Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    krediti u francima

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Nino Quincampoix Tue Feb 28, 2017 1:11 am

    pa evro ovde i nije strana valuta.

    u ono vreme nisi znao da li će godišnja inflacija biti 5% ili 15%. u takvoj situaciji nema zaduživanja u dinarima, to je sumanuto. čak mislim da osim potrošačkih tad nisu ni nuđeni dinarski krediti
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Kinder Lad Tue Feb 28, 2017 1:22 am

    Hubert de Montmirail wrote:pa evro ovde i nije strana valuta.

    u ono vreme nisi znao da li će godišnja inflacija biti 5% ili 15%. u takvoj situaciji nema zaduživanja u dinarima, to je sumanuto. čak mislim da osim potrošačkih tad nisu ni nuđeni dinarski krediti

    Recept je prost - prvo udjes u EU, pa onda celokupno zaduzenje prebacis u dinare. Ko Orban  krediti u francima - Page 2 2304934895


    _____
    alt-lib
    Anonymous
    Guest

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Guest Tue Feb 28, 2017 1:53 am

    Sa stanovišta opšte društvene koristi je bolje da se dužnici u CHF oslobode dela tereta. Čak su i korumpirane zemlje kao što je Hrvatska to shvatile, i zapravo smo jedina zemlja u regionu koja se opredelila za politiku aktivnog "prevaspitavanja" dužnika putem dužničke batine umesto svođenja bilansa i sprečavanja da do takvih anomalija u društvu ponovo dođe.

    Pretpostavljam da država odbija da bude "nanny state" kada se radi o rešavanju problema koje je sama izazvala, ali ta ista država nema nikakav problem da bude "nanny state" kada su u pitanju njeni koruptivni projekti kao što su, recimo, veliki fudbalski klubovi koje niko nikada nije postrojio, nalupao im vaspitne ćuške i rekao "sada plaćajte sve što se zajebali, zajedno sa zateznim kamata, šta niste znali? bili ste neuračunljivi? a zašto ste dozvolili sebi da budete neuračunljivi? idete pod fiskalni mač,  bato!"

    Društvena šteta od bacanja tih ljudi pod led je ogromna. Takav postupak stavlja građanima do znanja da su drugorazredni entiteti u svojoj državi, da banke imaju veća prava od njih, da kriminalci imaju veća prava od njih. Šteta od pomoći tim ljudima je zanemarljiva. Banke ovde već 15 i više godina posluju na način na koji se radi u okruženju visokog rizika, što se odražava na visinu kamata. A gle čuda, ispostavilo se da rizika nema, i da stanovništvo uredno izmiruje svoje obaveze.

    Svi osim tih sakaluda koje su uzele kredite indeksirane u CHF. I koje ne traže da svoje dugove ne vrate, već da ih - refinansiraju.


    (Inače moja će porodica refinansirati svoj kredit. Super fora! Moraju da nam ponude kredit sa nižom kamatom, jer u suprotnom možemo da uzmemo kredit za refinansiranje u drugoj banci. Da bi zadržali klijenta, pristaće na manji profit. A pristaće jer mogu da pristanu, tj. imaju novca. Zaradili su ga time što su deceniju i po zarađivali od ludački visokih kamata koje su kartelski nametnuli stanovništvu, a da se niko nikad nije zapitao kako to da banke imaju ujednačene kamatne stope, kako to da niko tu ne "iskače", kao da je posredi, ne daj Bože, nekakav dogovor svih aktera na tržištu).

    Pare na sunce, kada ste se jebali bilo vam je lepo, a sada kuku lele.

    Nemam reči da opišem koliko mi je gadno to kamatarenje uz državni blagoslov, i koliko se čudim tome što dobri ljudi ovoga foruma ne vide da bližnjima treba pomoći čak i kada su odgovorni za svoju nevolju, jer je pomoć uvek, apsolutno uvek, bolja od izostanka pomoći. I ne znam šta je motiv tih dobrih ljudi za to. Ako žele da prevaspitaju dužnike, sada ću da vam objasnim kako izgleda to prevaspitavanje. Ako neko ne može da plaća ratu, banka mu posle tri neplaćene rate (u praksi naravno mnogo duže to traje) uzima stan i stavlja na tržište. Posle dve neuspele prodaje stan se prodaje po ceni mnogo manjoj od tržišne.

