Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Mon Nov 10, 2014 2:41 am

    Sve je tu - prozivke partnerki (Prpa/Budimlić), proizvoljno tumačenje tuđih reči, po-mo frazeologija upotrebljena bez smisla i konteksta ("prazni označitelj"), ma sve. Personal touch je samo Crnjanski. Kakav, ali kakav mali bednik.

    Nakon Popovićeve smrti, lavovski dio aktivnosti Druge Srbije preselio se na tzv. društvene mreže. Pa tako 15. oktobra 2014. godine, o 25. godišnjici smrti Danila Kiša, a u kontekstu drona i "zastave" Lana Budimlić, persona čiji cjelokupan simbolički javni kapital počiva na privatnoj vezi sa Srđom Popovićem, na svom Tviter profilu poručuje: "Neka se stotinu zastava vije, nijedna moja nije. (Kiš)." Drugosrbijanska krema to podržava putem 10 retvitova i 57 fejvova. Niko očito pojma nema da pomenuta fraza nema nikakve veze sa Danilom Kišom. Riječ je o varijaciji na distih Miloša Crnjanskog "nijedna trobojka što se vije,/ naša nije". Fraza o stotinu zastava ne postoji nigdje u Kišovom opusu; postoji samo apokrifna pričica iz sjećanja Predraga Matvejevića. Iz današnje drugosrbijanske perspektive, perspektive neosviješćenog "prosvjećenog antijugoslovenstva", iz koje se i na antifašizmu insistira samo iz afekta, Crnjanski nema poželjnu seksi auru. Zato je tu Kiš, kao univerzalni prazni označitelj.

    Spoiler:


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ferenz

    Posts : 1404
    Join date : 2012-02-12

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Ferenz Mon Nov 10, 2014 6:22 am

    "..Vučića najoštrije napadaju upravo oni čiju politiku on uspješno i efikasno sprovodi."

    Strepnja mi je dublja od nade da Bazdulj shvata šta je zaista politika "onih". Kao i šta je zapravo "uspješnost i efikasnost".
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Ferenc Puskás Mon Nov 10, 2014 10:39 am

    Nejasno mi je ovo s "prosvijećenim antijugoslovenstvom" druge Srbije. Na šta bi se to trebalo odnositi?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Mon Nov 10, 2014 10:46 am

    Pa nisu muškarčine kao Crnjanski, ono "psovka prva, nož i devojka nasred sela..."

    Ma prosto kao i Uštvan Kaić, Bazdulj fantazira i izmišlja. Eto to je objašnjenje. Intelektualno nepoštenje.


    Last edited by William Murderface on Mon Nov 10, 2014 11:04 am; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Mon Nov 10, 2014 10:49 am

    Inače pogledaj takoreći rodnu strukturu teksta - ovde su muškarci veliki ljudi i pravi uzori (Srđa, Tijanić, Kiš), a žene epigoni i lažni uzori (Budimlić, Pešić, Kandić, Biserko, itd.). Ovom tekstu zapravo treba psihoanaliza.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36796
    Join date : 2014-10-27

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by boomer crook Mon Nov 10, 2014 11:24 am

    otto katz wrote:Nejasno mi je ovo s "prosvijećenim antijugoslovenstvom" druge Srbije. Na šta bi se to trebalo odnositi?

    pa to je zapravo glupiranje. odnosno kao sto je u onom tekstu tvrdio da neki levicari 'telale' smrt jugoslavije sada prica o nekom pprosvecenom anti-jugoslovenstvu gradjanske srbije. ali ko su ti ljudi zapravo? branko dimitrijevic? dejan ilic? teofil pancic? vesna pesic? ko su tacno ti ljudi osim nikole samardzica (koji nije nimalo prosvecen) ili mlade biljane srbljanovic?
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Mon Nov 10, 2014 11:26 am

    Pa da. Laže pa maže.

    Ali neverovatno kako se npogrešivo ustremljuje na sve mete kao i Ištvan, sa Dejanom Ilićem na čelu. Naravno, mora da zakači i Branka Dimitrijevića, to je već Kaubojski momenat.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Mon Nov 10, 2014 11:29 am

    Ovaj tekst je zapravo negde između Kaića i one Ćirjakovićeve objavljotine o Latinki.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Margit Savović

    Posts : 2436
    Join date : 2012-02-11

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Margit Savović Mon Nov 10, 2014 11:44 am

    Bazdulj je prvoklasni debil. Svaki put kad se pročita neki njegov tekst jedna beba panda umre negde na svetu. Njegovi tekstovi su po pravilu skup slobodnih asocijacija, misli potpuno tangentnih u odnosu na ono što bi prema navodjenju naizgled trebalo da bude poenta. Doduše, WM, za ovaj tekst si u pravu. Ovaj put je orbitirao oko svoje bolesne poente. Kaićevština na kub, s tim što nije iz istih pobuda. Kaić, ništa manje ograničen, to radi za topli obrok, dok se Bazdulj obračunava sa decom koja ga šikaniraju zbog toga što je glup.

