Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Улични ходач Mon Feb 19, 2024 3:43 pm

    Зато што су Срби у хрватској прихватили масу тога а нису добили ништа. Конкретно су два разлога зашто је одмах био одбијен руски план З-4, на који се све своди, као пример српског одбијања, иако је он на крају прихваћен:

    1. Срби су раније прихватали планове а добијали су нападе и страдање, објаснићу подобније

    2. Тешко је било предати велике делове РСК а да имаш сигурност за себе и своју породицу.

    Све се своди на тај план З-4, који је прво одбијен па прихваћен. Ја не мислим да би се нешто пуно добило ни да је прихваћен. Рат у БиХ је био приоритет а он је тешко могао да прође са Србима у западним УНПА зонама.
    То говорим из искуства да су Срби у РСК натерани да прихвате Венсов мировни план почетком 1992. Бабић је смењен и скоро на смрт претучен због противљења. Дакле лаж је да нису прихватали.
    Конкретно, напад на Западну Славоонију 1. маја 1995. је кренуо зато што су Срби дозволили проток возила аутопутем али много важније Јанаф.

    Шта су Срби добили прихватањем Венсовог мировног плана, да немају војску све до великих хрватских војних акција 1993, било их је и раније, попут "Масленице" и "Медачког џепа". Које је осудио СБ УН али без већих последица по хрватску. То је све узроковало тотални морални пад, исељавање, шверц(који ће дочи главе западним деловима РСК).

    Прихваћено је на крају и предаја Источне Славоније и Барање без испаљеног метка кроз тзв. мирну реинтеграцију.
    Какви су разултати тога? И она смешна права из Ердутског споразума се не поштују, не поштује се хрватски устав. Али Србија јесте прихватила да се српско питање више не треба дизати у хрватској. Добро то иде.

    Што се тиче Рашковићевог коментарисања 1992 да ће ако се добије рат ипак изгубити јер тамо неће бити становништва, па то је хрватска добила.

    Па је л изгубила? Шта ви кажете?
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Улични ходач Mon Feb 19, 2024 3:57 pm

    И зашто се уопште коментаришу истроијски догађаји из Србије у РСК, када се у Србији 75% историје Републике Србије, не зна добро?

    Србији је свака хрватска пропагандна зајебанција прошла. о некаквом паду Бања Луке, док на 2 километра од центра Дубровника, Осијека и Винковаца стоје српске трупе, буквално стоје јер им је наређено да не смеју да пипну хрвате, постоје наредбе са печатом.
    И сличне небулозе.
    Какав пад БЛ, нису успели да пређу Саву и Уну, трећепозивци им изрокали елитне јеиднице гардијских бригада. Американци били разочарани, они мислили да ће бити склањалица као у Книну.
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Mon Feb 19, 2024 6:51 pm

    Najvažniji odgovor za kojim sam tragao u ovoj monografiji, a na koji nisam pronašao, makar ne akademski, jeste zašto se istrajavalo na tom cilju i zašto nije prihvaćen nijedan predlog zvaničnog Zagreba i nijedan plan međunarodnih posrednika kada je od početku rata bilo jasno da je taj cilj van istorijske realnosti i, posebno, da ga Srbija ne podržava”, navodi Nikolić.
    Однос Србије (како владајуће елите тако и “народа”) према РСК је био веома сложен и мењао се током времена, т.ј. “како су ветрови дували”, али се свакако много пре може назвати подршком него противљењем. РСК свакако не би била могућа без те подршке, чак ни таква хајдучка, одметнута и мангупска каква је била. Наравно, Слободан Милошевић је у једном тренутку изгубио сваки интерес за Крајину, што ће се касније поновити са Босном и коначно са Косовом. РСК је значајна што са готово карикатуралном јасноћом успоставља образац Милошевићевог ва-банк стила владавине, где се прво наступа из позиције прецењене војне надмоћи и апсолутног презира према противнику/ убеђења да је међународна заједница глупа и подложна бесконачној манипулацији, да би се након свега подвио реп, а рачун за изгубљене ратове испоставио сопственом народу, т.ј. сиротињи која се пакује на тракторе и креће у још гору сиротињу и избеглиштво. Крајишки Срби су без сумње саучествовали у сопственој пропасти, пре свега тиме што су допустили да их води екипа шверцера, авантуриста и белосветских пробисвета, али је главна кривица ипак на Београду. А који је на крају платио пуну цену коцкања “територијама”, т.ј. животима и добробити Крајишника, Босанаца и Косовара, и дабоме не само Срба.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 19, 2024 7:28 pm