    Dakle ako je stan plaćen 70.000 evra, a sada vredi 55.000,  može se prodati za 25.000. Ostaviću vašoj mašti da pogađate kako izgledaju te aukcije na kojima odlučan čovek može da zaradi 30.000 evra pet minuta. A i pisao je Ayatollah na PPP o tome, o jurnjavama kolima po autoputu,o čekanju do kasne večeri da se raziđu njuške sa kožnjacima dovedene da obezbede da prodaja ide onako kako je zamislio neki čovek sa živopisnim nadimkom.

    Dužnik je dakle ovako vratio 25.000 evra, ali duguje i glavnicu i veći deo kamate. Ako ne nađe način da vrati taj dug, on će ga čekati u vidu plenidbe dok god je živ. Ako izvrši samoubistvo, dug će preći na njegovu decu. Nema bežanja od tog duga. Nikada. Nije taj čovek dobio nikakvu životnu lekciju. To je kao da detetu koje je diralo šteker odsečete šaku da zapamti da to više nikada ne radi.

    Pošto smo apsolvirali pedagoški element, ostaje pitanje zašto bi bilo kome odgovaralo da neko ovako strada? Radi zaštite svog novčanika? O koliko para ovde govorimo, o 1.000 dinara po svakom stanovniku Srbije? Vredi li to toliko?

    A ako je posredi čisto moralni, viktorijanski argument da je svako odgovoran za svoje postupke, i koji nema nikakvu protivtežu u onom drugom delu hrišćanske dogme koji govori o elementarnom milosrđu, ili, za nas levičare, o solidarnosti koja se ne proteže samo na one koji stalno donose ispravne odluke i nikada im u životu ništa nije trebalo,  onda se to zove obična okrutnost.
    Miki

    Posts : 1205
    Join date : 2017-02-24

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Miki Tue Feb 28, 2017 2:06 am

    Ne razumem se dovoljno u tematiku, pa neću da ulazim toliko u sam bankarski deo problema.

    Hteo sam samo da kažem da si napisao lep, inspirisan post, sa dušom. 90 posto kritičara pomoći Švajvarcima to radi jer su podla govna, ako ne i više, to je ono što je meni oduvek bio najjači utisak u celoj priči. 

    Sa svim ovim rečenim, ja nisam siguran da li bi trebalo pomoći tim ljudima jer na ličnom primeru znam tu gadost nerazmišljanja ljudi koji su uzimali te kredite. Mislim, nemam pojma stvarno. 

    Poenta ovog mog posta je da su svi govna u ovoj priči, ali svakako najveća pojedinci građani koji pljuju pomoć Švajcarcima.
    Anonymous
    Guest

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Guest Tue Feb 28, 2017 2:11 am

    Mene je još onda nerviralo to nepojamno slepilo ljudi koji su uzimali kredite pod devizom "valjda neće".  

    No, ostaje činjenica da je država odobrila tu šemu. Jeste Jelašić pričao da je to užas, ali su drugi, isto tako važni ljudi na čelu države objašnjavali građanima da nemaju razloga za brigu. Samo to je dovoljan razlog da im se sada pomogne, pored svih ostalih razloga koje sam naveo.
    Erős Pista

    Posts : 81489
    Join date : 2012-06-10

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Erős Pista Tue Feb 28, 2017 2:15 am

    zastitnik gotama wrote:ove rasprave o mladicu , vojvodjanima i drzavnim praznicima dobro ilustruju kolko je captivating kandidat Jankovic

    Ja bih rekao pokazuje, bas kao i ova o francima, kako besomucno trolujes.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Guest Tue Feb 28, 2017 2:16 am

    Koliko mi je žao što ne mogu da pronađem ceo ovaj članak u Kuriru:


    Srpski ekonomisti uveravaju da nema razloga za strah od uzimanja kredita u švajcarskim francima, jer je to stabilnija valuta od evra

    Kurir nedelja, 11. mart 2007.

