojim sad niko ne zna sta ce. A drugo ili nema, ili je tako daleko  ili skromno (a ponekad i tako sramno) da se realno mora izmisljati (i time stvarati kulturna potka domacim iteracijama postfasizma, kao sto je i obicno slucaj sa podgrejanim i mahom netacnim istorijskim secanjima).
    Janko Suvar

    Posts : 7712
    Join date : 2019-06-06

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Janko Suvar Fri Jul 30, 2021 1:30 am

    u onoj drugoj odnosno prvoj jugoslaviji, jugoslovenstvo kao dominantni kolektivni identiotet jeste bio drzavna politka, pa je to odlicno ispalo.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50252
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jul 30, 2021 6:02 am

    Nigde nisam napisao da je to jedini faktor. Plus, i jedno i drugo treba staviti u odgovarajuce kontekste, sto je veliki posao za 6 ujutru.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11583
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Ferenc Puskás Fri Jul 30, 2021 10:14 am

    Mór Thököly wrote:moje licno misljenje je da su problemi Jugoslavije skroz na drugoj strani

    GDJE?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Del Cap

    Posts : 6235
    Join date : 2019-11-04

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Del Cap Fri Jul 30, 2021 11:26 am

    Mór Thököly wrote:Palo mi je jos nesto na pamet, a mislim da je Del vec o tome pisao - jugoslovenski identitet kao dominantan kolektivni identitet se 70tih i 80tih razvijao vise uprkos drzavnoj politici (kao i ovo sto sad ponesto opstaje uprkos politikama danasnjih drzava)  nego zahvaljujuci njoj. To je ujedno argument "za" jugoslivenstvo, koliko i deo objasnjenja njegovog neuspeha u 2. Jugoslaviji (kao i na njenom umoru).

    Jugoslavija je umrla, na duze, ali je zivela dovoljno dugo, i u takvom vremenu (masovne stampe, videa, filma, nasledja koje je docekalo YT, digitalizaciju i ostalo), da je ostavila straobalni veliko nasleđe sa kojim sad niko ne zna sta ce. A drugo ili nema, ili je tako daleko  ili skromno (a ponekad i tako sramno) da se realno mora izmisljati (i time stvarati kulturna potka domacim iteracijama postfasizma, kao sto je i obicno slucaj sa podgrejanim i mahom netacnim istorijskim secanjima).

    Ima to predistoriju koja uglavnom promiče nezapaženo. Jugoslavija nije nastala kao "levičarska" ideja, štaviše lokalni socdemokrati, levičari, socijalisti, s početka XX veka nisu baš o njij maštali. U Srbiji je ključ zajedništva išao kroz, je li, savez balkanskih - ne baš jugoslovenskih - (socijalističkih) republika, socdemovi iz AU (a sa Balkana) takođe nisu baš imali fokus na tome. Onda ona dolazi kao plod ratne pobede i dogovora desno-centrističkih političara iz Srbije i realno malog broja ljudi iz probranih elitnih krugova iz HR, SLO, BH. Nije imala, pa ni tražila, demokratsku potvrdu.

    Dalje, kad se levica manje-više ujedinila u KPJ, pokušala je da dođe na poziciju integralnog jugoslovenstva, ali potom zbog interne spoznaje da je nemoguće zabašuruti nacionalna pitanja a i pod pritiskom Kominterne, to pitanje iskače kao veoma važno u razvoju programa. Istorija im je nametnula jugo-okvir kao postojeći a oni nisu baš znali šta s njim da rade, pa su lutali od reformi (uz nužni komunistički preobražaj) do rastura. Ja bih rekao da je većina tih dilema evoluirala ali ne i nestala tokom 2SR, da je odnos prema J ostao "nelagodan" za mnoge u SKJ kasnije, do toga da se jugoslovenstvo (u Leksikonu samoupravljanja) definisalo kao "zajednička socijalistička baština pripadnika nekog od jugoslovenskih naroda", tako neka kompleksna stvar. 