    Ne znam da li je to fora, ali kažu da kupus zahteva potrošnju većeg broja kalorija da bi se svario, nego što ih unese. Tako i sa Bazduljem. Dekonstrukcija njegovih tekstova je ko varenje kupusa.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Ferenc Puskás Mon Nov 10, 2014 11:52 am

    Mau wrote:
    Ne znam da li je to fora, ali kažu da kupus zahteva potrošnju većeg broja kalorija da bi se svario, nego što ih unese. Tako i sa Bazduljem. Dekonstrukcija njegovih tekstova je ko varenje kupusa.
    Celer. Ce-ler!

    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Mon Nov 10, 2014 11:54 am

    Mau wrote:Bazdulj je prvoklasni debil. Svaki put kad se pročita neki njegov tekst jedna beba panda umre negde na svetu. Njegovi tekstovi su po pravilu skup slobodnih asocijacija, misli potpuno tangentnih u odnosu na ono što bi prema navodjenju naizgled trebalo da bude poenta. Doduše, WM, za ovaj tekst si u pravu. Ovaj put je orbitirao oko svoje bolesne poente. Kaićevština na kub, s tim što nije iz istih pobuda. Kaić, ništa manje ograničen, to radi za topli obrok, dok se Bazdulj obračunava sa decom koja ga šikaniraju zbog toga što je glup.

    Ne znam da li je to fora, ali kažu da kupus zahteva potrošnju većeg broja kalorija da bi se svario, nego što ih unese. Tako i sa Bazduljem. Dekonstrukcija njegovih tekstova je ko varenje kupusa.

    Veruj mi, i ovaj to radi za obrok. Sudbina kolumniste u poznom kapitalizmu. Hired gun.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by namerna prolaznica Mon Nov 10, 2014 12:35 pm

    otto katz wrote:Nejasno mi je ovo s "prosvijećenim antijugoslovenstvom" druge Srbije. Na šta bi se to trebalo odnositi?
    to bi bili oni iz beogradskih salona, intelektualna opozicija, kako vole da misle o sebi. rastegnuti ko žvaka između svojih međuratnih velikosrpskih predaka i mladoliderskih potomaka.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    boomer crook

    Posts : 36796
    Join date : 2014-10-27

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by boomer crook Mon Nov 10, 2014 12:46 pm

    pa da ali tu bazdulja zapravo muci to sto su ti beogradski saloni relikt one jugoslavije u koju se zdusno kleo bas crnjanski. anti-jugoslovenstvo dolazi u isto onoliko varijanti kao i jugoslovenstvo. djindjiceva jugoslavija kao nedovrsena drzava nije isto sto i stav o kraljevini kpj. ovako kod njega je to vecita noc reakcije u kojoj su sve macke crne.


    Last edited by timur chevket on Mon Nov 10, 2014 1:02 pm; edited 1 time in total
    Admin Pantokrator
    Admin

    Posts : 1115
    Join date : 2012-02-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Admin Pantokrator Mon Nov 10, 2014 1:01 pm

    Post korisnika Clone of PUX izbrisan je jer se bavi RL stvarima nebitnim za ovu diskusiju. Molim za uzdržavanje od takvih postupaka.
    boomer crook

    Posts : 36796
    Join date : 2014-10-27

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by boomer crook Mon Nov 10, 2014 10:38 pm

    inace, nas drugar iz sarajeva se ne slaze s mnom vec misli da je bazduljev tekst veoma politican odnosno da mapira scena i postavlja sve aktere tako da, iako bazdulj ostaje iznad svega poput drona, jasno ima favorite.

    da pojasnim, ja uvek mislim da bazdulj depolitizuje situasciju i da pledira na organsko jedinstvo zajednice. kao moze srdja ali moze i sasa. zato mu je i omiljena forma nekrolog posto su u great beyond konacno svi ujedinjeni. e ada njemu je jedini problem sto naslednici velikih ljudi ne vide tu potrebu. tako srdju nasledjuju ilic i dimitrijevic a sasu vucko i slicni likovi. i jedni i drugi nemaju viziju te se zato scena valjda urusava. srdjini naslednici rade zaporavo protiv integracija u EU a sasini protiv njegovih novinarski principa valjda (yeah right).

    s druge strane meni se cini da ukoliko taj tekst ima neku politiku ona je tadicevska. vec neko vreme se moze videti izvesna slicnost izmedju onoga sto pise krle i onoga stoi pise bazdulj. mislim da su i jedan i drugi dvorski pisci dvora u egzilu.
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Mon Nov 10, 2014 10:47 pm

    Pa jeste donekle ( btw, ako je neko predstavnik "prosvećenog antilugoslovenstva", onda je to DS, i Krle, i Tadi, i cela ta ekipa.)

