Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kada kažem novine...

    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Janko Suvar Wed Feb 26, 2020 12:19 pm

    Moram mnogo bas mnogo da radim danas i do kraja nedelje i ne mogu da udjem u ovo, a krivo mi je hteo bih. 

    Hocu samo da kazem da se ne slazem sa Kinderom i da me razocarava koliko je rigidan oko ove stvari Kada kažem novine... - Page 15 1949538119. Ne toliko sto nije u pravu ( a nisi u celosti u pravu), nego zato sto ne dozvoljava bas nimalo suptilnosti jedno 170 godina nakon sto je Vuk pobedio. 


    Najbolji argument protivu toga, da je to neka kritika mrtvog jezika i male kulture je u cinjenici da su sve potonje kritike Vuka, nakon reforme (dakle Skerlic, Bogdanovic, Vinaver) vec sadrzane u onome sto su pisali Musicki, Hadzic / Svetic i Vidakovic.
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Janko Suvar Wed Feb 26, 2020 12:26 pm

    A osim toga, kad, 60 i neke je mogao Selimovic da kaze bas to - da kad Vinaver trazi da "se izadje iz grubog jezika predmetnog i sebarskog", on taj izlaz moze da nadje bas kod Venclovica, jedino sto ne zna za Venclovica, jer ga je Vuk satro i raskorenio. 


    I kad je tu sasvim ociglednu stvar reko Selimovic 60 i neke, ne bi ga niko optuzio da je rusofil i arhekonzervaticac, nego slobodno misli o stvarima. A danas ne moze nego odma ruska podmetacina Kada kažem novine... - Page 15 1949538119
    Janko Suvar

    Posts : 7704
    Join date : 2019-06-06

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Janko Suvar Wed Feb 26, 2020 12:27 pm

    tekst u politici glup naravno. 


    eto ja sam svoje reko, sad mogu da se povucem u kancelariju Sisatovac!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50110
    Join date : 2017-11-16

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Feb 26, 2020 12:28 pm

    Daleko od toga da je Vuk savrsen i "sveto pismo", ali ovim o cemu oni pisu se treba baviti kao istorijom jezika, a ne na ovaj nacin (kukanjem...jos jednim). Vec i u ovome sto ovde pisem vidi se da se Vuku ne "divim do imbecilnosti". Oni se pitaju - odakle toliko nemackih, italijanskih i turskih reci? Pa odatle sto se zivelo sa Italijanima (romanskim stanovnistvom), Turcima i Nemcima (i Grcima). Problem je, sta, sto oni ne govore slovenskim jezikom? Pa ne govore, jbg. Ali to ne menja (jezicku) spontanost. Ovo o cemu oni pisu, a pigotovu kako pisu i sta bi mozda sad radili - to nikakve veze sa spontanoscu nema.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50110
    Join date : 2017-11-16

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Feb 26, 2020 12:37 pm

    Misli, turcizmi su ovde radi "efekta" ( u njihovoj kritici), srpski jezik je temeljno "latinizovan i, u nesto manjoj meri, helenizovan. Ali, to je karakteristika i engleskog, kojije vokabularno, pa i sintaksno, u dobroj meri prestao da bude germanski jezik. Pa zbog toga retko ko kuka. Hocu da kazem, ta kuknjava obicno mirise na frustraciju neke vrste. Kao sto mirise i u slucaju hrvatskoga novorijeka. Nema za tim potrebe.
    паће

    Posts : 40139
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by паће Wed Feb 26, 2020 12:54 pm

    Па и ја кад кукам што се убацује енглески, није због убацивања као таквог, волимо ми да украдемо кад нам треба, но кукам кад се притом избацује оно што смо већ имали, или већ украли од којекуд. Испадне да смо џаба кречили и на крају имамо мање а не више.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50110
    Join date : 2017-11-16

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Feb 26, 2020 12:57 pm

    паће wrote:Па и ја кад кукам што се убацује енглески, није због убацивања као таквог, волимо ми да украдемо кад нам треба, но кукам кад се притом избацује оно што смо већ имали, или већ украли од којекуд. Испадне да смо џаба кречили и на крају имамо мање а не више.

    dobro, to je drugo. I ja sam protiv signifikantnih reedukacija.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by шумидер-модер Wed Feb 26, 2020 1:34 pm

    Нема то везе са Вуком, а ни са језиком, кључ је у:

    ... wrote: ...језика који смо напустили, али и једне надахњујуће културолошке парадигме која се, између осталог, огледала и у бројним вербалним формама учтивог понашања.
    Нове српске елите траже, а богами и наћи ће услужних научних понуђача онолико за џентрификацију(тм) језика на традицији учтивог  Kada kažem novine... - Page 15 3274312807 понашања понајпре онаквог какво се замишља да је постојало у пречанским салонима, аристократија, Марија Терезија, бечка школа, Дунђерски тај рад...
    Ето ускоро позивница за венчања разних цеца, карић и осталог накота исписаних учтиво и у духу традиције, а не тамо као некакви свињари, џуџе и остала фукара...