    U toj nelagodi su se dalje profilisali direktno (SLO, HR) ili kripto (SRB) separatni nacionalizmi. Jugoslovenski "originalizam", tj skup uslova zašto je uopšte J napravljena (strah od suseda, elementi nacionalne bliskosti itd) je odavno bio pregažen vremenom. U SFRJ je postepeno davan prioritet socijalizmu naspram jugoslovenstva kao "lepku društva", a moda odricanja od toga da je SKj državna partija je postala dominantna (uz zaborav da je izvela revoluciju i nametnula svoju diktaturu i svoju verziju etatizma. što je sa sobom vuklo i određene obaveze od kojih je partija vremenom demisionirala). U srpskom slučaju, zapravo uopšte nije čudno ono što je Dubravka u par navrata pominjala, da dolazi prvo do transformacije sećanja na 1SR od heroizma ka tragici, jer su rezultati rata čitani u ključu "pa nismo se za ovo sada borili", jer takva J nije bila ni okvir nacionalne integracije za Srbe niti je nudila širu društvenu emancipaciju u korak sa popularnim savremenim uzorima (tzv Zapad).
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Fri Jul 30, 2021 12:57 pm

    Mór Thököly wrote:moje licno misljenje je da su problemi Jugoslavije skroz na drugoj strani

    +1
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50252
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Fri Jul 30, 2021 2:26 pm

    Ferenc Puskás wrote:
    Mór Thököly wrote:moje licno misljenje je da su problemi Jugoslavije skroz na drugoj strani

    GDJE?

    Pa samo ukratko. Nacija, ili ono sto nekako lici na nju, se (da izbegnemo sad cisto istorijske faktore, kao sto su zajednicko secanje ili "secanje", ili svest/"svest" o zajednickom poreklu) gradi na vuse puta pominjanom "svakodnevnom referendumu", kao i svesti (po meni najvaznije) o zajednickoj "sudbini". E sad, ta zajednicka "sudbina" je slozen pojam i sadrzi u sebi brojne podfaktore sirokog spektra, od geopolitike do kulturnog obrasca, o cemu ne mogu dok pohujem meso jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 1399639816 aliu svakom slucaju tice se buducnosti kolikoi proslosti.
    Bleeding Blitva

    Posts : 3755
    Join date : 2020-09-27
    Location : Waystone Inn

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Bleeding Blitva Tue Aug 03, 2021 6:20 pm

    https://www.bilten.org/?p=39056
    Ako postoji nešto što bismo s punim pravom mogli opisati kao snažan kontinuitet naslijeđen iz socijalističkog razdoblja, onda je to sada već više od pola stoljeća nesalomiva iluzija da će nas snažnija integracija u globalnu podjelu rada koju diktiraju bogate zapadne zemlje automatski dovesti do razvoja i prosperiteta. Kada su sredinom 1960-ih godina jugoslavenske firme prvi puta izložene snažnom pritisku inozemne konkurencije s ciljem povećanja njihove produktivnosti – kako je proricala mudrost liberalnih reformatora – posljedica je bila ta da je do kraja toga desetljeća već oko milijun Jugoslavena bilo na “privremenom” radu u zemljama poput Njemačke, Austrije itd. Vjera u to kako će pristupanje Hrvatske Europskoj uniji značiti golemi priljev stranih investicija i razvoj kakav smo mogli imati još odavno da nije bilo te nesretne Jugoslavije, pokazala se podjednako naivna jer je konačan rezultat sličan kao i pola stoljeća ranije.
    Dakako tu je i kontinuitet socijalnih nejednakosti i neujednačene modernizacije koji je ostavio trajne posljedice na političku i socijalnu geografiju Hrvatske. Radi se o vjerojatno najznačajnijoj negativnoj ostavštini jugoslavenskog socijalizma. No uzrok je upravo suprotan onome što svjedoči današnja konvencionalna mudrost: nije “socijalistički mentalitet” zakočio razvoj pojedinih dijelova zemlje u proteklih trideset godina, već je tržišna logika jugoslavenskog reformskog socijalizma osudila pojedine prostore na trajnu nerazvijenost. Utoliko je uvijek potrebno iznova kritizirati jugoslavenski socijalizam jer nije bio dovoljno – socijalistički.