    To su ljudi koji pre svega vode racuna o svom opstanku na vlasti. I apsolutno sve je u funkciji od prevashodno toga. Ostalo je sekundarno do periferno. Tuđman je pravi nacionalista.
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Mon Feb 19, 2024 7:48 pm

    Па и код националиста имаш две групе: реалисте и лудаке. Лудаци на крају све полупају и више нашкоде сопственој нацији него што би то икад могао и најгори непријатељ.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    avatar

    Posts : 18350
    Join date : 2014-12-12

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by beatakeshi Mon Feb 19, 2024 8:03 pm

    Previše značaja dajete istorijskim ličnostima, nije to takav apsolutizam i autokratija.
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Mon Feb 19, 2024 8:45 pm

    То је следеће одлично питање, али без иоле доброг одговора. Ја сам одувек био убеђен да би наше судбине биле сасвим другачије да у Србији на власти није био Слободан Милошевић. Чак сам склон да кажем: да је био било ко други, али ево - да је неким случајем остао Ивица Стамболић. Југославија би се свакако распала, али без рата. Транзиција би била наравно лоповска, каква је била свуда. Но то су све ШББКББ теорије, сасвим недоказиве. У крајњој линији, десило нам се оно што је било најлогичније да се деси.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 19, 2024 9:07 pm

    No Country wrote:Па и код националиста имаш две групе: реалисте и лудаке. Лудаци на крају све полупају и више нашкоде сопственој нацији него што би то икад могао и најгори непријатељ.

    Sta je Milosevic "polupao" i zbog cega? Poslao srbe u HR u rat, pre kog je pokusao sa ih proda tudjmanu za pola bosne, posle toga pustao leto na adi tokom oluje. Uveo sankcije Srbima u BiH (ja ne.mogu da se setim dal postoji jedan drugi takav primer u istoriji), onda se povukao sa Kosova bez kopnene borbe osim sa jebenom OVK. Nema tu nikakvog "nacionalistickog ludovanja". Nacionalisticki ludak bi se borio do opsade Beograda.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 19, 2024 9:09 pm

    No Country wrote:То је следеће одлично питање, али без иоле доброг одговора. Ја сам одувек био убеђен да би наше судбине биле сасвим другачије да у Србији на власти није био Слободан Милошевић. Чак сам склон да кажем: да је био било ко други, али ево - да је неким случајем остао Ивица Стамболић. Југославија би се свакако распала, али без рата. Транзиција би била наравно лоповска, каква је била свуда. Но то су све ШББКББ теорије, сасвим недоказиве. У крајњој линији, десило нам се оно што је било најлогичније да се деси.

    Svakako bi bilo drugacije da je bio neko drugi, ja isto to mislim. Koliko i kako drugacije, to je drugo pitanje. Mislim ppak da je izvan svake sumnje da sankcija SB UN ne bi bilo.
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Mon Feb 19, 2024 9:38 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:
    No Country wrote:Па и код националиста имаш две групе: реалисте и лудаке. Лудаци на крају све полупају и више нашкоде сопственој нацији него што би то икад могао и најгори непријатељ.

    Sta je Milosevic "polupao" i zbog cega? Poslao srbe u HR u rat, pre kog je pokusao sa ih proda tudjmanu za pola bosne, posle toga pustao leto na adi tokom oluje. Uveo sankcije Srbima u BiH (ja ne.mogu da se setim dal postoji jedan drugi takav primer u istoriji), onda se povukao sa Kosova bez kopnene borbe osim sa jebenom OVK. Nema tu nikakvog "nacionalistickog ludovanja". Nacionalisticki ludak bi se borio do opsade Beograda.
    Одговор на питање “шта је Милошевић полупао” гласи: углавном све чега се дохватио. Југославију. СКЈ. ЈНА. Босну и Хрватску, и на крају и саму Србију. А наравно да није био националиста - али јесте био лудак. И у праву си, било би још горе да је плус био и нацош.
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Mon Feb 19, 2024 9:55 pm

