Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Kaneda

    Posts : 521
    Join date : 2014-12-07

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Kaneda Thu Feb 19, 2015 12:45 pm

    Ja mislim da je MB pustio u gaće kad je čuo da je ovo tema broja. Ili je, što je čak više verovatno, smarao Žarkovića prethodnih pola godine da ovo bude tema. 
    Meni je on sve više i više tragična ličnost, poput Ćamila iz Proklete avlije. Bazdulj će jednog dana da se probudi kao Kiš, kao što je Ćamil umislio da je Džem-sultan.
    Anonymous
    Guest

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 12:50 pm

    Kaneda wrote:Bazdulj će jednog dana da se probudi kao Kiš, kao što je Ćamil umislio da je Džem-sultan.

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 3579118792
    šta je ovo, vidi se da ide proleće, samo vrcaju minijature na oba foruma
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Thu Feb 19, 2015 1:15 pm

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Thu Feb 19, 2015 1:25 pm

    Inače ima nečeg jako otužnog u toj njegovoj "Danilo Kiš po drugi put među Srbima" estradizaciji Kiša. Sve je tu nekako zakasnelo, otrcano, izanđalo. Kiš je po vrlo širokom konsenzusu najveći, ili jedan od dva-tri najveća (sa Pekićem i ... im još zapravo?), jugoslovneski pisac druge polovine XX veka. Recepcija je temeljno izvršena, i kritička i popularna. Njegove knjige se nalaze na policama svake pristojnije kuće, njegovi citati su već dugo vremena opšte mesto u publicističkim tekstovima, njegov moralni stav osude "oba totalitarizma" takođe prihvaćen kao nulta tačka intelektualnog angažmana od osamdesetih naovamo.

    Ima li prostora za novo i drugačije čitanje? Ima, naravno, uvek ima, ali Bazdulj ga ne nudi. On samo eskploatiše kult mrtvog velikana, prodajući majice i šolje sa njegovim likom, a ponekad evo kao sad npr, otkrivši i poneku stvarnu dranguliju koja je velikanu pripadala.

    Isto kao što nam u muzici prodaje Azru, eeeej, Azru!, verovatno jedan od i dalje najšire prihvaćenih i popularnih bendova SFRJ, tako nam u književnosti prodaje Kiša. Najsigurnije, najproverenije, ne može da omane. Kakva lenjost duha, kakvo tržišno prežvakavanje hiljadu puta prežvakanog.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Fri Feb 20, 2015 11:13 am

    Bazda, stručnjak za vulgarizaciju.

    Tribina Balkan 11-02-15 from Centar za promociju nauke on Vimeo.



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36926
    Join date : 2014-10-27

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by boomer crook Fri Feb 20, 2015 11:22 am

    kako ovaj mucenik do njega pogleda na sat.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Fri Feb 20, 2015 11:30 am

    A Josif Tatič nije bio u pravu. U stvari su na kraju došle amebe. Tj Bazda.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Fri Feb 20, 2015 11:34 am

    Kuku majko, kako lupa. Ništa osim najgorih banalnosti.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Kaneda

    Posts : 521
    Join date : 2014-12-07

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Kaneda Fri Feb 20, 2015 2:31 pm

    E, pošto nemamo temu specijalno za njega, ali pripada korpusu koji ovde seciramo, da li je neko naišao na mišljenje TP-a (Toilet Papera) o tome kakva levica treba da bude, tj. iza koga bi on stao uopšte, ako mu ne valja Badju, ne valja mu Siriza, Cipras (od ovin novijih)? Je li to neka imaginarna, neostvariva levica ili? Čitao sam dosta njegovih tekstova, ali zapravo da me neko pita kako svrstati TP-a, imao bih muke. Da li on uopšte ima ideološku odrednicu ili je jednostavno dramoser?