    Додуше, не да се ни друго крило:

    Papa Lazarou wrote:Informativa će verovatno biti solidna, što nam zapravo jako treba - standalone onlajn medij sa sopstvenom proizvodnjom - a ostatak će biti krindžabilan.
    Једна кринџабилна мртва трка...




    Замало да заборавим  Kada kažem novine... - Page 15 3579118792, поштена интелигенција не посустаје:

    Kinder Lad wrote:...protiv signifikantnih reedukacija


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    паће

    Posts : 40139
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by паће Wed Feb 26, 2020 1:53 pm

    KinderLad wrote:
    паће wrote:Па и ја кад кукам што се убацује енглески, није због убацивања као таквог, волимо ми да украдемо кад нам треба, но кукам кад се притом избацује оно што смо већ имали, или већ украли од којекуд. Испадне да смо џаба кречили и на крају имамо мање а не више.

    dobro, to je drugo. I ja sam protiv signifikantnih reedukacija.

    Како беше оно, у време Марина Држића, говор на оснивању друштва за очување чистоте језика: "Кари моји кућитандини! Ево смо се лијепо конгрегали, да пурификамо нашу лијепу лингву од талијанскије вокабула!".


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50110
    Join date : 2017-11-16

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Feb 26, 2020 2:05 pm

    паће wrote:
    KinderLad wrote:

    dobro, to je drugo. I ja sam protiv signifikantnih reedukacija.

    Како беше оно, у време Марина Држића, говор на оснивању друштва за очување чистоте језика: "Кари моји кућитандини! Ево смо се лијепо конгрегали, да пурификамо нашу лијепу лингву од талијанскије вокабула!".

    Pa da. S tim što je i to i dalje "našijski", kao i, jbg, signifikantna reedukacija. Dok kad bi rekao na primer rekao "Ja imadoh radio pre ja dođoh dom", to je engleski...ili već neki germanski jezik, slovenski nije sigurno, bez obzira što su sve reči slovenske. Zapravo se slažem s tobom, apsolutno se ljudi previše bave vokabularom.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8080
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Daï Djakman Faré Wed Feb 26, 2020 2:10 pm

    паће wrote:
    KinderLad wrote:

    dobro, to je drugo. I ja sam protiv signifikantnih reedukacija.

    Како беше оно, у време Марина Држића, говор на оснивању друштва за очување чистоте језика: "Кари моји кућитандини! Ево смо се лијепо конгрегали, да пурификамо нашу лијепу лингву од талијанскије вокабула!".
    nostru belu lingvu Kada kažem novine... - Page 15 2304934895


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    паће

    Posts : 40139
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by паће Wed Feb 26, 2020 2:13 pm

    Е не, баш сам био научио напамет јер је мешавина била феноменална.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Guest Wed Feb 26, 2020 2:14 pm

    ja se sećam da sam jednom davno pročitao jednu Dositejevu pouku u kojoj je primetio da ne valja da se zlodjejanije sa blagodjejanijem vozmeždava. od tad ne mogu da prežalim zašto ne govorimo tako Kada kažem novine... - Page 15 1949538119
    паће

    Posts : 40139
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by паће Wed Feb 26, 2020 2:17 pm

    Благоизволидер па благозбори тако, кој ти брани.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50110
    Join date : 2017-11-16

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Feb 26, 2020 2:17 pm

    Djamolidine Abdoujaparov wrote:ja se sećam da sam jednom davno pročitao jednu Dositejevu pouku u kojoj je primetio da ne valja da se zlodjejanije sa blagodjejanijem vozmeždava. od tad ne mogu da prežalim zašto ne govorimo tako Kada kažem novine... - Page 15 1949538119

    Ne brini, nije ni on tako govorio Kada kažem novine... - Page 15 1399639816
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Sergen Yalçın Wed Feb 26, 2020 6:02 pm

    vuk je sjebao pravopis, samo to mu zameram. 50 posto ppp i ovog foruma ne umeju jednacenje po zvucnosti jer jeste nelogicno. a i ruzno je.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    bela maca

    Posts : 11032
    Join date : 2014-10-28

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by bela maca Wed Feb 26, 2020 6:23 pm

    logično je i ima ga u svim jezicima


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Solus_Rex

    Posts : 3511
    Join date : 2018-07-03

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Solus_Rex Wed Feb 26, 2020 6:40 pm