    Тачније, национализам је код Милошевића изведен, другостепен. Није могуће пустити демона из кутије на начин на који је он то урадио, а да ме будеш и лично заражен. Милошевић је у том смислу жртва сопствене пропаганде, неко ко је и лично учествовао у великом пресвлачењу комуњара у нацоше. Тако да је у крајњем исходу био и националиста, само што је то код њега споредно. Српски су националисти уосталом већином шибицари и јајаре, и национализам је обично дресинг за какву другу игру. Нпр. Аркан, а у чији национализам нико никад није сумњао.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50036
    Join date : 2017-11-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Feb 19, 2024 10:29 pm

    Ali je to "presvlacenje" zapravo nemoguce, odnosno rezultat je nesto, kako da kazem, "neprirodno". Nelegitimno je pravi izraz. To se vidi i na primeru Rusije. To je jedna potpuna polkticka nakaza od rezima. Zato i izgledaju kao "jajare" nacionalisti, a komunisti odavno nisu. Nacionalizam je tu performativnog karaktera. Nisam ja ni cak sasvim siguran da je to nesto toliko "dobro". Zato sto potpuno obesmisljava svaku ideologiju.
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Улични ходач Mon Feb 19, 2024 10:47 pm

    Националисти у Србији су били 9. марта 1991. на улицама Београда. Након тога су бојкотовали ЈНА и мобилизацију због 9. марта и због тога што Милошевић и даље фура комунизам од симболике до Устава Србије. Зато Видовдански сабор итд. И сам си рекао да је Милошевић био левичар и да је тешко у то време бити левичар због тога.
    Дошло је до сукоба са националистима у "западним" српским земљама због тога. Прво са оснивачем оригиналног СДС-Јованом Рашковићем. Онда Бабић, па Караџић итд.

    Зато су формиране јединице од криминалаца попут Аркана.

    Милошевић је срце било лево али бирократско али је схватао да је српско питање отворено још пре њега. Такође да међу Србима влада огромно незадовољство са стањем у Југославији након 1974. Што је искористио да дође на власт. Онда су га водили догађаји, које је он умео да започне. А пуно је утицао и његов неконтролисани его, да иде кроз зид јер је он главни а онда...
    Додуше, пребацивање кризе са Косова и Метохије на хрватску јер се Туђман понудио је био тактички потез, који је у том тренутку био добар јер се на Албанце поптуно заборавило. Али уместо то да се искористи да се нешто поправи, направи у ствари су шверцовали, трговали...и погоршавали ситуацију.

    Али је ово по стоти пут понављање онога што сви знамо.
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Tue Feb 20, 2024 2:14 am

    Зупо, бежали смо од регрутације јер нам се није гинуло у бесмисленом рату и под командом бесмислене ЈНА, а не зато што смо читали Устав Србије или зато што нам се гадила петокрака. Знали смо да имамо посла са преварантима и неспособним будалама, и било је питање части (а вала и опстанка) заварати им траг.

    И никакво “огромно незадовољство” није владало у Србији, осим када су нам искључивали струју по групама. А и то смо трпели без много роптања. “Огромно незадовољство” је било 100% исфабриковано, највише фељтонима Политике и Шолевићевим путујућим караваном четништва.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Улични ходач Tue Feb 20, 2024 8:47 pm

    Опет се привиђа некакав жупо. Ја ти ништа не могу.

    Браво али имам ја једну слику 9. марта 1991.


    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 733321_giska-i-knele_ls

    Знаш ко су људи поред честитог Вука?

    Један је оснивач праве српске војске, "Српске гарде". Било је то време када се говорило да се бојкотује ЈНА јер није права српска војска.

    Одакле оних 100 000 на Косову Пољу 1989?
    Одакле 100 000 на Ранковићевој сахрани 6 година раније?
    Зашто је Стамболић говорио да јестање у Србији неодрживо?
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Feb 20, 2024 8:54 pm

    Zbog Kosova.
    Stambolić je znao gde su granice Srbije. On je hteo da promeni Ustav Srbije. Nije imao ambicije da ide dalje od toga.
    Milošević je imao ambicije da vlast proširi na srpski svet. Zato je na Terazijsku česmu 12.3 došao Karadzić da saopšti da se slowaci i balije raduju što su se studenti okupili i protestuju.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Улични ходач Tue Feb 20, 2024 9:04 pm

    Није ни Милошевић суштински хтео ван граница. Али око АП и укидаље надлежности, за које се залагао и Стамболић, је настао првобитни проблем са словенцима и хрватима.
    После му се нагузио Туђман, па се он залетео. У почетку беше добро, изнесена криза ван Србије, сви заборавише на Арбанасе. Али пуно је брљавио.