    I drugo, možda bitnije pitanje, šta je sa IK-om, je li živ uopšte?  Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 4135669698
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Fri Feb 20, 2015 3:07 pm

    IK je čini mi se definitivno ispao iz igre kao neupotreljiv na duže staze. Upao je Muha Bazdulj umesto njega, zapravo, kao marginalno pismeniji i kontrolisaniji, ali na istom zadatku - pisanja pamfleta protiv "Druge Srbije" po sistemu slobodnih asocijacija.

    Ovo za Teofila je suštinsko pitanje, i mislim a je na njega najbolji odgovor dao drug Otto. Ukratko, Teofilu treba levica koja će se boriti protiv kapitalističkog ugrožavanja demokratije i umeravati kapitalistički excess, ali tako da se ta njena borba i ne vidi, nego da izgleda da sistem sve to rešava sam od sebe, pa da onda liberalne gromade poput njega mogu da im se podsmehuju kao naivcima koji ne razumeju da živimo u najboljem od svih mogućih svetova. Ovako, pošto levica ne radi svoj posao, ispod Teofilve liberalne utopije počela da se probija vlaadavina kapitala, pa on sad besni na levicu što nije radila svoj posao nego mu kvari iluziju.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Kaneda

    Posts : 521
    Join date : 2014-12-07

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Kaneda Sat Feb 21, 2015 3:18 am

    Koliko od 1 do Muharem Bazdulj moraš biti umišljen da bi pristao da učestvuješ na ovoj tribini pored ove dve zveri? A da nemaš pojma o čemu se priča već odvraćaš pažnju i banalizuješ, kao što WM kaže, podsećanjem na Š. farsu.

    Bogami, ne znam da li mi ga je ikad bilo žao kao sad dok gledam ovaj klip. Baš mi neprijatno. Nisam ga gledao nikada do sada da izgleda ovako jadno kao na ovoj tribini.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Indy Sat Feb 21, 2015 4:38 am

    William Murderface wrote: Ukratko, Teofilu treba levica koja će se boriti protiv kapitalističkog ugrožavanja demokratije i umeravati kapitalistički excess, ali tako da se ta njena borba i ne vidi, nego da izgleda da sistem sve to rešava sam od sebe, pa da onda liberalne gromade poput njega mogu da im se podsmehuju kao naivcima koji ne razumeju da živimo u najboljem od svih mogućih svetova.

    Hm. To i ne zvuči tako loše.
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Sat Feb 21, 2015 9:26 am

    Kaneda wrote:Koliko od 1 do Muharem Bazdulj moraš biti umišljen da bi pristao da učestvuješ na ovoj tribini pored ove dve zveri? A da nemaš pojma o čemu se priča već odvraćaš pažnju i banalizuješ, kao što WM kaže, podsećanjem na Š. farsu.

    Bogami, ne znam da li mi ga je ikad bilo žao kao sad dok gledam ovaj klip. Baš mi neprijatno. Nisam ga gledao nikada do sada da izgleda ovako jadno kao na ovoj tribini.

    Ako se nateraš da pogledaš još malo, kasnije pominje i "Šta deca znaju o zavičaju" Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 1143415371

    A baš je užasno upadljivo da nma šta smisleno da kaže i da mu je vrlo neprijatno zbog toga, migolji se na onoj stolici, nabada anegdote, ponavlja banalne poente ("ovakve teorije zvuče smešno, ali opasnost leži u mogućnosti... da se one uzmu za ozbiljno" - ajde!), nije ni u tekstovima mnogo bolji, ali tu bar ne vidiš ovo migoljenje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Sat Feb 21, 2015 9:38 am

    ostap bender wrote:bilo ovo? neobicno pribrana bikio bazdulju:


    http://pescanik.net/roman-na-dlanu/

    Мухарем Баздуљ

    Биљана, грешке белеше
    Необично ме је обрадовало кад је професорка Биљана Србљановић одлучила да своја већ уобичајена друштвеномрежаста опањкавања мог лика и дела (уз дирљиво секундирање и аплаудирање френдова, фоловера и остале родбине) прекомандује у зону одговорности јавних медија објавивши на „Пешчанику” свој текст „Роман на длану”. Моја срећа је додатно порасла кад сам схватио да је у то име одлучила да се окуша у једном сасвим новом жанру који би се могао прозвати приказприказа. Професорка Србљановић ту, наиме, исписује приказ мог приказа изабраних дела Душана Кецмановића, који је под насловом „Душа и облици” објављен у последњем броју недељника „Време”. И мада сам био у дилеми да напишем приказ приказа приказа, ограничићу се на неколико исправки, а заинтересовани читалац лако ће да пронађе оба текста.
    Под један, професорка Србљановић помешала је Сашу Ћирића и Сашу Илића. Потоњег ја у свом тексту „Душа и облици” и не помињем. Ову грешку јој је, међутим, лако опростити јер није прва која је ова два мислиоца заменила једног за другог и обратно.
    Под два, професорка Србљановић тврди „како је Ћирјаковић пре неку недељу похвалио Баздуља да је сковао и у дискурс увео” реч аутошовинизам. То није тачно. Ја сам, наиме, „пре неку недељу” поменуо како је термин аутошовинизам„у ширу јавност – ако је веровати становитој Милици Јовановић – увео Зоран Ћирјаковић”. Ако сам погрешио и ако има проблем с тим, предлажем професорки да се консултује са мојим поменутим становитим„поузданим извором”. Од тога је, међутим, важније то што професорка Србљановић признаје да је термин аутошовинизам„чула и прочитала доста пута, углавном око антициониста и Хане Арент”. Пошто је потенцирање поменуте појаве у српској јавности досад много пута третирано као нека врста локалне бизарности, драго ми је што је, позивањем на Хану Арент, професорка Србљановић дала легитимитет онима који овај доскоро проказани термин користе.
    Под три, у незналачком карикирању појединих фраза из мог текста, у потпуном неразумевању његових фрагмената које парафразира, нема пак ничега што је чудно. Свако ко је читао било шта што је Биљана Србљановић написала изван драмског жанра свестан је да она не зна ни основна значења речи које користи, а особи невештој у семантици, залудно је говорити о стилистици.
    Под четири, јавни медији, макар били и интернет портали, требалo би да буду озбиљнији од пи-ар профила на друштвеним мрежама и на њима не би требало објављивати своје ад хокимпресије, а да их пре тога није барем прочитао какав критички заинтересован уредник. У том смислу, макар је од свог текстића направила ворк ин прогрес исправљајући сатима након првог објављивања, и то у неколико наврата, неке од грешака на које су јој указали френдови, фоловери и остала родбина, обавештавам професорку Србљановић да смо и ми из аналогног света научили чему служи принт скрин типка на тастатури. Другим речима, а ако којим случајем мисли да оно што је овде речено није и документовано: џаба Биљана, грешке белеше.
    Мухарем Баздуљ
    објављено: 21.02.2015.





    Naravno da nije moglo da prođe bez odgovora, u kojem su najjači argumenti što je Biki pomešala Sašu Ilića i Sašu Ćirića (pa ispravila u roku od pola sata), i to što Peščanik nema urednički kolegijum, lektor i korektora.

    Dragi Pizdulje, ne rade svi u "analognim medijima" koji se finansiraju sa budžetske sise i u kojima ljudi primaju platu za sve ove poslove, poput Politike. Pa i pored toga, promakne ima da je Alber Kami napisao Proces, i tako neki biseri. U Peščaniku sve to radi jedna osoba praktično za dž. Uz to, internet mediji funkcionišu drugačijom dinamikom od onih analognih, brži su, i neretko greške ispravljaju "u hodu".