    Ali to ne znači da tekst nije i političan. Bazdulj upadljivo ne želi da stavi svoje čipove na sto, ali to je zato što hoće kao i uvek da igra za obe strane - i za DS eliticu u izgnanstvu, ali bogami i za RTS kad pravi emisije o Andriću, Krleži, itd. njegova glavna pozicija nije stranačka, neko kulturnopolitička, a tu je jasno gde je - velidržavni projekti, veliki rat, Andrićgrad, Kusta, Kecman, Princip, oslobođenje Beograda (bez petokrake), itd. Možda mu dozvole da dopiše i neku epizodu za Nemanjiće, u kojoj će objašnjavati kako su već Nemanjići zapravo bili Jugosloveni!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36796
    Join date : 2014-10-27

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by boomer crook Mon Nov 10, 2014 10:54 pm

    tacno. jako lepo primeceno. ako negde uvek fulam s analizom to je sto polazim od sebe i verujem u apsolutnu iskrenost aktera.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Mon Nov 10, 2014 11:23 pm

    Mislim, pazi ovo je stvarno ištvanski tekst, ali je uz to i klasičan Badzulj po tome npr. što ima predugačke citirane pasaže o kojima zašravo nema šta da zaključi, ili ne želi ništa da zaključi da e ne bi ofirao. Recimo, na čijoj je Bazdulj strani između Cerovića i Popovića? Šta on misli o tome? Kako ceni njihove argumente? Ne kaže. Umesto toga, zadržava se na adoraciji obojice.

    Veliki muškarci i žene koje im kradu simbolički kapital, kako je lepo primetila Nevena Bojičić na tviterou:

    [list=stream-items-id]



    [*]
    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! 45042fc83dfdaade750d46f9e28855b6_biggerNevena Bojičić@NevenaWednesday Nov 9
    Pa još (taj Bazdulj, dakle, jer malo mu je njegove muke) sladostrasno citira Basaru, odeljak o "frustriranim, pohlepnim i guzatim babama".
    [*]
    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! 45042fc83dfdaade750d46f9e28855b6_biggerNevena Bojičić@NevenaWednesday Nov 9
    U sramnom nastojanju da se žena odredi te obezvredi posredstvom muškarca (jer "krade njegov simbolički kapital") Kaiću se pridružio Bazdulj.
    [*]






    [/list]


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by namerna prolaznica Mon Nov 10, 2014 11:36 pm

    @timur: taj tekst ne mapira scenu, nego je postavlja u skladu sa režiserovom vizijom koja nije politička nego mitološka: srozasmo se u gvozdeno doba jer nema više heroja srebrnog, onih kroz koje smo mogli naslutiti kako je izgledalo (ili moglo da izgleda) zlatno.
    jeste to tadićevska politika čežnje pred izlogom komisiona.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    boomer crook

    Posts : 36796
    Join date : 2014-10-27

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by boomer crook Mon Nov 10, 2014 11:44 pm

    namerna prolaznica wrote:@timur: taj tekst ne mapira scenu, nego je postavlja u skladu sa režiserovom vizijom koja nije politička nego mitološka: srozasmo se u gvozdeno doba jer nema više heroja srebrnog, onih kroz koje smo mogli naslutiti kako je izgledalo (ili moglo da izgleda) zlatno.
    jeste to tadićevska politika čežnje pred izlogom komisiona.

    pa to je i moja teza bila. mitologija je uvek depolitizacija. nista klase, stalezi, statistike i slicno vec samo narastaji ljudi ko u pricama iz klasicne starine.

    a ovo za komision nema cenu.
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Mon Nov 10, 2014 11:47 pm

    namerna prolaznica wrote:@timur: taj tekst ne mapira scenu, nego je postavlja u skladu sa režiserovom vizijom koja nije politička nego mitološka: srozasmo se u gvozdeno doba jer nema više heroja srebrnog, onih kroz koje smo mogli naslutiti kako je izgledalo (ili moglo da izgleda) zlatno.
    jeste to tadićevska politika čežnje pred izlogom komisiona.



    Tako je, odlično sumirano.



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by namerna prolaznica Tue Nov 11, 2014 12:02 am

    da pitam nešto, za drugaricu, naravno:
    jel taj bazdulj nešto čitan, uticajan? ja ko savestan đak pročitam ovo što postavite ali nemam pojam gde on to objavljuje, ko čita.

    on je pisac, je li? da se nešto pročita? ili ipak ne Move over Ištvan - here comes Bazdulj! 4159171962


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    boomer crook

    Posts : 36796
    Join date : 2014-10-27

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by boomer crook Tue Nov 11, 2014 12:05 am

    pisac. objavljuje ga ovde xx vek a drugar mu kecmanovic koji ga brani po potrebi. definicija umiljatog jagnjeta.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by namerna prolaznica Tue Nov 11, 2014 12:16 am

    videla. rende. ledolomac.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    Erős Pista

    Posts : 81360
    Join date : 2012-06-10

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Erős Pista Tue Nov 11, 2014 12:34 am

    Ja nemam predstavu koliko je on čitan kao pisac beletristike, slutim da i nije nešto. Njemu je sad kolumnistika bread&butter i primerno zanimanje, mada piskara još kao neku književnost.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Move over Ištvan - here comes Bazdulj! Empty Re: Move over Ištvan - here comes Bazdulj!

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 11:15 am