    То за Караџића је тачно али само пар година касније све ће окренути. Па ће неко пећи вола а неко бити фактор мира и стабилности.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7163
    Join date : 2020-03-05

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Vilmos Tehenészfiú Tue Feb 20, 2024 9:07 pm

    Pa jeste bio problem, ali su Slovenci i Hrvati posle popustili i rekli Miloševiću da se slažu da se ustav Srbije promeni. Ali to njemu nije bilo dovoljno. Bila je jedna sednica CK gde je Vinko Hafner rekao da su granice Srbije njihova crvena linija koji Milošević ne sme preći. To je bilo nekoliko meseci pre nego je HDZ osnovan.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Tue Feb 20, 2024 9:32 pm

    Vilmos Tehenészfiú wrote:Zbog Kosova.
    Stambolić je znao gde su granice Srbije. On je hteo da promeni Ustav Srbije. Nije imao ambicije da ide dalje od toga.
    Milošević je imao ambicije da vlast proširi na srpski svet. Zato je na Terazijsku česmu 12.3 došao Karadzić da saopšti da se slowaci i balije raduju što su se studenti okupili i protestuju.
    Караџићу тада нису дали да се попне на чесму. Стајао сам на једно три метра од њега и гледао га, страховито увређеног, како се жали што њему-њему-ЊЕМУ нису допустили да говори, а он толики пут прешао. Знају ли они ко је ОН? Нисмо знали…

    Зупо, сиграј се ти слободно жмурке, то је овде дозвољено - али сам са собом, плиз. На Газиместану  је било милион људи, али то је време када аутобуси имају Милошевићеву слику преко пола шоферке. Ранковићева сахрана је свакако занимљив догађај али пре изузетак него симбол тог времена. Имао си у Београду 100К људи који су ишли по славама, читали Време смрти и мрзуцкали комуњаре - ја сам одрастао у таквој кући, мој се отац дружио са таквима. Та сахрана им је била некакав трзај, куробец који је и њих саме изненадио. Гнојили су по САНУ, Клубу књижевника и сл., али није ту било никаквог правог друштвеног утицаја, све док их Милошевић није мобилисао за сопствене циљеве. А кулминација тога је управо Газиместан, тамо је дабоме био и мој покојни отац и комплетно његово друштво из Треће мушке. Касније су углавном укапирали.

    9. март је био покушај “плишане револуције”, али се плиш дабоме слабо прима у Србији. У сваком случају, није се претило Хрватској и Босни него комунистима. То што је Вук после организовао сопствену криминалну банду под фирмом “Српска гарда” и што су као нешто ратовали по Хрватској и Босни - то је део тог блесавог времена, то се тада радило и никоме није ни пало на памет да би Драшковић због тога требало да кривично одговара. У сваком случају 9. март није био мобилизациони митинг за рат у суседству, то си нешто гадно преЗупчио.

    Гледе Стамболића, ја се најискреније не сећам шта је тај човек причао и хтео, политички, ако је ишта и хтео. Све је то био један неразговетни комуњарски мрмор, флоскулице о братству и јединству и самоуправљању, заклињање неумрлом Титу, тековине, исправљање грешака, отплате кредита, стезање каиша… Стамболић је био само следећи сиви и безлични run-of-the-mill клон, мрзео сам и њега и читаву ту генерацију онако најстрашније, све те Икониће и Крсте Аврамовиће и Моме Баљке и сл. Толико сам их мрзео да сам једно петнаест дана био Слобићевац, када је кренуо да их кока. Грешна ми је душа.
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Улични ходач Tue Feb 20, 2024 10:02 pm

    Видиш како сте били незадовољни. Сви сте пред крај осамдесетих били помало Слоба, и Панонски морнар и ЕКВ.
    А онда Слоба остаде на друштевној имовини и "Хеј Сковени" а ви се сјуристе 9. марта 1991. на Трг да тражите националну револуцију, демократску слободу, капитализам и реституцију. А Слоба се усра жив када виде масу и бес. Па затегне...
    паће

    Posts : 40080
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by паће Tue Feb 20, 2024 10:33 pm

    No Country wrote:
    Гледе Стамболића, ја се најискреније не сећам шта је тај човек причао и хтео, политички, ако је ишта и хтео. Све је то био један неразговетни комуњарски мрмор, флоскулице о братству и јединству и самоуправљању, заклињање неумрлом Титу, тековине, исправљање грешака, отплате кредита, стезање каиша… Стамболић је био само следећи сиви и безлични run-of-the-mill клон, мрзео сам и њега и читаву ту генерацију онако најстрашније, све те Икониће и Крсте Аврамовиће и Моме Баљке и сл. Толико сам их мрзео да сам једно петнаест дана био Слобићевац, када је кренуо да их кока. Грешна ми је душа.

