ontheotherhand wrote:Photino Bird wrote:
jos svasta nesto sto se pokusava opisati manjkavim pojmom "prekarijata" a zapravo je sve to daleko vece i ozbiljnije i sa ogromnim posledicama koje ce moci da se u smislu promene u podeli rada porede sa neolitskom revolucijom
Možeš detaljnije o ovome?
U najkracem, nove tehnologije brisu posredovanje drzave u radnim sporovima i mogucnost staleskog udruzivanja radi odbrane svojih prava. Znate ono libertarijansko da ce svako biti preduzetnik? to je nazalost ziva istina. savremeni kapital kooptira radnike u svoju poslovnu shemu, ali im oduzima mogucnost da brane svoja individualna i kolektivna prava, pa cak i ona koja su zagarantovana zakonom, jer se gubi mogucnost efikasne kontrole nad tokovima novca. jednostavno drzava, kao krajnji garant savesnog odnosa poslodavaca prema zaposlenima, izlazi iz jednacine i postaje relikt proslosti. sada se pise novi drustveni ugovor. cyberpunk autori postulirali su da ce drzava posustati pred privatnim vojskama. to je nemoguce, jer same drzave postaju instrumenti privatnog kapitala i nema nikakve potrebe da korporacije prave svoje vojske kada vec imaju na raspolaganju drzavnu silu prinude. to nije neka novost, tako je radjeno u XIX veku, i moglo se pretpostaviti da ce to tako izgledati. futuristi su propustili da vide nesto mnogo ozbiljnije i bez presedana: potpunu samocu pojedinca pred kapitalom.
jedan faraon se, na svojoj pogrebnoj ploci (steli), kroz pisanje svog biografa hvalio da je "davao svojim radnicima hleba i piva i da ih je placao dovoljno". da to nije radio, radnici bi gundjali, napustali rad na piramidi, a faraon bi imao skrnavu grobnicu koja mozda ne bi ni bila izgradjena do njegove smrti. danasnji faraoni vise nemaju nikakvu potrebu da traze ravnotezu izmedju svojih potreba i potreba radnika.
posledice ovog novog sistema, u kome je drzava odumrla ali ne onako kako smo mi komunjare zeleli, izmenice porodicne odnose, odnos prema obrazovanju, prema pojmu mesta stanovanja, prema postovanju zakona i komunalnih i etickih normi, do te mere da ce nasa drustva za 50 godina biti neprepoznatljiva.
neolitska revolucija donela je sedentarna, autoritarna ustrojstva i piramidalnu drustvenu dinamiku koja proizlazi iz njih, umesto lovacko-skupljackog nacela kooperacije. ova danasnja revolucija razbija tekovine neolitskog ustrojstva i uvodi nas u sistem gde je svaki covek korporacija u pokusaju. kakve ce to posledice imati po etiku, po svest o zajednickim interesima, ne moram da objasnjavam preterano.
Last edited by Photino Bird on Sat Mar 04, 2017 7:23 pm; edited 2 times in total