    _____
    my goosebumps have goosebumps
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50252
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Aug 03, 2021 6:39 pm

    Nije u pravu.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50252
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Aug 03, 2021 6:44 pm

    Mislim, ovaj deo o Jugoslaviji
    Anonymous
    Guest

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Guest Tue Aug 03, 2021 6:49 pm

    koi?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50252
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Aug 03, 2021 6:54 pm

    Pa reforme nisu zapocete od strane partije zato sto je sve islo bajno.
    Del Cap

    Posts : 6235
    Join date : 2019-11-04

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Del Cap Tue Aug 03, 2021 8:34 pm

    Kada su sredinom 1960-ih godina jugoslavenske firme prvi puta izložene snažnom pritisku inozemne konkurencije s ciljem povećanja njihove produktivnosti – kako je proricala mudrost liberalnih reformatora – posljedica je bila ta da je do kraja toga desetljeća već oko milijun Jugoslavena bilo na “privremenom” radu u zemljama poput Njemačke, Austrije itd.

    Liberalizacija* u okviru socijalističke privrede i prema njoj baždarenog upravnog i sudskog poretka nije ona liberalizacija na koji se danas konvencionalno misli.

    Drugo, potcenjuje probleme Jugoslovenske ekonomije 50-ih, od toga da je period od 1949. pa do recimo 1952. bio period velikog ekonomskog pada (za razliku od velike većine evropskih zemalja), da je model razvoja ostao distinktno sovjetski (teška industrija, energetika itd po svaku cenu), što je pravilo velike troškove (prezaposlenost u tim sektorima).

    Devizni i spoljno-trgovinski sistem je bio neverovatno složen a zbog toga i prilično besmislen, pa je 1961. izvedena njegova reforma (uz solidnu pomoć MMF, SAD i drugih).

    Izvozne jugoslovenske firme su na Zapadu prolazile loše ili promenljivo dobro. Sa ustoličenjem nesvrstanosti kao strategije spoljne politike državni vrh je stalno gurao firme na azijska i afrička tržišta, ili u barter aranžmane sa istokom, uz to da sa Zapadom ima transakcione veze (uvoz kapitala i tehnologije) ali u balansu sa istokom. Nisu se nikada bavili konkurentnošću firmi, jer njihova interna organizacija - samoupravljanje, posle pogotovo OUR-izacija - nisu dozvoljavali nikakvu fleksibilnosti i prilagođavanje tržištu, stranom pre svega.

    Uopšte, ideja o samodovoljnim, interno zaokruženim privredama na Balkanu koje su same po sebi sposobne da produktivno održavaju ovdašnje stanovništvo je neverovatno naivna, da ne kažem nešto drugo.

    Svakako mislim da je onda bilo jako mnogo kapitalističkog mentaliteta, samo je bio potmuo, prvo uguran u konzumerizam i sitni privatluk koliko je institucionalni sistem dozvoljavao. Primer koji navodi (pregovori sa MMF-om) i pokazuje koliko su bar pojedinci u državnom vrhu bili neopterećeni socijalizmom (i sam sam se načitao takvih iskaza u razgovorima) - poenta je što nisu mogli tek tako da napuste socijalizam kao legitimaciju partijske moći.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50252
    Join date : 2017-11-16

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Aug 03, 2021 9:14 pm

    Ma da, nit tamo nit vamo, s tim sto "vamo" nije bilo nikakvo resenje, a "tamo" nije moglo definitivno zbog drzavne ideologije. Ideja o samodovoljnosti je prosto glupost. To generalno nisu praktikovale ni zemlje lagera. Posle 48 YU je mogla samo na zapad i lagani prelazak na nekakav kapitalizam sa ljudskim likom. Medjutim, izmisljena je rupa na saksiji u kojoj, ovog puta samo Srbija, se zivi i dalje naravno na neki nov nacin.

    jugoslavija - od nemila do nedraga - Page 34 Empty Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 5:52 pm