    Ово нарочито. Слобини, пре свега он сам, су звучали скроз другачије, и у односу на њихов језик који није могао да се прати без напредног течаја у Кумровцу, деловали су као дашак свежине и глас здравог разума. Што рече, теби је са три метра трајало две недеље. Мени је трајало још пар месеци, док нисам видео ко су њихови људи у локалу, и како ватају на галаму а у ствари немају ништа паметно да кажу.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by boomer crook Tue Feb 20, 2024 11:03 pm

    dominantna ideologija i kod opozicije i kod milosevica je bio srpski nacionalizam zadojen resantimanom. nacionalno budjenje nije toliko cudno za celu post-komunisticku istocnu evropu ali nacin na koji je on artikulisan - kao odgovor na istorijske nepravde dok je srpska istrija u jugoslaviji predstavljena kao tesko trpljenje jeste bio daleko redji.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by boomer crook Tue Feb 20, 2024 11:08 pm

    Улични ходач wrote:Није ни Милошевић суштински хтео ван граница. Али око АП и укидаље надлежности, за које се залагао и Стамболић, је настао првобитни проблем са словенцима и хрватима.
    После му се нагузио Туђман, па се он залетео. У почетку беше добро, изнесена криза ван Србије, сви заборавише на Арбанасе. Али пуно је брљавио.

    То за Караџића је тачно али само пар година касније све ће окренути. Па ће неко пећи вола а неко бити фактор мира и стабилности.

    sa slovencima, crnogorcima i rukovodstvom AP vojvodina. hrvati su bili daleko ambivalentniji.

    problem nije u smanjenju nadleznosti vec u nacinu. otuda ona olako obecana brzina. na kraju krajeva, taj 'problem' ce 'srpski nacionalizam' probati da resi aparthejdom i na kraju masovnim proterivanjem.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by boomer crook Tue Feb 20, 2024 11:10 pm

    e da jos nesto: devetog marta je sloba vec bio na putu da se resi samoupravljanja a jugoslavija je opstajala samo kao okvir njegove ambicije. u novom ustavu srbije federacija se pominje samo jednom, u pretposlednjem clanu.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    No Country

    Posts : 11084
    Join date : 2015-05-16

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by No Country Tue Feb 20, 2024 11:24 pm

    Улични ходач wrote:Видиш како сте били незадовољни. Сви сте пред крај осамдесетих били помало Слоба, и Панонски морнар и ЕКВ.
    А онда Слоба остаде на друштевној имовини и "Хеј Сковени" а ви се сјуристе 9. марта 1991. на Трг да тражите националну револуцију, демократску слободу, капитализам и реституцију. А Слоба се усра жив када виде масу и бес. Па затегне...
    Е једино ако је Слоба стајао на бранику друштвене имовине. Поздравили те Кипар и Борка Вучић и ЈУЛ и Човић и још толико њих…

    Наравно да смо били незадовољни, и ти би био да ти искључују струју и деле тачкице, и сваке године је бивало помало горе, а ти студираш нешто амбициозно и пропутовао си довољно Европе да знаш да све то може и мора другачије. Али нисмо били четници, четници су дошли право по директиви, прво стидљиво а онда као бујица, на строго контролисаним “митинзима истине”, а праћени широком медијском подршком, највише преко Политике и РТБ-а (још увек под тим именом). Мада чак нисам сигуран да је све то било баш сасвим by design. Једноставно фашизам као такав има своју логику, и четништво је легло као кец на десетку. Вук је и ту био у једном патетичном заостатку. Смејали смо се његовим бизарним хепенинзима на Равној гори, слабо схватајући да је дотична идеологија, истина са модернизованом иконографијом, увелико постала мејнстрим.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!

    Ratovi 90tih na prostoru SFRJ - Page 32 Empty Re: Ratovi 90tih na prostoru SFRJ

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun Apr 28, 2024 6:31 pm