    BEOGRAD - Upozorenja da je uzimanje kredita za kupovinu stana u švajcarskim francima suviše veliki rizik ekonomski analitičari smatraju preteranim i bezrazložnim plašenjem građana. Iako Narodna banka Srbije i pojedini bankari nisu s oduševljenjem dočekali odluku Vlade Srbije da se subvencionirani krediti za kupovinu stanova mogu indeksirati i u "švajcarcima", poslovne banke su ipak najavile da će početi s odobravanjem takvih...
    Anonymous
    Guest

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Guest Tue Feb 28, 2017 2:18 am

    Inače država je odobravala subvencije na kredite indeksirane u CHF, što je čini neposredno odgovornom za posledice takvog zaduživanja.
    plachkica

    Posts : 16195
    Join date : 2014-11-06

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by plachkica Tue Feb 28, 2017 2:38 am

    Što se tiče kredita u švajcarcima, moja prijateljica je uzela kredit, švajcarce joj je
    preporučila banka, istovremeno kad je krenulo sranje, ona je:

    1. ostala bez posla (jer je država uništila firmu u kojoj je radila)
    2. ostala trudna
    3. banka joj zapretila tužbom i zaplenom.

    E tako izgleda sudbina još jednog dužnika u švajcarcima.

    I kad neko kaže da te ljude treba odjebati, ja bih bila u stanju da ga zadavim.
    (i da, divan Photinov post)
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Bluberi Tue Feb 28, 2017 3:19 am

    Kad pročitam ovakve stvari, a onda se prebacim na razglabanje o ovoj našoj varijanti politike, uhvati me mala snaga.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Bluberi Tue Feb 28, 2017 3:28 am

    A ovi naši istraživači jm rade na principima merenja čestica iz kvantne mehanike.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by kondo Tue Feb 28, 2017 9:18 am

    Photino Bird wrote:No, ostaje činjenica da je država odobrila tu šemu. Jeste Jelašić pričao da je to užas, ali su drugi, isto tako važni ljudi na čelu države objašnjavali građanima da nemaju razloga za brigu. Samo to je dovoljan razlog da im se sada pomogne, pored svih ostalih razloga koje sam naveo.

    Nista od ovoga nije argument za bail out. To sto je drzava definisala ili odbrila se nalazi u ugovorima i to je jedino sto pravno obavezuje strane. Moze da prica ko sta hoce, i Jelasic i Parivodic i bilo ko. 

    Jedini argument za bail out je neka vrsta arbitrarne solidarnosti sa ljudima u odnosu na stvarnu benchmark valutu u Srbiji i to je OK ali ovo je bila potpuno dobrovoljna odluka koju je svako mogao da donese. Ovo sto se spinuje da je drzava preko svojih sluzbenika vrsila uticaj na gradjane da udju u nepovoljne aranzmane nije tacno.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by kondo Tue Feb 28, 2017 9:21 am

    plachkica wrote:Što se tiče kredita u švajcarcima, moja prijateljica je uzela kredit, švajcarce joj je
    preporučila banka, istovremeno kad je krenulo sranje, ona je:

    1. ostala bez posla (jer je država uništila firmu u kojoj je radila)
    2. ostala trudna
    3. banka joj zapretila tužbom i zaplenom.

    E tako izgleda sudbina još jednog dužnika u švajcarcima.

    na ovom slucaju se sudbina duznika u svajcarcima razlikuje do duznika u evrima tacno - gde?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Guest Tue Feb 28, 2017 10:05 am

    William Murderface wrote:
    zastitnik gotama wrote:ove rasprave o mladicu , vojvodjanima i drzavnim praznicima dobro ilustruju kolko je captivating kandidat Jankovic

    Ja bih rekao pokazuje, bas kao i ova o francima, kako besomucno trolujes.
    Evo necu vise rec da napisem na ovo topiku do kraja izbora.



    Ako ovaj lik stvarno ima 13/19 posto, treba otici u Oplenac izvaditi Karadjordja i pilati drva preko njega.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Nino Quincampoix Tue Feb 28, 2017 10:28 am

    Udruženje dužnika podržava jednog kandidata i tako valjda pokušava da ostvari uticaj na eventualnu vlast u nekoj budućnosti. To je skroz legitimno stoga ne vidim zašto bi pominjanje toga bilo trolovanje.

    Kako ćemo pomoći onima koji o uzimanju kredita nisu mogli ni da sanjaju te i danas žive po barakama, ruševinama, samačkim hotelima, šupama? 