    Santino wrote:vuk je sjebao pravopis, samo to mu zameram. 50 posto ppp i ovog foruma ne umeju jednacenje po zvucnosti jer jeste nelogicno. a i ruzno je.
    Kada kažem novine... - Page 15 1848198029
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Sergen Yalçın Wed Feb 26, 2020 6:43 pm

    naravno da postoji kao glasovna promena, ali nepotrebno je njegovo belezenje u pravopisu. tu smo poseban slucaj. gde to ima da visokoobrazovani ljudi masovno grese, a toboze pravopis je logican? pa i nije bas tako logican.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Sergen Yalçın Wed Feb 26, 2020 6:46 pm

    Solus_Rex wrote:
    Santino wrote:vuk je sjebao pravopis, samo to mu zameram. 50 posto ppp i ovog foruma ne umeju jednacenje po zvucnosti jer jeste nelogicno. a i ruzno je.
    Kada kažem novine... - Page 15 1848198029

    razmisli malo zasto to pravilo u pravopisu ne postoji ni u jednom drugom slovenskom jeziku sa razvijenom knjizevnoscu, a svi imaju istu tu glasovnu promenu. zato sto se vizuelno cuva morfoloski koren reci, logicno je i lepse izgleda. i ljudi manje grese.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Sergen Yalçın Wed Feb 26, 2020 6:57 pm

    KinderLad wrote:
    паће wrote:

    Како беше оно, у време Марина Држића, говор на оснивању друштва за очување чистоте језика: "Кари моји кућитандини! Ево смо се лијепо конгрегали, да пурификамо нашу лијепу лингву од талијанскије вокабула!".

    Pa da. S tim što je i to i dalje "našijski", kao i, jbg, signifikantna reedukacija. Dok kad bi rekao na primer rekao "Ja imadoh radio pre ja dođoh dom", to je engleski...ili već neki germanski jezik, slovenski nije sigurno, bez obzira što su sve reči slovenske. Zapravo se slažem s tobom, apsolutno se ljudi previše bave vokabularom.

    gramatika se menja, core vocabulary malo teze. "ja imadoh radio itd" jeste slovenski jezik. inace ispada da je makedonski romanski jezik vise nego slovenski.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Ferenc Puskás

    Posts : 11572
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Ferenc Puskás Wed Feb 26, 2020 7:03 pm

    Santino wrote:naravno da postoji kao glasovna promena, ali nepotrebno je njegovo belezenje u pravopisu. tu smo poseban slucaj. gde to ima da visokoobrazovani ljudi masovno grese, a toboze pravopis je logican? pa i nije bas tako logican.
    Absolutno.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50110
    Join date : 2017-11-16

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Feb 26, 2020 7:03 pm

    Santino wrote:
    KinderLad wrote:

    Pa da. S tim što je i to i dalje "našijski", kao i, jbg, signifikantna reedukacija. Dok kad bi rekao na primer rekao "Ja imadoh radio pre ja dođoh dom", to je engleski...ili već neki germanski jezik, slovenski nije sigurno, bez obzira što su sve reči slovenske. Zapravo se slažem s tobom, apsolutno se ljudi previše bave vokabularom.

    gramatika se menja, core vocabulary malo teze. "ja imadoh radio itd" jeste slovenski jezik. inace ispada da je makedonski romanski jezik vise nego slovenski.

    Ne, nije, jer se davno proslo vreme ne formira glagolom "imati". Tj, ne znam, jel se u nekom slov jeziku formira tako?

    Zasto romanski?
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Sergen Yalçın Wed Feb 26, 2020 7:08 pm

    otto katz wrote:
    Santino wrote:naravno da postoji kao glasovna promena, ali nepotrebno je njegovo belezenje u pravopisu. tu smo poseban slucaj. gde to ima da visokoobrazovani ljudi masovno grese, a toboze pravopis je logican? pa i nije bas tako logican.
    Absolutno.

    odlican primer. "absolutně" ili абсолютно cuvaju morfologiju, lepse izgledaju nego "apsolutno". inace mozes potraziti i na ovom forumu i garantujem da ces naci da je neko nekad napisao "absolutno". znam da anduril to ponekad napise.


    Last edited by Santino on Wed Feb 26, 2020 7:19 pm; edited 1 time in total


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Sergen Yalçın Wed Feb 26, 2020 7:15 pm

    KinderLad wrote:
    Santino wrote:

    gramatika se menja, core vocabulary malo teze. "ja imadoh radio itd" jeste slovenski jezik. inace ispada da je makedonski romanski jezik vise nego slovenski.

    Ne, nije, jer se davno proslo vreme ne formira glagolom "imati". Tj, ne znam, jel se u nekom slov jeziku formira tako?

    Zasto romanski?

    pa to je tvoja proizvoljna definicija, a nauka kaze drugacije. cak i da recimo srpski jezik postane analiticki, izgubi padeze i vremena i pocne da funkcionise kao kineski opet ce biti slovenski jezik ako sacuva osnovni vokabular.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds

    Kada kažem novine... - Page 15 Empty Re: Kada kažem novine...

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Wed May 08, 2024 7:44 pm