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Sat Feb 21, 2015 10:03 am

    Uzgred, da primetim još i ovo. Mooharem je u rekordnom roku uspeo da privatizuje sve prostore koji su mu dati (kolumnu u Politici, tekstove u Vremenu) i da ih pretvori u mesta obračuna se dvojim ličnim neprijateljima. Ovaj tekst npr nije nikakav polemički zahvat od javnog značaja, ovo je jedna bedna lična prozivka. Koga to zanima i zašto najstariji list na Balkanu to objvljuje u kolumni? Nije jasno ni zašto uopšte objavljuje Politika, jer tekst kojim se Biki bavi nije ni objavljen u Politici, već u Vremenu. Ako hoće, nek objavi tamo neku noticu, ili nek piše Peščaniku da objave njegov odgovor. Ali u Politici njegov uvređeni odgovor što ga je Biki na Paščaniku prozvala za tekst u Vremenu? Pa jebote.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Sat Feb 21, 2015 11:26 am

    Drug Hototototototo, vazda zadužen za plejliste, dostavlja mi i ovu zanimljivost - pisci sastavili plejlistu. Pogađajte koga je stavio Mooharem. Imate pravo da pogađate nula puta.

    https://www.mixcloud.com/slavoljub-stankovic/pisci-biraju-muziku-za-vas-jedinstvena-lista-po-prvi-put-na-mixcloud-a-svakog-%C4%8Detvrtka-u-%C5%A1ikarici/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Guest Sat Feb 21, 2015 11:37 am

    Ne vidim nista, aj napisi.
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Sat Feb 21, 2015 11:44 am

    Pa Azru, naravno, "Nemir i strast". Ali treba to videti u kontekstu tuđih, relativno idiosinkratičnih izbora.

    A kako misliš ne vidiš? Ne otvara ti link ili ne vidiš listu? Samo klikneš na show tracklist.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Guest Sat Feb 21, 2015 1:01 pm

    Ma. Na telefonu sam, ovo je gore od dajl apa.
    plachkica

    Posts : 16193
    Join date : 2014-11-06

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by plachkica Sat Feb 21, 2015 1:16 pm

    Biljana objavljuje postove na svom FB zidu, odatle ih Peščanik preuzima, verovatno uz dozvolu
    a bez prethodnih konsultacija i lektorisanja.
    Često se desi da se potkradu greške, koje se naknadno ispravljaju.
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Sat Feb 21, 2015 1:24 pm

    Pa da, to su zapravo blog-postovi.

    Mislim, Biki je vrlo neuredna u pisanju (svi se sećamo onog nesrećnog solipsizma), ali forma je takva da je to dopušteno, pa Baazduljevo izdrndavanje zvuči promašeno. Tim pre što većina njegovih tekstova iz Vremena ne bi smela da prođe uredničku intervenciju, iz razloga mnogo ozbiljnijih od par faktografskih grešaka.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Sat Feb 21, 2015 1:34 pm

    Biki odgovorila Bazdulju. Odgovor je dobar, ali kao i uvek sadrži brljotinu. U ovom slučaju je to fora sa "ć". Čemu to dobacivanje lopte Ćirjakoviću na volej? Sledeći tekst u polemici, to vam garantujem. Ćira sotona po 1001 prvi put o drugosrbijanskom rasizmu, na primeru Bikinog ć.

    http://pescanik.net/odgovor-muharemu-bazdulju/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Guest Sat Feb 21, 2015 1:40 pm

    Optužiće je za rasizam jer je rekla da meša ć i č? A daaaj, pa to je too much čak i za njih dvojicu.
    Erős Pista

    Posts : 81477
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Sat Feb 21, 2015 1:42 pm

    Ne, sejlor, jasno je da Biki ne meša č i ć, i da je upotreba ć aluzija na Muharemovo poreklo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Guest Sat Feb 21, 2015 1:45 pm

    To sam razumela Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 1143415371 Svejedno mislim da je too much.

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! - Page 26 Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu May 09, 2024 12:48 pm