    Ako se kaže da nečija nepromišljenost ili pohlepa ne treba da koštaju sve članove društva, od kojih je većina u mnogo gorem položaju od dužnika u švajcarskim francima, odmah je reakcija da se radi o nečijem sadizmu. Ili da živimo u teroru banaka i državi koja zapravo nije država.
    паће

    Posts : 40148
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by паће Tue Feb 28, 2017 11:04 am

    Kondo wrote:
    na ovom slucaju se sudbina duznika u svajcarcima razlikuje do duznika u evrima tacno - gde?

    По јачини промене курса. Курс евра се мења на мицеве, а ови су добили 20% одједном.

    А ти припази кога називаш тацном, неко би могао и да се увреди.

    Hubert de Montmirail wrote:
    odmah je reakcija da se radi o nečijem sadizmu. Ili da živimo u teroru banaka i državi koja zapravo nije država.

    Па није баш одмах, Васа је причекао да се изређа цела страна. А ово друго јесте тачно, но то је већ светски проблем, није само наш.

    Пази, цела та ситуација са било којом хипотеком је поприлична мућка у корист банке. Кућа се од старта води као твоја, да не би банка плаћала порез на њу. Јер ти имаш (кућу, која де факто није твоја) а банка јок (али може да је прода кад јој се ћефне). Неке америчке банке су подносиле по неколико хиљада тужби дневно (!) кад је оно кренуло пре 8-9 година, укључујући и пар ликова који су куће купили готовином (а откуд они онда у банци - па, купили су оно што је банка одузела претходном дужнику), јер јебига нигде нема уплате ни за једну рату. Суђења су трајала по целих петнаестак минута. Држава? Ајде.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81489
    Join date : 2012-06-10

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Erős Pista Tue Feb 28, 2017 11:07 am

    Nisi citao pazljivo. Ovo je bila vest:

    Protestima UPSS-a podršku su pružili Udruženi sindikati Srbije „Sloga“, Vojni sindikat Srbije, Policijski sindikat Srbije i Udrzenje građana koji su podigli kredite u švajcarski francima. UPSS je, inaće, član Grašanskog fronta, u kojem su i BIRODI, Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd, Lokalni front Kraljevo, Podržimo RTV i Liga Roma. -



    I onda krece maraton o licnoj odgovornosti. Koja je veza sa SJ?

    Et hubert


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Guest Tue Feb 28, 2017 11:14 am

    kondo

    Ne samo da je uticala nego je i stvorila infrastrukturu za ulazak u te aranzmane, davanjem subvencija za kredite u CHF.
    Ali ne zelim da razgovaram dalje o ovome, suvise vas je dotakao demon Ayn Rand a rekao bih i da ti nisi dovoljno upucen u tematiku, cim pitas koja je razlika u kreditima u evrima i u CHF.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Nino Quincampoix Tue Feb 28, 2017 11:14 am

    ok, moja greška, shvatio sam da su deo organizacije koja je podržala Jankovića.

    u svakom slučuju, neću dalje nastavljati na tu temu
    паће

    Posts : 40148
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by паће Tue Feb 28, 2017 11:18 am

    "Део организације" звучи као да ту постоји нека организација. Мени пре делује да се ту јавља свако за себе, из својих разлога.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Guest Tue Feb 28, 2017 11:19 am

    Hubert de Montmirail wrote:

    Kako ćemo pomoći onima koji o uzimanju kredita nisu mogli ni da sanjaju te i danas žive po barakama, ruševinama, samačkim hotelima, šupama? 

    Sto se mene tice, stambenom izgradnjom sa niskom profitnom marginom, na zemljistu koje drzava opredeli za stambene namene, uz velike poreske olaksice i uz davanje stanarskog prava na dug vremenski rok, po singapurskom modelu. Probleme drustva je moguce resiti ako postoje volja i solidarnost. Ali ne, predlozis da se pomogne jednoj grupi (kojoj se pomoglo u celom regionu ali Srbija, naravno, kao i uvek zna najbolje) i odmah se neko seti da kaze "a zasto se ne pomogne nekom drugom". Stvarno sam mislio da si iznad tako plebejskih argumenata.
    Anonymous
    Guest

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Guest Tue Feb 28, 2017 11:26 am

    I nervirate me, stoga počinjem duhovni štrajk!
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by kondo Tue Feb 28, 2017 11:38 am

    Photino Bird wrote:kondo

    Ne samo da je uticala nego je i stvorila infrastrukturu za ulazak u te aranzmane, davanjem subvencija za kredite u CHF.
    Ali ne zelim da razgovaram dalje o ovome, suvise vas je dotakao demon Ayn Rand a rekao bih i da ti nisi dovoljno upucen u tematiku, cim pitas koja je razlika u kreditima u evrima i u CHF.


    ne znam sta je demon ayn rand ali u svemu tome jedini argument su subvencije banaka za kredit u CHF, sto je nesto sto uvek moze da se izrazi na razne nacine, tipa razlicitih kamatnih stopa za razne valute itd. meni tvoja argumentacija implicira da ti optuzujes banke za saznanja koja su imala - da ce CHF dramaticno da ojaca u narednim godinama - a da to nisu podelile sa gradjanstvom. hmmmm... sa druge strane meni je ovde bottom line da krediti nisu nesto u sta su ljudi uterivani silom isto kao i odabir valute u kojoj ce da ga otplacuju. ovo mi je isto kao da udjes u kladionocu gde te svi loze da vucic uzima 54%, ti odigras siguricu na 50% a on dobije 49% i sad ces da tuzis agencije sto su te obmanule. blah.

    za mene je ovo prosta trzisna stvar sa kojom mali covek iz srbije ne moze da ima veze. ono sto se nama desava sve ovo vreme je pad vrednosti evra, vec 10 i vise godina unazad. i sustinski sve je to ugradjeno u vrednost stana i bankarski aranzman koji su CHF smarties pokusali da zaobidju. ako me pitas sta mislim da bi bio fair deal, onda bi to bilo da se svi ovi aranzmani pretvore u evre onako kako bi to izgledalo da CHF deala nikada nije ni bilo, ali sa druge strane prilicno izvesno pretposavljam da bi odvec krhko bankarsko trziste u srbiji bilo uzdrmano, zasta me zabole kao i tebe, samo razumem zasto drzava srbija to ne radi, a drzava hrvatska je to uradila. jer je bila u mogucnosti. 

    a sad za kraj recimo zamisli da su banke davale kredite u USD. stan od $100.000 je pre 10 godina bio malo vise od 50.000e a na danasnji dan je negde oko 94.000e. sta bi onda drzava trebalo da radi?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Sotir Tue Feb 28, 2017 12:20 pm

    За вас који не разумете тематику проблема кредита у швајцарцима:
    - већи део банака који је давао кредите у CHF је самоиницијативно подигао каматну стопу у тренутку кад је Либор у кратком периоду пао за 2%, крајем 2008-ме. Толики пад Либора значи да рата пада преко 10%. Као одговор на то банке самоиницијативно и супротно закону подижу каматне стопе, да би рате остале исте.
    - држава на то не реагује. Тек са доношењем Закона о заштити потрошача и приватних тужби против банака се одређује да се рата фиксира на почетну, што је нова свињарија за кориснике јер Либор служи и као компензација раста валуте. Тренутно би уместо рате од нпр. 5% требало да се плаћа рата од 2%. То опет повлачи и већи пад рате, чиме се компензује велики скок CHF.

    Елемент ризика пошто је друга валута постоји, али је он требало да буде компензован Либором, што је избегнуто противправно. На основу целе те свињарије су банке противправно од корисника покрале више од 100 милиона швајцараца, уз не само прећутно одобравање државе и него и доношењем одлука које не само да нису санкционисале лопове, него им и омогућавале да и даље краду.

    Представљање овог проблема као ”хтели су да плате јевтиније и коцкали се” је само замајавање јавности да би се сакрила ова пљачка.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by kondo Tue Feb 28, 2017 12:56 pm

    Sotir wrote:Тек са доношењем Закона о заштити потрошача и приватних тужби против банака се одређује да се рата фиксира на почетну, што је нова свињарија за кориснике јер Либор служи и као компензација раста валуте. 

    da potpuno si u pravu da ne razumem, ali vidim da su pored zlocinackog ponasanja banaka ovde i potrosaci nesto uradili protiv sebe. fiksirali su ratu, ubili libor i dobili ovo gde su. jbte.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.

    krediti u francima - Page 2 Empty Re: krediti u francima

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri May 10, 2024 8:06 pm